Rejoignez-nous pour un voyage dans le monde des livres!
Ajouter ce livre à l'électronique
Grey
Ecrivez un nouveau commentaire Default profile 50px
Grey
Abonnez-vous pour lire le livre complet ou lisez les premières pages gratuitement!
All characters reduced
Pitsihuvila - cover

Pitsihuvila

Tuuli Rannikko

Maison d'édition: SAGA Egmont

  • 0
  • 0
  • 0

Synopsis

Tappaja turmelee Turun saariston idyllisyyden.
Amanda Arhippaisen 80-vuotissyntymäpäivää vietetään Ruissalon idyllisessä Villa Enzo -huvilassa. Kesken juhlien Amanda pudottaa pommin, joka muuttaa kaikkien juhlatunnelman – hän aikoo muuttaa testamenttiaan. Tästä ei juhlakansa tykkää, ja pian Amanda löytyy sängystään murhattuna.
Juristipariskunta Laura Mattson ja Jaakko Isosaari saavat tehtäväkseen avustaa poliisia murhatutkimuksissa. Tutkinnan suunta vaikuttaa selvältä: Amandan on murhannut yksi hänen perillisistään. Mutta onko totuus todella niin yksinkertainen?
Disponible depuis: 06/05/2025.
Longueur d'impression: 269 pages.

D'autres livres qui pourraient vous intéresser

  • Tytär - cover

    Tytär

    Sara Önnebo

    • 0
    • 0
    • 0
    ”Minä kerron, mitä Tulisaaressa tapahtui.”
    
    Nämä ovat Annikan viimeiset sanat tyttärelleen Emilialle. Pian sen jälkeen Annika kuolee ja vie salaisuutensa mukanaan. Emilia on aluksi surun lamaannuttama, mutta kun suru muuttuu uteliaisuudeksi, hän päättää kaivautua äitinsä salaperäiseen menneisyyteen. Tutkimukset vievät hänet pienen yhteisön keskelle Tulisaaren kuntaan Suomessa, paikkaan, jossa Annika varttui, mutta josta hän aikanaan lähti suuren tragedian jälkeen. Tietämättään Emilia asettaa itsensä vaaraan yrittäessään selvittää, mitä Tulisaaressa todella tapahtui. Pian käy kuitenkin selväksi, että joku ei halua totuuden tulevan julki ...
    
    ”Tytär” on ensimmäinen, itsenäinen osa Sara Önnebon trilogiassa ‘Tulisaaren murhat’, jonka tapahtumapaikkana on pieni Tulisaari. Paikka, jossa menneisyys ja nykyhetki kulkevat käsi kädessä. 
    
    Ruotsalainen Sara Önnebo asuu Skånessa kumppaninsa ja kahden lapsensa kanssa. Hän on aiemmin asunut ja työskennellyt ulkomailla noin 15 vuotta, muun muassa Melbournessa, Lontoossa ja Barcelonassa. Hän on väitellyt tohtoriksi molekyylibiologiasta, ja häntä kiinnostavat kielet, kirjoittaminen ja lukeminen sekä vieraat maat kulttuureineen.
    Voir livre
  • Talvinen virta - cover

    Talvinen virta

    Kamilla Oresvärd

    • 0
    • 0
    • 0
    Silmukka kiristyy Mona Schillerin kaulan ympärilläVargönin paperitehtaan raunioiden alta vedestä löydetään paloiteltu mies. Ruumiista on poistettu huolellisesti kaikki tuntomerkit lukuun ottamatta erästä yksityiskohtaa, joka saa Mona Schillerin aavistamaan, että hän tuntee uhrin. Jos Mona on oikeassa, kaikki hänen läheisensä ovat vaarassa, mutta jos hän kertoo poliisille, hänen on paljastettava salaisuutensa. Talvinen virta on kolmas osa Vargönin pienen työläisyhteisön ympärille sijoittuvassa rikossarjassa, jossa kohdataan julmankaunista luontoa, salaperäisiä mysteereitä ja epätavallisia persoonia. Kaiken keskiössä on 56-vuotias Mona Schiller, peloton ja piinkova nainen, jotka ratkoo rikoksia, mutta kantaa omia synkkiä salaisuuksiaan. Kamilla Oresvärd on syntynyt 1967 Falunissa, Ruotsissa. Hän debytoi ensimmäisellä romaanillaan 47-vuotiaana tehtyään ensin pitkän uran bisnesmaailmassa. Mona Schiller -sarja on koukuttanut lukuisia skandidekkarifaneja Ruotsissa.
    Voir livre
  • Plastiikkakirurgi - cover

    Plastiikkakirurgi

    Leone Milton

    • 0
    • 0
    • 0
    Valta-aseman väärinkäyttö ja seksuaalinen väkivalta, peittely-yritykset ja vaienneet todistajat: tämä on plastiikkakirurgi Carl-Åke Troiliuksen tarina
    
    Toukokuun 5. päivänä 2007 poliisi pidättää Carl-Åke Troiliuksen, tunnetun plastiikkakirurgin tämän ylellisessä kattohuoneistossa Malmössä. Häntä epäillään 23-vuotiaan potilaansa raiskauksesta. Alkaa hämmentävä näytelmä, jonka tarkoituksena on selvittää, mitä hyvämaineisella vastaanotolla todella tapahtui. Kirjailija ja toimittaja Leone Milton tekee syväluotaavan katsauksen vastenmieliseen rikostapaukseen, joka aiheutti tapahtuma-aikana runsaasti kohua Ruotsin mediassa.
    Voir livre
  • Vielä liekki roihuaa - cover

