Junte-se a nós em uma viagem ao mundo dos livros!
Adicionar este livro à prateleira
Grey
Deixe um novo comentário Default profile 50px
Grey
Assine para ler o livro completo ou leia as primeiras páginas de graça!
All characters reduced
Hämähäkki ja muita kertomuksia - cover
LER

Hämähäkki ja muita kertomuksia

Maila Talvio

Editora: Good Press

  • 0
  • 0
  • 0

Sinopse

Maila Talvio, suomalainen kirjailija ja kirjallisuuden edistäjä, tarjoaa teoksessaan "Hämähäkki ja muita kertomuksia" rikkaan kokoelman lyhyitä tarinoita, jotka heijastavat hänen syvää ymmärrystään ihmisen psykologisista ja sosiaalisista ulottuvuuksista. Kirjan sisältö vaihtelee arjen havainnoista fantastisiin elementteihin, ja Talvion taitava ja eloisa kieli luo vahvoja visuaalisia imageryja. Yksityiskohtaisuus ja kaunis kerronta osoittavat hänen kykyään luoda mieleenpainuvia henkilöitä ja tilanteita, jotka vievät lukijan mukanaan aikakauden ja kulttuurin monimuotoisuuteen. Kirja kuuluu osaksi 1900-luvun alkupuolen suomalaista kirjallisuutta, jolloin naiskirjailijoiden rooli alkoi vahvistua, ja se heijastaa aikakauden optimismia sekä ponnisteluita yhteiskunnallisen muutoksen puolesta. Maila Talvio (1871–1951) oli aikansa merkittävä kirjailija, joka vaikutti erityisesti naisten oikeuksien ja koulutuksen edistämiseen. Hänen taustansa opettajana ja toimittajana näkyy hänen teoksensa kerrontatyylissä, jossa on vahva moraalinen ulottuvuus. Talvion kirjoitustyylissä yhdistyvät realismi ja symbolismi, ja hänen teoksensa käsittelevät usein ihmisenä olemisen haasteita ja yhteisön merkitystä. "Hämähäkki ja muita kertomuksia" syntyi aikana, jolloin Talvio halusi heijastaa sisäisiä ja ulkoisia ristiriitoja, ja teoksen tarinat ovat vahva osoitus hänen ajattelustaan ja kulttuurisesta kontekstistaan. Suosittelen "Hämähäkki ja muita kertomuksia" -teosta kaikille, jotka etsivät syvällisiä ja ajatuksia herättäviä tarinoita. Talvion teos ei vain tarjoa lukijalleen visuaalista elämyksellistä kerrontaa, vaan se myös kutsuu pohtimaan ihmisen käyttäytymistä sekä suhteita toisiin. Tämä teos on täydellinen valinta sekä niille, jotka arvostavat klassista kirjallisuutta, että niille, jotka haluavat tutustua suomalaiseen kulttuuriin ja sen kirjalliseen perintöön.
Disponível desde: 24/04/2025.
Comprimento de impressão: 200 páginas.

Outros livros que poderiam interessá-lo

  • Amerikka - cover

    Amerikka

    Franz Kafka

    • 0
    • 0
    • 0
    Karl Rossman on 16-vuotias poika, jonka perhe lähettää siirtolaiseksi Yhdysvaltoihin. Syy ei kestä päivänvaloa – Karl on nimittäin saattanut kotiapulaisen raskaaksi. Mahdollisuuksien maassa kaikki ei ole miltä näyttää, ja nuori Karl joutuu uudella mantereella kohtaamaan kovan todellisuuden, jossa viattomuutta ja luottamusta käytetään armotta hyväksi. Pian hän löytää itsensä keskeltä absurdia tapahtumasarjaa, jollaiseen ei olisi voinut kuvitella joutuvansa.
    Franz Kafkan keskeneräiseksi jäänyt klassikkoromaani on julkaistu suomeksi myös nimellä "Mies joka katosi".
    Ver livro
  • Ystävyydestä - - - cover

    Ystävyydestä - -

    Marcus Tullius Cicero

    • 0
    • 0
    • 0
    Millaista oli ystävyys antiikin Rooman aikaan?
    Kun roomalainen kernaali Scipio Africanus nuorempi kuolee, hänen ystävänsä Gaius Laelius Sapiens pohtii ystävänsä poismenoa omien tuttujensa kanssa. Samalla keskustelu keskittyy ystävyyteen, sen merkitykseen ja filosofiaan. Millaisia ovat tosiystävät? Saako ystävyyteen sisältyä hyötymistä? Mitä ystävän puolesta voi tehdä? Entä miten välttää ystävyyssuhteiden päättyminen? Asioita käsitellään Scipion ja Gaiuksen ystävyyden kautta.
    Laelius eli ystävyydestä on Ciceron kiinnostava, filosofinen klassikkoteos ystävyydestä.
    Ver livro
  • Haapaniemen keinu - cover

