¡Acompáñanos a viajar por el mundo de los libros!
Añadir este libro a la estantería
Grey
Escribe un nuevo comentario Default profile 50px
Grey
Suscríbete para leer el libro completo o lee las primeras páginas gratis.
All characters reduced
Flytande i vatten - cover

Flytande i vatten

Kjetil Johnsen

Traductor Barbro Lagergren

Editorial: Storytel Publishing

  • 0
  • 0
  • 0

Sinopsis

En vacker och varm sensommardag. En pojke och en flicka badar för första gången tillsammans i den lilla insjön. De vet inte att de snart ska upptäcka liket. Flytande i sjön, inlindad i plast, naken. Och det är någon de känner.
En av de fyra väninnorna Vilde, Nora, Trine och Benedicte, har mördats. Men vem, hur, och varför återstår att ta reda på.
Disponible desde: 14/03/2018.
Longitud de impresión: 100 páginas.

Otros libros que te pueden interesar

  • Spök-Jan kräver tull - cover

    Spök-Jan kräver tull

    Kris Dybeck

    • 0
    • 0
    • 0
    Niklas har precis flyttat till lilla Alfta – mot sin vilja. Han saknar sina gamla kompisar och tycker att allt i byn känns tråkigt. Men så träffar han Linda, som snart drar in honom i något helt annat. Obby-rebellerna – Niklas, Linda, Amir, Max och Leo – råkar på en historia om den gåtfulle Spök-Jan och ett mystiskt krav på “tull” som sprider oro bland barnen. Är det bara ett skämt… eller något mycket större? 
    Gänget älskar att spela tv-spel, men de älskar ännu mer att ta med spelens äventyr ut i verkliga livet. Med mod, bus och lite mer fantasi än vad som är sunt, tar de sig fram genom hemliga gångar, konstiga ledtrådar och oväntade möten. Men ju närmare sanningen de kommer, desto farligare blir leken – och det som började som ett spel kan sluta som något helt annat. 
    Spök-Jan kräver tull är en spännande, humoristisk och actionfylld berättelse för barn som gillar tv-spel – om barn som gillar tv-spel. Perfekt för 6–9-åringar, både som högläsning och för nyblivna bokslukare. Det är första boken om Obby-rebellerna, där vardagen förvandlas till episka äventyr.
    Ver libro
  • I upprorets tjänst - cover

    I upprorets tjänst

    Börje Isakson

    • 0
    • 0
    • 0
    En pojke får uppleva krig och revolution, han är med att ta Sveriges kung till fånga och med fara för sitt liv agerar han kurir åt konspiratoriska upprorsmän.
    
    Året är 1809. Johan rymmer från sin stränge pappa och tar sig till Stockholm. Han vill uppleva något mer än bara skolböckerna och trots att han egentligen är för ung lyckas han komma med i folkvärnet. Det blir upptakten till ett stort äventyr med konspirationer, hemliga uppdrag och en revolt som mynnar ut i störtandet av den svenska kungamakten och mordet på Axel von Fersen!
    
    Johan och hans vänner och vapendragare, Mickel och Carl, räddar livet på en svensk soldat som blivit sårad i strid. Mannen, vid namn Cederhielm, visar sig vara delaktig i en konspiration mot Sveriges konung, Gustav IV Adolf. Kungen vägrar att sluta fred trots att kriget pågått länge nog. När pojkarna får i uppdrag att agera kurir med några viktiga brev blir de den fatala länken mellan kungamotståndare. Men kungen har fortfarande lojala män omkring sig - män som till varje pris vill behålla sin maktposition. Johan, Mickel och Carl befinner sig plötsligt mitt i en livsfarlig, rasande jakt på vem som egentligen äger rätten att bli Sveriges nya konung, samtidigt som de drömmer om att skapa en egen framtid i ett Sverige i fred.
    Ver libro
  • Bra jobbat Sune! - cover

    Bra jobbat Sune!

