Join us on a literary world trip!
Add this book to bookshelf
Grey
Write a new comment Default profile 50px
Grey
Subscribe to read the full book or read the first pages for free!
All characters reduced
Morsiushuntu - cover

Morsiushuntu

Kamilla Oresvärd

Translator Sofia Olsson

Publisher: Word Audio Publishing

  • 0
  • 0
  • 0

Summary

Synkänkauniin dekkarisarjan aloitusosa 
 
Nuori Lisa-Marie löydetään kuolleena omana hääyönään epäilyttävistä olosuhteista. Mona Schiller, entinen tuomari, ajautuu mukaan poliisitutkintaan. Hän on muuttanut takaisin kotiinsa Vargönin kylään vietettyään useita vuosia ulkomailla. Monan kaivellessa tapausta Lisa-Mariesta alkaa piirtyä aivan uudenlainen kuva. Mona alkaa ymmärtää, että pienen kyläyhteisön salaisuudet ovat suurempia kuin hän olisi ikinä kuvitellut.  
 
Morsiushuntu on ensimmäinen osa Vargönin pienen työläisyhteisön ympärille sijoittuvassa rikossarjassa, jossa kohdataan julmankaunista luontoa, salaperäisiä mysteereitä ja epätavallisia persoonia. Kaiken keskiössä on 56-vuotias Mona Schiller, peloton ja piinkova nainen, jotka ratkoo rikoksia, mutta kantaa omia synkkiä salaisuuksiaan.  
 
Kamilla Oresvärd on syntynyt 1967 Falunissa, Ruotsissa. Hän debytoi ensimmäisellä romaanillaan 47-vuotiaana tehtyään ensin pitkän uran bisnesmaailmassa. Mona Schiller -sarja on koukuttanut lukuisia skandidekkarifaneja Ruotsissa.
Available since: 07/08/2022.

Other books that might interest you

  • Nova 8: Salaisuus – eroottinen novelli - cover

    Nova 8: Salaisuus – eroottinen...

    Emma Silver

    • 0
    • 0
    • 0
    Nova-sarjan kahdeksannessa osassa Nova jatkaa yksityisten tutkimustensa edistämistä, ja tulee yhä lähemmäs nimensä puhdistamista jalokiviryöstöstä. Kun hän tapaa Elviran, hän ei pääse tunteesta, että tämä salaa jotain, ja kun Nova ja Simon tutkivat asiaa, he pääsevät näkemään jotain, jota eivät unohda koskaan…
    "Salaisuus" on erotic noir -genren novelli – jännityskirjallisuutta täynnä erotiikkaa.
    Show book
  • Mira - cover

    Mira

    Óskar Guðmundsson

    • 0
    • 0
    • 0
    Suositun islantilaisen dekkarisarjan toinen osa!
    
    Kylmänä talvipäivänä pieni tyttö soittaa hätänumeroon ja kertoo äitinsä olevan kuollut. Kun poliisi saapuu paikalle, jäljellä on vain verisiä jälkiä - äiti ja tytär ovat kadonneet. Miten lapsi ja kuolleeksi ilmoitettu äiti voivat noin vain hävitä?
    
    Rikostutkija Hilmalla ja hänen kollegoillaan Islannin poliisista ei ole aikaa hukattavaksi. Epäilyt kohdistuvat naisen väkivaltaiseen ex-mieheen, mutta pian käy ilmi, että tapauksen taustalla piilee jotain paljon synkempää.
    
    Samaan aikaan Hilmalla on omia huolia ratkottavanaan. Hän ei voi sivuuttaa tunnetta siitä, että joku seuraa hänen jokaista liikettään. Voiko omien ongelmien kanssa kamppaileva Hilma luottaa itseensä, vai onko kaikki hänelle tapahtunut lopulta liikaa hänen kestokyvylleen?
    
    Óskar Guðmundsson (s. 1950) on yksi Islannin suosituimmista rikoskirjailijoista. Mira jatkaa hänen hyytävää Rikostutkija Hilma -sarjaa, jonka ensimmäinen osa oli välitön hitti, voittaen vuoden 2015 parhaan islantilaisen rikosromaanin palkinnon.
    Show book
  • M-ryhmä –Silmä silmästä hammas hampaasta - cover

    M-ryhmä –Silmä silmästä hammas...

    Christina Larsson, Cecilia...

    • 0
    • 0
    • 0
    Nora Fellerin kaipaama uusi alku Malmössä päättyi katastrofiin. Nyt häntä itseään syytetään murhayrityksestä, ja hänen on luotettava kollegaansa Erikaan puhdistaakseen maineensa. Samaan aikaan puistosta löytyy kidutettu ja murhattu kennelinomistaja. Charlotte Victorinin johtama M-ryhmä kutsutaan jälleen kerran Malmön poliisin avuksi, mutta kuten tavallista, Charlotella on omat salaiset suunnitelmansa. Seuraa brutaali ja armoton välienselvittely. Nora Feller joutuu toimimaan kaukana lain ja omien periaatteidensa ulkopuolella taistellakseen vastaan voimia, jotka haluavat tuhota hänen elämänsä. Lopulta totuus osoittautuu kammottavammaksi ja tuskallisemmaksi kuin Nora olisi voinut ikinä kuvitella. Tässä kisassa voittajaa ei ole, eikä taistelusta selviytyminen riitä. Mätäpaise on puhkaistava lopullisesti. Jotkut ihmiset ansaitsevat rangaistuksen, toiset ansaitsevat kuolla.
    
