Join us on a literary world trip!
Add this book to bookshelf
Grey
Write a new comment Default profile 50px
Grey
Subscribe to read the full book or read the first pages for free!
All characters reduced
Vanhuudesta - cover

Vanhuudesta

Marcus Tullius Cicéron

Translator K. J. Hidén

Publisher: SAGA Egmont

  • 0
  • 0
  • 0

Summary

Filosofi Ciceron ajattomia pohdintoja vanhenemisesta.
Marcus Porcius Cato vanhempi on pitkään ikään elänyt roomalaismies. Kun nuoret ystävykset Scipio Africanus nuorempi ja Gaius Laelius Sapiens haluavat tietää Marcuksen pitkän iän salaisuuden, he saavat kuulla pitkän luennon. Marcus haluaa myös hälventää ikääntymiseen liittyviä luuloja. Miksi ajatellaan, ettei vanha ihminen voisi nauttia elämästä? Marcuksen mukaan kyky nauttia elämästä ei katoa, mutta onnea tuottavat eri asiat kuin nuorempana. Marcus kertoo oppilailleen myös kuolemasta ja siitä, miten vanhenevan ihmisen pitäisi suhtautua elämänsä ehtoovuosiin.
Vanhuudesta on Ciceron filosofinen klassikkoteos, jonka aihe on aina ajankohtainen.
Available since: 06/14/2023.
Print length: 92 pages.

Other books that might interest you

  • Elysee Montmartre 1 - cover

    Elysee Montmartre 1

    Milja Kaunisto

    • 0
    • 0
    • 0
    Vartijakokelas Albert Grosjean saa vartioitavakseen pulskan suomalaisen, alastoman ja  viinapäissään sammuneen taiteilijanroikaleen. Miesten välille syttyy odottamaton ystävyys, joka  viskaa pahaa-aavistamattoman Albertin Montmartren syntisiin, absintilla marinoituihin  taiteilijapiireihin ja savuisiin kabareihin. Eikä savua ole ilman tulta.
    Show book
  • Kolme muskettisoturia - cover

    Kolme muskettisoturia

    Alexandre Dumas

    • 0
    • 0
    • 0
    'Yksi kaikkien ja kaikki yhden puolesta.'
    
    Nuori ja komea d'Artagnan saapuu maalta Pariisiin unelmanaan tulla muskettisoturiksi. Hän liittyy kolmeen legendaariseen muskettisoturiin. Athos, Porthos ja Aramis, jotka kaikki ovat rohkeita ja lojaaleja, mutta myös salaperäisiä. Yhdessä he taistelevat kuninkaan puolesta, tekevät sankaritekoja ja kohtaavat monia vihollisia kuten kardinaali Richelieun agentit.
    
    Kolme muskettisoturia on ranskalaisen kirjailijasuuruuden Alexandre Dumas'n tunnetuin ja suosituin romaani, joka julkaistiin vuonna 1844.
    Show book
  • Robinson Crusoe - cover

    Robinson Crusoe

    Daniel Defoe

    • 0
    • 0
    • 0
    Seikkailuromaanien klassikko
    
    Nuori Robinson Crusoe kapinoi varakasta perhettään vastaan ja lähtee heidän vastustuksesta huolimatta merille. Hän päätyy jännittävälle seikkailulle eri puolille maailmaa. Erään laivamatkan aikana tapahtuu kuitenkin onnettomuus, kun laiva haaksirikkoutuu lähellä Etelä-Amerikkaa. Crusoe jää ainoana eloon ja päätyy autiolle saarelle.
    
    Haaksirikko käynnistää kamppailun luonnonvoimia vastaan - kuinka selviytyä autiolla saarella ilman suojaa, seuraa tai valmista ruokaa?
    
    Robinson Crusoe on Daniel Defoen unohtumaton seikkailuromaani, joka julkaistiin ensimmäisen kerran vuonna 1719. Romaani oli myyntimenestys jo omana aikanaan, ja sitä on kutsuttu maailman ensimmäiseksi bestselleriksi.
    Show book
  • Peter Pan - cover

    Peter Pan

    James Barrie

    • 0
    • 0
    • 0
    Peter Pan - tarina ikuisesta lapsuudesta, seikkailuista ja unelmista
    
    Peter Pan on skotlantilaisen J.M. Barrien luoma klassikkotarina, joka kertoo pojasta, joka ei koskaan kasva aikuiseksi ja asuu Neverlandin taianomaisessa maailmassa. Peter Pan vie Wendy-tytön ja hänen veljensä, Johnin ja Michaelin, seikkailuun, jossa he tapaavat seikkailunhaluisia hahmoja, kuten Kadonneet pojat, Helinä-Keijun ja merirosvo Kapteeni Koukun.
    
    Tarina on täynnä unelmia, rohkeutta ja ystävyyttä, mutta myös haasteita ja vaaroja, joita Peter Pan ja hänen ystävänsä kohtaavat.
    Show book
  • Baskervillen koira - cover

    Baskervillen koira

    Sir Arthur Conan Doyle

    • 0
    • 0
    • 0
    Dartmooren nummilla ulvoo aavekoira
    
    Baskervillen koira on Arthur Conan Doylen kirjoittama dekkari, joka julkaistiin alun perin vuonna 1902. Tarinassa Sherlock Holmes ja hänen uskollinen apurinsa Tohtori Watson tutkivat mystistä kuolemaa, joka liittyy vanhaan legendaan, jossa Baskervillen suvun jäseniä vainoaa yliluonnollinen jättiläiskoira.
    
    Holmes ja Watson suuntaavat Englannin maaseudulle selvittämään, onko taustalla yliluonnollisia voimia vai ihmisen tekosia. Baskervillen koira on yksi Doylen tunnetuimmista teoksista, ja sitä on versioitu myös valkokankaalla yli 20 kertaa.
    Show book
  • Hölmöläiset - cover

    Hölmöläiset

    Väinö Nuorteva

    • 0
    • 0
    • 0
    Suomen kansan tarinoita Hölmölän väen elämästä ja seikkailuista
    
    Hölmölän kylässä asuu joukko erityisen typeriä ja hassuja ihmisiä. Hölmöläiset tekevät jatkuvasti epäloogisia ratkaisuja, jotka johtavat huvittaviin tilanteisiin. Teos on arvostettu suomalaisen huumorin klassikko, joka viihdyttää samalla, kun se tuo esiin inhimillisiä heikkouksia ja väärinkäsityksiä.
    
    Väinö Albert Nuorteva oli nimimerkillä 'Olli' tunnettu suomalainen pakinoitsija, toimittaja ja kirjailija. Nuorteva toimitti Hölmöläiset-kirjan Suomalaisen Kirjallisuuden Seuran SKS:n kansanrunousarkiston kokoelmista vuonna 1924.
    Show book