Join us on a literary world trip!
Add this book to bookshelf
Grey
Write a new comment Default profile 50px
Grey
Subscribe to read the full book or read the first pages for free!
All characters reduced
Haaksirikko - cover

Haaksirikko

Robert Cromie

Translator Unto Koskela

Publisher: SAGA Egmont

  • 0
  • 0
  • 0

Summary

On vuosi 1898 ja Tyynellämerellä vettä halkoo valtamerialus SS Maori, joka kantaa kyydissään matkustajia ja heidän unelmiaan. Mutta sitten iskee myrsky, joka upottaa loistavan laivan. Katastrofista selviää vain kaksi matkustajaa – hienostoneiti Margery ja toisen luokan matkustaja George. Kun he ajautuvat autiolle saarelle ja yrittävät selvitä onnettomuudesta, on kaksikon kohdattava niin erimielisyytensä ja luokkaeronsa kuin välillään väreilevät tunteensa.
Haaksirikko on vauhdikas seikkailuromaani uppoavalta laivalta pelastumisen jälkeisestä eloonjäämiskamppailusta.
Available since: 09/27/2023.
Print length: 169 pages.

Other books that might interest you

  • Umpikuja - cover

    Umpikuja

    Stefán Máni

    • 0
    • 0
    • 0
    Kylmäveriset tapaukset vievät Hörður Grímssonin keskelle vaiettuja salaisuuksia
    
    Krýsuvíkin seudun laavahalkeamasta löytyy päätön ruumis. Poliisi Hörður Grímsson kutsutaan paikalle, ja pian käy ilmi, ettei kyse ole yksittäisestä henkirikoksesta vaan synkästä ja vaarallisesta vyyhdistä.
    
    Samaan aikaan Blönduósissa poliisi pysäyttää ylinopeutta ajavan auton. Ratin takana istuu Kinga Jedynak, nuori puolalainen maahanmuuttaja. Auton tavaratilasta löytyy pahvilaatikko, joka on noudettu Varmahlíðin korjaamolta. Sen sisältö paljastaa kauhun, joka ei kestä päivänvaloa.
    
    Grímsson joutuu käyttämään kaiken kokemuksensa selvittääkseen arvoitukset, jotka alkavat kietoutua yhteen ennalta arvaamattomalla tavalla.
    
    Stefán Máni (s. 1970) on islantilainen jännityskirjailija, jonka teoksia on käännetty useille kielille.
    Show book
  • Tik-tak 2 - cover

    Tik-tak 2

    Leffe Grimwalker

    • 0
    • 0
    • 0
    Kymmenen tuntia jäljellä. 'Niklas... Missä sinä olet?' Bambi istuu lattian nurkassa pimeässä huoneessa ja tuntee itsensä eksyneeksi ja yksinäiseksi. Koko Nicon jengi yrittää selvittää, mihin sieppaajat ovat Bambin piilottaneet. Bennie onnistuu tekemään valistuneen arvauksen salaperäisten kontaktiensa ja tietenkin laittomien metodien avulla. Vapautusta suunnitellessaan he joutuvat yhtäkkiä pakenemaan tulitaistelun alta. Nico tajuaa, että hänen pitää panostaa kunnolla voittaakseen tämän sodan. Joten hän panee kaiken peliin.
    Show book
  • Nora Sand 4: Hiljaisuusleikki - cover

    Nora Sand 4: Hiljaisuusleikki

    Lone Theils

    • 0
    • 0
    • 0
    Englantilaisen pikkukaupungin karmaisevat salaisuudet nousevat pintaan rakastetun tanskalaiskirjailijan uusimmassa dekkarissa
    
    Ulkomaankirjeenvaihtaja Nora Sand on matkustanut Thaimaahan treenaamaan potkunyrkkeilyä ja saamaan hieman etäisyyttä työ- ja ihmissuhdepulmiinsa. Sitten kotona Englannissa tapahtuu väkivaltainen poliisimurha. Vaikka Noran työpaikka talousvaikeuksista kärsivän Globalt-lehden toimittajana on yhä vaakalaudalla, hän löytää pian itsensä pienestä Toppinghamin maakuntakaupungista selvittelemästä raa'an rikoksen taustoja juttua varten.
    
