Rejoignez-nous pour un voyage dans le monde des livres!
Ajouter ce livre à l'électronique
Grey
Ecrivez un nouveau commentaire Default profile 50px
Grey
Abonnez-vous pour lire le livre complet ou lisez les premières pages gratuitement!
All characters reduced
Veriaalto - cover

Veriaalto

Caroline Grimwalker

Traducteur Sofia Olsson

Maison d'édition: Word Audio Publishing

  • 0
  • 0
  • 0

Synopsis

Provosoivan Aallonmurtajat-trilogian päätösosa 
  
Linn Walterilla ei ole enää mitään menetettävää. Hän janoaa kostoa, ja tähtäimessään hänellä on erityisesti toimittaja, joka auttoi hänen isäänsä pakenemaan Säterin vankilasta. Feminististen Aallonmurtajien joukosta Linn löytää kaltaisiaan naisia, mutta ovatko ryhmän tavoitteet sittenkään linjassa Linnin todellisten arvojen kanssa? Onko kaikkien miesten kuoltava, jotta oikeus toteutuisi? Väkivallan kierre syvenee syvenemistään, ja pian Linnillä on perässään poliisiakin pahempia ongelmia. Lopulta Linnin on päätettävä, miten pitkälle hän on valmis menemään. 
  
Caroline Grimwalker on tunnettu ruotsalainen kirjailija, joka on työskennellyt ennen kirjailijanuraansa stripparina ja opiskellut esimerkiksi psykologiaa, viestintää, oikeustiedettä ja luovaa kirjoittamista. Hän on julkaissut lukuisia kirjoja yksin ja yhdessä puolisonsa Leffe Grimwalkerin kanssa. Caroline Grimwalker opettaa kirjoittamista, haamukirjoittaa, kääntää, luennoi ja hallitsee monet eri genret jännityksestä fantasiaan ja kauhuun. 
Veriaalto on Aallonmurtajat-jännitystrilogian kolmas ja viimeinen osa.
Disponible depuis: 19/04/2023.

D'autres livres qui pourraient vous intéresser

  • Vielä sydän lyö - cover

    Vielä sydän lyö

    Susanne Fellbrink

    • 0
    • 0
    • 0
    Viihdemaailman koukeroita ja rikosta yhdistävä sarja jatkuu!Kesä on koittanut kauniissa Sundsvallissa ja opiskelijoiden laulu raikaa. Laulaja Cilla Fallander on saanut uuden työtehtävän talven traagisten tapahtumien jälkeen. Hän työskentelee projektipäällikkönä uuden kauppakeskuksen avajaisissa, ja suunnitelmat ovat loistokkaat. Avajaiset kestävät neljä päivää, mutta jo heti ensimmäisenä iltana asiat menevät hirvittävällä tavalla pieleen. Sen jälkeen ongelmat vain kasaantuvat toisensa perään. Cillalla on vahva tunne, että joku haluaa laittaa kapuloita hänen rattaisiinsa katastrofaalisin seurauksin. Mutta kuka olisi valmis sabotoimaan avajaiset keinoista piittaamatta ja miksi? Samaan aikaan mies toisella puolella maata tekee synkkiä suunnitelmia. Hän on jo vuosia etsinyt naista ja lasta, jotka kerran pakenivat häneltä. Nyt hän on saanut luotettavan vihjeen, joka johdattaa hänet Sundsvalliin. Vielä sydän lyö on toinen osa musiikkiuraa tavoittelevasta Cilla Fallanderista kertovassa sarjassa. Ruotsalainen kirjailija ja laulaja-lauluntekijä Susanne Fellbrink yhdistelee taitavasti ihmissuhdedraamaa ja trilleriä ja ammentaa kirjoihinsa paljon omista henkilökohtaisista kokemuksistaan showbisneksessä.
    Voir livre
  • Tyttö ja kissa - cover

    Tyttö ja kissa

    Inger Frimansson

    • 0
    • 0
    • 0
    Evelina on aina ollut isän tyttö. Jurona, pulskana ja esimurrosikäisenä hän on kaukana nätistä pikkutytöstä, josta hänen äitinsä oli haaveillut. Ja juuri isälle, pankinjohtajalle, soitetaan, kun Evelina on kidnapattu. Roland Järnek haluaa kostaa pankkimiehen hänelle tekemän vääryyden. Tytön vapauden hinta on isän kuolema. Evelinalla on salaisuuksia, joista vanhemmat eivät tiedä. Yksi niistä on suhde syöpään kuolevaan tyttöön Aliceen ja valkoinen kissa Cox. Tilanteen kiristyessä vanhempien välit tulehtuvat ennennäkemättömällä tavalla ja kaapeista kävelee luuranko toisensa jälkeen. Kaikki juttuun sekaantuneet liikkuvat miinakentällä, jolla yksikin harha-askel voi johtaa katastrofiin. Lamauttava pelko tekee virheistä väistämättömiä, ja jännitys on sietämätöntä alusta loppuun.
    Voir livre
  • Siipirikkoiset - cover

    Siipirikkoiset

    Seppo Jokinen

    • 0
    • 0
    • 0
    Lukijoiden rakastamassa sarjassa tamperelainen komisario Koskinen ratkoo mutkikkaita rikosvyyhtejä.
    
