Join us on a literary world trip!
Add this book to bookshelf
Grey
Write a new comment Default profile 50px
Grey
Subscribe to read the full book or read the first pages for free!
All characters reduced
Piknik na Skraju Drogi - Najlepsze radzieckie science fiction - cover

Piknik na Skraju Drogi - Najlepsze radzieckie science fiction

Arkadij Strugaccy, Borys Strugaccy

Publisher: Readers Union / The Science Fiction Book Club

  • 0
  • 0
  • 0

Summary

Powieść opisuje sytuację na Ziemi po wylądowaniu obcych i opuszczeniu przez nich planety. Nie wiadomo, kim byli obcy, jednakże pozostawili po sobie sporo śladów w sześciu Strefach Lądowania. Okolice te określa się mianem Stref, zaś ślady w postaci rozmaitych tajemniczych przedmiotów badane są przez naukowców. Oficjalnie Strefy są niedostępne dla ludzi spoza Międzynarodowego Instytutu Cywilizacji Pozaziemskich, jednakże nielegalne wynoszenie ze strefy przedmiotów kwitnie w najlepsze, a osoby parające się tym zajęciem są nazywane stalkerami. Mimo że Strefy są intensywnie badane, a na ich temat powstają liczne teorie, to jednak wszystkie pozostają w sferze domysłów, gdyż nauka nie jest w stanie zinterpretować występujących w niej przedmiotów i anomalii.
 
Jeden z badaczy podczas rozmowy w barze stawia hipotezę, że Ziemia była miejscem chwilowego pobytu obcych, a owe tajemnicze przedmioty i anomalie to zwykłe odpadki, których ludzkość nie jest w stanie zrozumieć – tak jak owady nie są w stanie zrozumieć pozostałości po pikniku człowieka.
 
Głównym bohaterem książki jest stalker Red Shoehart. Fabuła opisuje jego wybrane wyprawy do Strefy w pobliżu miejscowości Harmont oraz ich konsekwencje. W czasie jednej z nich Shoehart wyrusza na poszukiwania Złotej Kuli mającej przynieść mu szczęście.
Available since: 06/04/2023.
Print length: 210 pages.

Other books that might interest you

  • Ksin na Bagnach Czasu - cover

    Ksin na Bagnach Czasu

    Konrad T. Lewandowski

    • 0
    • 0
    • 0
    Nowe wydanie kultowej "Sagi o Kotołaku"!
     
    "Ksin na Bagnach Czasu" to ostatnia część "Sagi o kotołaku", napisana przez Konrada T. Lewandowskiego po 27 latach od rozstania z serią. W ten sposób dobiega końca jedno z najciekawszych przedsięwzięć literackich w historii polskiej fantasy.
     
    Po Bagnach Czasu snują się cienie rzeczy, które były lub przynajmniej być mogły... Kotołak spotyka tam samego siebie, a to musi zmienić wszystkie jego plany. Pod wpływem tego doświadczenia postanawia wraz z całym swoim ludem wrócić do Suminoru i założyć na Międzykontynencie kolejne już państwo. Wymaga to jednak przeniesienia fragmentu Pierwszego Świata, co może się skończyć magicznym kataklizmem na miarę drugiego upadku Onego. Pewne jest, że nie można ufać magom ani tym bardziej zaangażowanym w szalony projekt demonom. Co jednak nastąpi, gdy władcy koczowników przyjdzie się zmierzyć z samym królem Redrenem?
     
    © 2025 Wydawnictwo Błysk (Audiobook): 9788367739962
    Show book
  • Woda na sicie - Apokryf czarownicy - cover

    Woda na sicie - Apokryf czarownicy

    Anna Brzezińska

    • 0
    • 0
    • 0
    Witaj w fantastycznej krainie inspirowanej wczesnorenesansową Italią, gdzie mroczne lochy inkwizycji kryją niejedną tajemnicę. To właśnie stamtąd swoją opowieść snuje La Vecchia, wyrzucona poza nawias społeczeństwa bękarcica, oskarżona o praktykowanie magii.
     