    Vielä liekki roihuaa

    Susanne Fellbrink

    • 0
    • 0
    • 0
    Cilla Fallanderilla on jälleen tuhat rautaa tulessaCillan perustama uusi juhlahuoneisto, Plan Tre, täytyisi saada kuntoon ennen kuin juhlasesonki pyörähtää käyntiin, mutta Cilla saa huomata, että uuden yrityksen perustaminen ei olekaan aivan helppo homma. Mikään ei tunnu menevän putkeen, ja harmia piisaa niin henkilökunnasta kuin kutsumattomista vieraistakin. Kaiken kukkuraksi juhlatilassa tuntuu kummittelevan, sillä öiseen aikaan ilmastointihuoneesta kuuluu outoja ääniä.Samaan aikaan Sundvallissa kolme muutakin naista kamppailee omien haasteidensa kanssa. Ylikontrolloiva poikaystävä on ahdistanut nuoren Alvan nurkkaan, eronnut Julia taas yrittää selvityä arjestaan kehittämällä ikävän riippuvuuden, ja leskeksi jääneen Millyn murheena on huumeisiin langennut poika Fredrik. Cillan, Alvan, Julian ja Millyn kohtalot punoutuvatt yhteen Plan Tre -juhlahuoneistossa ja he joutuvat keskellä arvaamattomia tapahtumia. Sitten eräänä iltana juhlatilan takapihan roskasäiliöstä löytyy ruumis…Vielä liekki roihuaa on Cilla Fallanderista ja Sundvallista kertovan sarjan neljäs osa. Ruotsalainen kirjailija ja laulaja-lauluntekijä Susanne Fellbrink yhdistelee taitavasti ihmissuhdedraamaa ja trilleriä ja ammentaa kirjoihinsa paljon omista henkilökohtaisista kokemuksistaan showbisneksessä.
    Voir livre
  • Saatanan tytär - cover

    Saatanan tytär

    Walther Rebernik

    • 0
    • 0
    • 0
    Tilannekatsaus: puolustussyyttäjä Jan Rosen puku on veressä. Hänet on kahlittu nippusiteellä kiinni matkustajan istuimeen. Eikä hän ole yksin ­– nainen näyttää aseelta, josta on poistettu varmistin.  
    
    Tanskan historian salaisin oikeudenkäynti käynnistyy. Pahamainen ihmissalakuljettaja, “Hollantilainen”, murhataan oikeustalon edessä. Asianajaja Jan Rose joutuu sekä poliisin että rikollisten valokeilaan olemalla väärässä paikassa väärään aikaan. Kaiken lisäksi hän on saanut vaarallisen vihollisen häikäilemättömästä huippuasianajajasta.  
    
    Kansainvälisen tiedustelupalvelun huomio kiinnittyy Kööpenhaminaan, jossa Pride-tapahtumaa uhkaa islamilainen terrori. Samaan aikaan pahamaineinen ihmiskauppajärjestö iskee. Kaiken keskelle päätyneen Jan Rosen on päästävä eroon itsesäälin krapulasta ja todellakin taisteltava selviytyäkseen. 
    
    Walther Rebernik on tanskalainen asianajaja sekä rikoskirjailija. Toimintatrilleri Saatanan tytär on ensimmäinen osa puolustusasianajaja Jan Rosesta kertovassa sarjassa.   
    
    Kirjassa esiintyvät teemat ja kielenkäyttö saattavat järkyttää herkimpiä lukijoita.
    Voir livre
  • Yksi hyvää toinen pahaa - cover

    Yksi hyvää toinen pahaa

    Tuula T. Matintupa

    • 0
    • 0
    • 0
    Alina Mänty sukeltaa jälleen ihmismielen syvyyksiinKaveriporukka kokoontuu juhlimaan yhdistettyjä nelikymppisiä ja tupaantuliaisia syrjäiselle vanhalle kyläkoululle. Kaikki vanhasta porukasta ovat tavalla tai toisella elämän kolhimia ja jokaisella on omat murheensa. Kosteiden juhlien jälkeen yksi kaveruksista ei kuitenkaan enää koskaan palaa kotiin. Ilta päättyy henkirikokseen. Mutta kuka on syyllinen? Ylikonstaapeli Alina Mänty palaa sairauslomalta ottaakseen vastuulleen kiperän tutkinnan. Alinan intuitio sanoo, että surmaaja löytyy kaveriporukan sisältä. Kaikki kuitenkin vakuuttavat syyttömyyttään, eikä teolle tunnu löytyvän minkäänlaista motiivia. Myös Alinan henkilökohtainen elämä on murroksessa ja hän pohtii perheen mukanaan tuomaa vastuuta. Kykeneekö ihminen mihin vain suojellakseen itseään ja lapsiaan?Yksi hyvää toinen pahaa on seitsemäs osa Etelä-Pohjanmaalle sijoittuvassa dekkarisarjassa, jonka päähenkilönä on älykäs ja kovahermoinen rikosylikonstaapeli Alina Mänty.Tuula T. Matintupa on tuottelias kirjailija, joka on kirjoittanut uransa aikana lukuisia romaaneja ja dekkareiden ohella myös nuortenkirjallisuutta ja fantasiaromaanin. Matintupa asuu Alajärvellä, Etelä-Pohjanmaalla.
    Voir livre