Join us on a literary world trip!
Add this book to bookshelf
Grey
Write a new comment Default profile 50px
Grey
Subscribe to read the full book or read the first pages for free!
All characters reduced
Varför skriker du Izzy? - cover

Varför skriker du Izzy?

Åsa Linge

Publisher: Storyside

  • 0
  • 0
  • 0

Summary

Izzy, Gabby och Kelly ska åka till badhuset, men Izzy börjar med att försova sig, missa bussen och stressa till badet. På badhuset är Gabby och Kelly på strålande humör och sjunger och stojar. Izzy vill helst bara ha det tyst och lugnt en liten stund, men det märker inte vännerna. Till slut skriker Izzy åt dem att hålla tyst, och då blir Kelly arg och skriker tillbaka.När Izzy och Kelly bråkar glömmer de bort att lyssna på varandra. Och ingen märker att Gabby tröttnar och skuttar iväg …

Med Peppy Pals lär sig barnen på ett lekfullt sätt att hantera känslor och relationer. I slutet av boken finns frågor att prata om tillsammans, om man vill.
Available since: 06/30/2022.
Print length: 11 pages.

Other books that might interest you

  • Hamster - Populära sällskapsdjur - cover

    Hamster - Populära sällskapsdjur

    L1

    • 0
    • 0
    • 0
    L1: POPULÄRA SÄLLSKAPSDJUR - HAMSTER 
    Upptäck charmiga berättelser om våra älskade sällskapsdjur! Från lurviga hundar till nyfikna katter, dyk in i korta, gulliga avsnitt och fördjupa dig i världen av Populära Sällskapsdjur. Perfekt för djurälskare och alla som söker en liten dos av glädje i vardagen! 
    - 
    Om serien: L1 (Lektion 1), din "snabba" ljudboksserie, tar dig på en resa genom varierande ämnen på bara några få minuter. Från t ex djur och natur, till olika resmål i världen där varje avsnitt är en kort, kraftfull lektion. Lär dig något nytt varje gång med L1 – din dagliga dos av kunskap och inspiration.
    Show book
  • Sunes party - cover

    Sunes party

    Sören Olsson, Anders Jacobsson

    • 0
    • 0
    • 0
    Party pågår! Strängt förbjudet för snorungar under åtta år. Så står det på skylten som tejpats fast på Sunes dörr. Håkan Bråkan är sur. Han vill ju också äta chips och dricka läsk. Men innanför dörren sker helt andra saker än vad Håkan tror. Något förbjudet och hemligt. Med pussar och allt ...
    Show book
  • Maja och påsklovsmysteriet - cover

    Maja och påsklovsmysteriet

    Anna-Carin Collin

    • 0
    • 0
    • 0
    Det är påsklov och bara några dagar kvar till den stora invigningsfesten på slottet. Majas föräldrar är som vanligt ute i sista stund och mamma vet knappt var hon ska ta vägen när operasångerskan Marcella Pavaritto plötsligt ställer in. Istället bjuder pappa in en cirkus. Men vilka är egentligen cirkusartisterna som parkerar sina vagnar nere på slottsgården? Ingen av dem verkar kunna några tricks och cirkusens clown sitter bara och vaktar en låst husvagn? Maja och bästa kompisen Ingo verkar ha ett nytt mystiskt fall att lösa!
    
    Maja och påsklovsmysteriet är den tredje fristående delen i serien Majas mysterier.
    Show book
  • Festligt värre Sune - cover

    Festligt värre Sune

    Sören Olsson, Anders Jacobsson

    • 0
    • 0
    • 0
    Hur firar man egentligen årets alla högtider på bästa (eller kanske värsta) sätt? Häng med Sune och familjen Andersson genom ett kaosartat år fyllt av nyårslöften som spricker, midsommarfirande med oväntade överraskningar, en Halloween som går helt snett och en födelsedag med en explosion av tårta - bokstavligen!
    
    Festligt värre, Sune bjuder på den ena katastrofen efter den andra, men som alltid med massor av hjärta, humor och igenkänning.
    Show book
  • Sune på Ikea - cover

    Sune på Ikea

    Sören Olsson, Anders Jacobsson

    • 0
    • 0
    • 0
    Idag ska hela familjen Andersson åka till Ikea!
    Mamma Karin ser fram emot en heldag bland möbler och fynd, barnen vill leka - och pappa Rudolf är redan stressad över vad allt kommer att kosta.
    