    Christina Larsson asuu Göteborgissa Ruotsissa ja kirjoittaa tiheätempoisia dekkareita, joissa nousevat raadollisella tavalla esiin tämän päivän pohjoismaisen yhteiskunnan kipukohdat. M-ryhmä –Silmä silmästä, hammas hampaasta on kuudes, itsenäinen osa erikoisyksikkö M-ryhmästä kertovassa tummanpuhuvassa sarjassa. Kuudennen osan Larsson on kirjoittanut yhteistyössä entisen poliisin, menestyneen dekkarikirjailijan Cecilia Sahlströmin kanssa.
    Show book
  • Rituaali - cover

    Rituaali

    Stefán Máni

    • 0
    • 0
    • 0
    Kiehtovan islantilaisen dekkarisarjan ensimmäinen osa. Kirjailija Stéfan Mánia on kutsuttu Islannin Jo Nesbøksi!
    
    Onko pahuus päästetty valloilleen Reykjavikíssa? Kansanedustaja puukotetaan kuoliaaksi parlamenttitalon edessä. Teosta syytetään nuorta miestä, joka ei muista murhayöstä mitään, mutta hänen sormenjälkensä ovat murha-aseessa.
    
    Vasta valmistunut poliisikonstaapeli Hörður Grimsson haluaisi ratkoa murhia eikä tehdä pelkkää liikenteenvalvontaa ja muuta pikkukeikkaa. Päivää ennen poliitikon puukotusta hänet hälytetään varastoon, josta on löydetty ihmisen kallo. Varaston vuokrannut mies, tunnettu huumeidenkäyttäjä ja anarkisti, teki itsemurhan. Paikalta löytyy kirjoja mustasta magiasta ja hypnotismista sekä musta peili, kynttilöitä ja alttari.
    
    Grimsson alkaa tutkia tapausta omin päin, ja hän löytää yhteyden kuolleeseen kansanedustajaan. Mutta kuuntelevatko kokeneet rikosetsivät liikennepoliisin villiä teoriaa ennen kuin seuraava murha tapahtuu?
    
    Rituaali käynnistää sosiaalisesti kömpelöstä mutta sympaattisesta ja herkkävaistoisesta Hörður Grimssonista kertovan uuden mukaansatempaavan rikossarjan.
    Show book
  • Koskinen ja kreikkalainen kolmio - cover

    Koskinen ja kreikkalainen kolmio

    Seppo Jokinen

    • 0
    • 0
    • 0
    Lukijoiden rakastamassa sarjassa tamperelainen komisario Koskinen ratkoo mutkikkaita rikosvyyhtejä.
    
    Vihdoinkin – viidennessä seikkailussaan – komisario Koskinen on päässyt toteuttamaan hartaan ja pitkäaikaisen haaveensa: hän on purjehduslomalla Kreikan saaristossa ystävänsä ja vanhan virkaveljensä Juusosen kanssa. Lomamatka onkin totisesti tarpeen, sillä Koskisen avioliitto on seilannut vakaata kurssia karille.
    
    Mutta vaikka tasaiset purjetuulet ja lämmin merivesi hellivätkin rikostutkijoita, ruumiit eivät jätä heitä lomallakaan rauhaan. Kreikan saaristossakin sellainen kelluu heidän venettään vastaan, ja paikallinen poliisi keksii oitis patenttisyylliset ruumiin löytäjistä. Kaksikon asemaa ei paranna ollenkaan se, että ruumis on eläessään ollut Suomen kansalainen.
    
    Seppo Jokinen (s. 1949 ) työskenteli 30 vuoden ajan Tampereen kaupungin tietotekniikkakeskuksessa, kunnes jäi vapaaksi kirjailijaksi vuonna 2006. Komisario Koskisesta kertovat kirjat muodostavat yhden Suomen suosituimmista dekkarisarjoista. Nykyään Koskisen tutkimuksia seurataan myös Eero Ahon tähdittämässä TV-sarjassa.
    Show book
  • Hervantalainen - cover

    Hervantalainen

    Seppo Jokinen

    • 0
    • 0
    • 0
    Lukijoiden rakastamassa sarjassa tamperelainen komisario Koskinen ratkoo mutkikkaita rikosvyyhtejä.
    
    Jotkut pahoinpitelevät vanhuksia Tampereella. Joku päättää kostaa heidän puolestaan.
    
    Tamperelaispoliisit etsivät vanhuksia pahoinpitelevää joukkiota. Pian ilmenee, että joku on ryhtynyt kostamaan raa'asti näitä väkivallantekoja. Komisario Koskisen on otettava tiimeineen kiinni niin vanhusten pahoinpitelijät kuin kostaja, ennen kuin uhreja tulee lisää.
    
    Tutkijatiimi antaa jutulle koodinimen Hervantalainen ja panostaa siihen kaikki voimavaransa. Alkaa ajojahti, jossa jokainen kulunut tunti kasvattaa pelkoa siitä, ehtiikö Hervantalainen iskeä vielä kerran.
    
    Painetta lisää, että samaan aikaan Sorin poliisitalolla tapahtuu mullistus: Koskisen esimies joutuu sairaalaan ja hänen sijaisekseen tulee nuori nainen.
    
    Seppo Jokinen (s. 1949 ) työskenteli 30 vuoden ajan Tampereen kaupungin tietotekniikkakeskuksessa, kunnes jäi vapaaksi kirjailijaksi vuonna 2006. Komisario Koskisesta kertovat kirjat muodostavat yhden Suomen suosituimmista dekkarisarjoista. Nykyään Koskisen tutkimuksia seurataan myös Eero Ahon tähdittämässä TV-sarjassa.
    Show book