    Pääsiäisaamun rauha särkyy laukaukseen. Tampereen keskustan tuntumassa sijaitsevan lintujärven rannassa makaavan, selkään ammutun miehen taskusta löytyy rypistynyt paperilappu. Siihen on kirjoitettu komisario Koskisen nimi ja osoite.
    
    Herää kysymys, oliko mies tulossa tapaamaan Koskista, varsinkin kun surmapaikka sijaitsee vain muutaman sadan metrin päässä tämän talosta. Mitä niin arkaluontoista tietoa miehellä oli, että sen vuoksi piti tappaa?
    
    Samaan aikaan kaksi siipeensä saanutta nuorta ihmistä kipuilee omilla tahoillaan. Sattuma ajaa heidät yhteen, ja kohta rakkauden ja vihan käynnistämä energia voimistuu sellaisiin mittoihin, ettei sille näy onnellista loppua.
    
    Komisario Koskinen kamppailee tiiminsä kanssa aikaa vastaan ehtiäkseen estämään uuden turhan kuoleman.
    
    Seppo Jokinen (s. 1949 ) työskenteli 30 vuoden ajan Tampereen kaupungin tietotekniikkakeskuksessa, kunnes jäi vapaaksi kirjailijaksi vuonna 2006. Komisario Koskisesta kertovat kirjat muodostavat yhden Suomen suosituimmista dekkarisarjoista. Nykyään Koskisen tutkimuksia seurataan myös Eero Ahon tähdittämässä TV-sarjassa.
    Voir livre
  • Laukaisu - cover

    Laukaisu

    Tiina Raevaara

    • 0
    • 0
    • 0
    Miksi kukaan haluaisi tuhota läheisiään, saati omia lapsiaan? Miten on mahdollista, että suojeleva rakkaus muuttuu tuhoavaksi voimaksi ja hellyys väkivallaksi? Laukaisu on kuvaus päivästä, jolloin Pauliinan ja Kerkon perhe-elämä suistui kohti tuntematonta. Päivästä, jolloin elämä pysähtyi. Perhesurma on rikoksista ehkäpä vaikeimmin ymmärrettävä teko. Tiina Raevaara kirjoittaa romaanissaan rajusta perheväkivallasta. "Aihe on vaivannut minua kauan", Raevaara kertoo. "Mietin, kuinka pienistä asioista ihmisen sortumisessa oikeastaan onkaan kyse. Olin pitkään sitä mieltä etten voi, enkä halua, kirjoittaa noin raskaasta aiheesta. Lopulta tarina kuitenkin suorastaan vyöryi päälleni ja kirjoitin kirjan ensimmäisen version kahdessa viikossa." Tämä synkkä ja mieleen jäävä tarina pitää otteessaan alusta loppuun. Kirja sisältää paljon tietoa ja pohdintaa perhesurmista ja haastaa lukijan pohtimaan asiaa itse.
    Voir livre
  • Pyhiä vai pahoja - cover

    Pyhiä vai pahoja

    Ian Rankin

    • 0
    • 0
    • 0
    Säädökset ovat muuttuneet, ja komisariona eläkkeelle jäänyt John Rebus on palannut riviin rikosylikonstaapelin vakanssilla. Muuatta kolmen vuosikymmenen takaista juttua aletaan jälleen tutkia, ja komisario Malcolm Foxilla on vakava epäilys, että Rebusin pussissa ei ole pelkkiä puhtaita jauhoja. Rebusin taannoiset kollegat kutsuivat itseään "Pyhiksi" ja vannoivat keskinäistä lojaalisuutta jonkinlaisen "varjoraamatun" nimissä. Mutta menneisyyden pahat teot eivät pysy salassa ikuisia aikoja, ja Rebus joutuu kohtaamaan menneisyytensä ja vanhat toverinsa - ja nykyajassa Foxin.
    Voir livre
  • Kuka sellaista tekisi - cover

    Kuka sellaista tekisi

    Seppo Jokinen

    • 0
    • 0
    • 0
    Lukijoiden rakastamassa sarjassa tamperelainen komisario Koskinen ratkoo mutkikkaita rikosvyyhtejä.Ottaako Tampereella joku alkoholisteja hengiltä?Kiinnostaako ketään, jos vilkkaan pyörätien kupeessa makaa tuntikausia rappioalkoholisti? Kun maassa makaavan miehen luo lopulta kutsutaan poliisi ja selviää, että mies on kuollut, alkaa tapahtua.Komisario Koskinen saa huomata, että poliisit ovat törmänneet moneen vastaavaan tapaukseen. Kukaan ei siis kummeksu, että kuollut mies saa pian kohtalotoverin.Koskinen on pian hyytävän varma asiastaan: joku on ryhtynyt tappamaan Hervannan pultsareita. Ja komisario voi vain kysellä itseltään, kuka sellaista tekisi?Seppo Jokinen (s. 1949 ) työskenteli 30 vuoden ajan Tampereen kaupungin tietotekniikkakeskuksessa, kunnes jäi vapaaksi kirjailijaksi vuonna 2006. Komisario Koskisesta kertovat kirjat muodostavat yhden Suomen suosituimmista dekkarisarjoista. Nykyään Koskisen tutkimuksia seurataan myös Eero Ahon tähdittämässä TV-sarjassa.
    Voir livre