Join us on a literary world trip!
Add this book to bookshelf
Grey
Write a new comment Default profile 50px
Grey
Subscribe to read the full book or read the first pages for free!
All characters reduced
Den infödda - cover

Den infödda

Hanna Christenson

Publisher: SAGA Egmont

  • 0
  • 0
  • 0

Summary

Jag visste vad jag skulle göra nu. Mitt huvud visste det. Mitt hjärta visste det. Det enda som fattades var modet att ta steget.
Liv står ännu en gång redo att ta klivet in på en okänd facilitet. Byggnaden, reglerna och människorna är nya – fångenskapen densamma. Frågan är vad hon är beredd att ge upp för att göra skillnad för dem som befinner sig i den …
Den Infödda är den sista delen i trilogin om en framtid där människor lever strängt bevakade på faciliteter, men där hoppet om frihet finns närmare än de anar. Missa inte finalen på denna spännande och romantiska trilogi som fängslat många läsare!
Available since: 05/09/2024.
Print length: 249 pages.

Other books that might interest you

  • Berts bryderier - cover

    Berts bryderier

    Sören Olsson, Anders Jacobsson

    • 0
    • 0
    • 0
    Andra terminen i nian har precis börjat, och livet borde vara härligt för en viril ung man. Men för Bert känns livet tungt. Hur kommer det sig att alla andra har någon, utom just han? Helst av allt vill Bert ha tillbaka Nadja, om det så innebär att han måste riskera livet ...Lär känna den hormonstinne dagboksskrivaren Bert Ljung! Tonåringen Bert hänger med kompisarna Åke och Lill-Erik, spelar med sitt band Heman Hunters och är för det mesta hopplöst förälskad – i vem varierar. Kärlek, pinsamheter och hormoner - välkommen till Berts värld!
    Show book
  • Vikingar och vampyrer - cover

    Vikingar och vampyrer

    Katarina Mazetti

    • 0
    • 0
    • 0
    Detta är den tredje boken i Katarina Mazettis nya feelgoodserie för bokslukarna!De fyra kusinerna Humlan 9 år, Julia 12 år, George 11 år och Alex 12 år, samlas ännu en gång några sommarveckor hos sin excentriska moster Frida på hennes skärgårdsö. Frida har hittat några gamla mynt i jorden och har börjat gräva för att se om det kan finnas någon gammal vikingaskatt nedgrävd på ön. När barnen anländer blir de också engagerade i utgrävningen. På något sätt sprider sig ryktet om en skatt och några arkeologer dyker upp. Men är de inte lite underliga? Och Humlans prat om att det finns vampyrer på ön – stämmer det verkligen…? Ett mysigt sommarlovsäventyr med både spänning, humor och massor av god mat.Grabben i graven bredvid gör just nu ett nytt segertåg i Frankrike, där den sålt i en nästan 700 000 exemplar. Nu är hon tillbaka som berättare för barn med serien om Kusinerna Karlsson.
    Show book
  • Tom Gates (nästan bara) smarta idéer - cover

    Tom Gates (nästan bara) smarta...

    Liz Pichon

    • 0
    • 0
    • 0
    Tom får en STOR chock när han för första gången ser sin storasyster Delia utan solglasögon. Men det är ingenting jämfört med överraskningen pappa kommer med. Han ska nämligen vara med och tävla på skolans idrottsdag. Sjukt pinsamt!
    Show book
  • Yummy - cover

    Yummy

    Eva Susso

    • 0
    • 0
    • 0
    Det är ni som ska flytta, ylade Gabby. Du och dina trashföräldrar! Jag sparade det där trash-ordet. Jag glömde det aldrig.
    
    Det börjar äntligen bli lite bättre. Tolvåriga Mia och pappa har fått en lägenhet. En riktig, med möbler som socialen har skaffat. Mamma har flyttat hem igen och Mias föräldrar har lovat att sluta vara fulla. Dessutom har hon fått ett smeknamn, ett riktigt snällt! Yummy. Det är Finn som har hittat på det. Finn med cykeln och de långa storkbenen, som verkar vilja bli hennes kompis på riktigt. Det är underbart och skrämmande.
    
    Men allt det nya är så skört. Tänk om det inte är på riktigt? Det är sommar, tryckande varmt och det nya bostadsområdet känns klaustrofobisk. Mia tänker tillbaka på husvagnen som de bodde i. En dag tar hon bussen tillbaka till dungen där den står, övergiven. Kaninen som mormors själ bor i finns kvar där. Och tjocka, elaka Gabby som hon knuffar ner i ett hål så att han sprängs ändå kommer han tillbaka. Men nu när allt har blivit bättre har han börjat krympa.
    
    Mia är en överlevare, både skör och stark. Hennes värld är otrygg men hon har en flödande fantasi som kompenserar. Vad som är illusion och vad som är verkligt glider in i varandra.
    
    Eva Susso porträtterar en utsatt tjejs värld så att det känns rakt in i magen. Kim W Anderssons serieartade bilder kompletterar stämningen - levande, surrealistiskt, tragiskt och hoppfullt.
    Show book
  • Del 10 – Sanningen om Ester Gråbergs försvinnande - cover

    Del 10 – Sanningen om Ester...

    Moa Eriksson Sandberg

    • 0
    • 0
    • 0
    I den sista delen får Julia svar på alla sina frågor och hon får veta sanningen om Ester Gråbergs försvinnande.
    Show book
  • Plugghästen Sune - cover

    Plugghästen Sune

    Sören Olsson, Anders Jacobsson

    • 0
    • 0
    • 0
    Sune älskar skolan. Särskilt när han får smartbaciller och blir så klok att han kan slå alla datamaskiner i världen. Sune gillar faktiskt nästan alla ämnen, till och med syslöjd! Då kan han ju virka hjärtan till tjejerna. Men en sak som är lite läskig med skolan är niorna. Är det sant att de duschar en med kläderna på och tvångsmatar en med snus?
    Show book