Join us on a literary world trip!
Add this book to bookshelf
Grey
Write a new comment Default profile 50px
Grey
Subscribe to read the full book or read the first pages for free!
All characters reduced
Peppy Pals: Gabby ei saa unta - cover

Peppy Pals: Gabby ei saa unta

Åsa Linge

Translator Nina Mäki-Kihniä

Publisher: Storyside

  • 0
  • 0
  • 0

Summary

On ilta ja ystävykset valmistautuvat yöpuulle. Mutta Gabby-kani on täynnä virtaa eikä halua mennä vielä nukkumaan. Ehkä Izzy-pöllö on hereillä ja haluaa leikkiä? Mutta Izzy on jo nukahtanut ja suuttuu kun Gabby herättää hänet.

Nyt Gabby on sekä surullinen että häpeissään, ja nukkuminen tuntuu vielä vaikeammalta. Mikä onni, että Kelly-kissa on nukahtamisen mestari! Onnistuuko hän saamaan Gabbyn unten maille?

Leikkisät Peppy Pals -kirjat sekä viihdyttävät että kehittävät lasten tunneälyä ja empatiaa. Hurmaavissa tarinoissa seikkailevat Peppy Pals -sovelluksesta ja animaatioista tutut kaverukset Reggy, Sammy, Kelly, Izzy, Gabby ja Cory.

Sympaattisten Peppy Palsien taustalla on tieteellinen tutkimus siitä, mitkä teemat ja aiheet parhaiten auttavat lasta käsittelemään tunteita ja ihmissuhteita. Kirjat soveltuvat täydellisesti rauhoittaviksi iltasaduiksi. Jokaisen kirjan lopussa on psykologin avulla laadittuja kysymyksiä, joiden avulla voi keskustella tarinan tapahtumista yhdessä lapsen kanssa.
Available since: 02/21/2022.
Print length: 16 pages.

Other books that might interest you

  • Angry Birds: Sadepäivä - cover

    Angry Birds: Sadepäivä

    Nina Mäki-Kihniä, Jeff Sayers

    • 0
    • 0
    • 0
    Lähde kesäleirille Angry Birdsien kanssa! Sadepäivinä Tikkupuun leirillä katsotaan Pelastakaa Siipimies Ryania, ja rauhaton Sakke on elokuvaan ihan kyllästynyt. Niinpä hän päättää ottaa hatkat. Kun Red, Stella ja Pommi ryntäävät kaverinsa perään, alkaa hulvaton sadepäivä. Mitä sinä tekisit leirillä, silloin kun kukaan ei olisi häiritsemässä?
    
    Pyrstösulat käryävät ja höyhenet pöllyävät, kun teini-ikäiset Red, Pommi, Stella ja Sakke viettävät unohtumatonta kesää Tikkupuun leirillä. Vihaisille linnuille täydellinen kesä merkitsee hauskanpitoa, uusia kavereita ja hulluakin hullumpia harrastuksia.
    
    Harmi vain, että kaikki Tikkupuun leirillä eivät jaa kaverusten käsitystä täydellisestä kesästä. Leirin johtajalintu Linda on kaikkien tiukkisten äiti ja yksi leiriläisistä, Liehusiipi, on kaverusten kanssa napit vastakkain aina tilaisuuden tullen. Kaiken kukkuraksi leirikeskuksen järven toisella rannalla järjestetään possujen kesäleiri.
    
    Haastavat olosuhteet ajavat kaverukset mitä hulluimpiin kesäseikkailuihin, joissa rikotaan kaikkia leirin sääntöjä. Jekkumestarit ovat valmiina – oletko sinä? Tarinat pohjautuvat Netflixin Angry Birds Hurja kesä -sarjaan.
    Creative consultant: Kim Helminen
    Show book
  • Vitello rakentaa hirviöansan - cover

    Vitello rakentaa hirviöansan

    Kim Fupz Aakeson

    • 0
    • 0
    • 0
    Jos Vitello jostain piti niin hirviöistä. Ja zombeista, kummituksista ja pääkalloista. Paitsi silloin kun on pimeää. Kun tulee pimeää ja Vitellon pitäisi mennä nukkumaan, hän miettii onko sängyn alla joku. Vai kuuliko hän oudon äänen eteisestä? Silloin Vitellon on kehiteltävä jotain… Vitello on erittäin kekseliäs poika, joka asuu Äitinsä kanssa rivitalossa kehätien varrella. Hullunkuriset Vitello-kirjat ovat hurmanneet kotimaassaan Tanskassa jo lukuisat lapset ja heidän vanhempansa.
    Show book
  • Vitello kerjää kauhean kasan karkkia - cover

    Vitello kerjää kauhean kasan...

