Join us on a literary world trip!
Add this book to bookshelf
Grey
Write a new comment Default profile 50px
Grey
Subscribe to read the full book or read the first pages for free!
All characters reduced
Balen - cover

Balen

Anne-Lill Vestgård

Translator Nuanxed, Marita Palm

Publisher: Word Audio Publishing

  • 0
  • 0
  • 0

Summary

Sagan om Emilie är en släktkrönika fylld av hemligheter och kärleksintriger. Vi följer den vackra torpardottern Emilie i norska Trøndelag på 1880-talet, ett samhälle med stora klyftor mellan rika och fattiga.  
 
Emilie har fått äran att arbeta i det stora gårdshuset på julbalen. Förväntningar och spänning hänger i luften när de glada gästerna anländer. I lånade kläder ser Emilie inte längre ut som en fattig bondflicka. Flera av männen får upp ögonen för henne, samtidigt som gamla hemligheter vill upp till ytan.
Available since: 06/02/2025.

Other books that might interest you

  • Djävulen på Dävelsö - cover

    Djävulen på Dävelsö

    Kajsa Stål

    • 0
    • 0
    • 0
    Johanna befinner sig mitt i livet och står inför livsavgörande beslut. Hon känner ett starkt behov av att återvända till sina barndoms somrar. Finns svaren på hur hon ska leva sitt liv där? I skärgårdens paradis? Ju mer hon rotar i det förflutna desto fler obehagliga sanningar uppdagas. Det finns en hemlighet som är väl förborgad i invånarna på Dävelsös inre, men som visar sig även än idag styr deras liv.
    
    I Djävulen på Dävelsö vävs händelserna under flera tidsepoker samman till ett oväntat och nervkittlande motiv, där Stockholms skärgård är allt annat än en idyll.
    
    En historisk roman om liv och död i Stockholms ytterskärgård, från kampen för överlevnad på 1800-talet till ett reservat för många rika idag.
    
    Kajsa Stål är mångårig journalist inom tv och press. Under hennes tid som chefredaktör på Kalla fakta fick programmet/redaktionen Stora journalistpriset flera gånger. ”Djävulen på Dävelsö” är hennes debut som skönlitterär författare.
    Show book
  • Upprorsmakarna - cover

    Upprorsmakarna

    Vivian Stuart

    • 0
    • 0
    • 0
    Den femte boken i den spännande och dramatiska berättelsen om Australiens kolonisation - ett land av blod, passion och drömmar. 
    
    Problemen i den brittiska kolonin Australien är många och svåra. Den nye guvernören Bligh - mer känd för Bounty og myteriet - har redan skaffat sig en oförsonlig fiende: New South Wales-kåren, även kallad rom-kåren på grund av den vinstgivande bisysslan.
    Guvernör Blighs andra oförsonliga fiende är de irländska rebellerna, som er ute efter hans liv!
    
    Och hur ska ska det nu gå för Jenny Taggart-Broome?
    
    Kolonins svårigheter drabbar som så ofta de "vanliga" människorna hårdast ...
    Show book
  • Guvernören - cover

    Guvernören

    Vivian Stuart

    • 0
    • 0
    • 0
    Den sjätte boken i den spännande och dramatiska berättelsen om Australiens kolonisation - ett land av blod, passion och drömmar. 
    Tjugotusen kilometer, fyra månaders seglats, skiljer England från kolonin Australien. 
    
    Guvernör Bligh har mäktiga fiender och listiga intrigmakare emot sig i sin kamp att bringa ordning i kolonin och skydda dess nybyggare mot övergrepp och maktmissbruk.
    
    Tre viljestarka guvernörer har misslyckats före honom …
    
    Och England tycks ha nog med sitt krig mot Frankrike.
    Show book
  • I gott sällskap - cover

    I gott sällskap

    Anne-Lill Vestgård

    • 0
    • 0
    • 0
    Emilie är hos Grace på sommarbesök när ett välkänt ansikte dyker upp i hagen. Ola Teigen är beslutsam och stark i blicken inför resan till Amerika, men Emilie oroar sig för att det är hennes fel att han väljer att utvandra. Samtidigt ska Solfrid hjälpa till med bröllopsbestyren och måste tillbringa mycket tid på Salstad gård, något som gör Magnar och svärmodern bekymrade.
    
    Sagan om Emilie är en släktkrönika fylld av hemligheter och kärleksintriger. Vi följer den vackra torpardottern Emilie i norska Trøndelag på 1880-talet, ett samhälle med stora klyftor mellan rika och fattiga.
    Show book
  • Oroliga tider - cover

    Oroliga tider

    Vivian Stuart

    • 0
    • 0
    • 0
    Den nionde boken i den spännande och dramatiska berättelsen om Australiens kolonisation - ett land av blod, passion och drömmar.
    
    Justin Broome, son till två av de mest legendariske fångarna i New South Wales, får verkligen erfara att duglighet och mod inte räcker långt mot fördomar.
    
    Bitterhet och besvikelse blandas med vardagsslit i hans liv, allt medan skeppslaster av olyckliga fångar och hoppfulla fria nybyggare fortsätter att anlända från ett krigstrött England.
    Show book
  • Clarys krig - cover

    Clarys krig

    Marianne E. Gunve

    • 0
    • 0
    • 0
    I “Clarys krig” avlöser vardag och passion varandra. Ambivalensen kvarstår då nya erfarenheter smälter samman med tidigare upplevelser. Kan Clary vinna det hon eftersträvar?Clary väcks av ett åskväder samtidigt som Andra världskriget bryter ut i Europa. Bruksorten lyssnar till statsministerns medborgartal och rustar för oår. På hemmaplan fortsätter en annan sorts kamp för Clary, mot maken Bruno. Han lovar mycket, men kan han hålla löftena? Tillvaron förmörkas av hot, ändå glimtar ljus fram. Stora livsval tvingar Clary till flera strider. Men styrkan i henne växer och de mål hon har uppsatt för sin yrkeskarriär närmar sig.
    Show book