Join us on a literary world trip!
Add this book to bookshelf
Grey
Write a new comment Default profile 50px
Grey
Subscribe to read the full book or read the first pages for free!
All characters reduced
Skyll dej själv Toni - cover

Skyll dej själv Toni

Rebecca Roos

Publisher: Storytel Publishing

  • 0
  • 0
  • 0

Summary

Att en medvetslös människa kan vara så tung och ohanterlig!

Toni slet förtvivlat för att få ut Ole ur det brinnande huset. Hon drog honom nerför trapporna och så långt bort från huset som möjligt.

Flämtande sjönk hon ihop av ansträngning.·Men hon måste, hon MÅSTE skaffa hjälp.
Available since: 07/05/2018.
Print length: 81 pages.

Other books that might interest you

  • Super-Bråkan och doktor Dum - cover

    Super-Bråkan och doktor Dum

    Sören Olsson, Anders Jacobsson

    • 0
    • 0
    • 0
    Super-Bråkan och Doktor Dum är den första delen i en ny serie om allas vår favorit Håkan Bråkan, som utspelar sig i landet mellan fantasi och verklighet. Håkan älskar sina tv-spel. Där får han vara hjälten som räddar världen från alla rymdmonster och läskiga skummisar. Det konstiga är att det känns så verkligt. För visst tittar den elaka Doktor Dum rakt på honom?
    Show book
  • Elsa Beskows jul - cover

    Elsa Beskows jul

    Elsa Beskow

    • 0
    • 0
    • 0
    ELSA BESKOWS JUL | PETTERS OCH LOTTAS JUL, OLLES SKIDFÄRD, TOMTEBOBARNEN 
    En ljudbokssamling som utstrålar julstämning och vintermagi. Här får du lyssna på Elsa Beskows tidlösa sagor "Petters och Lottas jul", "Olles skidfärd" och "Tomtebobarnen". En nostalgisk resa hundra år tillbaka, där vi möter en svunnen tid, men där fantasin och de förtrollande världarna förblir evigt aktuella.Petters och Lottas jul: Petter och Lotta är två barn som bor hos tant Grön, tant Brun och tant Gredelin. Med julen runt hörnet, blir det förstås mycket städning och förberedelser. Men de får också uppleva en riktigt spännande julafton!Olles skidfärd: Vintern när Olle fyller sex år blir full av äventyr. Med sina nya skidor ger han sig ut på en förtrollande färd genom vinterlandskapet, där han möter Farbror Rimfrost, Gumman Tö och Kung Vinter.Tomtebobarnen: Djupt i skogen bor Tomtebobarnen, som tillbringar sina dagar med att leka kurragömma, åka kälke på vintern och plocka bär och svamp under hösten. Varje årstid bjuder på nya äventyr, men kanske är det våren som ger den största överraskningen. 
    - 
    Om författaren: Elsa Beskow (1874–1953) var en svensk författare, illustratör och konstnär, och räknas som en av Sveriges mest uppskattade och kända barnboksförfattare. Elsa Beskow gjorde sin debut som författare 1897, och hennes tidlösa verk har trollbundit barn i generationer med sagor som Tant Grön, Tant Brun och Tant Gredelin, samt hennes illustrationer till visor som Mors Lilla Olle och Bä, bä, vita lamm.
    Show book
  • Räven och Griskultingen: Pricksjukan - cover

    Räven och Griskultingen:...

    Björn Rörvik

    • 0
    • 0
    • 0
    Griskultingen vill leka doktor. Han ska vara patient och Räven doktor. Men när Räven påstår att Griskultingens "urk" är dålig och måste opereras bort protesterar kultingen och säger att de som är sjuka brukar få något gott. Då ritar Räven istället röda prickar på kultingen och ger honom ett recept på kokosbollar och läsk. Kultingen går med receptet till Kon, som brukar ha läsk hemma. Hon vill ringa ambulans när hon ser hur prickig griskultingen är, men lite läsk och marsipantårta gör underverk – patienten kvicknar till på rekordtid. Då visar det sig att det är många djur i skogen som behöver hjälp av den nya, fantastiska läkaren …
    
    Knäppt och kul för hela familjen!
    Show book
  • Att smida mod (Konungar Och Häxmästare – Bok 4) - Digitalt inläst via en datorgenererad röst - cover

    Att smida mod (Konungar Och...

    Morgan Rice

    • 0
    • 0
    • 0
    Denna inspelning är digitalt framställd av Morgan Rice, med hjälp av en artificiell version av en ljudboksuppläsares röst under licens. "En actionfylld fantasy som garanterat kommer att glädja fans av Morgan Rices tidigare romaner, liksom fans av verk som Christopher Paolinis Arvtagaren... Ungdomsboksentusiaster kommer att sluka Rices senaste verk och hungra efter mer."
    --TheWanderer, A Literary Journal (om Drakarnas uppgång)
    
    Bästsäljande serie #1, med över 400 femstjärniga recensioner på Amazon!
    