    Kim była jej matka? Wiejską dziewczyną, miejscową ladacznicą, a może potajemną kochanką dziedzica tych ziem? La Vecchia plącze się w zeznaniach, opowiadając o pamiętnej, przeklętej nocy, kiedy straciła matkę i sama została zgwałcona. Ale kim był potwór, którego zabili zapijaczeni oprawcy? Smokiem czy mężczyzną? Z jej opowieści nie sposób wyłonić jednej prawdy. La Vecchia lawiruje, urządzając teatr dla inkwizycji, próbując chronić swoje życie. A może powoli popada w obłęd? Czy jest czarownicą, czy samotną kobietą, która w świecie zdominowanym przez mężczyzn chce zachować niezależność? Jaką tajemniczą grę toczy z przebiegłym oficjum?
     
    “Woda na sicie” to wielowarstwowa, porywająca powieść oparta na zapisach przesłuchań, poruszająca temat procesów czarownic i kontrowersyjnych praktyk inkwizycji. To także studium osoby przesłuchiwanej oraz opowieść o kobietach uwikłanych w historię kreowaną przez mężczyzn. Literacki majstersztyk Anny Brzezińskiej, której bohaterki zapadają w pamięć na długo po lekturze, bez względu na to, czy są dworskimi maskotkami, jagiellońskimi królewnami, czy czarownicami.
     
    © 2025 Wydawnictwo Błysk (Audiobook): 9788368186239
    Show book
  • Niebie Zaklęć (Księga 9 Kręgu Czarnoksiężnika) - Cyfrowa narracja przy użyciu syntezowanego głosu - cover

    Niebie Zaklęć (Księga 9 Kręgu...

    Morgan Rice

    • 0
    • 0
    • 0
    To nagranie zostało wyprodukowane cyfrowo przez firmę Morgan Rice przy użyciu zsyntetyzowanej wersji głosu narratora audiobooka na podstawie licencji. W NIEBIE ZAKLĘĆ (Księga 9 Kręgu Czarnoksiężnika) Thorgrin w końcu dochodzi do siebie i musi raz na zawsze rozprawić się ze swym ojcem. Rozgrywa się epokowa bitwa, gdy dwóch tytanów staje naprzeciw siebie, a Rafi za pomocą swych mocy przyzywa armię nieumarłych. Po zniszczeniu Miecza Przeznaczenia, gdy ważą się losy Kręgu, Argon i Alistair będą zmuszeni przyzwać swe magiczne moce, by pomóc dzielnym wojownikom Gwendolyn. Jednak nawet ich pomoc nie na wiele by się zdała, gdyby nie powrót Mycoples i jej nowego kompana, Ralibara.
    
    Schwytana przez Romulusa Luanda usiłuje go pokonać, podczas gdy ważą się losy Tarczy. Tymczasem Reece z pomocą Selese usiłuje poprowadzić swych ludzi z powrotem w górę Kanionu. Ich uczucie pogłębia się, lecz wraz z pojawieniem się dawnej miłości Reece’a, jego kuzynki, rodzą się nieporozumienia i tragiczny trójkąt miłosny.
    
    W Kręgu panuje wielka radość, gdy Imperium zostaje ostatecznie z niego wypchnięte, a Gwendolyn zyskuje szansę, by zemścić się na McCloudzie. Jako nowa królowa Kręgu Gwen używa swej władzy, by po raz pierwszy w historii zjednoczyć MacGilów i McCloudów oraz rozpocząć niełatwą odbudowę królestwa, armii i Legionu. Królewski Dwór powoli rodzi się na nowo, gdy wszyscy pomagają w odbudowie. Przeznaczone mu jest stać się nawet wspanialszym grodem, niż wyśnił sobie jej ojciec, a w trakcie odbudowy sprawiedliwość w końcu dosięga Garetha.
    
