Join us on a literary world trip!
Add this book to bookshelf
Grey
Write a new comment Default profile 50px
Grey
Subscribe to read the full book or read the first pages for free!
All characters reduced
Med smak av sommar - cover

Med smak av sommar

Sofia Fritzson

Publisher: SAGA Egmont

  • 0
  • 0
  • 0

Summary

Förförisk romance i en klassisk sommaridyll, om ett par som motvilligt dras till varandra.
Rebecka tackar genast ja när hennes bästis Ella erbjuder henne att tillbringa sommaren i familjens sommarhus på västkusten. Huset ligger precis intill havet, har en fantastisk utsikt och det är dessutom gångavstånd till hennes jobb på kaféet vid stranden. I gengäld ska Rebecka hålla ett öga på Ellas lillebror. Det är bara ett problem – brodern är outhärdligt dryg och alldeles för snygg för sitt eget bästa.
Isak har haft ett riktigt dåligt år. Inte nog med att hans senaste låtar har floppat, hans musikkarriär som en gång var så lovande ter sig nu totalt hopplös. När hans syster lämnar honom i sommarhuset med stränga order om att inte komma hem förrän han har skärpt till sig föreställer han sig en vild sommar med massor av fest. Men så lär han känna Rebecka, som är hans raka motsats. Hon är envis och noggrann och det dröjer inte länge förrän de retar gallfeber på varandra. Isak vill inget annat än att bli av med Rebecka. Eller det är i alla fall vad han tror. Kan gnistorna som slår mellan dem vara något mer än bara irritation?
Available since: 10/05/2023.
Print length: 175 pages.

Other books that might interest you

  • Hoppets vingar - cover

    Hoppets vingar

    Natalie Normann

    • 0
    • 0
    • 0
    Else har rymt från sin våldsamme pojkvän och söker skydd på sjukhuset. Hon vägrar att avslöja hans namn - tills han får reda på var hon är och hon måste fly i all hast.
    
    Clara behöver en paus från Edvard och livet i Haugesund. Lösningen kommer i form av en ganska vågad flygtur ...
    Show book
  • Allt jag ville ha var vänner - cover

    Allt jag ville ha var vänner

    Lisa Westerlund

    • 0
    • 0
    • 0
    Ful. 
    Så äcklig. 
    Alla hatar dig. 
    En skolgång fylld av mobbing har format och brutit ner Thea, och dikterar fortfarande små och stora beslut i hennes liv som student vid Uppsala Universitet. En dag träffar hon Vanessa framför en anslagstavla på Västgöta nation. Thea söker extrajobb. Vanessa söker extrapersonal. Mötet blir ett första steg in i Vanessas värld, och nätverket Leaena. Ett nätverk där medlemmarna bär varsin rovdjursmask och påstår sig både stärka varandra och förändra världen. 
    Leaena öppnar dörrar i Thea som snabbt förändrar hennes liv när det tvingar henne att både utmana sig själv och spöken i hennes förflutna. Men när det verkar som att Leaena agerar på gränsen till vad som är moraliskt rätt ställs Thea inför svåra beslut. Hur mycket av sig själv är hon beredd att offra för att få det som hon så länge drömt om; vänner och en tillhörighet?
    Show book
  • Till min fördel - erotiska noveller - cover

    Till min fördel - erotiska noveller

    Cupido

    • 0
    • 0
    • 0
    Jag upptäcker att jag har problem med att välja mellan massage och ett varmt bad. Båda skulle vara himmelskt. Massage? Bad? Massage? Bad? Jag har på mig cykelbyxor och njuter av den strama, heltäckande känslan de ger runt benen, över rumpan, i skrevet. Jag har inte lust att ta av mig dem, så jag bestämmer mig för massage istället för ett bad (först senare går det upp för mig att jag skulle ha kunnat badat i cykelbyxorna, men det får vara en bra utgångspunkt till nästa gång). Jag vet inte längre vart den här lilla resan ska föra mig, men jag vet åtminstone att den börjar med en massage.
    Läs även Rökmeddelandet.
    Show book
  • Värmeböljan - erotiska noveller - cover

