Join us on a literary world trip!
Add this book to bookshelf
Grey
Write a new comment Default profile 50px
Grey
Subscribe to read the full book or read the first pages for free!
All characters reduced
Klaras nya häst - cover

Klaras nya häst

Pia Hagmar

Publisher: Storytel Publishing

  • 0
  • 0
  • 0

Summary

Jag har svårt att slita blicken från dataskärmen. Nu när jag granskar bilden närmare ser jag att hästen inte är så lik Star som jag först tyckte. Manen är tunnare, benen längre och magen är mycket större. - Jag vill inte pressa dig att köpa en ny häst, men om du har lust kan vi ju alltid åka och titta på den, säger mamma. Om den inte redan är såld, förstås. Vi får ringa och fråga. Det är underligt. För bara någon minut sedan var jag övertygad om att jag aldrig någonsin skulle vilja köpa en ny häst. Men efter att ha sett bilden på skärmen känns allt annorlunda. - Ring på en gång, säger jag. Skynda dig mamma!
Available since: 02/24/2018.
Print length: 83 pages.

Other books that might interest you

  • Abdi vs Julia - Sagotajm-ljudbok skriven av barn - Modern saga inspirerad av Askungen - cover

    Abdi vs Julia - Sagotajm-ljudbok...

    SagoTajm

    • 0
    • 0
    • 0
    Abdi vs. Julia är en modern saga skriven av barn under Optagonens Sagotajm-workshop. Berättelsen följer Julia – en eftertänksam tjej med en fantastisk sångröst och drömmen om att bli artist. När en talangjakt utlyses ställs hon mot Abdi, en självsäker basketspelare som gör allt för att vinna – även om det innebär att sabotera för andra. 
    När Julia utsätts för sabotage från både Abdi och hans medhjälpare sätts vänskap, mod och rättvisa på prov. Kommer hennes vänner hinna rädda situationen? Kommer Julia våga stå upp för sig själv – eller kommer någon annan sno hennes plats i rampljuset? 
    En gripande och rolig berättelse om vänskap, mod och att våga följa sina drömmar – skapad helt av barn.
    Show book
  • Team Scuba - Delfinernas hämnd - cover

    Team Scuba - Delfinernas hämnd

    Bodil Mårtensson

    • 0
    • 0
    • 0
    Det är tidig höst och Team Scuba har samlats igen för en ny dykkurs. Den här gången ska de dyka på ett riktigt vrak - Donau, ett tyskt fartyg som sjönk för 25 år sedan utanför Helsingborg. Vraket är perfekt att öva på eftersom det inte ligger så djupt.
    
    Till en början tror inte Emma på dykinstruktören Gunilla när hon säger att det finns delfiner i Öresund. Men när de ger sig ut med båten får de ganska snart syn på flera stycken, och de verkar ovanligt tama. Därför blir alla chockade över delfinernas plötsliga attack mot David när han närmar sig vraket ...
    Show book
  • Pål & Co 1 – Hemsk misstanke - cover

    Pål & Co 1 – Hemsk misstanke

    Pia Hagmar

    • 0
    • 0
    • 0
    Lärarna tycks tro att Pål gillar att bråka och slåss, att det är någon sorts hobby han har. Men sanningen är att han bråkar precis så mycket som han behöver. För det är inte lätt att vara Pål just nu. Pappa har försvunnit och tagit datorn med sig, mamma bara gråter och dessutom har han tvingats flytta till en ful lägenhet där dammråttorna trängs med flyttkartonger som ingen orkar packa upp.
    Men en sen kväll förändras allt. Ett rån, en upptäckt och en hemsk misstanke. Pål är helt enkelt tvungen att lösa mysteriet han plötsligt hamnat i. Till sin hjälp har han sin bästa kompis Fritz och Nadja, den nya, hemlighetsfulla tjejen i klassen. Tillsammans bildar de en udda men smart deckartrio.
    Show book
  • Sagan om den nyfikna abborren - cover

    Sagan om den nyfikna abborren

    Elsa Beskow

    • 0
    • 0
    • 0
    ELSA BESKOW | SAGAN OM DEN NYFIKNA ABBORREN 
    Den lilla abborren Kvick blir nyfiken på de stora "grodorna" som går på två ben och kallas människor, om vilka tant Rödspätta, farbror Braxen och farbror Gädda har berättat, eller snarare varnat honom för. En dag, när Kvick är för modig, blir han fångad på en krok av lille Thomas som dock vill låta Kvick leva vidare i ett "burk-akvarium" där hemma. Gäddan, Braxen och Rödspättan får tag på en gammal grod-fe som kan trolla så att fiskar får ben och kan andas luft. När de förvandlats, går de till Thomas och ber honom släppa ut Kvick, vilket han också gör när han förstår att den nyfikna abborren inte trivs i sitt nya hem. 
    - 
    Om författaren: Elsa Beskow (1874–1953) var en svensk författare, illustratör och konstnär, och räknas som en av Sveriges mest uppskattade och kända barnboksförfattare. Elsa Beskow gjorde sin debut som författare 1897, och hennes tidlösa verk har trollbundit barn i generationer med sagor som Tant Grön, Tant Brun och Tant Gredelin, samt hennes illustrationer till visor som Mors Lilla Olle och Bä, bä, vita lamm.
    Show book
  • Klaras ridlägersommar - cover

    Klaras ridlägersommar

    Pia Hagmar

    • 0
    • 0
    • 0
    Star vägrar att gå in i transporten. Han frustar upprört och kastar med huvudet. Envist spjärnar han emot och de blankpolerade hovarna är som fastspikade i marken. Han vet mycket väl att det inte är farligt, men han har helt enkelt inte lust. - Om vi inte åker snart kommer vi för sent, säger mamma. Ända sedan pappa anmälde oss till ridlägret har jag räknat dagarna tills det ska börja. Två veckors intensiv träning för både Star och mig. Något bättre att ägna sommarlovet åt har jag svårt att tänka mig. Men mitt i all förväntan är jag nervös. Tänk om de andra på lägret kommer att skratta åt mig? Om de tycker att någon som rider så dåligt som jag inte borde få ha en egen häst? Och tänk om vi inte får in Star i transporten, hur ska jag då komma dit?
    Show book
  • Sigge och Sara klarar sig själva - cover

    Sigge och Sara klarar sig själva

    Sylvia Mård

    • 0
    • 0
    • 0
    Allt blir annorlunda i skolan när Sara dyker upp. Sigge bryr sig inte längre om att Bengan och de andra retas för att han talar skånska och är längst i klassen. För nu har Sigge fått en riktig vän och när han är tillsammans med Sara känns allt bra.
    
    B. Wahlströms rödgröna ryggar har fyllt svenska barns bokhyllor sedan början av 1900-talet. Böckerna är dokument av sin tid och bör läsas som sådana. Vi har valt att inte omarbeta texterna och förlaget står inte bakom eventuella åsikter och uttryck som kan upplevas som stötande, då vi ser detta som ett digitalt tillgängliggörande av historiskt material.
    Show book