Join us on a literary world trip!
Add this book to bookshelf
Grey
Write a new comment Default profile 50px
Grey
Subscribe to read the full book or read the first pages for free!
All characters reduced
Minä olen Etelka - cover

Minä olen Etelka

Aili Somersalo

Publisher: SAGA Egmont

  • 0
  • 0
  • 0

Summary

Lämminhenkisen tyttökirjasarjan avausosa, jossa Etelka saapuu Suomeen!
Äitinsä pikkulapsena menettänyt Etelka muuttaa Italiasta Suomeen koulukotiin. 11-vuotias Etelka puhuu italian lisäksi sujuvaa suomea mutta on tottunut kotimaassaan toisenlaisiin tapoihin. Mitä muut lapset sanovat reippaasta tytöstä, joka on tottunut Portofinossa juomaan isänsä kanssa viiniä ja käynyt luostarikoulua? Pian Etelka on jo saanut monta uutta kaveria! Myös koulukodin Caligula-papukaija ja lemmikkikissat torjuvat Suomeen saapuneen tytön koti-ikävää.
Sydäntälämmittävän tyttökirjasarjan avausosa esittelee omapäisen, Peppi Pitkätossua muistuttavan Etelkan, jolle sattuu ja tapahtuu.
Available since: 09/06/2023.
Print length: 140 pages.

Other books that might interest you

  • Barbie ja taikatossut - cover

    Barbie ja taikatossut

    Mattel

    • 0
    • 0
    • 0
    Kristyn on balettitanssija, joka haaveilee unelmaroolista. Saadessaan jalkaansa pinkit taikatossut hän tempautuu sisään klassikkobalettien maailmaan – ja tähdeksi! Balettien tarinat ovat kuitenkin täynnä synkkiä sävyjä. Onnistuuko Kristyn pakenemaan vai jääkö hän unelmamaailman vangiksi?
    Show book
  • Miikan salainen tehtävä - cover

    Miikan salainen tehtävä

    Marja-Leena Tiainen

    • 0
    • 0
    • 0
    Kymmenvuotias Miika on kokenut elämässään kovia. Isä on vankilassa, ja Miika itse asuu lastenkodissa. Kun Miika pääsee asumaan maaseudulle sijaiskotiin tätinsä luokse, asioiden luulisi paranevan. Miika ei kuitenkaan viihdy tätinsä luona ja kaipaa takaisin lastenkotiin. Eniten Miika kaipaa isäänsä. Miika uppoutuu unelmiin ja haavekuviin, joissa hän seikkailee yhdessä isänsä kanssa. Vielä jonain päivänä hän ja isä lähtevät yhdessä kiertämään maailmaa! Kun isä pääsee vankilasta lomalle, Miika on valmis mihin vain isänsä vuoksi – ja niin alkaa Miikan salainen tehtävä. Mutta voiko isään luottaa, tälläkään kertaa?
    Miikan salainen tehtävä on koskettava nuortenromaani Marja-Leena Tiaiselta.
    Show book
  • Savumerkki - cover

    Savumerkki

    Mikko Samulinen

    • 0
    • 0
    • 0
    Petri on nuori poika, joka on joutunut kauhistuttavaan tilanteeseen. Hän seisoo heinäladossa koiransa kanssa ja tarkkailee hirrenrakosista tapahtumia. Vihollisen sotilaat ovat saapuneet Petrin kotikylään ja tutkivat nyt jokaisen talon. Kaikki muut kyläläiset ovat lähteneet pakoon, paitsi Petri ja seitsemänkymmenvuotias Riiko. Petri tietää, että suomalaiset sissijoukot ovat tulossa. Mutta ehtivätkö he ajoissa auttamaan? Vai täytyykö Petrin ottaa ohjat omiin käsiinsä?
    Savumerkki on jännittävä nuortenkirja, jonka tapahtumat sijoittuvat toisen maailmansodan aikoihin.
    Show book
  • Puh pah pelistä pois - cover

