¡Acompáñanos a viajar por el mundo de los libros!
Añadir este libro a la estantería
Grey
Escribe un nuevo comentario Default profile 50px
Grey
Suscríbete para leer el libro completo o lee las primeras páginas gratis.
All characters reduced
Tommy Tomat - cover

Tommy Tomat

Beppe Wolgers

Traductor Beppe Wolgers

Editorial: Storytel Publishing

  • 0
  • 0
  • 0

Sinopsis

Fruttisarna är ett gäng frukter, grönsaker och nötter. En vacker dag rymde dom från grönsakshandlaren där dom bodde. Dom skaffade sej sina egna nya härliga hem i och omkring ett gammalt bortglömt trädgårdsskjul.

Det här är historien om Tommy Tomat, en av Fruttisarna. Han är röd förstås. Ja, håret är grönt - grönskönt. Han bor i en blomkruka och hans granne är Palle Paprika. Tommy är trind och trevlig som tomten. Han är en snäll och omtyckt tomat som aldrig är lat.
Disponible desde: 14/03/2018.
Longitud de impresión: 100 páginas.

Otros libros que te pueden interesar

  • Laglös fånge prinsessa (Sagan om kronor och ära – Bok 2) - Digitalt inläst via en datorgenererad röst - cover

    Laglös fånge prinsessa (Sagan om...

    Morgan Rice

    • 0
    • 0
    • 0
    Denna inspelning är digitalt framställd av Morgan Rice, med hjälp av en artificiell version av en ljudboksuppläsares röst under licens. "Morgan Rice har kommit med vad som lovar att bli ännu en lysande serie, som fördjupar oss i en fantasi av tapperhet, ära, mod, magi och tro på ditt öde. Morgan har återigen lyckats skapa en stark uppsättning karaktärer som får oss att heja på dem på varje sida....Rekommenderas till det permanenta biblioteket för alla läsare som älskar välskriven fantasy."
    --Bok- och filmrecensioner, Roberto Mattos (angående Rise of the Dragons)
    
    LAGLÖS, FÅNGE, PRINSESSA är bok 2 i Morgan Rices bästsäljande episka fantasyserie OF CROWNS AND GLORY, som inleds med SLAVE, WARRIOR, QUEEN (bok 1).
    
    17-åriga Ceres, en vacker, fattig flicka från imperiestaden Delos, tvingas genom ett kungligt dekret att slåss i Stade, den brutala arena där krigare från världens alla hörn kommer för att döda varandra. Hon ställs mot grymma motståndare och hennes chanser att överleva är små. Hennes enda chans ligger i att ta fram sina innersta krafter och en gång för alla gå från slav till krigare.
    
    18-årige prins Thanos vaknar upp på ön Haylon och upptäcker att han har blivit knivhuggen i ryggen av sitt eget folk och lämnad att dö på den bloddränkta stranden. Tillfångatagen av rebellerna måste han krypa sig tillbaka till livet, hitta den som försökte mörda honom och söka hämnd.
    
    Ceres och Thanos, en värld ifrån varandra, har inte förlorat sin kärlek till varandra, men Imperiets hov vimlar av lögner, svek och dubbelspel, och när svartsjuka kungligheter väver intrikata lögner, förleds de båda, i ett tragiskt missförstånd, att tro att den andre är död. De val de gör kommer att avgöra varandras öde.
    
    Kommer Ceres att överleva Stade och bli den krigare hon var menad att vara? Kommer Thanos att läka och upptäcka den hemlighet som undanhålls honom? Kommer de två som tvingats ifrån varandra att hitta varandra igen?
    
    LAGLÖS, FÅNGE, PRINSESSA är en episk berättelse om tragisk kärlek, hämnd, svek, ambition och öde. Fylld med oförglömliga karaktärer och hjärtknipande action transporterar den oss till en värld vi aldrig kommer att glömma och får oss att bli förälskade i fantasy på nytt.
    
