Rejoignez-nous pour un voyage dans le monde des livres!
Ajouter ce livre à l'électronique
Grey
Ecrivez un nouveau commentaire Default profile 50px
Grey
Abonnez-vous pour lire le livre complet ou lisez les premières pages gratuitement!
All characters reduced
Ljuden av sensommar - cover

Ljuden av sensommar

Laila Brenden

Traducteur Annika Lidén

Maison d'édition: Storyside

  • 0
  • 0
  • 0

Synopsis

Sista delen i trilogin om Ane Solingen av succéförfattaren Laila Brenden, mest känd för sina bokserier "Hannah" och "Fjällrosor".

Efter andra världskrigets slut får Ane och hennes familj äntligen njuta av några fina år i Bremen. Livet är ljust och enkelt och barnen - Jörgen och hans lillasyster Vårin - växer och frodas. Men efter en händelserik konsertturné i Europa bestämmer sig Ane och Carl för att återvända till Norge och den vackra villan utanför Kongsvinger.

Med tiden blir det dock uppenbart att allt inte står rätt till med Carl, och så småningom riktas Anes oro även mot sonen. För vad ligger egentligen bakom Jörgens framgångar, och varför är han så fientligt inställd mot henne?

I Ljuden av sensommar möter Ane Solingen både motgångar och sorg, men hon upplever också oväntade stunder av glädje. Och som alltid har hon stöd av musiken.
Disponible depuis: 08/02/2024.
Longueur d'impression: 484 pages.

D'autres livres qui pourraient vous intéresser

  • Maries Glada Herre - Bokhandelns Skönheter – Bok 2 - cover

    Maries Glada Herre - Bokhandelns...

    Catherine Bilson, Ebony Oaten

    • 0
    • 0
    • 0
    Marie Baxter, den näst äldsta systern, är det förnuftiga och stabila hjärtat i Baxter's Fina Böcker. Nöjd med att hålla koll på familjens räkenskaper undviker hon gärna springet kring bokleveranserna och föredrar Hatfields trygga lugn. Men när en krävande earl insisterar på att endast hon kan leverera en värdefull bokbeställning till avlägsna Cumbria, ger Marie sig motvilligt ut på en resa hon helst hade sluppit.
    Hennes noga planerade färd går snabbt i stöpet: vädret är förrädiskt, resesällskapet prövande och målet – ett dystert slott högt uppe i Penninerna – är långt ifrån vad hon tänkt sig. Och så är det earlen själv. Sebastian, den buttre och bokälskande earlen av Renwick, är långt ifrån den vresiga gamle man hon föreställt sig. Han är ung, frustrerande stilig och saknar fullständigt sociala färdigheter.
    En stukad fot gör att Marie tvingas fira jul på Alston Castle, omgiven av Sebastians busiga tvillingsöner, en förvirrad informator och ett slott fyllt av hemligheter. Medan snön djupnar, växer också bandet mellan Marie och earlen, som överraskar henne med sin stillsamma omtanke och gemensamma passion för kunskap. Men Sebastian har stängt sitt hjärta för världen, och Marie måste avgöra om hon vågar ta steget – eller riskera att själv förlora sitt hjärta.
    Kliver in i den charmiga världen av Regency-England i denna kvicka, hjärtevärmande serie om familj, kärlek och modet att följa sitt hjärta.
    Bokhandelns Skönheter är en serie ljuva historiska romanser utan explicita sexscener.
    Voir livre
  • Fem dagar i Florens - cover

    Fem dagar i Florens

    Lorraine Brown

    • 0
    • 0
    • 0
    En fästman, ett ex och fem dagar i Florens ... Vad kan gå fel?
    Maddie blir överlycklig när hennes pojkvän Nick friar till henne i Paris. Att sedan få tillbringa fem dagar i Florens med hans familj låter som det perfekta sättet att lära känna de blivande svärföräldrarna.
    Men Maddie får ett bryskt uppvaknande. Nicks föräldrar är dryga och arroganta, hans tonårsdotter verkar inte vilja veta av henne, och varför har hans exfru följt med? Som om inte det vore komplicerat nog bor Aidan, Maddies ex som bara stack en dag för två år sedan och lämnade henne med ett krossat hjärta, på samma boutiquehotell ...
    Hur mycket kan egentligen hända under fem dagar i Florens?
    ---
    "En härligt varm och mysig bok, som svepte med mig till Italien och fick mig att falla pladask för karaktärerna." - Olivia Beirne
    "Underbar eskapism! Du kommer att vilja boka en semester till Italien direkt." - Caroline Khoury 
    "Mysig, kvick och charmig. Superbra!." - Nicole Kennedy
    "Perfekt semesterläsning." - Paige Toon
    "Magisk, engagerande och helt igenom romantisk." - Mike Gayle
    "Ingen skriver om romantik och resor som Lorraine Brown." - Zoe Folbigg
    Voir livre
  • Författardrömmar - erotisk novell - cover

    Författardrömmar - erotisk novell

    Chleo

    • 0
    • 0
    • 0
    Huvudpersonen går en skrivkurs där hon vill skriva erotik. Kurskamraterna tycker att det är konstigt, men en man i klassen försvarar henne. Efter föreläsningen börjar de prata, och hon föreslår att han ska komma över på ett glas vin så att hon kan testa sitt material på honom. Medan hon läser för honom blir han kåt och börjar onanera. Synen av hans kuk och hur kåt hennes novell gör honom får henne att också börja ta på sig själv. Det dröjer inte länge förrän de kommer tillsammans. Senare på kvällen tänker hon på honom och sms:ar, han svarar och hon går dit för att hämta mer erotisk inspiration till sin novell.-
    Voir livre
  • I skydd av mörkret - cover

    I skydd av mörkret

    Laila Brenden

    • 0
    • 0
    • 0
    Prästen vägrar låta Viljar vara i fred, och en mörk kväll kommer han för att hämta barnen.
    På Torgilstad försöker Rise vänja sig vid tanken på att hon ska styra gården. Hur ska hon klara det, vad ska ske med Ragna – och med förbannelsen?
    Voir livre
  • Emma 1-9 - en erotisk novellserie - cover

    Emma 1-9 - en erotisk novellserie

    Carl Johan Rehbinder

    • 0
    • 0
    • 0
    Emma har separerat från Jörgen och ska flytta till en ny lägenhet, eftersom hon bara måste komma bort. Hennes kompis Olle hjälper till med flytten. Emma håller på att svälta ihjäl – på kärlek, beröring, passion, närhet, lust och sex. Men så noterar hon att Olle faktiskt är riktigt sexig! Emmas första impuls är att undvika frestelsen, men nu vet hon vad hon vill. Hon vill uppleva passionerat sex...Detta är en erotisk novellserie om Emma.Novellsamlingen innehåller novellerna:Emma 1: Den stora flyttenEmma 2: Första bilköpetEmma 3: TantramassageEmma 4: MorgonsexEmma 5: KroppskonstEmma 6: Goda grannarEmma 7: Att älska med sig självEmma 8: Orgasm med publikEmma 9: Fotosession i det gröna-
    Voir livre
  • Stormigt hav - cover

    Stormigt hav

    Laila Brenden

    • 0
    • 0
    • 0
    Rise och Edvin är lättade över att fru Edel kom till rätta efter bortförandet, och de får god tid till att roa sig med både rävjakt och konserter den sista tiden de är i England. Och med varandra.
    I Lillehammer njuter Anna av julförberedelserna tillsammans med Viljar och barnen, men hon blir orolig allteftersom tiden går och systern inte kommer tillbaka från resan.
    Voir livre