¡Acompáñanos a viajar por el mundo de los libros!
Añadir este libro a la estantería
Grey
Escribe un nuevo comentario Default profile 50px
Grey
Suscríbete para leer el libro completo o lee las primeras páginas gratis.
All characters reduced
Vastarannan kiiski - cover

Vastarannan kiiski

Risto Juhani

Editorial: SAGA Egmont

  • 0
  • 0
  • 0

Sinopsis

Palkitussa jännärissä sukelletaan ulkopolitiikan ja vallan syövereihin
Konsuli Sakari Kiiski pakotetaan yllättäen irtisanoutumaan virastaan Pietarin pääkonsulaatissa. Ulkoministeriössä Kiiski on leimattu juopoksi salakuljettajaksi, mutta hän tietää, että jupakassa on oikeasti kyse kierosta valtapelistä. Joku on savustanut Kiiskin ulos tarkoituksella.
Vaikka Kiiski pelkää pahinta, työttömyys onkin onni onnettumuudessa – nyt miehellä on aikaa selvittää päänsä ja keskittyä uuteen parisuhteeseensa karismaattisen ja hellän Mirjamin kanssa. Menneisyyden varjo on kuitenkin pitkä, ja pian entinen kollega kutsuu Kiiskin salaiseen tapaamiseen. Kiiski päättää olla menemättä, ja seuraavana aamuna lähistöltä löytyy miehen ruumis. Ministeriön sisäinen valtapeli on saanut uusia kierroksia, ja Kiiski tajuaa olevansa suuressa vaarassa.
Ulkopolitiikan maailmaan sukeltava jännitysromaani Vastarannan kiiski voitti ilmestyessään Kouvolan Dekkaripäivien kymmenvuotisjuhlakilpailun.
Disponible desde: 16/01/2023.
Longitud de impresión: 223 páginas.

Otros libros que te pueden interesar

  • Joulusydän 1: Kuuma menneisyys - cover

    Joulusydän 1: Kuuma menneisyys

    Emma Silver

    • 0
    • 0
    • 0
    "Froteinen kylpytakki oli avautunut vähän lisää, mutta nyt kukaan ei ollut näkemässä häntä. Noëlle antoi takin olla auki ja päästi auringon hellimään kehoaan. Täydeltä terältä paistava aurinko nuoli hänen rintojaan lämmittäen ihanasti. Johan pyöri yhä hänen mielessään."
    Kaupunki on peittynyt valkeaan lumivaippaan, joka saa sen näyttämään satumaalta. Aamuvarhaisella Noëlle näkee yllättäen, kun kadun vastakkaisella puolella oleva kultasepänliike ryöstetään, ja hän soittaa poliisille. Epämiellyttävästä kokemuksesta huolimatta Noëllen mielen valtaa konstaapeli Johan Linder ja tämän hänessä herättämät tuntemukset. Kun ovikelloa taas soitetaan, nainen toivoo, että poliisimies palasi uusine kysymyksineen, mutta ovella seisookin hänen exänsä Erik. Mitä mies tekee hänen talossaan? Ja onko sattumaa, että mies ilmestyy juuri nyt, kun vastakkaisella puolella katua on sattunut ryöstö?
    Kuuma menneisyys on tämän seksiä tihkuvan neliosaisen jouludekkarin ensimmäinen osa.
    Ver libro
  • Saalistaja - cover

    Saalistaja

    Kamilla Oresvärd

    • 0
    • 0
    • 0
    Kun Julia Johansson palaa aamuyöllä yökerhosta, hän kohtaa järkyttävän näyn. Kaikkialla on verta, ja Julian sisko makaa keittiössä elottomana.
    Rikoskomisario Stina Seger tiimeineen ottaa tapauksen tutkittavakseen, mutta johtolankoja ei juuri tunnu löytävän. Kovapintainen Stina kamppailee myös oman surutyönsä ja jaksamisensa kanssa, eikä tutkintaa helpota myöskään se, että tekijä tuntuu jatkuvasti olevan askeleen edellä. Stinan kollegoineen on päästävä lähemmäs totuutta ennen kuin tappaja iskee uudelleen.
    
    Samaan aikaan eräs mies yrittää selvittää totuuden vuosia sitten tapahtuneen karmean onnettomuuden takana. Kuka mies on ja mitä hän etsii niin kuumeisesti? 
    Näyttää siltä, että saalistajia on liikkeellä enemmän kuin yksi...
    
    Saalistaja jatkaa rikoskomisario Stina Segeristä ja hänen tiimistään Göteborgin poliisissa kertovaa rikossarjaa, jonka sarjan ensimmäinen osa Muistijäljet aloitti.
    
    Rikoskirjoistaan tunnettu Kamilla Oresvärd on syntynyt 1967 Falunissa, Ruotsissa. Hän debytoi ensimmäisellä romaanillaan 47-vuotiaana tehtyään ensin pitkän uran bisnesmaailmassa. Oresvärdiltä on aiemmin julkaistu synkänkaunis Mona Schiller -sarja, joka on koukuttanut lukuisia skandidekkarifaneja.
    Ver libro
  • Vihollinen lähelläsi - cover

