Junte-se a nós em uma viagem ao mundo dos livros!
Adicionar este livro à prateleira
Grey
Deixe um novo comentário Default profile 50px
Grey
Assine para ler o livro completo ou leia as primeiras páginas de graça!
All characters reduced
Färskt vatten till blommorna - cover
LER

Färskt vatten till blommorna

Valérie Perrin

Tradutor Sara Gordan

Editora: Storyside

  • 0
  • 0
  • 0

Sinopse

Färskt vatten till blommorna är en förtrolig och innerlig roman om en kvinna som envisas att tro på lycka mot alla odds.

Violette Toussaint är vaktmästare på en kyrkogård i en liten by i Bourgogne. Tillfälliga besökare och lokala invånare samlas gärna i hennes kök för en kopp kaffe, en pratstund, en gråtstund eller ett förlösande skratt. Violette är en tystlåten kvinna som föredrar att lyssna på andra. Få vet egentligen varför hon lever här ensam, mellan sin vackra trädgård och den välskötta kyrkogården, bara att hon verkar vara tillfreds och sprider lugn och värme omkring sig.

Sent en kväll får Violette ett ovanligt besök. En förbryllad man, poliskommissarie till yrket, förklarar att hans nyligen avlidna mor har önskat att få bli begravd i just denna kyrkogård, långt borta från hemmet och bredvid en för honom helt främmande man. I takt med att Violette hjälper honom att reda ut mysteriet kring hans mor, fattar kommissarien tycke för Violette men börjar även att gräva i hennes förflutna. Det blir slutet på Violettes stillsamma tillvaro...
Disponível desde: 17/11/2022.
Comprimento de impressão: 460 páginas.

Outros livros que poderiam interessá-lo

  • Älskarinnan 5 - Erotisk novell - cover

    Älskarinnan 5 - Erotisk novell

    Desirée Coy

    • 0
    • 0
    • 0
    Smulan svansar efter Cissi när hon går runt i sin lägenhet. De väntar på Carl, en av Cissis älskare, som ska komma med skaldjur och vin. Cissi är nu mitt i livet och har njutit oändligt av sitt liv som älskarinna. Alla dessa äventyr, alla dessa män ... Det ringer på dörren och där står han, mannen som alltid kommit tillbaka, han med de havsgröna ögonen vars fru sedan ett år tillbaka gått bort i cancer. Cissi förvånas över sina känslor. Är det kanske Carl som är den rätte?Vi får följa Cissi, från början av vuxenlivet till den gyllene medelåldern. När Cissi får veta att hon inte kan bli med barn, bestämmer hon sig för att leva ett barnfritt liv. Istället fyller Cissi sin tillvaro med älskare från världens alla hörn. Hon reser till magiska platser tillsammans med spännande män, och får i rollen som deras älskarinna uppleva fantastiska, erotiska äventyr.
    Ver livro
  • Hemvändaren - del 3 - cover

    Hemvändaren - del 3

    Hans Koppel

    • 0
    • 0
    • 0
    Författaren Karin Lundin har precis slagit igenom för den breda publiken när hon nås av beskedet att hennes mamma hittats död i sitt hem. Karin tvingas återvända till småstaden där hon växte upp, men alla är inte överdrivet förtjusta i hennes hemkomst.
    
    Tredje delen av tio i följetongen Hemvändaren.
    Ver livro
  • Äventyr i Rom – erotisk novell - cover

    Äventyr i Rom – erotisk novell

    Cupido

    • 0
    • 0
    • 0
    "Hon börjar misstänka sig själv vara i stånd till att knulla hejdlöst med den här mannen, här och nu. Sen reser han sig plötsligt upp i sängen, lite seriösare nu. Knäpper snabbt upp gylfen och drar ut en magnifik lem från de vita boxershortsen."
    Det här är Rom och det finns många vackra män att spana in, hon vet att det är en kliché men italienska män är riktigt vackra. Hennes vän har åkt till en liten stad i Toscana så hon är fri att ge sig ut i staden och se om hon hittar någon att umgås med.
    Läs också Jätten.
    Ver livro
  • Fem dagar i Florens - cover

    Fem dagar i Florens

    Lorraine Brown

    • 0
    • 0
    • 0
    En fästman, ett ex och fem dagar i Florens ... Vad kan gå fel?
    Maddie blir överlycklig när hennes pojkvän Nick friar till henne i Paris. Att sedan få tillbringa fem dagar i Florens med hans familj låter som det perfekta sättet att lära känna de blivande svärföräldrarna.
    Men Maddie får ett bryskt uppvaknande. Nicks föräldrar är dryga och arroganta, hans tonårsdotter verkar inte vilja veta av henne, och varför har hans exfru följt med? Som om inte det vore komplicerat nog bor Aidan, Maddies ex som bara stack en dag för två år sedan och lämnade henne med ett krossat hjärta, på samma boutiquehotell ...
    Hur mycket kan egentligen hända under fem dagar i Florens?
    ---
    "En härligt varm och mysig bok, som svepte med mig till Italien och fick mig att falla pladask för karaktärerna." - Olivia Beirne
    "Underbar eskapism! Du kommer att vilja boka en semester till Italien direkt." - Caroline Khoury 
    "Mysig, kvick och charmig. Superbra!." - Nicole Kennedy
    "Perfekt semesterläsning." - Paige Toon
    "Magisk, engagerande och helt igenom romantisk." - Mike Gayle
    "Ingen skriver om romantik och resor som Lorraine Brown." - Zoe Folbigg
    Ver livro
  • Små citroner gula - cover

    Små citroner gula

    Kajsa Ingemarsson

    • 0
    • 0
    • 0
    Det finns en mening med allt. Frågan är bara hur man hittar den.
    
    Med en fot i Stockholm och en i barndomens trygga småstad tycker sig Agnes stå hur stadigt som helst. Hon har en familj som alltid ställer upp, ett bra jobb, en pojkvän som älskar henne och en bästa vän som hon känner utan och innan. Eller? En efter en rasar byggstenarna i Agnes liv tills hela tillvaron rämnat. När en vän erbjuder henne att vara med och starta en restaurang har hon inget att förlora.
    
    Små citroner gula är en varm och charmig roman om att finna sig själv, om kärlek och vänskap, om att våga chansa och våga välja.
    
    "Dra ut telefonkontakten, det här är inte en bok du vill bli störd när du läser!" Söndagsmorgon TV4
    
    "En jävlar anamma-bok när livet kraschlandar." Mama
    
    "Små citroner gula är en detaljrikt iakttagande bok med många vassa formuleringar." Skånska Dagbladet
    
    "Det är lättillgängligt, lättläst och framför allt roande." Borås Tidning
    
    "Hon ger sina karaktärer värme och liv genom att de är så lätta att identifiera sig med. Och det är underbart." Nerikes Allehanda
    Ver livro
  • LustCast: Julklappsleken - julavsnitt - cover

    LustCast: Julklappsleken -...

    Hanna Lund

    • 0
    • 0
    • 0
    Resten av släkten ska resa bort över jul så Carola och Håkan ska fira hemma bara de två, och de planerar att njut fullt ut. Håkan har planerat något alldeles extra med julklappsleken. Vad kan det finnas i alla de där klapparna?
    "Julklappsleken" är ett LustCast julavsnitt.
    Ver livro