Join us on a literary world trip!
Add this book to bookshelf
Grey
Write a new comment Default profile 50px
Grey
Subscribe to read the full book or read the first pages for free!
All characters reduced
Houkutuslintu - cover

Houkutuslintu

Tapani Maskula

Publisher: SAGA Egmont

  • 0
  • 0
  • 0

Summary

Kovaa peliä ja lämmintä huumoria 30-luvun noir-Turussa
Holger Haavi pyörittää Turussa Ankkurilyhty-kapakkaa ja on sotkeutunut jos jonkinlaisiin hämäräbisneksiin. Kumppanina on esimerkiksi legendaarinen pirtutrokari Algot Niska. Viinakaupan lisäksi Haavi johtaa takahuonebordellia eikä kaihda huumebisneksiäkään. Apurinaan hänellä on hemaiseva Veera, joka Haavin tietämättä on Valpon laskuun kommunisteja vaaniva vakooja. Sodan lähestyessä tunnelma kiristyy, saksalaisia saapuu kaupunkiin ja ruumiita syntyy.
Tapani Maskulan esikoisdekkari perustuu samannimiseen huippusuosittuun kuunnelmasarjaan.
Available since: 07/12/2023.
Print length: 221 pages.

Other books that might interest you

  • Tuulentuojat - cover

    Tuulentuojat

    Leila Tuure

    • 0
    • 0
    • 0
    Apteekki-romaanista tutun Ruusvirran perheen tarina jatkuu1920-luku on Suomessa ja Porissa kiivaan taloudellisen kasvun aikaa. Myös uusia aatteita virtaa maahan ja erityisesti nuoret innostuvat niistä, niin myös Ruusvirran porvarisperheessä. Perheen pää Aron Ruusvirta on luovuttanut apteekkinsa seuraavan sukupolven käsiin ja koettaa nauttia eläkepäivistä. Lauri ja Synnoven puoliso Gustaf taas ovat innokkaita suojeluskuntalaisia. Samaan aikaan työläisperheen tyttö Allida Penttilä tähtää opinnoissaan ja urallaan korkealle perheen miesten vastustuksesta piittaamatta. Leila Tuure (s. 1938) on historiallisista romaaneistaan tunnettu porilaissyntyinen kirjailija, joka on työskennellyt myös historianopettajana. Tuuren tarinoissa menneet vuosisadat heräävät ihastuttavasti eloon ja erilaiset ihmiskohtalot saavat äänensä kuuluviin. Tuulentuojat on Tuuren Poriin sijoittuvan, Ruusvirtojen perheen elämänvaiheista kertovan historiallisen romaanisarjan toinen osa.
    Show book
  • Turha murha - cover

    Turha murha

    Tuula T. Matintupa

    • 0
    • 0
    • 0
    Yhdessä asuminen ja poikkeusaika nostavat jännitteitä pintaan Myllärien klaanissa
    
    Joel on pyörätuolissa vanhan moottoripyöräonnettomuuden seurauksena. Hänen omahoitajansa Sikkan huolehtii hänestä 24/7, mutta siskopuoli Saara suhtautuu hoitajaan epäillen. Koronapakolaisina kaupungista saapuneet sukulaiset perheineen yrittävät säilyttää sovun saman katon alla asuessaan.
    
    Sitten perhettä sekä pientä kylää järkyttää uutinen Asta Myllärin, paikallisen kapakoitsijan kuolemasta. Kaiken lisäksi pyöräonnettomuus vaikuttaa lavastetulta, ja huhut murhasta leviävät kulovalkean lailla. Tapausta tutkimaan saapuu rikosylikonstaapeli Alina Mänty, jonka yksityiselämässä puhaltavat myös uudet tuulet.
    
    Turha murha yhdeksäs osa Etelä-Pohjanmaalle sijoittuvassa dekkarisarjassa, jonka päähenkilönä on älykäs ja kovahermoinen rikosylikonstaapeli Alina Mänty. 
    
    Tuula T. Matintupa on tuottelias kirjailija, joka on kirjoittanut uransa aikana lukuisia romaaneja ja dekkareiden ohella myös nuortenkirjallisuutta ja fantasiaromaanin. Matintupa asuu Alajärvellä, Etelä-Pohjanmaalla.
    Show book
  • Lomamökki - cover

