Junte-se a nós em uma viagem ao mundo dos livros!
Adicionar este livro à prateleira
Grey
Deixe um novo comentário Default profile 50px
Grey
Assine para ler o livro completo ou leia as primeiras páginas de graça!
All characters reduced
Katselmus - cover
LER

Katselmus

Alpo Ruuth

Editora: SAGA Egmont

  • 0
  • 0
  • 0

Sinopse

Valtion kirjallisuuspalkinnolla palkittu novellikokoelma miesten elämästä.
Missä viipyy onnellisuus, kun kaikki on kunnossa? Miten löytää työtä, kun velat painavat päälle? Miten selvitä yksin jouluna, kun tuore ero painaa mielessä? Millä vakuuttaa perhe selviytymisestä, kun myrsky repii venettä keskellä selkää? Miten olla mies?
Katselmus on viidentoista novellin kokoelma, joka syväluotaa miesten elämää iloinen ja suruineen, velvollisuuksineen ja unelmineen. Vivahteikkaiden kertomusten kokonaisuus kuvaa miehuutta lapsuudesta aina vanhoille päiville asti.
Novellikokoelma sai Valtion kirjallisuuspalkinnon vuonna 1982.
Disponível desde: 02/10/2024.
Comprimento de impressão: 196 páginas.

Outros livros que poderiam interessá-lo

  • Nainen punaisessa silkkimekossa – eroottinen novelli - cover

    Nainen punaisessa silkkimekossa...

    Barbara Nordström

    • 0
    • 0
    • 0
    Karla kutsutaan yllättäen aveciksi palkintoseremoniaan. Koska hänellä ei ole parempaakaan tekemistä, hän päättää hyväksyä kutsun ja pukee päälleen punaisen, rohkean silkkimekon, joka myötäilee hänen vartaloaan. Hänen avecinsa Joni on ehdolla Vuoden trilleri -palkinnon saajaksi. Kun tämä voittaa, tunnelma vie Karlan mukanaan ja tämä päätyy suutelemaan Jonia. Onneksi tunteet ovat vastavuoroisia ja pian heidän on vetäydyttävä erilleen muista vieraista purkaakseen syvempiä halujaan...
    Novelli on julkaistu yhteistyössä LUSTin ja BLANCHEStoriesin kanssa.
    Ver livro
  • Novelleja - kuin elämä ne kirjoittaa - cover

    Novelleja - kuin elämä ne...

    B. Mich. Grosch

    • 0
    • 0
    • 0
    Tästä kirjasta 
    Tässä kirjassa on 32 novellia, aivan kuten elämä itse ne kirjoittaa. 
    Ne johdattavat lukijan Saksan kautta Sveitsiin, Kameruniin – ja jopa kaukaiseen Intiaan ja jopa Tiibetiin. Jotkut ovat hilpeitä, jotkut surullisia, mutta kaikki viihdyttäviä ja ajatuksia herättäviä. Kirjoittaja pyrkii hiottuun, korkeatasoiseen kieleen ja on kaukana nykyisestä, valitettavasti usein käytetystä "sähketyylistä". (Käännetty tekoälyllä) 
    Äänikirjan lukija: Tallulah Nisula, Harri Ärmänen (tekoäly.)
    Ver livro
  • Karanteenissa isäpuolen kanssa - Eroottinen novelli - cover

    Karanteenissa isäpuolen kanssa -...

    Vanessa Salt

    • 0
    • 0
    • 0
    Lukion viimeisenä lukukautena Violan on muutettava äitinsä ja äidin ranskalaisen miehen kanssa Pariisiin. Onneksi Alexandre sattuu olemaan laittoman komea. Kun äidin on käytävä Ruotsissa, COVID-19 leviää ympäri maailman ja pakottaa Violan ja Alexandren karanteeniin toistensa kanssa. Päivien kuluessa Violalle käy yhä hankalammaksi hillitä ihastuksensa Alexandreen... Ja mitä he tekisivätkään ajallaan kahden kesken?Karanteenissa isäpuolen kanssa on eroottinen novelli kielletystä halusta, joka saa vihdoin herätä henkiin.-
    Ver livro
  • Ystäväni Zimmermann - kaikin puolin oma itsensä! - cover

    Ystäväni Zimmermann - kaikin...

