Join us on a literary world trip!
Add this book to bookshelf
Grey
Write a new comment Default profile 50px
Grey
Subscribe to read the full book or read the first pages for free!
All characters reduced
Nuoruuden rakkautta - cover

Nuoruuden rakkautta

Frank Norris

Translator Irene Mendelin

Publisher: SAGA Egmont

  • 0
  • 0
  • 0

Summary

Hellyttävä, hyvän mielen rakkaustarina 1800- ja 1900-lukujen käänteen San Franciscosta!
Uhkapelaamista harrastava toimittaja Conde ihastuu itsepäiseen tyttöön ja nimeää tämän Blixiksi. Blix, oikealta nimeltään Travis, on ihmeellinen, valoisa olento täynnä kiehtovia ajatuksia, eikä mies voi olla sulamatta tämän seurassa. Kun Blix ilmoittaa, että haluaa olla ystävä eikä mitään enempää, Conden maailma synkkenee. Blixin tunnustus johtaa kuitenkin aivan toisenlaiseen lopputulokseen kuin kumpikaan parivaljakosta osaa odottaa.
Ajaton romaani siitä, kuinka tärkeää on seurata sydäntään ja säilyttää leikkimielisyys! Nuoret Conde ja Blix uhmaavat aikansa sopivaisuussääntöjä päättäessään olla ystäviä ja pitää hauskaa – Conden palavista tunteista huolimatta!
Available since: 03/20/2024.
Print length: 208 pages.

Other books that might interest you

  • Eivät kaikki miehet - cover

    Eivät kaikki miehet

    Elina Kilkku

    • 0
    • 0
    • 0
    Lasikaton jatko-osa Eivät kaikki miehet venyttää chick litin rajoja pidemmälle kuin kukaan koskaan aiemmin.
    
    Pentti Taisto Urho Yli-Äijä, nykyaikaisen tarinan hankala sankari ja entinen automekaanikko, on nopeasti kyllästynyt eläkkeellä oloon ja tarpeettomuuteen. Ystävältään Rainelta, joka on Radio Lailailain johtaja, hän on onnekseen saanut oman radio-ohjelman. Vihdoinkin Pena saa äänensä kuuluviin omassa Miesselitys-ohjelmassa, mutta miten siihen vastaa maailma, jossa mitään ei saa enää sanoa?
    
    Kostean saunaillan jälkeen #metoo saapuu Lailangalle, ja kaupunkia ravistelee ahdisteluskandaali. Soppaan sekaantuvat myös Lailangan Miesasiamiehet ry ja Tasa-arvoteko-järjestön johtaja Salli Vaara. Pena, vanhaksi luultu koira, oppiikin uusia temppuja ja sanomaan "feminismi" irvistämättä. Tiukasti rakenteissa istuvat ahtaat sukupuoliroolit tekevät kuitenkin elämästä hankalaa ihan jokaiselle.
    
    Eivät kaikki miehet on teatteriohjaaja-kirjailija Elina Kilkun 11. teos. Hänet tunnetaan myös suositusta Storytel Original -sarjastaan Vaimovallankumous. Kilkun feministinen ja hauska teksti yhdistää ilmiömäisesti huumorin vetävään tarinankerrontaan ja sivaltaviin havaintoihin.
    Show book
  • Lasikatto - cover

    Lasikatto

    Elina Kilkku

    • 0
    • 0
    • 0
    Railakkaan hauska ja raikkaan oivaltava kertomus räjäyttää romanttisen komedian atomeiksi ja laittaa lasikatot helisemään.
    
    Salli Vaara juhlii 39-vuotissyntymäpäiväänsä uudenvuodenaattona. Salli on sinkku ja täydellisen tyytyväinen elämäänsä Lailangan pikkukaupungissa, missä hän työskentelee paikallisradion tuottajana. Salli tekeekin uuden vuoden lupauksen: Hän ei aio muuttaa elämässään yhtään mitään.
    
    Ja tietenkin kaikki muuttuu.
    
    Vuoden ensimmäisenä työpäivänä Salli saa kuulla, että työpaikalla on edessä suuria uudistuksia. Sallin tuottajanpesti lakkautetaan, ja sen sijaan Sallin toivotaan omaksuvan kikattavan naisjuontajan roolin uudessa Kollikupla-aamuohjelmassa, jonka perustana ovat rasvaiset vitsit ja perinteiset sukupuoliroolit.
    
    Muutoksen tuulet puhaltavat Lailangalla toiseenkin suuntaan, sillä kaupunkiin on vastikään perustettu Tasa-arvoteko-nimisen järjestön uusi toimipiste. Kun Sallille yllättäen tarjotaan työpaikkaa Tasa-arvoteossa, hän ajautuu sisäiseen kamppailuun: pitääkö kiinni tutusta ja taloudellisesti turvallisesta työpaikasta, vai heittäytyäkö seikkailuun, joka on täynnä epävarmuuksia? Salli huomaakin olevansa kuin romanttisen komedian sankaritar: on tehtävä mahdottomalta tuntuva valinta – mutta ei kahden miehen, vaan kahden työpaikan välillä.
    