    Lomamökki

    Daniel Hurst

    • 0
    • 0
    • 0
    Täydellinen loma vai täydellinen painajainen...
    Istun lämpimässä vedessä siemaillen samppanjaa, kuplat poreilevat ympärilläni ihaillessani henkeäsalpaavaa näkymää, jossa sininen taivas ja vuoret liittyvät yhteen. En voi uskoa, että olen täällä, täällä upealla lomamökillä. Se on ihanaa...
    Paras ystäväni ja hänen miehensä ovat kutsuneet minut ja perheeni viikonlopuksi järven rannalla sijaitsevalle mökilleen, jotta voisimme tutustua heidän ylelliseen elämäntyyliinsä. En ole kateellinen heidän varallisuudestaan, vaikka tiedänkin, että mieheni Ryan on. Haluan vain päästä eroon viimeaikaisista ongelmistamme ja saada avioliittoni takaisin raiteilleen.
    Sitten kuulen Ryanin hiljaisen keskustelun myöhään eräänä iltana. Hän sanoo jotakin, joka saa selkäpiini karmimaan. Koko maailmani kääntyy päälaelleen tässä kauniissa paratiisissa.
    Juuri kun luulen, etteivät asiat voi enää mennä huonommin, saan selville toisenkin salaisuuden. Totuus on vielä järkyttävämpi kuin kuvittelin, enkä enää tiedä, keneen luottaa.
    Tämän piti olla täydellinen loma, mutta joku ei tule selviämään siitä hengissä...
    ---
    "Vau, rehellisesti sanottuna vain vau…! Olen sanaton... Olin kirjaimellisesti sänkyni reunalla... En saanut unta, ja minun oli vain jatkettava fantastiseen loppuun saakka. Rakastin jokaista sanaa." 
    – Goodreads-arvostelu
    "EI PYSTY LOPETTAMAAN, VERET SEISAUTTAVA... se sai minut koukkuun alusta loppuun asti... Sydämeni jyskytti koko ajan... Rakastin ehdottomasti tätä" – Bookworm86
    "Uskomaton kirja... Olin kuin tulisilla hiilillä loppuun asti! Mikä juonenkäänne! Et halua lopettaa lukemista. Tämä on pakko lukea!!" – Goodreads-arvostelu
    "Vau, mitä voin sanoa! Tämä kirja oli uskomaton. Se oli nopeatempoinen ja jännitys säilyi loppuun asti. Täydellinen kirja psykologisten trillereiden faneille!" En osannut aavistaa loppuratkaisua!" 
     – NetGalley-arvostelu
    "Uskomaton, jännittävä... En voinut lopettaa lukemista. Aina kun luulin olevani kärryillä, tuli uusi käänne, ja se piti minut koukussa loppuun asti." – NetGalley-arvostelu
    "Mukaansatempaava heti ensimmäisestä luvusta lähtien – en voinut laskea tätä kirjaa alas enkä olisi ikinä voinut ennustaa loppua…! Erinomaista... Olen kynnet verillä ja sydämeni jyskyttää! 
    – Goodreads-arvostelu
    "Erinomainen! Luin sen alle vuorokaudessa enkä halunnut lopettaa lukemista! Se oli täynnä käänteitä ja jännitystä alusta aina viimeiselle sivulle! Et halua missata tätä…! Se on ahmittava loppuun asti!" – NetGalley-arvostelu
    Show book
  • Verenpunaista joulua 4 - cover

    Verenpunaista joulua 4

    Sara Önnebo

    • 0
    • 0
    • 0
    Jouluun on enää alle viikko, mutta Gisela Forsell ja hänen kollegansa Vaasan poliisista ovat edelleen ymmällään talvisen murhanvyyhdin suhteen. Ahdistus kasvaa pienessä yhteisössä, ja aika käy vähiin, jos murhat aiotaan selvittää ennen jouluaattoa. Kun synkät valheet ja salaisuudet nousevat pintaan, tutkinta saa odottamattoman käänteen… Ratkeaako tapaus ennen joulua? 
    
    Sara Önnebon adventtikalenteri ”Verenpunaista joulua” on neliosainen murhamysteeri keskeltä kaunista joulumaisemaa.
    Show book
  • Nova - erotic noir -novellikokoelma - cover

    Nova - erotic noir -novellikokoelma

    Emma Silver

    • 0
    • 0
    • 0
    Tämän kokoelman novellit edustavat erotic noir -genreä – jännityskirjallisuutta eroottisilla elementeillä höystettynä.
    Tämä kokoelma sisältää seuraavat 10 novellia:
    Nova 1: Jälleennäkeminen
    Nova 2: Mehu
    Nova 3: Suolaa ja pippuria
    Nova 4: Opiskelija
    Nova 5: Keltti
    Nova 6: Yksi plus yksi on kolme
    Nova 7: Poliisi, poliisi
    Nova 8: Salaisuus
    Nova 9: Kaksinaamaisuutta
    Nova 10: Loppuratkaisu
    Show book
  • Keijukaistanssi - cover

    Keijukaistanssi

    Kamilla Oresvärd

    • 0
    • 0
    • 0
    Mitä tapahtui Elsalle?Frank todistaa, kuinka tuntemattomat sieppaajat vievät hänen 11-vuotiaan tytärpuolensa Elsan. Vuodet kuluvat, ja Elsan katoamistapaus pysyy selvittämättömänä. Lähes kaksi vuosikymmentä myöhemmin tapauksen pääepäillyksi joutunut Frank on alkoholisoitunut ja häntä pidetään kylän kummajaisena. Kun nuori nainen katoaa paikkakunnalla jälleen, poliisin epäilyt kohdistuvat uudestaan Frankiin. Viimeisenä epätoivoisena yrityksenään puhdistaa maineensa ja selvittääkseen, mitä Elsalle todella tapahtui, Frank pyytää apua Mona Schilleriltä. Tutkimuksissaan Monalle selviää, että vahvat voimat vaikuttavat kyläyhteisön pinnan alla. Yrittäessään paljastaa totuuden Mona päätyy tielle, jota reunustavat pelko, epäluottamus ja uskonnollinen fanatismi.Keijukaistanssi on toinen osa Vargönin pienen työläisyhteisön ympärille sijoittuvassa rikossarjassa, jossa kohdataan julmankaunista luontoa, salaperäisiä mysteereitä ja epätavallisia persoonia. Kaiken keskiössä on 56-vuotias Mona Schiller, peloton ja piinkova nainen, jotka ratkoo rikoksia, mutta kantaa omia synkkiä salaisuuksiaan. Kamilla Oresvärd on syntynyt 1967 Falunissa, Ruotsissa. Hän debytoi ensimmäisellä romaanillaan 47-vuotiaana tehtyään ensin pitkän uran bisnesmaailmassa. Mona Schiller -sarja on koukuttanut lukuisia skandidekkarifaneja Ruotsissa.
    Show book