    Puh pah pelistä pois

    Markku Karpio

    • 0
    • 0
    • 0
    Iidan perhe muuttaa pienelle saarelle, jossa ei ole mitään tekemistä. Ainoastaan jalkapallon pelaaminen jaksaa innostaa. Hän onkin lähdössä kaikkien aikojen futisleirille, mutta loukkaa jalkansa juuri ennen leiriä ja joutuu jäämään kotiin. Iida mököttää kotona eristyksissä kaikista kavereistaan ainoana lohtunaan lemmikkikilpikonna Leonardo.Silloin onni potkaisee ja naapurimummon luo muuttaa kesävieras, lapsenlapsi Emil. Poika on päättänyt saada Iidasta kaverin, ja Iidakin alkaa lämmetä vähitellen. Niin Iidan kirvelevä pettymys futisleiristä vaihtuu mainioihin seikkailuihin naapurinpojan kanssa.Puh pah pelistä pois osoittaa rohkaisevasti, kuinka vastoinkäymiset voivat kääntyä voitoiksi.-
    Show book
  • Keisari ratsastaa kaupunkiin - cover

    Keisari ratsastaa kaupunkiin

    Maijaliisa Dieckmann

    • 0
    • 0
    • 0
    Keisarillista jännitystä!
    Venäjän keisari Aleksanteri on matkalla kohti Porvoota avaamaan valtiopäiviä vuonna 1809. Ja Ella on sisäkön apulaisena talossa, jossa hallitsijan on määrä majoittua! Millainenkohan mies keisari on? Mitä hän ajattelee Suomesta? Entä niiden ihmisten puheista, joiden mukaan Suomen tulisi olla itsenäinen? Yksi itsenäisyyttä kannattavista on Ella ystävä Priiti, jonka haave on oma maa. Ei kai tämä joudu ajatuksistaan vaikeuksiin?
    Valtiopäiviä valmistellaan vauhdikkaasti ympäri kaupunkia, niin Ellan äidin emännöimässä krouvissa kuin Solitanderin talossa, jossa Ella käy työssä aina krouvissa auttelemiselta ehtiessään. Kaikki odottavat kiihkeästi näkevänsä hallitsijan ihkaelävänä, ja jännitys kihisee niin aikuisten kuin nuorten mielissä. Ella tapaa Loimijoen seutua valtiopäivillä edustavan Tuomas Juhonpojan ja tämän lapset, Pertun ja Ellan, kun nämä tulevat krouviin asumaan. Myös heitä jännittää ja kiinnostaa, mitä valtiopäivillä oikein tehdään ja päätetään. Yhdessä ystäviensä kanssa Ella aistii kaupungin sähköistä tunnelmaa ja odottaa, mitä tapahtuu, kun keisari ratsastaa kaupunkiin.
    Show book
  • Kerjäläistyttö ja sissipäällikkö - cover

    Kerjäläistyttö ja sissipäällikkö

    Maijaliisa Dieckmann

    • 0
    • 0
    • 0
    Uudet tuulet 1700-luvun kartanossa.
    Anna Beata lähtee kysymään paikkaa piikana majuri Lögvingin kartanosta, sillä kalastajana työskennellyt isä on kuollut eikä toimeen tule ilman työtä. Isoveli Aleksi on jo kartanolla renkinä, mutta ottaisiko majuri vielä Anna Beatankin työhön? Hänhän on ahkera ja näppärä, kyllä siitä on kartanon töissä hyötyä!
    Juuri Anna Beatan saapuessa kartanolle majuri itse on pihamaalla, mutta ei iloisin ilmein. Vanha sissipäällikkö on satuttanut itsensä! Onneksi Anna Beata muistaa famun opit, ja osaa hoitaa majurin kipeää jalkaa. Vanha mies huomaa tilaisuutensa tulleen, ja alkaa kertoa Anna Beatalle monista seikkailuistaan. Kartanon muu väki on kuullut tarinoita jo kyllästymiseen saakka, mutta Anna Beata kuuntelee vauhdikkaita kertomuksia mielellään. Pian hän saakin kartanolta virallisen paikan, ja on oikea kartanon piika! Mutta kuinka kauan onnea kestää? Majuri on iäkäs herra, ja uumoilee loppunsa koittavan pian. Mitä kartanolle ja sen väelle sitten tapahtuu?
    Show book