Join us on a literary world trip!
Add this book to bookshelf
Grey
Write a new comment Default profile 50px
Grey
Listen online to the first chapters of this audiobook!
All characters reduced
Dziewczyna w czarnej sukience - Historia zbrodni miłoszyckiej - cover
PLAY SAMPLE

Dziewczyna w czarnej sukience - Historia zbrodni miłoszyckiej

Ewa Wilczyńska

Narrator Anna Ryźlak

Publisher: Agora S.A.

  • 0
  • 0
  • 0

Summary

Historia zbrodni miłoszyckiej, za którą niesłusznie skazano Tomasza Komendę. Ewa Wilczyńska rekonstruuje okoliczności, w których doszło do zabójstwa 15-letniej Małgosi, ujawnia błędy popełnione przez śledczych i naciski polityków, które sprowadziły śledztwo na manowce. Opowiada historię zamordowanej nastolatki, ukazując ją z wielu punktów widzenia – rodziców ofiary, Tomasza Komendy i jego najbliższych, skazanych sprawców zbrodni, śledczych, którzy doprowadzili do ich wykrycia.  
 
Małgosia ma 15 lat, w Nowy Rok zostanie znalezione jej okrutnie zmasakrowane ciało. 
To miała być prosta sprawa. Niewielka społeczność, zamknięty krąg podejrzanych. A jednak nie udało się ustalić, kto zgwałcił i zabił Małgosię. Aż w końcu pojawił się podejrzany. Nazywał się Tomasz Komenda. Został skazany, ale po 18 latach uwolniono go i uniewinniono. 
Tylko że „sprawa Komendy” to tylko jeden z wątków „sprawy miłoszyckiej” – wcale nie najważniejszy i najbardziej bulwersujący. Ewa Wilczyńska, która opisuje od lat kulisy tego śledztwa, napisała książkę totalną, w której opowiada w jaki sposób jedna zbrodnia zniszczyła życie bardzo wielu osób. Ale też o tym, jak kosztowne jest pragnienie sprawiedliwości, kiedy zmienia się w pragnienie zemsty i jak trudno jest wrócić do życia nawet jeśli odzyskuje się wolność. 
Jak Truman Capote w legendarnej powieści „Z zimną krwią” reporterka nie tylko precyzyjnie i wciągająco rekonstruuje samą zbrodnię, ujawnia błędy, które nie pozwoliły śledczym trafić na trop sprawców chociaż były na wyciągnięcie ręki i naciski polityków, które sprowadziły śledztwo na manowce. Opowiada też historię zamordowanej Małgosi i jej konsekwencji z wielu punktów widzenia. Rodziców ofiary, Tomasza Komendy i jego najbliższych, skazanych sprawców zbrodni, śledczych, którzy doprowadzili do ich wykrycia. Stworzyła fascynującą reporterską powieść, która jednocześnie pozwala rozumieć i współczuć.
Duration: about 11 hours (11:09:44)
Publishing date: 2023-09-13; Unabridged; Copyright Year: 2023. Copyright Statment: —