    Elina Kilkku tunnetaan muun muassa suositusta Storytel Original -sarjastaan Vaimovallankumous. Hänellä on ilmiömäinen kyky yhdistää humoristinen ja vetävä tarinankerronta oivaltaviin havaintoihin.
    Show book
  • Miss Karate - cover

    Miss Karate

    Jari Järvelä

    • 0
    • 0
    • 0
    Tervetuloa mukaan ikimuistoiselle ja jännittävälle matkalle ihmeelliseen Japaniin! Henna Sääski on harrastanut karatea kymmenen vuotta, mutta tietää muuten Japanista vain Miyazakin animaatiot ja samuraielokuvat. Kun hän saa tilaisuuden matkustaa elämänsä ensimmäistä kertaa Japaniin, hän lähtee empimättä. Pian paljastuu, että maa on paljon ihmeellisempi kuin mitä hän on ikinä pystynyt kuvittelemaan - ja myös paljon vaarallisempi. Jo tuloiltanaan Henna sotkeutuu murhaan. Pian eksoottinen työmatka muuttuu kujanjuoksuksi, ja Henna saa pelätä sekä oman että matkakumppaniensa henkien puolesta Tokion vilinässä ja Kioton geishakortteleissa. Seikkailu vie hänet niin Hiroshiman atomipommin räjähdyspisteeseen kuin unenomaiselle pikkusaarelle, jonka rannoilla ja kujilla liikkuu enemmän peuroja kuin ihmisiä.
    
    Jari Järvelä on palkittu kirjailija, joka asuu Kotkassa ja harrastaa itsekin karatea. Cozy crime -tarina Miss Karate on ensimmäinen hänen kirjoittamansa Storytel Original.
    Show book
  • Viskiä ja lettuja hillon kera - cover

    Viskiä ja lettuja hillon kera

    Mia Ahl

    • 0
    • 0
    • 0
    Lämmin ja hauska tarina elämän kimuranteista käännekohdistaKun Vendela eräänä päivänä palaa kotiinsa, hänen äitinsä istuu oven edessä ja ilmoittaa eronneensa aviomiehestään, Vendelan isästä Karlista. Tästä alkaa tapahtumien sarja, joka saa Vendelan pohtimaan elämässä tehtyjä valintoja ja niiden vaikutuksia muihin ihmisiin hänen ympärillään.Vendelalla on myös 10-vuotias tytär Tilda, jonka isään Månsiin hänellä on hyvin monimutkainen suhde. Rakkausrintamalla ei muutenkaan ole ollut suurempaa menestystä. Ehkä naapurin Björnistä voisi olla jotain iloa? Tai Rogerista, joka on varsinainen hurmuri…Yhden ainoan tapahtumarikkaan kuukauden jälkeen mikään Vendelan elämässä ei ole entisellään. Viskiä ja lettuja hillon kera on toinen, itsenäinen osa ihastuttavassa feelgood-sarjassa Göteborgin Norra Liden -kadulla asuvista naisista, joita rakkaus ja elämä koettelee mutta joilla on onneksi sydän, järki - ja ennen kaikkea huumorintaju - kohdallaan. Mia Ahl on salanimi, jonka takana on Tukholmassa syntynyt kirjailija Maria Gustavsdotter. 20 vuotta sitten hammaslääkäriksi kouluttautunut Gustavsdotter päätti toteuttaa lapsuudenunelmansa ja ryhtyä päätoimiseksi kirjailijaksi. Mia Ahl -nimellä hän kirjoittaa viisaita ja hurmaavia hyvän mielen tarinoita - sellaisia joiden äärellä pulppuavat niin kyyneleet kuin nauru.
    Show book
  • Hyvä naapuri - cover

    Hyvä naapuri

    Regina Rask

    • 0
    • 0
    • 0
    Vappu irrottautuu oravanpyörästä ja nauttii maaseudun idyllistä - purevan hauskan sarjan päätösosaVappu Helander jättää työpaikkansa Oslon lähetystössä ja palaa pieneen kotikaupunkiinsa Järvelään pitääkseen huolta auto-onnettomuuteen joutuneista vanhemmistaan. Kesän koittaessa potilaat vaikuttavat jo varsin tervehtyneiltä, mutta Vappu päättää jättäytyä oravanpyörästä vielä hetkeksi. Järvelässä hänellä on rantasauna, kirjasto ja pikkukaupungin mielenkiintoiset kuviot, joihin sotkeentua. Mielen kuohunnalta ei voida kuitenkaan välttyä, kun ex-miesystävän menestysdekkarin uhri muistuttaa hälyttävän paljon Vappua itseään. Regina Raskin kuivakka huumori hurmaa sanavalmiista Vappu Helanderista kertovan sarjan kolmannessa osassa. Regina Rask on kirjailija ja pitkän linjan toimittaja YLE:llä. Nykyisin hän on toimittajana Puoli Seitsemän -ohjelmassa. Häneltä on ilmestynyt kaikkiaan seitsemän romaania ja yksi tietokirja.
    Show book
  • Ystäväni Zimmermann - kaikin puolin oma itsensä! - cover

    Ystäväni Zimmermann - kaikin...

    B. Mich. Grosch

    • 0
    • 0
    • 0
    Kirjasta 
    Zimmermann, kirjailijan kuvitteellinen ystävä ja (sympaattinen) ympäristönsä kauhu, ei väsy koettelemaan kanssaihmistensä ja oman surkean ystävänsä hermoja jatkuvasti uusilla ja aina hulluilla ideoilla ja teoilla. 
    Olipa hän sitten ajokortin tavoittelija, keksijä, leijonankesyttäjä tai pelkkä turisti, hän hämmästyttää tai kauhistuttaa kanssaihmisiään ja jättää lukijan – toivottavasti – hymyilevänä ja tyytyväisenä. 
    Tämä teos sisältää 28 hauskaa ja äärimmäisen jännittävää tarinaa tästä kuitenkin mielenkiintoisesta veijarista ja "turhanpäiväisestä toheloijasta" Zimmermannista. Joitakin novelleja on (painetuissa versioissa) kuvitettu mustavalkokuvin. 
    (Käännetty Googlen tekoälyllä Gemini 2.5 Flash). 
    Äänikirjan lukija: : Harri Ärmänen (tekoäly.)
    Show book