Junte-se a nós em uma viagem ao mundo dos livros!
Adicionar este livro à prateleira
Grey
Deixe um novo comentário Default profile 50px
Grey
Assine para ler o livro completo ou leia as primeiras páginas de graça!
All characters reduced
Koskinen ja taikashow - cover
LER

Koskinen ja taikashow

Seppo Jokinen

Editora: Storyside

  • 0
  • 0
  • 0

Sinopse

Lukijoiden rakastamassa sarjassa tamperelainen komisario Koskinen ratkoo mutkikkaita rikosvyyhtejä.

Showtaikurin avustaja on jättäytynyt junan alle Tampereella, eikä hänen merkillinen itsemurhakirjeensä tunnu sopivan tapahtuman kuvaan. Perhehuolien vaivaama komisario Koskinen tapaa taikurin sattumalta. Pian Koskinen alkaa tutkia rikosta, joka liittyy läheisesti hänen omaan elämäänsä, ja on lopulta itse epäiltynä vakavasta rikoksesta.

Jokinen on kehitellyt Koskisen pään menoksi jännittävän ja yllätykellisen juonen, jonka tapahtumat liikkuvat lähes kaikille suomalaisille tutussa miljöössä: ruotsinlaivalla.

Seppo Jokinen (s. 1949 ) työskenteli 30 vuoden ajan Tampereen kaupungin tietotekniikkakeskuksessa, kunnes jäi vapaaksi kirjailijaksi vuonna 2006. Komisario Koskisesta kertovat kirjat muodostavat yhden Suomen suosituimmista dekkarisarjoista. Nykyään Koskisen tutkimuksia seurataan myös Eero Ahon tähdittämässä TV-sarjassa.
Disponível desde: 01/01/2024.
Comprimento de impressão: 337 páginas.

Outros livros que poderiam interessá-lo

  • Erakko - cover

    Erakko

    Meritta Koivisto

    • 0
    • 0
    • 0
    Erakkoajattelijan murha Tukholman lähimetsässä ja nuoren miehen katoaminen Los Angelesissa johtaa yllättävän rikosvyyhdin selvittämiseen suositun jännityssarjan odotetussa neljännessä osassa
    
    Kadonneen 17-vuotiaan tytön tutkintaa tekevä Harriet Jaatinen kuulee erakkona eläneestä sosiologi Teodor Wrightista. Wrightin ajatukset materialismin vastustamisesta kiehtovat nuoria - ja yllättäen erakkoajattelijan oma elämä päättyy murhaan. Kun Harriet matkustaa Los Angelesiin Interpolin koulutukseen, hän kohtaa uuden katoamistapauksen, joka näyttää liittyvän samoihin aatteisiin.
    
    Harrietin uran vaikein rikoskuvio alkaa hahmottua hänelle pala palalta. Missä kulkee raja eettisyyden ja vallankäytön välillä? Onko muutos mahdollinen ja millä keinoin? Näitä päätöksiä joutuu pohtimaan myös Margareta Ledermann.
    
    Erakko on koukuttavan dekkarisarjan neljäs osa, joka vie lukijat Los Angelesin maisemiin ja pohtii lääketeollisuuden eettisiä valintoja ja taiteen vaikutuskeinoja.  Kirjailija Meritta Koivisto on asunut ja työskennellyt Los Angelesissa sekä Tukholmassa. Hän on kansainvälisesti palkittu elokuvakäsikirjoittaja ja -ohjaaja. Erakko on hänen kahdeksas romaaninsa.
    Ver livro
  • Nevada - cover

    Nevada

    Mikko Silvennoinen

    • 0
    • 0
    • 0
    Synkkä ja tyylikäs trilleri suomalaismiehestä, joka päätyy erikoispestiin Las Vegasissa
    
    
    Onneton Reko on hävinnyt viimeisetkin rahansa Las Vegasin kasinoilla eikä näe enää syytä elää. Hän puntaroi, milloin ja miten päättäisi päivänsä. Yllättävä kohtaaminen rauhallisen 13-vuotiaan tytön DeeDeen kanssa johtaa Rekon paikallisen ökyrikkaan perheen kotiin. Perhe on kuitenkin erikoinen: DeeDeen isän rahat on ansaittu vähemmän kunniallisesti. Mutta kun isä pyytää Rekoa jäämään hetkeksi työskentelemään DeeDeen kuskina, Reko ei osaa kieltäytyäkään.
    
    
    Pian selviää, että Rekoa kaivataan muihinkin hommiin kuin rikkaan lapsen kaitsemiseen sekä kuljettamiseen kouluun ja harrastuksiin. Kun Reko kohtaa kaltoinkohdeltuja Nevadan nurjan puolen uhreja, alkaa elämän jatkamiselle löytyä syitä. Hänestä tulee yhä taitavampi vaarallisissa tilanteissa. Hän huomaa olevansa korruptoituneen eliitin kätyri, jolta hänen täytyy paeta - ja jolta hänen täytyy pelastaa viaton DeeDee.
    
