Join us on a literary world trip!
Add this book to bookshelf
Grey
Write a new comment Default profile 50px
Grey
Subscribe to read the full book or read the first pages for free!
All characters reduced
Kotiinpaluu ja muita novelleja - cover

Kotiinpaluu ja muita novelleja

Runar Schildt

Translator Ilmari Ahma

Publisher: e-artnow

  • 0
  • 0
  • 0

Summary

"Kotiinpaluu ja muita novelleja" – Runar Schildt (käännös Ilmari Ahma). Julkaisija - e-artnow. e-artnow on moneen tyylilajiin keskittynyt laajamittainen julkaisija. Pyrimme julkaisemaan klassikoita ja kaunokirjallisuutta sekä vielä löytämättömiä timantteja. Tuotamme kirjat jotka palavat halusta tulla luetuksi. e-artnow painokset ovat tarkasti editoitu ja formatoitu vastaamaan nykyajan lukijan tarpeita ottaen huomioon kaikki e-lukijat ja laitteet. Tavoitteemme on luoda lukijaystävällisiä e-kirjoja, saatavilla  laadukkaassa digitaalisessa muodossa.
Available since: 12/14/2023.
Print length: 115 pages.

Other books that might interest you

  • Plastiikkakirurgi - cover

    Plastiikkakirurgi

    Leone Milton

    • 0
    • 0
    • 0
    Valta-aseman väärinkäyttö ja seksuaalinen väkivalta, peittely-yritykset ja vaienneet todistajat: tämä on plastiikkakirurgi Carl-Åke Troiliuksen tarina
    
    Toukokuun 5. päivänä 2007 poliisi pidättää Carl-Åke Troiliuksen, tunnetun plastiikkakirurgin tämän ylellisessä kattohuoneistossa Malmössä. Häntä epäillään 23-vuotiaan potilaansa raiskauksesta. Alkaa hämmentävä näytelmä, jonka tarkoituksena on selvittää, mitä hyvämaineisella vastaanotolla todella tapahtui. Kirjailija ja toimittaja Leone Milton tekee syväluotaavan katsauksen vastenmieliseen rikostapaukseen, joka aiheutti tapahtuma-aikana runsaasti kohua Ruotsin mediassa.
    Show book
  • SALATTU MAFIA: Sacra Corona Unita - cover

    SALATTU MAFIA: Sacra Corona Unita

    Anton Monti

    • 0
    • 0
    • 0
    Mafiasarjan viimeinen osa avaa neljännen mafian kiemuroita ensimmäisenä Suomessa!
    
    Salakuljettaminen kuuluu apulialaisuuteen samalla tavalla kuin orecchiette-pasta ja simpukat.
    
    Etelä-Italian Apuliassa toimivaa neljättä mafiaa eli mafioiden uusinta tulokasta kutsutaan Sacra Corona Unitaksi, mutta se tunnetaan myös "meren mafiana". Sacra Corona Unita toimii yhteistyössä albanialaisten ja montenegrolaisten rikollisliigojen kanssa salakuljettaen Adrianmeren yli tupakkaa, huumeita, aseita ja ihmiskaupan uhreja. Neljäs mafia poikkeaa muista Italian mafioista siten, että se ei ole pyrkinyt vaikuttamaan alueen politiikkaan ja paikallishallintoon, vaan on enemmän tahtonut kontrolloida ainoastaan rikollista toimintaa. Tämän vuoksi Italiassa on käynnissä keskustelu siitä voidaanko järjestöä määritellä mafiaksi.
    
    Varakkaiden ihmisten sieppaukset ja salakuljetukset toimivat perustana järjestön kasvulle. Kaikkea ruokki myös nopean rikastumisen ideologia, joka köyhällä seudulla tuntui erityisen vetovoimaiselta. Etelän synkät tulevaisuudennäkymät synnyttävät ennätysvauhtia köyhyyttä ja syrjäytyneisyyttä, mitkä taas osaltaan heikentävät ihmisten halukkuutta noudattaa laillisuuden rajoja ja auttavat mafioita juurtumaan tiukemmin maaperään.
    
    Suomalais-italialainen tietokirjailija Anton Monti sukeltaa mafiasarjan viimeisessä osassa Etelän Apulian alueen menneisyyteen ja nykypäivään. Kirja kuvaa koukuttavasti niitä monimutkaisia, väkivaltaisia ja salaperäisiä kytköksiä, joita mafia kykenee saamaan aikaiseksi ja joissa vuoron perään esiintyvät mafiosot, tavalliset rikolliset, poliittiset salajuonet ja selittämättömät murhamysteerit.
    