    Sören Olsson, Anders Jacobsson

    • 0
    • 0
    • 0
    Sune är bra på nästan allt han gör. Det tycker åtminstone han själv. Särskilt bra är han på att tjusa tjejer. Sune är också jättebra på att vara barnvakt åt lillebror Håkan. Mamma och pappa tror knappt att det är sant när de kommer hem och Sune både har målat om vardagsrummet med lim och pangat en ruta. Allt för att göra Håkan glad. Ja, det är bra jobbat av Sune. Men det finns förstås några saker som Sune har svårt för ...
    Ver libro
  • Vitnos och Vips - cover

    Vitnos och Vips

    Anónimo

    • 0
    • 0
    • 0
    Skatan Skratt kom flaxande och dök ner i gräset. Jag blir alltid misstänksam när hon är i närheten. Nu var hon alldeles tyst och jag kände på mig att det var något skumt på gång. Då såg jag något som blänkte alldeles bredvid. Det var Pias klocka! Skratt tänkte stjäla den! Hur skulle jag kunna hjälpa Pia?
    Ver libro
  • Fallet med krucifixet - cover

    Fallet med krucifixet

    Mats Ingelborn

    • 0
    • 0
    • 0
    Privatdetektiven Embla och hennes man, polismästare Ask, tar sig an problem, brott och mysterier i staden Fabelborg med omnejd.  
    När Emblas gamla skolkamrat, prästen Pälle, söker upp henne och Ask på polisstationen berättar han att hans dotter blivit kattnappad. Skurken har meddelat att hon endast återfås om Pälle lämnar ifrån sig församlingens värdefulla krucifix. Kattnapparen har signerat sina meddelanden med X men snart visar det sig att en gammal välkänd skurk ligger bakom.  
    När Embla själv blir fängslad i en gravkammare krävs det extraordinära insatser av Ask & Embla för att fånga skurkarna. 
    Berättelserna om Ask & Embla står bland annat på följande bokhyllor:Deckare för barn 9-12Spännande böcker för barn 9-12Äventyrsböcker för barn 9-12Deckare för tweensDeckare för unga tonåringarMysterier för barn 9-12 
    "Embla är verkligen en vass detektiv och gör det nästan för spännande för de övriga i fallet med Krucifixet … en spännande detektivberättelse med finurlig lek med ord, påhittade figurer och fina illustrationer. En bok jag varmt rekommenderar”, @carinas_lasdagbok  
    "En riktigt bra och spännande bok. Barn och ungdomar behöver fler böcker av denna sort. Historien är bra och lagom spännande för åldersgruppen." Pia Widlunds kulturblogg
    Ver libro
  • Stoppnålen - Sagoklassiker - cover

    Stoppnålen - Sagoklassiker

    H C Andersen, Hans Christian...

    • 0
    • 0
    • 0
    STOPPNÅLEN | H C ANDERSEN 
    'Stoppnålen' (eller på danska: 'Stoppenaal') är en saga skriven av H C Andersen. Den trycktes i "Gæa", estetisk årsbok. 1846. Sagan handlar om en nål som är en snobb. Hon anklagar de flesta i sin omgivning för att vara självcentrerade samtidigt som hon inte är medveten om hur inbilsk hon är själv. Stoppnålen är övertygad om att hennes sociala status är mycket högre än vad den är i verkligheten. Som en del av denna vanföreställning inbillar hon sig även att hon är mycket känsligare än vad hon i själva verket är. 
    - 
    Om författaren: Danske författaren Hans Christian Andersen levde mellan 1805 och 1870 och är tillsammans med Ludvig Holberg och Søren Kierkegaard, Danmarks internationellt mest kända författare och företrädare för den danska guldåldern. Andersen är mest känd för sina sagor (på danska: "eventyr") och skrev över 200 sagor, 1 000 dikter, 6 romaner och 50 skådespel och hans verk finns översatta till nära 150 språk.
    Ver libro