    Värmeböljan - erotiska noveller

    Cupido

    • 0
    • 0
    • 0
    "Det kommer inget svar, istället sänker hon huvudet, och jag känner en mjuk och våt värme som omsluter mig och sen glider ner över skaftet."Hennes små bröst är nakna efter att hon befriat sig från t-shirten. Men hon har kjol och trosor på sig, för det är den tiden på månaden. Jag ligger själv med byxorna neddragna till låren, hon smeker mig med båda händerna medan hon böjer sig framåt och ner så att hennes hår faller som ett tält runt hennes ansikte. Men när hennes föräldrar kallar på henne avbryts den erotiska leken. Finns det något annat sätt jag kan bli tillfredsställd på?Läs också SMS och andra missförstånd.-
    Show book
  • Fröken Clara och markisen - En söt historisk romans om hästar skandal och funnen familj - cover

    Fröken Clara och markisen - En...

    Catherine Bilson

    • 0
    • 0
    • 0
    Clara Bell har aldrig varit rädd för hästar, men Londons societet visar sig vara långt mer förrädisk än någon hetsig hingst. Som oäkta dotter till en lakej får hon en oväntad chans till en säsong i London tack vare sin adoptivfars kontakter hos prinsregenten. Hennes spektakulära debut – när hon visar upp en vältränad hingst inför självaste regenten – gör henne till hela societetsvärldens samtalsämne. Men när hon blir vän med den strålande vackra lady Virginia och går med på att hjälpa henne med hennes svårhanterliga häst, inser Clara snart att vissa faror inte kan tygas ens med de skickligaste händer.
    Matthew, markis av Whitmore, följde en sommar sin far på en gåtfull resa och slutade med att dra upp en genomblöt, livfull ung kvinna ur en flod. När han några månader senare möter samma fröken på en bal i London – och upptäcker att hans far tycks känna hennes familj – börjar en obehaglig misstanke gro. Övertygad om att Clara kan vara hans oäkta halvsyster tvingar Matthew sig själv att uppvakta den lämpliga lady Virginia, trots att han alltmer dras till den hästtokiga Clara.
    När Clara råkar ut för ett förödande fall inför hela societeten och hennes rykte hänger på en skör tråd, måste de båda konfrontera de missförstånd och felaktiga antaganden som har hållit dem isär. Och när en hämndlysten rival är beredd att göra vad som helst för att krossa Clara, samtidigt som familjen förväntar sig att Matthew ska välja plikt framför hjärta, återstår frågan: kan en "ingen" med oäkta börd någonsin bli framtida hertiginna?
    Har kärleken någon chans när en markis upptäcker att den kvinna han försökt undvika är den enda han inte kan leva utan?
    Fröken Clara och markisen är den andra delen i serien Fröknarna från Belle Haven, men kan läsas fristående. En söt, sluten historisk romans utan erotiska scener på sidan – idealisk för läsare i alla åldrar.
    Show book
  • Prästens dotter 1: Den förlorade dottern - historisk erotik - cover

    Prästens dotter 1: Den förlorade...

    Anna Sandén

    • 0
    • 0
    • 0
    Året är 1962 och Gunilla Andersson, prästdottern från Ingelsta, återvänder hem till sin gamle far. Det bästa Gunilla vet är sex och hon har nästan testat allt. Prästen har skickat sin allt-i-allo Anders för att hämta Gunilla på stationen och Gunilla synar den unge mannen uppifrån och ner. Jo då, honom skulle man kunna sätta tänderna i, tänker hon lyckligt. Anders är betydligt mindre erfaren och hyser en viss respekt för prästfamiljen. Men det hindrar inte Gunilla från att locka med Anders in i duschen nästa morgon ...-
    Show book