    Italian rikollisuuden kerrostumat paljastuvat Anton Montin neliosaisessa tietokirjasarjassa. Monti kuvaa tarkasti ja yksityiskohtia säästämättä miten mafian lonkerot tunkeutuvat kaikkialle aina maataloudesta politiikkaan ja huumekauppaan asti.
    Show book
  • Sukellusvenekapteeni - cover

    Sukellusvenekapteeni

    Kuuluisat Vankilapaot

    • 0
    • 0
    • 0
    True crime -sarja uskomattomista vankilapaoista Peter Madsen, eräs kenties Tanskan vihatuimmista rikollisista, pakeni Herstedvesterin vankilasta eräänä lokakuisena aamuna vuonna 2020. Madsen raivasi tiensä vapauteen ottamalla panttivangiksi vankilapsykologin ja uhkaamalla räjäyttää pommin, jota kantoi vyössään. Madsenin pakomatka loppui kuitenkin lyhyeen, eikä hän ehtinyt nauttia kauan vapaudestaan ennen kuin joutui takaisin häkkiin. Kuuluisat vankilapaot on true crime -sarja, jonka jokaisessa jaksossa kuulemme tositarinan rikollisista, jotka laativat suunnitelman paetakseen lain pitkää kouraa ja vankilan yksitoikkoista elämää. Totuus on usein tarua ihmeellisempää – ja jokainen häkkilintu unelmoi vapaudesta.
    Show book
  • Suuri junaryöstö - cover

    Suuri junaryöstö

    Kuuluisat Vankilapaot

    • 0
    • 0
    • 0
    True crime -sarja uskomattomista vankilapaoista Elokuun 8. 1963 16 miehen rosvojoukko teki iskun Glasgowsta Lontooseen matkalla olleeseen postijunaan. Junan lastina oli suuria määriä rahaa, jotka oli tarkoitus toimittaa pankkeihin Lontoossa. Rosvojoukko sai saaliiksi yli 2,5 miljoonaa puntaa. Poliisi löysi heidät myöhemmin piilottelemasta rikospaikan lähellä sijainneelta maatilalta. Jotkut ryöstäjistä saivat rötöksestään tuomioksi jopa 30 vuotta vankeutta. Muutamat heistä onnistuivat kuitenkin pakenemaan vankilasta mitä mielenkiintoisimmilla tavoilla… Kuuluisat vankilapaot on true crime -sarja, jonka jokaisessa jaksossa kuulemme tositarinan rikollisista, jotka laativat suunnitelman paetakseen lain pitkää kouraa ja vankilan yksitoikkoista elämää. Totuus on usein tarua ihmeellisempää – ja jokainen häkkilintu unelmoi vapaudesta.
    Show book
  • Motiivi murhaan - Turun terrori-isku - cover

    Motiivi murhaan - Turun...

    Tuomas Rimpiläinen

    • 0
    • 0
    • 0
    TURUN TERRORI-ISKU. Nuori marokkolainen Abderrahman Bouanane jätti kotimaansa 21-vuotispäivänsä aattona. Syksyllä 2015 hän matkusti Balkanin läpi Saksaan täynnä unelmia helposta elämästä. Alle kaksi vuotta myöhemmin hän istui jäätelöllä Turun Kauppatorilla laukussaan Koraani ja kaksi keittiöveistä. Miten nuoresta miehestä oli tullut fanaattinen terroristi ja viattomien ohikulkijoiden murhaaja? Palkittu rikostoimittaja ja tietokirjailija Tuomas Rimpiläinen avaa kuuntelijoille hyytävän näkymän siihen, mikä ajaa murhaajan tappamaan. True crime -äänikirjasarja Motiivi murhaan sisältää autenttista äänimateriaalia ja voi järkyttää herkkiä.
    Show book
  • Rikollinen elämäni - cover

    Rikollinen elämäni

    J. K. Tamminen

    • 0
    • 0
    • 0
    J. K. Tammisen omaelämäkerta on huima matka elämän harmaan alueen hämäriin syövereihin. Matkaoppaana mies, joka aikoinaan oli monilahjakas neuvonantaja rikosten maailmassa. Tammisen asiakkaina ja bisneskumppaneina olivat niin Neuvosto-Venäjän mafia kuin suomalaisen liike-elämän huiputkin. Tammisen tie yrittäjästä ammattirikolliseksi oli ravisuttava kokemus. Elämä jatkui työtä tehden ja samalla opiskellen lakimieheksi ja teologiksi, mutta rikosten maailma ei rinnalta kadonnut. Konnat ja keinottelijat tarvitsivat huippuammattilaista, jolla ryhti oli suora ja kädenjälki peloton. Tamminen kuvaa kirjassaan rikosten maailmaa ja sen lainalaisuuksia, hyväosaisten kyltymätöntä ahneutta ja vähävaraisten oikeudenmukaisuutta. Usko hyvään vahvistuu, mutta matka on välillä raskas. Kirja on suorapuheisuudessaan ainutlaatuinen raportti hämäräbisneksien kulisseista. "Kirjassa ei ole mukana vasikan kertomaa. En arvosta vasikoita, vaan 'yhdet puheet' on mottoni. Yhtään asiakasta en paljasta. Monessa olin mukana tekijänä. Vielä useammassa neuvonantajana. Loppupeleissä tunsin itseni paskakuskiksi. Silloin oli aika laskea rahat ja lopettaa…"
    Show book