    "En actionfylld fantasy som säkert kommer att glädja fans av Morgan Rices tidigare romaner, tillsammans med fans av verk som The Inheritance Cycle av Christopher Paolini.... Fans av Young Adult Fiction kommer att sluka detta senaste verk av Rice och be om mer." 
    --The Wanderer, A Literary Journal (angående Rise of the Dragons) 
    
    Bok #3 i OF CROWNS AND GLORY kommer att släppas snart!
    Ver libro
  • Abdi vs Julia - Sagotajm-ljudbok skriven av barn - Modern saga inspirerad av Askungen - cover

    Abdi vs Julia - Sagotajm-ljudbok...

    SagoTajm

    • 0
    • 0
    • 0
    Abdi vs. Julia är en modern saga skriven av barn under Optagonens Sagotajm-workshop. Berättelsen följer Julia – en eftertänksam tjej med en fantastisk sångröst och drömmen om att bli artist. När en talangjakt utlyses ställs hon mot Abdi, en självsäker basketspelare som gör allt för att vinna – även om det innebär att sabotera för andra. 
    När Julia utsätts för sabotage från både Abdi och hans medhjälpare sätts vänskap, mod och rättvisa på prov. Kommer hennes vänner hinna rädda situationen? Kommer Julia våga stå upp för sig själv – eller kommer någon annan sno hennes plats i rampljuset? 
    En gripande och rolig berättelse om vänskap, mod och att våga följa sina drömmar – skapad helt av barn.
    Ver libro
  • Samlade Sagoklassiker - Vol 5 - cover

    Samlade Sagoklassiker - Vol 5

    Bröderna Grimm

    • 0
    • 0
    • 0
    SAMLADE SAGOKLASSIKER VOL.5 | BRÖDERNA GRIMM 
    I den här timslånga samlingen av klassiska sagor återberättade av bröderna Grimm, får du höra både välkända och måhända något mindre kända historier. 
    Askungen (ca: 17 min) | Lycko-Hans (ca: 13 min) | Anden i flaskan (ca: 11 min) | Den tappre skräddaren - Sju i en smäll (ca: 21 min) 
    - 
    Om författarna: Jacob och Wilhelm Grimm, tillsammans kända som Bröderna Grimm, var två tyska språkforskare som har gjort sig mest kända genom att samla in och bearbeta folksagor. Den första upplagan av deras sagosamling Bröderna Grimms äventyr kom ut 1812. I den sjunde och sista upplagan (1857) finns 211 sagor samlade. 
    Ver libro
  • Sigge och Sara klarar sig själva - cover

    Sigge och Sara klarar sig själva

    Sylvia Mård

    • 0
    • 0
    • 0
    Allt blir annorlunda i skolan när Sara dyker upp. Sigge bryr sig inte längre om att Bengan och de andra retas för att han talar skånska och är längst i klassen. För nu har Sigge fått en riktig vän och när han är tillsammans med Sara känns allt bra.
    
    B. Wahlströms rödgröna ryggar har fyllt svenska barns bokhyllor sedan början av 1900-talet. Böckerna är dokument av sin tid och bör läsas som sådana. Vi har valt att inte omarbeta texterna och förlaget står inte bakom eventuella åsikter och uttryck som kan upplevas som stötande, då vi ser detta som ett digitalt tillgängliggörande av historiskt material.
    Ver libro
  • Gurra Gurka - cover

    Gurra Gurka

    Beppe Wolgers

    • 0
    • 0
    • 0
    Fruttisarna är ett gäng frukter, grönsaker och nötter. En vacker dag rymde dom från grönsakshandlaren där dom bodde. Dom skaffade sej sina egna nya härliga hem i och omkring ett gammalt bortglömt trädgårdsskjul.
    
    Det här är historien om Gurra Gurka, en av Fruttisarna. Han är häftig, inne, hipp, snubbarnas snubbe och han bor i en häftig blomkruka.
    Ver libro
  • Det är som det är - cover

    Det är som det är

    Sören Olsson, Anders Jacobsson

    • 0
    • 0
    • 0
    Innan Alva flyttade in i det röda huset på Galna gatan bodde hennes mormor och morfar där. Numera bor de i en lägenhet. Morfar saknar att ha en trädgård och tillbringar därför mycket tid hos Alva och hennes familj. Alvas morfar är en man som tar saker och ting som de är, en fras som är typisk för honom är "det är som det är".
    Ver libro