Join us on a literary world trip!
Add this book to bookshelf
Grey
Write a new comment Default profile 50px
Grey
Subscribe to read the full book or read the first pages for free!
All characters reduced
Ei oo helppoo - cover

Ei oo helppoo

Dorte Roholte

Translator Amanda Puerto-Lichtenberg

Publisher: SAGA Egmont

  • 0
  • 0
  • 0

Summary

Viola on aina tiennyt olevansa vähän pulska. Mutta nyt hän joutuu hyväksymään sen, että hänestä on tullut luokan lihavin tyttö. Asialle on tehtävä jotain! Rajun laihdutuskuurin seurauksena Viola hoikistuu, ja luokan pojatkin alkavat huomaamaan eron. Mutta miksi Violan paras ystävä Simone alkaa yhtäkkiä käyttäytyä niin omituisesti Violaa kohtaan? Onko laihduttaminen sittenkään tie onneen?
Samalla luokalla on myös nörttimäinen Rasmus, joka on antanut numeronsa tytölle, josta pitää. Luokan pojat käyttävät Violan kännykkää lähettääkseen Rasmukselle viestin ja esittävät Rasmuksen ihastusta. Pian Rasmukselta tulee yllättävän ihania viestejä Violan kännykkään. Uskaltaako Viola kertoa Rasmukselle totuuden?
Available since: 01/25/2023.
Print length: 93 pages.

Other books that might interest you

  • Kanelia ja suukkoja 4: Joen jäljillä - cover

    Kanelia ja suukkoja 4: Joen...

    Astrid Heise-Fjeldgren

    • 0
    • 0
    • 0
    Muutoksen tuulia ja joulun taikaaJoulu on tulossa, ja Sillelle tarjotaan kausityötä tukkuliikkeestä tonttujen ja joulukoristeiden pakkaamisessa. Hän ottaa työn innostuneena vastaan. On hienoa ansaita omaa rahaa, ja tänä jouluna hän voisi ostaa kaikille läheisilleen upeat lahjat. Toisaalta on kurjaa jäädä töiden vuoksi pois ystävien hauskanpidosta, ja Lukaskin alkaa tuntua yhä etäisemmältä. Ginny on ihastunut veljensä ystävään Joeen, joten ystävykset päättävät hieman avittaa kohtaloa ja yrittävät järjestää yllättävän tapaamisen. Tehtävä on kuitenkin haastavampi kuin he uskalsivat kuvitellakaan…Kanelia ja suukkoja -kirjasarja kertoo 14-vuotiaasta Sillestä, koulusta, kavereista, bileistä ja pojista. Astrid Heise-Fjeldgren on tanskalainen kirjailija ja kääntäjä ja kirjoittanut useita suosittuja nuortenkirjoja.
    Show book
  • Angry Birds: Kuulutuskolttonen - cover

    Angry Birds: Kuulutuskolttonen

    Jono Howard, Nina Mäki-Kihniä

    • 0
    • 0
    • 0
    Lähde kesäleirille Angry Birdsien kanssa! Tikkupuun leirin johtaja Linda käyttää hirmuvaltaansa leiritoimistosta käsin, ja hän on tunnettu jäätävistä kuulutuksistaan, jotka kaikuvat kovaäänisistä koko leirialueelle. Epäilykset heräävät, kun ilmoille kajahtaa käsky syödä jäätelöä joka ruokailulla ja kruunata jäätelöannos chilikastikkeella… Onko tiukkis Linda saanut auringonpistoksen vai onko joku valloittanut leiritoimiston kuulutuskopin?
    
    Pyrstösulat käryävät ja höyhenet pöllyävät, kun teini-ikäiset Red, Pommi, Stella ja Sakke viettävät unohtumatonta kesää Tikkupuun leirillä. Vihaisille linnuille täydellinen kesä merkitsee hauskanpitoa, uusia kavereita ja hulluakin hullumpia harrastuksia.
    
    Harmi vain, että kaikki Tikkupuun leirillä eivät jaa kaverusten käsitystä täydellisestä kesästä. Leirin johtajalintu Linda on kaikkien tiukkisten äiti ja yksi leiriläisistä, Liehusiipi, on kaverusten kanssa napit vastakkain aina tilaisuuden tullen. Kaiken kukkuraksi leirikeskuksen järven toisella rannalla järjestetään possujen kesäleiri.
    