    
    Elokuvallinen toimintatrilleri pysäyttää kauniilla kielellään. Lopulta kyse on siitä, voiko surun kanssa elää. Ainakin yksi asia tulee selväksi: pahuus on luovuttamista.
    
    Mikko Silvennoinen on helsinkiläinen kirjailija. Nevada on hänen toinen romaaninsa, ja se aloittaa Yhdysvaltoihin sijoittuvan trillerisarjan.
    Ver livro
  • Kaunokaiset - cover

    Kaunokaiset

    Karin Slaughter

    • 0
    • 0
    • 0
    Kaikilla on salaisuuksia. Eräät ovat vain brutaalimpia kuin toiset. Hänen miehensä murhataan kylmäverisesti. Hänen sisarensa on kadonnut jäljettömiin. Kun Claire alkaa kaivella menneitä, hän ymmärtää elämänsä valheellisuuden – että hänen miehensä olikin jotakin aivan muuta kuin hän oli luullut. Pian hänelle selviää, että totuus on julmempi kuin hän oli koskaan osannut kuvitellakaan. Karin Slaughter on kirjoittanut psykologisen trillerin, joka on niin jännittävä, että sen kesken jättäminen tekee suorastaan kipeää. Kaunokaiset on mestariteos: älykäs, taitavasti kirjoitettu ja täydellisen hyvä.
    Ver livro
  • Verikarkelot - cover

    Verikarkelot

    Gard Sveen

    • 0
    • 0
    • 0
    Verikarkelot on karmaiseva, hyytävästi ihon alle menevä jännitysnäytelmä. Kirja jatkaa suoraan siitä, mihin sarjan edellinen osa Pimeän sylissä päättyi.
    
    Sarjamurhaaja Jon-Olav Farbergin poltettu ruumis löytyi pian sen jälkeen kun 13-vuotias Amanda katosi. Bergmann on varma, että Farberg on yhä hengissä, vaikka esimiehet ja kollegat Oslon pääpoliisiasemalla ovat toista mieltä. Hänen kollegansa Susanne Bech löytää Oslon seksikortteleissa sijaitsevasta hotellihuoneesta nauhoitteen ja peiliin huulipunalla kirjoitetun viestin. Jäljet johtavat Liettuaan, kohti tsaarienaikaista uskonlahkoa, jonka opinkappaleiden mukaan murhaaja voi pelastaa sielunsa silpomalla Oinaan tähtimerkissä syntyneen tyttölapsen. Juuri sellaisen kuin Amanda.
    Ver livro
  • Vihan sukua - cover

    Vihan sukua

    Seppo Jokinen

    • 0
    • 0
    • 0
    Lukijoiden rakastamassa sarjassa tamperelainen komisario Koskinen ratkoo mutkikkaita rikosvyyhtejä.Valtava räjähdys tuhoaa Tampereella omakotitalon ja suistaa ohikiitävän junan raiteiltaan.Mistä räjähdyksessä oikein on kyse? Onnettomuudesta, rikoksesta vai peräti terrorismista?Suojelupoliisi ottaa tutkinnan hoidettavakseen. Komisario Koskinen ei silti usko, että asiat ovat sitä, miltä ne päälle päin näyttävät. Tarvitaan pitkää kokemusta, vahvaa vaistoa ja kehittynyttä ihmistuntemusta ennen kuin totuus alkaa selvitä.Samaan aikaan Tampereella vaanii salaperäinen hiippailija, joka tunkeutuu öisin yksinäisten naisten asuntoihin. Sakari Koskisella on taas kädet täynnä töitä rikosten selvittämiseksi.Seppo Jokinen (s. 1949 ) työskenteli 30 vuoden ajan Tampereen kaupungin tietotekniikkakeskuksessa, kunnes jäi vapaaksi kirjailijaksi vuonna 2006. Komisario Koskisesta kertovat kirjat muodostavat yhden Suomen suosituimmista dekkarisarjoista. Nykyään Koskisen tutkimuksia seurataan myös Eero Ahon tähdittämässä TV-sarjassa.
    Ver livro
  • Nova 10: Loppuratkaisu – eroottinen novelli - cover

    Nova 10: Loppuratkaisu –...

    Emma Silver

    • 0
    • 0
    • 0
    Nova on palannut, ja sarjan kymmenennessä osassa hän lähestyy tavoitettaan puhdistaa nimensä jalokiviryöstöstä ja löytää oikeat tekijät. Calle-poliisi tulee uusien mielenkiintoisten tietojen kanssa, ja Nova ja Simon käyttävät hyödykseen tilaisuutta nauttia tämän vartalosta. Kun Nova luulee, että kaikki on ohi, odottaa häntä vielä yksi yllätys, joka avautuu uusille, kuumille mahdollisuuksille…
    "Loppuratkaisu" on erotic noir -genren novelli – jännityskirjallisuutta täynnä erotiikkaa.
    Ver livro