    Vihollinen lähelläsi

    Elizabeth George

    • 0
    • 0
    • 0
    Suositun iltapäivälehden päätoimittaja Dennis Luxford on luonut uransa paljastamalla skandaaleja. Törkykeisarina tunnettu Luxford saa uhkauskirjeen, jossa vaaditaan, että säästääkseen tyttärensä hengen hänen on tunnustettava esikoisensa lehtensä etusivulla. Luxford hädin tuskin muistaa kymmenvuotiaan tyttärensä, eikä hän ole koskaan edes nähnyt tätä.Tyttären äiti, hallituksen näkyvimpiin johtaviin virkailijoihin kuuluva apulaisvaltiosihteeri Eve Bowen kieltäytyy turvautumasta poliisiin. Eve väittää, että tytön sieppaus on Luxfordin viheliäinen juoni törkyjuttujen sarjassa, jonka avulla hän yrittää kaataa konservatiivihallituksen.Lapsenryöstössä tapahtuu kuitenkin sellainen käänne, että Scotland Yard joutuu pian juttuun mukaan. Rikoskomisario Thomas Lynleyn ja hänen työkumppaninsa ylikonstaapeli Barbara Haversin tutkimukset vievät heidät Lontoon sydämestä Wiltshiren maaseudulle.Vihollinen lähelläsi -jännitysromaanissa Elizabeth George pureutuu terävästi paitsi poliitikkojen ja median arkeen myös perheenjäsenten keskinäisiin tunteisiin, vanhempien urasuunnitelmiin ja salaisuuksiin.
    Ver libro
  • Tuulentuojat - cover

    Tuulentuojat

    Leila Tuure

    • 0
    • 0
    • 0
    Apteekki-romaanista tutun Ruusvirran perheen tarina jatkuu1920-luku on Suomessa ja Porissa kiivaan taloudellisen kasvun aikaa. Myös uusia aatteita virtaa maahan ja erityisesti nuoret innostuvat niistä, niin myös Ruusvirran porvarisperheessä. Perheen pää Aron Ruusvirta on luovuttanut apteekkinsa seuraavan sukupolven käsiin ja koettaa nauttia eläkepäivistä. Lauri ja Synnoven puoliso Gustaf taas ovat innokkaita suojeluskuntalaisia. Samaan aikaan työläisperheen tyttö Allida Penttilä tähtää opinnoissaan ja urallaan korkealle perheen miesten vastustuksesta piittaamatta. Leila Tuure (s. 1938) on historiallisista romaaneistaan tunnettu porilaissyntyinen kirjailija, joka on työskennellyt myös historianopettajana. Tuuren tarinoissa menneet vuosisadat heräävät ihastuttavasti eloon ja erilaiset ihmiskohtalot saavat äänensä kuuluviin. Tuulentuojat on Tuuren Poriin sijoittuvan, Ruusvirtojen perheen elämänvaiheista kertovan historiallisen romaanisarjan toinen osa.
    Ver libro
  • Terrori - cover

    Terrori

    Håkan Östlundh

    • 0
    • 0
    • 0
    Murha heittää jälleen synkän varjon Gotlannin ylle 
    
    Nuori pariskunta löydetään ammuttuna vain muutama päivä ennen juhannusta mökiltään Etelä-Gotlannissa. Molempien nuorten sukujuuret ovat Egyptissä, ja tämä yhdistettynä brutaaliin murhatapaan saa surmatyön motiivin vaikuttamaan rasistiselta. Tapaus muuttuu kuitenkin pian kiemuraisemmaksi, kun mökistä löytyy kolmannelle henkilölle kuuluva Egyptin passi. Missä passin omistaja on, ja miksi hän ei ilmoittaudu poliisille? Ampuiko tappaja vahingossa väärät henkilöt?
    
    Tutkinta tuottaa päänvaivaa Visbyn poliisille, eikä vähiten Fredrik Bromanille, jonka oma elämäkin on pahasti sekaisin. Tapauksen tutkinta laittaakin liikkeelle erikoisen ja väkivaltaisen tapahtumaketjun, joka ravistelee koko kansakuntaa...
    
    Useat arvostelijat ovat kutsuneet Håkan Östlundhia Gotlannin rikoskirjallisuuden kuninkaaksi. Terrori on Fredrik Bromanista ja tämän poliisikollegoista kertovan sarjan kolmas osa.
    Ver libro
  • Vielä liekki roihuaa - cover

    Vielä liekki roihuaa

    Susanne Fellbrink

    • 0
    • 0
    • 0
    Cilla Fallanderilla on jälleen tuhat rautaa tulessaCillan perustama uusi juhlahuoneisto, Plan Tre, täytyisi saada kuntoon ennen kuin juhlasesonki pyörähtää käyntiin, mutta Cilla saa huomata, että uuden yrityksen perustaminen ei olekaan aivan helppo homma. Mikään ei tunnu menevän putkeen, ja harmia piisaa niin henkilökunnasta kuin kutsumattomista vieraistakin. Kaiken kukkuraksi juhlatilassa tuntuu kummittelevan, sillä öiseen aikaan ilmastointihuoneesta kuuluu outoja ääniä.Samaan aikaan Sundvallissa kolme muutakin naista kamppailee omien haasteidensa kanssa. Ylikontrolloiva poikaystävä on ahdistanut nuoren Alvan nurkkaan, eronnut Julia taas yrittää selvityä arjestaan kehittämällä ikävän riippuvuuden, ja leskeksi jääneen Millyn murheena on huumeisiin langennut poika Fredrik. Cillan, Alvan, Julian ja Millyn kohtalot punoutuvatt yhteen Plan Tre -juhlahuoneistossa ja he joutuvat keskellä arvaamattomia tapahtumia. Sitten eräänä iltana juhlatilan takapihan roskasäiliöstä löytyy ruumis…Vielä liekki roihuaa on Cilla Fallanderista ja Sundvallista kertovan sarjan neljäs osa. Ruotsalainen kirjailija ja laulaja-lauluntekijä Susanne Fellbrink yhdistelee taitavasti ihmissuhdedraamaa ja trilleriä ja ammentaa kirjoihinsa paljon omista henkilökohtaisista kokemuksistaan showbisneksessä.
    Ver libro