    Haastavat olosuhteet ajavat kaverukset mitä hulluimpiin kesäseikkailuihin, joissa rikotaan kaikkia leirin sääntöjä. Jekkumestarit ovat valmiina – oletko sinä? Tarinat pohjautuvat Netflixin Angry Birds Hurja kesä -sarjaan.
    Creative consultant: Kim Helminen
    Show book
  • Angry Birds: Avaruusmatka - cover

    Angry Birds: Avaruusmatka

    Nina Mäki-Kihniä, Greg Grabianski

    • 0
    • 0
    • 0
    Tikkupuun kesäleirillä on rakettien rakennuspäivä ja kaikki leiriläiset värkkäävät omaa menopeliään – toiset enemmän, toiset vähemmän taitavasti. Kovin kisa sukeutuu kilpasiskojen Stellan ja Rosinan välille. Kumman raketti lentää korkeammalle? Stellan onneksi hänen avukseen rientää Penni-possu, jonka rakennustaidot
    ovat vertaansa vailla, ja pian alkaa ihan oikea avaruusmatka.
    
    Kirja perustuu Netflixin Angry Birds Hurja kesä -sarjaan, jossa teini-ikäiset Red, Stella, Sakke ja Pommi viettävät ikimuistoista kesää Tikkupuun kesäleirillä.
    Show book
  • Viikinkien aarre - cover

    Viikinkien aarre

    Tapani Bagge

    • 0
    • 0
    • 0
    Historiallinen dekkarisarja vie jännittävään seikkailuun viikinkien aarteen jäljille!Veneretkellään Espoossa Heikki kohtaa viikinkien lohikäärmelaivan, joka purjehtii sumussa ilman miehistöä. Samalla retkellä hän löytää kallioon hakattuja riimukirjoituksia. Pian salaseura Apassit ja professori Rieti ovat viikinkien aarteen jäljillä, mutta sitten Rieti katoaa, ja muita uhkaa Thor-jumalan kosto. Löytyykö aarre ja millainen se on? Löytyykö professori? Kostaako Thor?Apassit on mukaansatempaava dekkarisarja, jossa ratkotaan salaperäisiä tapauksia 1910-luvulla. Apasseihin kuuluvat Heikki, Otto, Erik, Samuli sekä Heikin kaksossisaret Elli ja Nelli.
    Show book
  • Peppy Pals: Onko Reggyllä kaksonen? - cover

    Peppy Pals: Onko Reggyllä kaksonen?

    Åsa Linge

    • 0
    • 0
    • 0
    Sammy, Cory ja Kelly ovat menossa junalla ystävän luo. Reggy-koira on myös tulossa, mutta hän aikoo nousta junaan toisella asemalla. Cory puolestaan pääsee tapaamaan junankuljettajaa. Yhtäkkiä Cory huomaa, että Reggy onkin jo junassa!. Mutta onko se todella Reggy? Tämä koira on sekä samanlainen että erilainen kuin Reggy.
    
    Leikkisät Peppy Pals -kirjat sekä viihdyttävät että kehittävät lasten tunneälyä ja empatiaa. Hurmaavissa tarinoissa seikkailevat Peppy Pals -sovelluksesta ja animaatioista tutut kaverukset Reggy, Sammy, Kelly, Izzy, Gabby ja Cory.
    
    Sympaattisten Peppy Palsien taustalla on tieteellinen tutkimus siitä, mitkä teemat ja aiheet parhaiten auttavat lasta käsittelemään tunteita ja ihmissuhteita. Kirjat soveltuvat täydellisesti rauhoittaviksi iltasaduiksi. Jokaisen kirjan lopussa on psykologin avulla laadittuja kysymyksiä, joiden avulla voi keskustella tarinan tapahtumista yhdessä lapsen kanssa.
    Show book
  • Angry Birds: Törmäyskurssilla - cover

    Angry Birds: Törmäyskurssilla

    Nina Mäki-Kihniä

    • 0
    • 0
    • 0
    Tikkupuun leirissä mitellään, kuka on romurallin kunkku. Kaikki linnut – paitsi Red joka kärsii harvinaisesta pyörätyksestä – osallistuvat vauhdikkaaseen kisaan. Kierros kierrokselta käy yhä selvemmäksi, että Rediä tarvitaan epätoivoisesti kisaamaan. Muuten voiton vie leirin pöyhkein lintu, Liehusiipi, joka muuttuu voitosta taatusti vieläkin koppavammaksi. Mutta miten pyörien liikkeestä pyörtyvä Red voisi ikinä osallistua autoradan taistoon?
    
    Kirja perustuu Netflixin Angry Birds Summer Madness -sarjaan, jossa teini-ikäiset Red, Stella, Sakke ja Pommi viettävät ikimuistoista kesää Tikkupuun kesäleirillä.
    Show book