    Kim Fupz Aakeson

    • 0
    • 0
    • 0
    Vitellon mielestä yksi karkkipäivä viikossa on aivan liian vähän. Mutta kuinka saada karkkia, kun ei ole rahaa? Voisiko kulkea ovelta ovelle ja pyytää naapureilta karkkia, vaikka Halloweeniin on vielä useita kuukausia? Ei, se ei toimi. Mutta säälisivätkö aikuiset kahta pientä köyhää poikaa? Jos vaikka poikien äiti olisi hyvin hyvin sairas…Vitello on erittäin kekseliäs poika, joka asuu Äitinsä kanssa rivitalossa kehätien varrella. Hullunkuriset Vitello-kirjat ovat hurmanneet kotimaassaan Tanskassa jo lukuisat lapset ja heidän vanhempansa.
    Show book
  • Pekko ja Petriina 15: Ponikuiskaajat - cover

    Pekko ja Petriina 15:...

    Kirsten Sonne Harild

    • 0
    • 0
    • 0
    Kunpa hevoset osaisivat puhua…Pekko on surullinen ja Petriinaa alkaa kiinnostaa, mitä hänen hevosensa ajattelee. Hän näkee televisiossa kuuluisan hevoskuiskaajan, ja Ponikilta aikoo heti seuraavana viikonloppuna kokeilla kuiskaamista hevosilleen. Mutta voiko kukaan oikeasti lukea hevosensa ajatuksia? Ja tuleeko Pekko taas iloiseksi?Pekko ja Petriina on hauska ja koskettava kirjasarja poneista, ystävyydestä ja hevostyttöydestä. Tanskalainen Kirsten Sonne Harild on julkaissut Tanskassa jo yli 70 lastenkirjaa. Hänellä on taito kirjoittaa lasten maailmasta lasten silmin.
    Show book
  • Pekko ja Petriina 8: Salaperäinen naapuri - cover

    Pekko ja Petriina 8:...

    Kirsten Sonne Harild

    • 0
    • 0
    • 0
    Naapurissa tapahtuu outoja...Naapuritilalle muuttaa uusi omistaja, joka vaikuttaa Petriinasta pelottavalta ja epäilyttävältä. Kun Petriinan islanninhevosvarsa Fiona karkaa, Petriina pelkää tämän päätyneen epäilyttävän naapurin luokse. Ponikilta perustaa etsintäpartion.Pekko ja Petriina on hauska ja koskettava kirjasarja poneista, ystävyydestä ja hevostyttöydestä. Tanskalainen Kirsten Sonne Harild on julkaissut Tanskassa jo yli 70 lastenkirjaa. Hänellä on taito kirjoittaa lasten maailmasta lasten silmin.
    Show book
  • Pekko ja Petriina 4: Varsa nimeltä Fiona - cover

    Pekko ja Petriina 4: Varsa...

    Kirsten Sonne Harild

    • 0
    • 0
    • 0
    Salaperäinen vierasEräänä päivänä palatessaan koulusta kotiin Petriina huomaa, että Pekon aitauksen ulkopuolella heidän pihallaan on pieni vaaleanruskea islanninhevosvarsa. Petriina antaa varsalle nimeksi Fiona. Hän auttaa äitiä ja isää selvittämään, mistä varsa on peräisin, mutta samalla hän kiintyy Fionaan yhä enemmän ja enemmän – niin paljon, että lopulta on hyvin vaikeaa sanoa hyvästejä. Pekko ja Petriina on hauska ja koskettava kirjasarja poneista, ystävyydestä ja hevostyttöydestä. Tanskalainen Kirsten Sonne Harild on julkaissut Tanskassa jo yli 70 lastenkirjaa. Hänellä on taito kirjoittaa lasten maailmasta lasten silmin.
    Show book