    Także Tirus trafia w ręce sprawiedliwości i Gwen musi podjąć decyzję, jakiego rodzaju przywódczynią chce być. Między synami Tirusa rodzi się wielki konflikt, kiedy okazuje się, że nie każdy z nich w ten sam sposób patrzy na świat, i raz jeszcze wybucha walka o władzę, gdy Gwen rozważa, czy przyjąć zaproszenie na Wyspy Górne i zjednoczyć ponownie cały ród MacGilów. Erec zostaje wezwany, by powrócić do swych ludzi na Wyspy Południowe i spotkać się ze swym umierającym ojcem. Alistair dołącza do niego i rozpoczynają się  przygotowania do ceremonii ich zaślubin. Być może także Thora i Gwendolyn czekają wkrótce podobne przygotowania.
    
    Thor zbliża się do swej siostry i gdy życie w Kręgu płynie znów spokojnie, czuje, iż coś wzywa go do odbycia największej wyprawy ze wszystkich: do odległej krainy, w której odnajdzie swą tajemniczą matkę i dowie się, kim naprawdę jest. Pośród licznych przygotowań do ceremonii zaślubin, wraz z powrotem wiosny, odbudową Królewskiego Dworu i planowanymi biesiadami, w Kręgu zdaje się panować pokój. Lecz niebezpieczeństwo czai się w niespodziewanych miejscach i największe zgryzoty bohaterów być może dopiero nadejdą.
    
    Odznaczające się wyszukaną inscenizacją i charakteryzacją NIEBO ZAKLĘĆ to epicka opowieść o przyjaciołach i kochankach, rywalach i zalotnikach, rycerzach i smokach, intrygach i politycznych machinacjach, o dorastaniu, o złamanych sercach, oszustwach, ambicji i zdradzie. To opowieść o honorze i odwadze, losie i przeznaczeniu, o magii. To fantazja wciągająca nas w świat, którego nigdy nie zapomnimy i który przemówi do wszystkich grup wiekowych i płci.
    Show book
  • Rycerz Dziedzic Książę (Księga 3 Cyklu o Koronie i Chwale) - Cyfrowa narracja przy użyciu syntezowanego głosu - cover

    Rycerz Dziedzic Książę (Księga 3...

    Morgan Rice

    • 0
    • 0
    • 0
    To nagranie zostało wyprodukowane cyfrowo przez firmę Morgan Rice, przy użyciu zsyntetyzowanej wersji głosu narratora audiobooka na podstawie licencji. „Morgan Rice stworzyła kolejną obiecującą serię, która zanurza nas w świecie fantasy pełnym odwagi, honoru, magii i wiary w przeznaczenie. Autorce po raz kolejny udało się wykreować silne postacie, którym kibicujemy na każdej stronie ... Polecam do stałej biblioteczki wszystkim miłośnikom dobrze napisanej fantasy.”
    – Books and Movie Reviews, Roberto Mattos (o “Powstaniu smoków”)
    
    „Rycerz, Dziedzic, Książę” to trzecia część bestsellerowej serii fantasy Morgan Rice “Korony i Chwała”, która rozpoczyna się od “Niewolnica, Wojowniczka, Królowa” (Księga 1).
    
    17—letnia Ceres, piękna dziewczyna z ubogiej rodziny w cesarskim mieście Delos, znajduje się sama na morzu, dryfując w kierunku legendarnej Wyspy za Mgłą – i matki, której nigdy nie poznała. Jest gotowa ukończyć swoje szkolenie, wreszcie zrozumieć swoją moc i stać się wojowniczką, którą miała być. Czy jednak jej matka będzie tam, by ją powitać? Czy nauczy ją wszystkiego, co powinna wiedzieć? I czy wyjawi tajemnicę tożsamości Ceres?
    
    W Delos Thanos, przekonany o śmierci Ceres, zostaje poślubiony Stefanii i coraz głębiej uwikłany w intrygi dworu, którego nienawidzi. Znajduje się również w samym centrum wybuchającej rewolucji, która kulminuje w śmiałym ataku na Stadion. Jako jedyna osoba, która może powstrzymać lub wesprzeć przewrót, musi zdecydować, czy zaryzykować własne życie.
    
