¡Acompáñanos a viajar por el mundo de los libros!
Añadir este libro a la estantería
Grey
Escribe un nuevo comentario Default profile 50px
Grey
Suscríbete para leer el libro completo o lee las primeras páginas gratis.
All characters reduced
Myrskyvaroitus - cover

Myrskyvaroitus

Markku Karpio

Editorial: SAGA Egmont

  • 0
  • 0
  • 0

Sinopsis

Yksitoistavuotias Emil muuttaa äitinsä kanssa ulkosaaristoon, jossa kaikki on toisenlaista kuin mantereella. Emilin isä on kenialainen, ja hänen uudet luokkakaverit töllistelevät Emiliä aivan kuin eivät olisi koskaan nähneet ketään, jonka ihonväri poikkeaa heidän omastaan. Myös saariston luonto ihmetyttää.Emil kaipaa Ruotsiin muuttanutta isäänsä. Isä ja äiti ovat eronneet, ja nyt isä perustaa uutta perhettä lätäkön toisella puolella, kaukana Emilistä ja äidistä. Emil saa onneksi pian uusia kavereita ja pääsee mukaan luontokerhoon. Elämä heittää Emilin eteen muitakin mukavia yllätyksiä, jotka auttavat sopeutumaan uuteen ympäristöön.Myrskyvaroitus kuvaa Emilin murrosvaihetta helposti lähestyttävällä tavalla. Se osoittaa, että jokainen on omanlaisensa – varsinkin, kun katsotaan pintaa syvemmälle.-
Disponible desde: 23/02/2022.
Longitud de impresión: 237 páginas.

Otros libros que te pueden interesar

  • Pekko ja Petriina 1: Palkintoponi - cover

    Pekko ja Petriina 1: Palkintoponi

    Kirsten Sonne Harild

    • 0
    • 0
    • 0
    Ihana hevostyttösarja alkaaÄiti ostaa kahdeksanvuotiaalle Petriinalle arvan, jonka pääpalkintona on shetlanninponi Pekko. Näin Petriinasta tulee yhtäkkiä hevosenomistaja. Mutta mitä tehdä hevosella, jos ei ole ikinä eläissään hoitanut tai ruokkinut sellaista, saati sitten ratsastanut? Ja mikä neuvoksi, jos kävelee eräänä varhaisena aamuna aitaukseen ja huomaa, että poni on poissa? Pekko ja Petriina on hauska ja koskettava kirjasarja poneista, ystävyydestä ja hevostyttöydestä. Tanskalainen Kirsten Sonne Harild on julkaissut Tanskassa jo yli 70 lastenkirjaa. Hänellä on taito kirjoittaa lasten maailmasta lasten silmin.
    Ver libro
  • Pekko ja Petriina 3: Ponikilta - cover

    Pekko ja Petriina 3: Ponikilta

    Kirsten Sonne Harild

    • 0
    • 0
    • 0
    Tervetuloa salaisen ponikerhon avajaisseremoniaan!Petriina on odottanut sitä innolla. Riikka ratsastuskoulusta tulee kylään valkoisen poninsa Bellan kanssa. He perustavat salaisen kerhon, jonka sääntöihin kuuluu, että kaikkien kerhon jäsenten on tultava apuun, jos joku jäsenistä on vaarassa. Erään täysikuun ratsastusretken jälkeen käykin niin, että yksi kerhon jäsenistä katoaa.Pekko ja Petriina on hauska ja koskettava kirjasarja poneista, ystävyydestä ja hevostyttöydestä. Tanskalainen Kirsten Sonne Harild on julkaissut Tanskassa jo yli 70 lastenkirjaa. Hänellä on taito kirjoittaa lasten maailmasta lasten silmin.
    Ver libro
  • Pekko ja Petriina 7: Salainen luola - cover

    Pekko ja Petriina 7: Salainen luola

    Kirsten Sonne Harild

    • 0
    • 0
    • 0
    Erimielisyyksiä PonikillassaPetriinan ystävä Riikka lähtee matkalle. Hänen poissaollessaan alkaakin tapahtua kaikkea uutta ja jännää, eivätkä Petriina ja Laura malta odottaa ystävänsä paluuta voidakseen jakaa uudet jutut hänen kanssaan. Kun Riikka sitten lopulta palaa matkaltaan, Ponikillalla onkin edessä ensimmäinen kunnon riita.Pekko ja Petriina on hauska ja koskettava kirjasarja poneista, ystävyydestä ja hevostyttöydestä. Tanskalainen Kirsten Sonne Harild on julkaissut Tanskassa jo yli 70 lastenkirjaa. Hänellä on taito kirjoittaa lasten maailmasta lasten silmin.
    Ver libro
  • Manhattanin lentävä aave - cover

    Manhattanin lentävä aave

    Tapani Bagge

    • 0
    • 0
    • 0
    Jännitys tiivistyy Apassit-sarjan päätösosassa!
    
