Join us on a literary world trip!
Add this book to bookshelf
Grey
Write a new comment Default profile 50px
Grey
Subscribe to read the full book or read the first pages for free!
All characters reduced
Czyja wina? - Obrazek w jednym akcie - cover

Czyja wina? - Obrazek w jednym akcie

Henryk Sienkiewicz

Publisher: Ktoczyta.pl

  • 0
  • 0
  • 0

Summary

Henryk Sienkiewicz to nie tylko autor niezapomnianych powieści i nowel, lecz także twórca sztuk scenicznych. Laureat literackiej Nagrody Nobla był także świetnym dramaturgiem.„Czyja wina? „ to kameralna sztuka obyczajowa, która została opublikowana drukiem w 1880 r. Ukazuje spotkanie po latach dwojga znajomych – Jadwigi Karłowieckiej i Leona, obecnie sławnego malarza. Kiedyś łączyło ich gorące uczucie. Teraz – w rozmowie – wracają do tych chwil z przeszłości, które zniszczyły ich miłość i rozdzieliły ich na zawsze. Karłowiecka mówi: „W życiu nawet mężczyzna musi się czegoś trzymać, a ja, słaba kobieta, jestem jak łódka bez steru, bez wiosła i bez światła, do którego bym zmierzać mogła. A serce wyrywa się do szczęścia. Chciejcie wy zrozumieć, że kobieta musi być kochaną i musi kochać kogokolwiek w świecie; inaczej, w braku prawdziwej miłości, chwyta za pierwszy lepszy jej pozór, za pierwszy lepszy cień...”.
Available since: 06/30/2016.
Print length: 114 pages.

Other books that might interest you

  • Przeczucie - Wiersze wybrane przetłumaczyła Dorota Trela - cover

    Przeczucie - Wiersze wybrane...

    Płamen Siwow

    • 0
    • 0
    • 0
    Płamen Siwow (ur. 1970) – bułgarski poeta, publicysta, gitarzysta, kompozytor, autor tekstów piosenek, członek zespołu muzycznego Toczka BG. Wiele z jego tekstów funkcjonuje przede wszystkim jako piosenki, wykonywane zarówno przez grupę Toczka BG, jak również solowo. Tematyka jego utworów jest różnorodna – opiewa piękno przyrody, zagłębia się w świat ludzkich emocji, przeżyć, prowokuje, stawia egzystencjalne pytania. Znaleźć można w niej odniesienia biblijne, uniwersalne w swoim przesłaniu, jak również obrazy z otaczającej nas, nieraz brutalnej i smutnej współczesności.  
    „Przeczucie” to pierwszy wybór wierszy autora w języku polskim. 
    Show book
  • Intymne życie Moniki P - cover

    Intymne życie Moniki P

    Dawid Przybysz

    • 0
    • 0
    • 0
    Dobra, bez zbędnego pieprzenia. Mam na imię Monika i chcę Wam opowiedzieć krótką historię mojego życia. Obiecuję, że będzie śmiech, łzy i dobry seks (słaby niestety też). Podzielę się z Wami przemyśleniami i najbardziej intymnymi chwilami. Jako mężatka po trzydziestce zdałam sobie sprawę, że muszę w końcu coś zmienić, bo tak naprawdę nie jestem zadowolona z życia. Pracę mam spoko, ale szef jest odrażającym dupkiem i lubi często sypać obleśnymi tekstami. Mój specyficzny mąż przejawia dość dziwny fetysz, o którym przeczytacie później. Jedyne, czego możecie mi pozazdrościć, to przyjaciółki, z którymi nie sposób się nudzić.Mam do Was jedną prośbę. Nie dawajcie tej książki do przeczytania swoim facetom – niech lepiej nie wiedzą, co tak naprawdę o nich myślimy…Monika P.
    Show book
  • Ubu Król czyli Polacy - cover

