Join us on a literary world trip!
Add this book to bookshelf
Grey
Write a new comment Default profile 50px
Grey
Subscribe to read the full book or read the first pages for free!
All characters reduced
Liian hyvä roistoksi - cover

Liian hyvä roistoksi

Kari Nenonen

Publisher: SAGA Egmont

  • 0
  • 0
  • 0

Summary

Rikoksia, jännitystä ja seikkailuja villissä Lännessä!
Voiko roistolla olla hyvä sydän? Tietenkin voi, ainakin jos Valentino Montecellilta kysytään. Hän on nimittäin roisto, ja varsin hempeämielinen sellainen. Mutta ei vaaraton kuitenkaan, siitä todistuksena on useassa osavaltiossa voimassa oleva etsintäkuulutus, joka lupaa Montecellille ja hänen koplalleen kuolemantuomion.
Nyt Valentino on kuitenkin päättänyt, että rötöstely riittää. Vielä yksi keikka, sellainen, joka tekee hänestä rikkaan miehen, sitten elämä roistona on ohi. Kohteeksi valikoituu markkinahumua juhliva pikkukaupunki, jossa kaikki ovat juominkien ansiosta hyvällä tuulella ja helposti huijattavissa. Vain hieman viekkautta, ja Valentino saa elää lopun elämäänsä autuaassa rauhassa. Mutta jo kaupunkiin saapuessaan hänen mielensä valtaavat nuoruudenmuistot. Onnistuuko viimeinen keikka, vai kariutuuko kaikki Valentinon suureen sydämeen?
Available since: 02/21/2024.
Print length: 52 pages.

Other books that might interest you

  • Vihan aika - cover

    Vihan aika

    Stefan Tegenfalk

    • 0
    • 0
    • 0
    Vihan aika on ensimmäinen osa Walter Gröhn ja Jonna de Brugge -sarjassa. Tukholmassa arvostettu tuomari riistää hengen taksinkuljettajalta, osaamatta selittää miksi. Hieman sen jälkeen äiti tappaa teini-ikäisen tyttärensä riidan päätteeksi. Eikä hänkään ymmärrä, mikä sai hänet silmittömän raivon valtaan ja menettämään malttinsa. Kun tapahtuu vielä kolmaskin yhtä käsittämätön murha, kokenut rikoskomisario Walter Gröhn ja hänen nuori kollegansa Jonna de Brugge alkavat selvittää yhteyksiä uhrien ja tekijöiden välillä. Tapaus kytkeytyy muutaman vuoden takaiseen auto-onnettomuuteen sekä Ruotsin oikeusjärjestelmään. Mutta poliisivoimissa on henkilöitä, jotka eivät halua että tapaus ratkeaa. Kun Walter ja Jonna saavat selville jotain odottamatonta ja pelottavaa, heidät syrjäytetään tutkinnasta - eikä tilanne ole enää kenenkään hallinnassa. Alkaa vaarallinen leikki, jossa panoksena on heidän tulevaisuutensa.
    Show book
  • Toisen miehen haudassa - cover

    Toisen miehen haudassa

    Ian Rankin

    • 0
    • 0
    • 0
    Aikaa on kulunut siitä, kun rikoskomisario John Rebus joutui jäämään eläkkeelle Edinburghin rikospoliisista. Nyt hänet on kuitenkin pestattu siviilityöntekijäksi yksikköön, jossa tutkitaan ratkaisemattomiksi jääneitä "kylmenneitä juttuja". Rebus on mieleltään poliisi ja hänen on vaikea hyväksyä, ettei enää ole sellainen "oikeasti". Suhde esimieheenkin on vanhaan tapaan vaikea, ja lisäksi hän on sisäisen tutkinnan Malcolm Foxin suurennuslasin alla - ei vähiten siksi, että rikollispomo Cafferty pitää yhteyttä vanhaan viholliseensa Rebusiin. Rebusin eteen putkahtaa toistakymmentä vuotta sitten kadonneen naisen tapaus, ja pian hän havaitsee, että samalla alueella on kadonnnut jäljettömiin muitakin naisia. Hän pääsee yhteistyöhön rikospoliisin kanssa, ennen muuta entisen aisaparinsa, rikoskomisarioksi ylenneen Siobhan Clarken, ja Skotlannin pohjoisosiin painottuvan tutkinnan edetessä vyyhti alkaa purkautua.
    Show book
  • Hiirileikki - cover

    Hiirileikki

    Seppo Jokinen

    • 0
    • 0
    • 0
    Lukijoiden rakastamassa sarjassa tamperelainen komisario Koskinen ratkoo mutkikkaita rikosvyyhtejä.Poikamies Arvi Maunukan elämästä ei puutu muuta kuin vaimo. Ja aivan arvaamatta hänen harmaa arkensa muuttuu saduksi, sillä siihen ilmestyy kaunotar, jollaisesta mies ei ole osannut uneksiakaan.Komisario Sakari Koskisen työpöydällä ei taas onni kukoista. Rauhallista elämää viettänyttä poikamiestä on puukotettu asunnossaan Tampereella, ja mies vannoo, ettei tuntenut oven takana odottanutta hyökkääjää. Koskisen on vaikea uskoa uhrin kertomusta, ja pian hän löytää rikoksesta samanlaisia piirteitä kuin eräästä kuolemantapauksesta toisaalla Suomessa. Molempien taustalta alkaa hahmottua häikäilemätöntä hyväksikäyttöä ja huijaamista. Se on peliä, jonka välineinä ovat rakkaus ja kuolema – eivätkä pelaajat kaihda mitään keinoja.Seppo Jokinen (s. 1949 ) työskenteli 30 vuoden ajan Tampereen kaupungin tietotekniikkakeskuksessa, kunnes jäi vapaaksi kirjailijaksi vuonna 2006. Komisario Koskisesta kertovat kirjat muodostavat yhden Suomen suosituimmista dekkarisarjoista. Nykyään Koskisen tutkimuksia seurataan myös Eero Ahon tähdittämässä TV-sarjassa.
    Show book
  • Äidit - cover