    W upadającym królestwie, z wrogami nacierającymi ze wszystkich stron i próbami zamachu na dworze, Thanos nie wie, komu może zaufać. Uwikłany w grę pionków i królów, zdrajców i królowych, może się okazać, że to właśnie Ceres jest przeznaczona, by wszystko odmienić.
    
    Jednak po serii tragicznych nieporozumień, romans, który wydawał się zapisany w gwiazdach, może wymknąć się im obojgu z rąk.
    
    „Rycerz, Dziedzic, Książę” to epicka opowieść o tragicznej miłości, zemście, zdradzie, ambicji i przeznaczeniu. Pełna niezapomnianych postaci i trzymającej w napięciu akcji, przenosi nas do świata, którego nigdy nie zapomnimy, i sprawia, że na nowo zakochujemy się w fantasy.
    
    „Pełna akcji fantasy, która z pewnością zadowoli fanów poprzednich powieści Morgan Rice, jak również miłośników takich dzieł jak 'Dziedzictwo' Christophera Paoliniego ... Fani literatury młodzieżowej pochłoną najnowsze dzieło Rice i będą błagać o więcej.”
    – The Wanderer, A Literary Journal (o “Powstaniu smoków”)
    
    Księga 4 serii “Korony i Chwała” ukaże się wkrótce!
    Show book
  • Ksin Koczownik - cover

    Ksin Koczownik

    Konrad T. Lewandowski

    • 0
    • 0
    • 0
    Nowe wydanie kultowej "Sagi o Kotołaku"! W tym tomie Konrad T. Lewandowski łamie konwencję fantasy i przenosi swojego bohatera z Międzykontynentu w ponadczasową przestrzeń mitu. Po magicznym rozdwojeniu druga, wolna od klątwy osobowość Ksina kontynuuje wędrówkę w Świecie Błądzących Gwiazd. Starzy wrogowie nie pozwalają o sobie ani na chwilę zapomnieć, ale dla kotołaka jest to przede wszystkim czas wielkiego wtajemniczenia w role męża, ojca i władcy. Nie pokonanie przeciwników, lecz zrozumienie siebie i ukochanej Amarelis będzie prawdziwym celem tułaczki przez Bezkresny Step...
     
    © 2024 Wydawnictwo Błysk (Audiobook): 9788367739955
    Show book
  • Sen Śmiertelników (Księga #15 Serii Kręgu Czarnoksiężnika) - Cyfrowa narracja przy użyciu syntezowanego głosu - cover

    Sen Śmiertelników (Księga #15...

    Morgan Rice

    • 0
    • 0
    • 0
    To nagranie zostało wyprodukowane cyfrowo przez firmę Morgan Rice przy użyciu zsyntetyzowanej wersji głosu narratora audiobooka na podstawie licencji. „KRĄG CZARNOKSIĘŻNIKA ma wszystko, czego potrzeba książce, by odnieść natychmiastowy sukces: intrygi, kontrintrygi, tajemnicę, walecznych rycerzy i rozwijające się związki, a wśród nich złamane serca, oszustwa i zdrady. To świetna rozrywka na wiele godzin, która przemówi do każdej grupy wiekowej. Wszyscy fani fantasy powinni znaleźć dla niej miejsce w swojej biblioteczce.”
    - Books and Movies Reviews, Roberto Mattos  (Wypowiedź na temat Wyprawy Bohaterów)
    
    „Świetne rozrywkowe fantasy.” 
    —Kirkus Reviews (Wypowiedź na temat Wyprawy Bohaterów)
    
    „To początek czegoś, co warte będzie odnotowania.” 
    —San Francisco Book Review (Wypowiedź na temat Wyprawy Bohaterów)
    
    SEN ŚMIERTELNIKÓW to piętnasta część bestsellerowej serii KRĘGU CZARNOKSIĘŻNIKA, która rozpoczyna się, udostępnioną teraz za darmo książką „Wyprawa bohaterów”!
      