    Haapaniemen keinu

    Maila Talvio

    • 0
    • 0
    • 0
    Haapaniemen talo aiheuttaa muissa kyläläisissä outoja tunteita. Talon äiti on kuollut, ja pojat ovat juorujen mukaan viinaan meneviä. Isäntää puolestaan pidetään pahana. Tytär Aina vasta mystinen onkin. Kaiken huipuksi Haapaniemen pihalla on keinu, jota pidetään kaiken pahan tyyssijana. Mutta nuori Miina-tyttö ei välitä puheista. Hän on iskenyt silmänsä kauniiseen Haapaniemen Taaviin. Vaan miten Miinan unelmien mahtaa käydä? Tuleeko hänestä ikinä Taavin vaimoa?-
    Ver livro
  • Suden poika - cover

    Suden poika

    Jack London

    • 0
    • 0
    • 0
    Klondiken kultaryntäys houkuttelee paikalle monenlaisia onnenonkijoita. Toiset heistä ovat paremmin valmistautuneita kuin toiset. Klondiken vaikeat olosuhteet ovat yllätys Carter Weatherbeelle ja Percy Cuthfertille. Selviävätkö miehet talven yli?
    Kun kullankaivaja Scruff McKenzie iskee silmänsä paikallisen alkuperäiskansan johtajan tyttäreen, McKenzie on hankalan tilanteen edessä. Heimon miehet eivät nimittäin halua antaa enää naisia valkoisten tulokkaiden vaimoiksi. Miten kosiomatkalla olevan McKenzien mahtaa käydä?
    Madeline on syntyjään yukonilainen ja kuuluu alkuperäiskansaan. Monen muun naisen tavoin hän meni naimisiin valkoisen kullankaivajan kanssa. Kun Madelinen mies ei palaa työmatkalta, hän on ymmällään. Mistä oikein on kysymys?
    Suden poika on Jack Londonin esikoisteos. Kokoelman novellit sijoittuvat Klondikeen Kanadaan.
    Ver livro
  • Levoton lapsuus - cover

    Levoton lapsuus

    Oiva Paloheimo

    • 0
    • 0
    • 0
    Vuosi 1917. Kansalaissota varjostaa tamperelaista pihapiiriä, jossa varttuu joukko lapsia. Yhdeksänvuotiasta Lauria huolestuttaa, mitä hänen äidilleen on tapahtunut. Poika kastelee öisin sänkynsä ja saa aamuisin kuulla kunniansa ankaralta Hanna-tädiltä. Koulussa ja pihalla on onneksi toisenlaista. Lapset ovat lapsia sota-aikanakin, eivätkä huumorintajuttomat aikuiset pysty kahlehtimaan heidän levottomuuttaan ja leikkiä, joka muuttaa kaiken jälleen hyväksi. Oiva Paloheimon mukaan ainuttakaan hetkeä ihmiselämässä ei pitäisi elää vajaasti, ei lapsenakaan. Paloheimon omaelämäkerrallinen esikoisromaani voitti Kalevi Jäntin palkinnon. Sävykäs ja herkkävireinen kerronta tavoittaa lapsen kokemuksen ajattomine iloineen ja suruineen.-
    Ver livro
  • Ennen Aatamia - cover

    Ennen Aatamia

    Jack London

    • 0
    • 0
    • 0
    Nuori mies on nähnyt lapsesta saakka outoja unia. Unissa hän kulkee tyystin vieraassa ympäristössä ja näkee asioita, joita ei ole hereillä ollessaan nähnyt. Vanhemmat pelkäävät pojan olevan sairas tai hysteerinen. Pikkuhiljaa poika alkaa kuitenkin ymmärtää, että unien kautta hän pääsee seikkailemaan menneeseen maailmaan. Unet vievät hänet keskelle esihistoriallista aikaa – aikaa, jolloin ruoka hankittiin keihäillä ja kodin virkaa ajoivat luolat. Onko kyseessä pojan entinen elämä?-
    Ver livro