¡Acompáñanos a viajar por el mundo de los libros!
Añadir este libro a la estantería
Grey
Escribe un nuevo comentario Default profile 50px
Grey
Suscríbete para leer el libro completo o lee las primeras páginas gratis.
All characters reduced
En försvunnen värld - cover

En försvunnen värld

Sir Arthur Conan Doyle

Traductor Hanny Flygare

Editorial: SAGA Egmont

  • 0
  • 0
  • 0

Sinopsis

Edward Malone, en irländsk yngling, är reporter för tidningen Daily Gazette. Han letar efter ett nytt långväga uppdrag som är förenat med äventyr och fara i hopp om att imponera på den kvinna som fångat hans hjärta, Gladys. Efter att ha bönat och bett sin redaktör om ett alldeles särskilt farligt uppdrag råds Malone att diskutera saken med den högt ansedda men något ökände zoologen professor Challenger.
Professor Challenger påstår sig ha varit på en två år lång expedition i Sydamerika, men bevisen är grumliga. I hopp om att avväpna den reporterhatande professorn och finna sanningen om hans påstådda expedition förklär sig Malone till en student, något som snabbt uppdagas av professorn. Malone slängs ut av professorn men släpps in igen efter att ha vunnit professorns respekt.
Malone ger sig ut på en liknande expedition till Sydamerika för att bekräfta vad professorn anförtrott sig Malone, nämligen att det fortfarande ska finnas levande dinosaurier där. Det ska visa sig finnas en hel värld med växt- och djurarter som man trott varit utdöda sedan länge. Efter att ha hamnat i oroligheter med den inhemska populationen återvänder Malone och hans följe till England och Malone är ivrig att berätta för världen och sin hjärtas dam Gladys om sina äventyr.
Kommer Malone att kunna bekräfta och redogöra för de fynd som professor Challenger först hävdat och kommer Gladys äntligen gå med på att gifta sig med den nu högst äventyrlige Malone?
Disponible desde: 28/06/2023.
Longitud de impresión: 308 páginas.

Otros libros que te pueden interesar

  • Läsekretsen - cover

    Läsekretsen

    C T Karlsson

    • 0
    • 0
    • 0
    Den uppdiktade historien följer verkligheten, eller är det tvärtom?Den kända deckarförfattaren Arne Dahlgren har precis skrivit klart sitt femtonde manus i sitt hus i Glommen. Sedan flera år tillbaka har åtta personer, ovetandes om varandra, ingått i den grupp testläsare som Arne skickat sina manus till. Den enda personen med vetskap om vilka medlemmarna i Läsekretsen är borde vara Arne Dahlgren själv.Vad som till att börja med ser ut som en olycka i hemmet rubriceras snart om till mord. Ytterligare dödsfall sker och polisen riktar sin uppmärksamhet mot den kände deckarförfattaren. Ylva Isaksson, åklagare och sambo med f.d. polischef Raúl Morales, är en av åtta Läsekretsen och hon börjar se samband, otäcka samband. Är hon själv i fara?Samtidigt som utredningarna pågår brottas kriminalinspektörerna Kajsa Rudolfsson och kollegor med en ny chef som verkar ha en egen agenda. Slitningar i gruppen gör att enheten för grova brott i Halland har mycket på sin agenda. Men finns det en ljusning? Läsekretsen är tredje delen i deckarserien Falkenbergsmorden.
    Ver libro
  • Ett snyggt lik - cover

    Ett snyggt lik

    Peter James

    • 0
    • 0
    • 0
    Tom Bryce tar upp CD-skivan som mannen på pendeltåget glömt på sätet. Och när han försöker hitta ägarens adress genom att stoppa in skivan i sin egen dator blir han vittne till ett mord.
    
    En död kvinna hittas senare i ett rapsfält i utkanten av Brighton och kommissarie Roy Grace får hand om fallet, ett fall som omgärdas av väldigt många frågor: Var är den dödade kvinnans huvud? Vad betyder skarabén som hittas inuti kvinnan? Och vad menar den hysteriske mannen som ringer och säger att han har bevittnat mordet på sin dator?
    
    Ett snyggt lik är den andra boken om kommissarie Roy Grace, lika spännande och full av överraskande vändningar som Levande begravd.
    Ver libro
  • Häxjakten 2 - cover

    Häxjakten 2

    Sara Önnebo

    • 0
    • 0
    • 0
    Valborgseldarna brinner och skuggor från det förflutna gör sig påminda. Medan poliskollegorna jagar en kallblodig mördare i Österbotten blir Gisela indragen i en ny mordgåta. Samtidigt får hon ett desperat telefonsamtal från systern i Sverige.
    Ver libro
  • Det bästa till mig och mina vänner - cover

    Det bästa till mig och mina vänner

    Jakob Melander

    • 0
    • 0
    • 0
    Fem dagar före jul hittas en kropp på det snötäckta nöjesfältet Tivoli. Offret har blivit knivhuggen till döds och spänts fast under en korg i den berömda ballonggungan.
    
    Lars Winkler från Köpenhamnspolisen måste navigera i en mörk labyrint av motstridiga intressen och ett förträngt förflutet. För mordet i den övergivna nöjesparken - som snart följs av fler - för tankarna till en Gasolinkonsert på Tivoli i mitten av 1970-talet, ett kollektiv på Österbro och ett makabert mordfall i Christiania 2007.
    
    Det bästa till mig och mina vänner är den fjärde boken i den bästsäljande serien om Lars Winkler: enstöring, pappa, före detta punkare - och en av Köpenhamns mest hängivna utredare.
    Ver libro
  • Ondskan är en blond pojke - cover

    Ondskan är en blond pojke

    Fredrik Hardenborg

    • 0
    • 0
    • 0
    I Ro, ett litet samhälle utanför Uppsala, trakasseras en familj av ett ungdomsgäng. Polis och skola står bredvid och ser på. Ingen förstår allvaret. Isse och Adde, två unga killar som på olika sätt har det trassligt hemma. Som antagit varsin roll: den mobbande och den mobbade. Isse måste varje dag vara den starke. Adde måste varje dag bita ihop. Ondskan är en blond pojke är en psykologisk thriller om barn som tvingas bli vuxna alldeles för tidigt, om utanförskap, förhoppningar och svek. Det är en berättelse om människans behov av att förenkla världen och dela upp den i sjukt och friskt, svart och vitt, ont och gott, och vilka fruktansvärda följder det kan få. Varifrån kommer ondska egentligen?
    Ver libro
  • Det bästa till mig och mina vänner - cover

    Det bästa till mig och mina vänner

    Jakob Melander

    • 0
    • 0
    • 0
    Fem dagar före jul hittas en kropp på det snötäckta nöjesfältet Tivoli. Offret har blivit knivhuggen till döds och spänts fast under en korg i den berömda ballonggungan.
    
    Lars Winkler från Köpenhamnspolisen måste navigera i en mörk labyrint av motstridiga intressen och ett förträngt förflutet. För mordet i den övergivna nöjesparken - som snart följs av fler - för tankarna till en Gasolinkonsert på Tivoli i mitten av 1970-talet, ett kollektiv på Österbro och ett makabert mordfall i Christiania 2007.
    
    Det bästa till mig och mina vänner är den fjärde boken i den bästsäljande serien om Lars Winkler: enstöring, pappa, före detta punkare - och en av Köpenhamns mest hängivna utredare.
    Ver libro