    ATT SMIDA MOD är den fjärde boken i Morgan Rices bästsäljande episka fantasyserie KUNGAR OCH TROLLKARLAR (som inleds med DRAKARNAS UPPGÅNG, en gratis nedladdning).
    
    I ATT SMIDA MOD återhämtar sig Kyra långsamt från dödens rand, helad av Kyles kärlek och mystiska krafter. Hans uppoffring ger henne styrkan tillbaka - men inte utan ett pris. Hon pressar Alva på sanningen om sitt ursprung, och han avslöjar äntligen allt om hennes mor. Kyra får en chans att utforska källan till sin kraft och ställs inför ett avgörande val: ska hon fullfölja sin träning eller bege sig iväg för att hjälpa sin far, som förs till huvudstadens fängelsehåla i väntan på avrättning?
    
    Aidan, med Motley vid sin sida, kämpar också för att rädda sin far som hålls fången i den farliga huvudstaden. Samtidigt förbereder sig Merk, i rikets avlägsna hörn, förvånad över vad han upptäcker i Urtornet, på en massiv invasion av troll. Hans torn är belägrat och han måste slåss sida vid sida med sina väktarkollegor för att försvara nationens mest värdefulla relik.
    
    Dierdre står inför en fullskalig pandesisk invasion i sin belägrade stad Ur. När hennes älskade stad faller i ruiner omkring henne måste hon bestämma sig för att fly eller göra en sista, heroisk insats. Alec befinner sig under tiden till havs med sin kryptiska nyfunna vän, på väg mot ett land han aldrig besökt - ett land som är lika mystiskt som hans följeslagare. Det är här han äntligen får veta sitt öde - och Escalons sista hopp.
    
    Med sin starka stämning och komplexa karaktärer är ATT SMIDA MOD en svepande saga om riddare och krigare, om kungar och lorder, om ära och mod, om magi, öde, monster och drakar. Det är en berättelse om kärlek och brustna hjärtan, om svek, ambitioner och förräderi. Det är fantasy när den är som bäst, som bjuder in oss till en värld som kommer att leva kvar hos oss för alltid - en värld som tilltalar alla åldrar och kön.
    
    Bok #5 i KUNGAR OCH TROLLKARLAR kommer snart!
    
    "Om du trodde att det inte fanns någon anledning att leva efter slutet av Sorcerer's Ring-serien, hade du fel. Morgan Rice har skapat vad som ser ut att bli ännu en briljant serie, där vi fördjupar oss i en fantasyvärld med troll och drakar, om tapperhet, ära, mod, magi och tron på vårt öde. Morgan har återigen lyckats skapa en stark uppsättning karaktärer som får oss att heja på dem sida efter sida... Rekommenderas varmt till alla fantasyälskares bokhyllor."
    --Books and Movie Reviews, Roberto Mattos (om Drakarnas uppgång)
    Show book
  • Skatans nyckel - cover

    Skatans nyckel

    Jesper Tillberg

    • 0
    • 0
    • 0
    Svea går i femman på söder i Stockholm. Hon är inte direkt populär, men det bryr hon sig inte direkt om. Hon har sin konstiga kompis Emma med det rosa håret och nog verkar det som om tuffa Linus är lite intresserad av henne ändå.
    
    Allt är som vanligt, tills dagen när Sveas farmor plötsligt dör. Med ens börjar det hända konstiga saker. Svea upptäcker att hon har underliga förmågor, som att hon kan höra väldigt bra och springa extremt fort. Och hennes gulliga bullfarmor verkar ha levt något slags dubbelliv. Svea fattar ingenting. Men en dag hittar hon grottan under farmors gamla hus. Grottan, där den första Svea för många hundra år sedan svor att hämnas sina föräldrars banemän. Och där den blå manteln väntar på Svea. Nu måste hon ta över efter sin farmor och lova att bekämpa ondska och mörker till varje pris. Nu börjar hennes liv som Kapten Svea!
    Show book
  • Bert och den förbjudna kärleken - cover

    Bert och den förbjudna kärleken

    Sören Olsson, Anders Jacobsson

    • 0
    • 0
    • 0
    Det går bra för Bert Ljung! Hans band, Heman Hunters har fått sin första riktiga spelning, och repar som besatta. Snart kan man till och med höra att de spelar samma låt! Och så träffar han en mystisk tjej på nätet, som är både snygg och rolig. De bestämmer att de ska ses i verkliga livet. Men så gör Bert en fasansfull upptäckt – en upptäckt som hotar att förstöra allt ...
    
    Bert och den förbjudna kärleken är första delen av tre i en modern (och mycket skruvad) Romeo- och Julia-historia.
    Show book