    Äidit

    Sarah J. Naughton

    • 0
    • 0
    • 0
    Moniääninen psykologinen trilleri viidestä naisesta ja yhdestä
    kadonneesta aviomiehestä, kulisseista, äitiydestä ja uskollisuudesta. Jos pidät Gillian Flynnin jännäreistä ja Big Little Lies -sarjasta, tämä kirja on sinulle.
    
    Bella, Chrissy, Electra, Skye ja Jen tutustuivat synnytysvalmennuksessa kolme vuotta
    sitten. Missään muualla heidän tiensä tuskin olisivat kohdanneet, niin erilaisia naiset
    keskenään ovat. Silti äitiporukka kokoontuu yhä säännöllisesti vertaistuen ja drinkkien merkeissä.
    Kullakin on omat murheensa, mutta sellaista perhe-elämä nyt välillä on, ja ystävyys
    kannattelee vaikeiden paikkojen yli, eikö niin?
    
    Kun yhden naisen aviomies ja pian sen jälkeen myös yksi naisista katoaa, poliisilla on
    käsissään hämmentävä vyyhti. Mikä on tämä ystäväporukka, jonka jäsenet eivät
    vaikuta edes pitävän toisistaan? Ja miksi tutkinnan näennäisestä suoraviivaisuudesta
    huolimatta yhä vain tuntuu siltä, ettei kukaan naisista kerro koko totuutta?
    Mikä edes on totta, mikä harhaa ja mikä kulissia?
    Mitä nämä naiset salaavat ja keneltä?
    Show book
  • Punainen kehä (Becoming Sherlock 1) - cover

    Punainen kehä (Becoming Sherlock 1)

    Anthony Horowitz

    • 0
    • 0
    • 0
    Anthony Horowitzin ja Sarah J. Naughtonin moderni tulkinta kirjallisuuden klassikkohahmosta
    
    Tohtori Watson löytää miehen alastomana ja pahoinpideltynä kadulta. Lapsijoukko repii häneltä vaatteita ja omaisuutta, ja mies on saanut iskun päähänsä. Miehellä ei ole muistia tai menneisyyttä, mutta hänellä on jotain muuta - uskomaton kyky päätellä asioita.
    
    Punainen kehä aloittaa kolmen teoksen kokonaisuuden, jossa klassikkoetsivä Holmes kuvitetaan aivan uudella tavalla. Tarina avautuu dystoppisessa tulevaisuudessa Lontoossa vuonna 2060.
    Show book
  • Viisi - cover

    Viisi

    Ursula Poznanski

    • 0
    • 0
    • 0
    Missä tahansa oletkin, kuolema odottaa sinua. Arvoituksia, joiden ratkaisuna on koordinaatteja… Rasioita, joihin on sullottu ruumiinosia… Todistajia, jotka kuolevat pian kuulemisen jälkeen… Nainen löytyy murhattuna lehmälaitumelta. Hänen jalkapohjiinsa on tatuoitu karttakoordinaatit, joiden osoittamassa paikassa odottaa löytö: muovikelmuun pakattu käsi ja arvoitus, jonka ratkaisu johtaa seuraavalle makaaberille rasialle. Murhaaja on luonut äärimmäisen julman geokätköilypelin, jonka avulla hän ohjaa Salzburgin poliisin etsivää Beatrice Kasparya aina uusien vihjeiden luo, kunnes etsivä huomaa olevansa itsekin jahdin kohteena. Viisi on nopeatempoinen ja kirjallisesti korkeatasoinen trilleri, joka on kerännyt Euroopassa niin lukijoiden kuin kriitikoiden suosion. Viisi on Ursula Poznanskin ensimmäinen aikuistenromaani. Sitä on myyty Saksassa yli 100 000 kappaletta, ja sen oikeudet on myyty yli kymmeneen maahan. Otteita kirja-arvioista: "Suuren luokan psykologinen trilleri, joka yllätti minut kaikin tavoin." Karin Slaughter "Poznanski kirjoittaa vetävää tekstiä ja hemmottelee lukijaa yllättävillä juonenkäänteillä." Martta Kaukonen, Iltalehti Ilona "Perinteinen arvoitusdekkari saa geokätköilystä uuden, hiuksia nostattavan ulottuvuuden Poznanskin mainion jännittävässä kirjassa." Hannu Sarrala, Pohjolan Sanomat "Lukukokemuksesta tuli intensiivinen ja yllättävä. Hyvä Poznanski!" Rakkaudesta kirjoihin -blogi
    Show book