    B. Mich. Grosch

    • 0
    • 0
    • 0
    Kirjasta 
    Zimmermann, kirjailijan kuvitteellinen ystävä ja (sympaattinen) ympäristönsä kauhu, ei väsy koettelemaan kanssaihmistensä ja oman surkean ystävänsä hermoja jatkuvasti uusilla ja aina hulluilla ideoilla ja teoilla. 
    Olipa hän sitten ajokortin tavoittelija, keksijä, leijonankesyttäjä tai pelkkä turisti, hän hämmästyttää tai kauhistuttaa kanssaihmisiään ja jättää lukijan – toivottavasti – hymyilevänä ja tyytyväisenä. 
    Tämä teos sisältää 28 hauskaa ja äärimmäisen jännittävää tarinaa tästä kuitenkin mielenkiintoisesta veijarista ja "turhanpäiväisestä toheloijasta" Zimmermannista. Joitakin novelleja on (painetuissa versioissa) kuvitettu mustavalkokuvin. 
    (Käännetty Googlen tekoälyllä Gemini 2.5 Flash). 
    Äänikirjan lukija: : Harri Ärmänen (tekoäly.)
    Ver livro
  • Karanteenissa opettajan kanssa - Eroottinen novelli - cover

    Karanteenissa opettajan kanssa -...

    Vanessa Salt

    • 0
    • 0
    • 0
    "Nojasin hitaasti vielä edemmäs ja laitoin toisen käteni Klausin karvaiselle, kiinteän lihaksikkaalle reidelle. Hän voihkaisi. Liu'uin ylöspäin, kunnes saavutin kivikovan kullin."
    Koronavirus-pandemian alussa yhdeksäntoistavuotias Mireille on koulumatkalla Lontoossa. Toistaiseksi tapauksia on ollut vain muutamia, ja harva osaa arvata, millainen kriisi on puhkeamassa. Mireillen ajatukset ovat kuitenkin jossain aivan muualla kuin viruksessa. Hän on aivan liian kiireinen haikaillessaan matikanopettajansa, Klausin, perään.
    Eräänä iltana hän menee käymään Klausin hotellihuoneessa verukkeenaan keskustella loppuarvosanasta. Hän tuskin osasi aavistaa, että kohta hotellissa olisi täysi karanteeni – kaikkien olisi pysyttävä siinä huoneessa, jossa olivat juuri sillä hetkellä. Sen seurauksena Mireille ja Klaus päätyvät viettämään yön yhdessä, kaksin, Klausin hotellihuoneessa.
    Ver livro
  • Kotimme Auschwitz - cover

    Kotimme Auschwitz

    Tadeusz Borowski

    • 0
    • 0
    • 0
    Pysäyttäviä kertomuksia Auschwitzista
    Kun puolalainen kirjallisuudenopiskelija Tadeusz Borowski joutuu Auschwitzin keskitysleirille, hänen elämänsä muuttuu käsittämättömästi. Keskitysleirillä tärkeintä on hengissä selviäminen ja entisen elämän ylellisyydet – kuten kunnollinen ruoka – ovat vain kaukainen haavekuva. Normaalin ja epänormaalin rajat sekoittuvat leirin hirvittävässä arjessa, kun vangit työskentelevät, rakastuvat, selviytyvät ja tulevat murhatuiksi.
    Kotimme Auschwitz on kokoelma  järkyttäviä ensikäden kuvauksia elämästä Auschwitzin keskitysleirillä. Kirjoittaja itse oli leirin vanki, ja hänen autenttinen kertomuksensa tuo esiin inhimillisen kärsimyksen ja selviytymisen voiman äärimmäisissä olosuhteissa. Teos on tärkeä dokumentti historian pimeimmästä ajasta, ja se antaa äänen niille, jotka eivät selvinneet kertomaan kokemuksistaan itse.
    Kokoelma käsittää Borowskin teokset "Herrasväki on hyvä ja käy kaasukammioon", "Päivä Harmenzessa", "Kotimme Auschwitz", "Ihmiset jotka kulkivat", "Schillingerin kuolema", "Mies ja hänen pakettinsa", "Illallinen", "Kertomus todellisesta elämästä", "Hiljaisuus", "Tammikuun suurhyökkäys", "Vierailu" ja "Kivinen maailma".
    Ver livro