    W ŚNIE ŚMIERTELNIKÓW Thorgrin i jego bracia starają się uwolnić z potrzasku w jaki schwycili ich piraci. Następnie kontynuują swoją wyprawę w poszukiwaniu Guwayne’a. Napotykają niespodziewanych przyjaciół i wrogów, magię i broń, smoki i ludzi. Wszystko to będzie miało wpływ na ich przeznaczenie. Czy uda im się wreszcie odnaleźć Guwayne’a?
    
    Dariusowi i kilku jego przyjaciołom udało się przetrwać rzeź dokonaną na ich ludzie – szybko jednak okazuje się, że stali się jeńcami, których przeznaczeniem jest Imperialna Arena. Spięci razem kajdanami muszą stawić czoła niewyobrażalnym wrogom. Ich jedyna szansa na przetrwanie to walczyć razem, jako bracia.
    
    Gwendolyn budzi się ze swojego snu i odkrywa, że zarówno jej jak i pozostałym udało się przetrwać wędrówkę przez Wielkie Pustkowie. Co jeszcze bardziej zaskakujące – docierają do krainy, która przechodzi ich najśmielsze oczekiwania. Docierają do nowego dworu królewskiego. Tajemnice, których Gwendolyn dowie się o swoich przodkach i o swoim ludzie, na zawsze zmienią ich przeznaczenie. 
    
    Erec i Alistair, wciąż uwięzieni na morzu, starają się wydostać z uścisku floty Imperium. W tym celu decydują się na śmiałą, a nawet szaloną, nocną ucieczkę. Kiedy wszystko wydaje się iść nie po ich myśli, wydarza się coś, czego zupełnie się nie spodziewają. Nowe zdarzenia dają im szansę na zwycięstwo – szansę na to, aby zaatakować samo serce Imperium.
    
    Godfrey i jego kompani znów znajdują się w więzieniu. Mają zostać wkrótce straceni. Ich jedyną szansą jest próba ucieczki. Jednak po tym, jak zostali straceni, chcą czegoś więcej niż tylko wolności – pragną zemsty.
    
    Volusia jest otoczona ze wszystkich stron. Stara się zdobyć stolicę Imperium, będzie musiała jednak przy tym powołać się na dużo większe siły, niż te, z którymi spotkała się wcześniej. Tylko w ten sposób udowodni, że jest Boginią i będzie mogła się stać Wielką Władczynią Imperium. Po raz kolejny los Imperium wisi na krawędzi.
    
    Dzięki skomplikowanej budowie świata i charakterystyce postaci, SEN ŚMIERTELNIKÓW jest wspaniałą historią o przyjaciołach, kochankach, rywalach i zalotnikach, o rycerzach i smokach, intrygach i politycznych machinacjach, o dorastaniu, złamanych sercach, oszustwach, ambicji i zdradzie. Jest to opowieść o odwadze, wierze i przeznaczeniu, o czarnoksięstwie. Jest to powieść fantasy, która wprowadzi nas do świata, którego nigdy nie zapomnimy. To opowieść nadająca się dla wszystkich, niezależnie od wieku i płci.
    
    „Natchnione fantasy… To tylko początek doskonałej serii książek fantasy dla młodzieży.”
    —Midwest Book Review (Wypowiedź na temat Wyprawy Bohaterów)
    
    „Przyjemne do czytania… cały czas chcesz się dowiedzieć co będzie dalej, więc książkę trudno odłożyć na bok”
    —FantasyOnline.net (Wypowiedź na temat Wyprawy Bohaterów)
    
    „Pełne akcji… Pisarstwo Riece jest rzetelne i bardzo intrygujące.” 
    —Publishers Weekly  (Wypowiedź na temat Wyprawy Bohaterów)
    Show book