    Apassit saapuvat New Yorkiin miljonäärin kutsusta selvittämään mystisiä tapahtumia. Mitä ihmettä Manhattanilla on meneillään? Kummitteeko Jennifer Nurmen pilvenpiirtäjässä? Ja miksi maa tuntuu tärisevän? Arvoitukset tuntuvat liittyvän Jenniferin edesmenneen isän vihamiehiin sekä kuuluisaan keksijään Nikola Teslaan ja hänen kilpailijoihinsa. Myös Mustan kissan salaseura aiheuttaa Apasseille päänvaivaa... 
    
    Kaiken tämän lisäksi Apassit joutuvat puntaroimaan salaseuransa jatkoa, kun Samuli saa jännittävän tilaisuuden. Joutuvatko ystävykset erilleen? Kuuntele miten Apassien käy!
    
    Runeberg Junior -palkittu Apassit on sopivan jännittävä lasten etsiväsarja, jossa ratkotaan salaperäisiä tapauksia historiallisissa puitteissa. Apasseihin kuuluvat Heikki, Otto, Erik ja Samuli sekä Heikin kaksossisaret Elli ja Nelli. Kirjasarja tempaa kaikenikäiset kuuntelijat mukaansa kiehtovalle matkalle menneeseen maailmaan 1910-luvulle.
    
    Kirjailija Tapani Bagge on huumorilla höystetyn jännityksen ja vauhdikkaiden tarinankäänteiden mestari. Tämä yhden miehen tarinatehdas tuottaa parhaimmillaan useamman kirjan vuodessa. Monipuoliseen ja palkittuun tuotantoon lukeutuu niin lasten kuin aikuisten romaaneja, kuunnelmia, näytelmiä sekä tv- ja elokuvakäsikirjoituksia.
    Ver libro
  • Veeti kesälomalla - cover

    Veeti kesälomalla

    Anne Sofie Hammer

    • 0
    • 0
    • 0
    Oletko valmis kuulemaan Veetin mahtavasta kesästä?Kesälomalla voi tehdä kaikkea kivaa, ja Veetillä onkin valtavasti ideoita loman varalle. Kaikki ideat eivät ole aikuisten mieleen, mutta aikuiset ovatkin vähän outoja. Kesän kunniaksi Veeti pääsee esimerkiksi Vernan kanssa kanoottiretkelle ja oppii, miten valmistetaan itse jäätelöä.Veeti kesälomalla on Vilkkalan Veeti -sarjan kolmas osa, jossa kerrotaan monista jännittävistä kommelluksista, vesipyssyistä, puiden kaatamisesta ja siitä, miten hauskoja helium-pallot voivat olla.Anne Sofie Hammer on tanskalainen lasten- ja nuortenkirjailija, jonka ihastuttavaa Veeti-sarjaa on luonnehdittu moderniksi Vaahteranmäen Eemeliksi. Veeti on hyvin rakastettu hahmo kotimaassaan Tanskassa, ja Anne Sofie Hammer kirjoittaa hauskasti ja lapsiystävällisesti, mutta kuitenkin niin, että hänen tekstinsä ilahduttavat ihan kaiken ikäisiä.
    Ver libro
  • Vitello pelastaa maailman - cover

    Vitello pelastaa maailman

    Kim Fupz Aakeson

    • 0
    • 0
    • 0
    Äiti katsoo tiistaiaamuna uutisia ja on huonolla tuulella. “Nälänhätää, saasteita ja kurjuutta”, hän valittaa ennustaen maailman välitöntä tuhoa. Se tietenkin huolestuttaa Vitelloa, joka näkee valoisan tulevaisuuden miljonäärinä ja urheiluauton omistajana. Vitello ei aio jäädä kaikesta siitä paitsi, joten hän lähtee hakemaan ystäviään, jotta he voivat pelastaa maailman…Vitello on erittäin kekseliäs poika, joka asuu Äitinsä kanssa rivitalossa kehätien varrella. Hullunkuriset Vitello-kirjat ovat hurmanneet kotimaassaan Tanskassa jo lukuisat lapset ja heidän vanhempansa.
    Ver libro