    Ubu Król czyli Polacy

    Alfred Jarry

    • 0
    • 0
    • 0
    Alfred Jarry 
    Francuski dramaturg, autor powieści i wierszy, a przy tym znana,ekscentryczna postać paryskiej cyganerii przełomu wieków XIX i XX.Jarry uważany jest za prekursora surrealizmu i teatru absurdu - wtakim samym stopniu dzięki twórczości, jak i za sprawą prowokacyjnegostylu życia. Miłośnik jazdy na rowerze i broni palnej (nosił ze sobąrewolwer, którym z upodobaniem straszył ludzi), twórca humorystycznejpseudonauki znanej pod nazwą "patafizyka", a traktującej o wyjątkach.Umarł w młodym wieku, wskutek gruźlicy, w której zwalczaniu niepomagał bynajmniej alkoholizm.Za najważniejsze jego dzieło uważana jest farsa Ubu król czyli Polacy. Jej pierwowzór powstał w latach, kiedy 15-letni Jarryuczęszczał do gimnazjum w Rennes, i był wspólnym dziełem uczniówwykpiwających jednego z nauczycieli. Dwóch z tych uczniów, bracianazwiskiem Morin, już po śmierci Jarry'ego próbowało zresztą przekonaćświat literacki, że to oni są rzeczywistymi autorami dramatu. SamJarry zaś, po skandalicznej premierze w roku 1896, z upodobaniemnaśladował swojego bohatera. Oznaczało to mówienie ze specyficznymakcentem, przesadną komplikację zdania oraz epatowanie wulgaryzmami,jako że sama sztuka rozpoczyna się słowem "merdre", przez TadeuszaBoya-Żeleńskiego błyskotliwie przetłumaczonym jako "grówno".Ten sam tłumacz określa Ubu króla jako kabaret historyczny,wyśmiewający dzieje jako ciąg absurdalnych i krwawych zbrodni,korzystający przy tym ze schematów fabularnych znanych ze sztukShakespeare'a, a w pewnym sensie zapowiadający również szaleństwo Iwojny światowej. Więcej na ten temat można przeczytać w dołączonym dosztuki tekście Od tłumacza.Ubu stał się bohaterem jeszcze kilku spośród napisanych przezJarry'ego fars, niewystawianych jednak za życia autora.Ur. 8 września 1873Zm. 1 listopada 1907Najważniejsze dzieła:  Ubu król czyli Polacy,  Nadsamiec,  Czyny i myślidoktora Faustrolla, patafizyka
    Show book
  • Jego zasady - cover

    Jego zasady

    Adolf Abrahamowicz

    • 0
    • 0
    • 0
    Adolf Abrahamowicz 
    Polski komediopisarz, pochodzenia ormiańskiego, ziemianin, który większość życia spędził w rodzinnym Lwowie.Debiutował w 1880 jednoaktówką Dwie teściowe. Ogłosił drukiem wiele swoich utworów. Jego komedie były często grywane na polskich scenach teatralnych w XIX wieku; współpracował z wieloma reżyserami i aktorami, przede wszystkim z Ryszardem Ruszkowskim (w latach 1884-1891), z którym wspólnie napisał m.in. farsy Mąż z grzeczności (wyst. 1885), Oddajcie mi żonę (wyst. 1886), Florek (wyst. 1887), które cieszyły się dużym powodzeniem. Jego komedia Mąż z grzeczności została przetłumaczona na języki niemiecki i czeski i wystawiona na deskach Novego Divadla w Pradze i Karl Theatru w Wiedniu.Starał się o stanowisko dyrektora teatru lwowskiego po rezygnacji Celiny Dobrzańskiej i Stanisława Niewiadomskiego. Należał do Koła Literacko-Artystycznego we Lwowie.Ur. 7 listopada 1849 we LwowieZm. 16 sierpnia 1899 w Targowicy PolnejNajważniejsze dzieła:  Dwie teściowe (1880), Mąż z grzeczności (1885), Oddajcie mi żonę (1886), Florek (1887), Teść (1889), Dobry numer (1899)
    Show book
  • Damnata - cover

    Damnata

    Maria Konopnicka

    • 0
    • 0
    • 0
    Maria Konopnicka 
    Poetka, publicystka, nowelistka, tłumaczka. Zajmowała się krytyką literacką. Pisała liryki stylizowane na ludowe i realistyczne obrazki (W piwnicznej izbie). Wydawała cykle nowel (Moi znajomi, Nowele, Na drodze). W otoczeniu ośmiorga swoich dzieci tworzyła bajki (Na jagody). Jako poetka, inspiracji szukała w naturze (Zimowy poranek). Swoje wiersze publikowała głównie w prasie. Wiersz patriotyczny Rota konkurował z Mazurkiem Dąbrowskiego o miano hymnu Polski. Wiele jej utworów powstało podczas podróży po Europie (Italia). Ostatnie lata życia poświęciła poematowi Pan Balcer w Brazylii.Ur. 23 maja 1842 r. w Suwałkach Zm. 8 października 1910 r. we Lwowie Najważniejsze dzieła:  O Janku Wędrowniczku, O krasnoludkach i sierotce Marysi, Nasza szkapa, Miłosierdzie gminy, Rota, Dym, Mendel Gdański
    Show book
  • Poskromienie złośnicy - cover

    Poskromienie złośnicy

    William Shakespeare

    • 0
    • 0
    • 0
    Baptista Minola, bogaty mieszczanin z Padwy, chciałby wydać za mąż swoje córki: starszą humorzastą i nieznośną Katarzynę oraz łagodną i piękną Biankę. O ile do Bianki ustawia się kolejka adoratorów, którzy podstępem usiłują przekonać jej ojca, o tyle Katarzyna nie cieszy się niczyimi względami. Ojciec stawia jednak warunek: najpierw starsza. Czy Petruchiowi z Werony uda się poskromić złośnicę?
    Show book