    Kaikki merkit viittaavat terrorismiin: paikallinen poliisi on mestattu sapelilla ja murhasta kuvattu videotallenne julkaistu netissä. Pieni Toppingham on äkkiä koko kansakunnan kauhistuneen huomion kohteena. Mutta mitä enemmän Nora tapausta tonkii, hän alkaa aavistaa, ettei pikkukaupungissa ole aikoihin ollut kaikki kohdillaan. Kaupunkilaiset viranomaisia myöten tuntuvat tekevän kaikkensa peitelläkseen jotain. Pala palalta paljastuva salaisuus on paljon synkempi ja musertavampi kuin alkuun olisi voinut uskoa. Se on salaisuus, jonka vuoksi joku on valmis tappamaan – toistuvasti.
    
    Hiljaisuusleikki on suositun Nora Sand -sarjan neljäs osa. Rikoksia ratkovasta ulkomaankirjeenvaihtajasta kertovat kirjat ovat olleet myyntimenestys Tanskassa ja niitä on käännetty yli viidelletoista kielelle. Sarja on saanut inspiraationsa Lone Theilsin omista kokemuksista ulkomaankirjeenvaihtajana Englannissa. Myös Theilsin toinen dekkarisarja Paluu pimeään on ollut jättimenestys Storytelissä.
    Show book
  • Hän sanoi ei - cover

    Hän sanoi ei

    Corine Hartman

    • 0
    • 0
    • 0
    Älykäs trilleri stalkkereista pohjautuu tosielämän kokemuksiin
    
    Nina päättää pitkän tauon jälkeen aloittaa jälleen deittailun, ja hän haaveilee jopa uudesta orastavasta suhteesta. Hänen treffikumppanillaan on kuitenkin toisenlaiset aikeet. Kaiken lisäksi todellinen painajainen on vasta aluillaan: tekijä pääsee vapaaksi eikä suostu jättämään Ninaa rauhaan...
    
    Sascha saapuu epätoivoisena poliisiasemalle puoli vuotta Ninan kohtalokkaiden treffien jälkeen. Hän on luopunut Ninasta tämän ollessa vauva ja tahtoo nyt tietää, missä tytär on. Sascha pelkää pahinta ja tekee kaikkensa ollakseen äiti, jollainen ei aiemmin osannut olla. Mutta voiko hän pelastaa kadonneen tyttärensä saatuaan selville tekijän tarkoitusperät?
    
    Psykologisten trillerien taiturin Corine Hartmanin Vainoajat-sarjan teokset ovat saaneet inspiraationsa tositarinoista.
    Show book
  • Alamaailman kuningatar - cover

    Alamaailman kuningatar

    Päivi Alasalmi

    • 0
    • 0
    • 0
    Koukuttava poliisidekkari alamaailman välienselvittelystä ja kohtalokkaasta tragediasta Tampereella! Rikoskonstaapelit Hallavainen ja Sirkiä tutkivat arvokasta asuntoa, joka näyttää lähinnä teurastamolta. Verta on niin paljon, etteivät uhrit ole voineet selvitä hengissä. Kuka tai ketkä asunnossa ovat kuolleet ja missä ovat heidän ruumiinsa? Asukkaat, alamaailman kruunaamaton kuningaspari Teemu Karvia ja Karla Kuusivaara, ovat ainakin kadonneet kuin tuhka tuuleen.
    
    Samoihin aikoihin sosionomiksi valmistunut Anu Murtovuo muuttaa Tampereelle. Hän ei ole koskaan ennen asunut siellä, mutta yllättäen hänet tunnutaan tunnistavan joka kulmalla. Uhkaavat tilanteet seuraavat toisiaan. Anu saa myös kuulla synkistä perhesalaisuuksistaan. Lopulta hän lähtee Madridin tummaan yöhön salaperäiseen tapaamiseen, jonka seurauksia hän ei pysty edes kuvittelemaan.
    
    Alamaailman kuningattaressa kahden nuoren naisen elämät kietoutuvat toisiinsa kieroutuneella tavalla, eikä mikään ole sitä, miltä ensiksi näyttää. Päivi Alasalmen dekkari pitää piinaavan jännityksen yllä loppuun saakka.
    Show book
  • Verenpunaista joulua 2 - cover

    Verenpunaista joulua 2

    Sara Önnebo

    • 0
    • 0
    • 0
    Autiotalon tapahtumat hämmentävät Gisela Forsellia ja Linus Mikkolaa. Mitä tapahtui osoitteessa Tervatie 26? Johtolankoja on vain vähän, eikä uhrien välille tunnu löytyvän yhteyttä. Pian tapahtuu uusi murha ja vaasalaispoliisien paine selvittää karmea tapaus kasvaa entisestään… 
    
    Sara Önnebon adventtikalenteri ”Verenpunaista joulua” on neliosainen murhamysteeri keskeltä kaunista joulumaisemaa.
    Show book