    Det som börjar som en enkel shoppingtur blir snabbt en kaosdag med kundvagnsrace, flygande mattor, pinsamma missförstånd och en pappa som gör precis vad som helst för att spara några kronor.
    Show book
  • Önska (Önska Bok ett) - Digitalt inläst via en datorgenererad röst - cover

    Önska (Önska Bok ett) - Digitalt...

    Morgan Rice

    • 0
    • 0
    • 0
    Denna inspelning är digitalt framställd av Morgan Rice, med hjälp av en artificiell version av en ljudboksuppläsares röst under licens. I en efterlängtad ny vampyrserie av Morgan Rice, #1 bästsäljande författare till Vampyrdagböckerna (med över 1 500 femstjärniga recensioner), följer vi 17-åriga Taylor Night. Förvisad från sin husvagnspark i Texas till ett ungdomsläger i det regniga nordvästra USA, kämpar Taylor för att förstå sin mystiska kraft samtidigt som hon försöker överleva på en ö full av udda typer. När hon blir kär i en gåtfull kille inser Taylor att han inte är vad han verkar vara - och att hennes eget öde kan vara mycket större än hon någonsin kunnat föreställa sig.
    
    "FÖRVANDLAD kan mäta sig med både TWILIGHT och VAMPIRE DIARIES, och är en bok som kommer att hålla dig fängslad ända till sista sidan! Om du gillar äventyr, kärlek och vampyrer är den här boken perfekt för dig!"
    --Vampirebooksite.com
    ⭐⭐⭐⭐⭐
    
    ÖNSKA är den första boken i en ny serie av den bästsäljande författaren Morgan Rice, en USA Today-bästsäljare och kritikerrosad författare till fantasyserien Trollkarlens ring (över 3 000 femstjärniga recensioner) och vampyrfantasyserien Vampyrdagböckerna (över 1 500 femstjärniga recensioner).
    
    Mistfalls vildmarksläger är en hemsk plats, en samling öar i det regniga nordvästra USA, befolkad av unga brottslingar och ungdomar som stötts ut från sina familjer. Det är tänkt att vara en plats för läkning - men Taylor märker snart att något annat pågår här. De tränar barnen för något. Men för vad?
    
    Dessa barn är alla annorlunda, på inget sätt normala. Och när Taylor själv genomgår förändringar som hon inte förstår, kan hon inte låta bli att undra: är hon också annorlunda?
    
    När en mystisk kille dyker upp, olik alla andra hon någonsin träffat, blir Taylor chockad över styrkan i sina känslor och är beredd att riskera allt för honom. Men kommer deras förbjudna kärlek att bli deras undergång?
    
    ÖNSKA väver samman en värld av fantasi, kärlek, öde och uppoffring. Det är en fängslande vampyrberättelse som tar dig till en annan plats och får dig att bli kär i en ny hjältinna medan du vänder blad sent in på natten. Med överraskande vändningar i varje hörn kommer du inte att kunna lägga ifrån dig boken. Fans av böcker som Crush, Twilight och Vampire Academy kommer garanterat att bli hänförda!
    
    Fler böcker i serien finns också tillgängliga.
    
    "FÖRVANDLAD fångade min uppmärksamhet från början och släppte inte taget... Den här berättelsen är ett fantastiskt äventyr som är spännande och actionfyllt från första stund."
    --Paranormal Romance Guild
    ⭐⭐⭐⭐⭐
    
    "En actionfylld fantasy som säkert kommer att glädja fans av Morgan Rices tidigare romaner, tillsammans med fans av verk som Arvtagaren av Christopher Paolini... Fans av ungdomsfantasy kommer att sluka detta senaste verk av Rice och längta efter mer."
    --The Wanderer, A Literary Journal (om Drakarnas uppgång)
    ⭐⭐⭐⭐⭐
    
    "Om du trodde att det inte fanns någon anledning att leva efter slutet av Trollkarlens ring-serien, hade du fel. Morgan Rice har kommit med vad som lovar att bli ännu en lysande serie..."
    --Bok- och filmrecensioner, Roberto Mattos (om Drakarnas uppgång)
    ⭐⭐⭐⭐⭐
    Show book