Rejoignez-nous pour un voyage dans le monde des livres!
Ajouter ce livre à l'électronique
Grey
Ecrivez un nouveau commentaire Default profile 50px
Grey
Abonnez-vous pour lire le livre complet ou lisez les premières pages gratuitement!
All characters reduced
Murha talvipakkasilla - cover

Murha talvipakkasilla

Anna Ihrén

Traducteur SAGA Egmont

Maison d'édition: SAGA Egmont

  • 0
  • 0
  • 0

Synopsis

Salaperäinen murha talvisessa saaristossa heittää varjon joulunodotuksen ylle.
Jouluaatto on ovella, ja merijää ympäröi Ruotsin länsirannikon pieniä saaria. Saaristolaispoliisi Bill Strand saa hälytyksen pilkkijästä, joka on ollut jäällä liikkumattomana tuntikausia. Paikan päällä Billiä odottaa julma näky, sillä pilkkijä on surmattu.
Murhatutkinta käynnistyy hitaasti, eikä uhrilla, Rickard Holmilla, näytä olleen vihamiehiä sen kummemmin saaristossa kuin mantereellakaan. Kun sukututkija Fred Morris alkaa selvittää murhatun perhesiteitä, tapaus saa kuitenkin käänteen, joka lyö ällikällä niin poliisit, Fredin kuin Holmin perheenkin.
Lumi verhoaa saariston hiljaisuuteen ja rauhaan, mutta idyllin alle kätkeytyy salaisuuksia, jotka voivat viedä hengen. Ehtiikö Bill poliisikollegoineen ratkaista arvoituksen ennen kuin on liian myöhäistä?
Disponible depuis: 03/12/2025.
Longueur d'impression: 296 pages.

D'autres livres qui pourraient vous intéresser

  • Ruma totuus - cover

    Ruma totuus

    Harlan Coben

    • 0
    • 0
    • 0
    Entinen tennistähti Suzze T ja hänen rocktähtimiehensä Lex törmäävät Facebookissa nimettömään postaukseen. Mikä hämmentävintä, viestissä pohditaan pariskunnan piakkoin syntyvän pienokaisen isyyttä. Lex livistää tiehensä, ja kahdeksannella kuulla raskaana oleva Suzze turvautuu vanhan perhetuttunsa, yksityisetsivä Myron Bolitarin apuun pelastaakseen avioliittonsa ja huumeisiin sotkeutuneen aviomiehensä hengen. Mutta kun Myron viimein löytää Lexin, hän tapaa yllättäen myös kälynsä Kittyn, joka yhdessä Myronin veljen kanssa karisti Bolitarin perheet tomut taakseen jo kauan sitten.Kadonneen veljensä mysteeriä selvittävä Myron joutuu viimein kohtaamaan perheenjäsentensä vieraantumiseen johtaneet elämänvalheet. Isänsä kuolinvuoteella hänen on korkea aika tunnustaa omatkin sepitteensä...
    Voir livre
  • Vilpittömässä mielessä - cover

    Vilpittömässä mielessä

    Seppo Jokinen

    • 0
    • 0
    • 0
    Komisario Koskinen -sarjan 8. osa Tammerkoskesta nostetaan hukkuneen miehen ruumis, ja Koskinen saa taas töitä. Uhri on joutunut veteen vain hetkeä aikaisemmin - toisen havainnon mukaan itse hypänneenä, toisen mukaan työnnettynä. Samaan aikaan kaupunkia järkyttää maahanmuuttajanaiseen kohdistunut veriteko. Lööpit mässäilevät jo kunniamurhalla, ja poliisin paineet kohoavat nopeasti kriittisiksi. Lähellä tapahtumien keskipistettä sijaitsee muuan asunto, jossa yksinäisyyteen tuomittu mies kirjoittelee sähköposteja. Hän on valmis mihin tahansa saavuttaakseen kaipaamansa... Viikko koituu rankaksi Koskisen johtamalle väkivaltajaokselle. Ja miksi komisarion ex-vaimo haluaa tavata Koskisen monen vuoden jälkeen? Seppo Jokinen (s. 1949) on yksi Suomen suosituimmista dekkarikirjailijoista. Jokinen tunnetaan erityisesti tamperelaisesta komisario Sakari Koskisesta kertovista rikosromaaneistaan.
    Voir livre
  • Minkä taakseen jättää - cover

    Minkä taakseen jättää

    Johanna Tuomola

    • 0
    • 0
    • 0
    Lohjalla riehuu raiskaaja, joka valitsee uhreikseen vain miehiä pyrkien aiheuttamaan heille suurta tuskaa ja julkista häpeää. Rikosylikonstaapeli Noora Nurkka palaa häämatkaltaan keskelle sarjaraiskauksien tutkintaa. Raiskaaja onnistuu mystisesti välttämään kiinnijäämisen ja poliisi ajautuu umpikujaan toisensa jälkeen. Tutkinnan ohella Noora tappelee terapeuttiaan vastaan ja totuttelee yhteistyöhön uuden työparinsa Abdi Kahirin kanssa. Poliisin verkko kiristyy, mutta kenen ympärille? Ja onko seuraava uhri joku Nooran kollegoista? Minkä taakseen jättää on neljäs osa Johanna Tuomolan kiiteltyyn ja suosittuun Noora Nurkka -sarjaan. Tuomola kuvailee ihmissuhteita ja niiden mutkikkuutta uskottavasti. Kirjassa tarkastellaan yhteiskunnallisesti ajankohtaisia teemoja kuten maahanmuuttajiin suhtautumista sekä erilaisille rikoksille tyypillisten rangaistusten oikeudenmukaisuutta. Tuomolan tuttuun tyyliin kirja tempaisee mukaansa ja pitää otteessaan viimeiselle sivulle asti, mutta ilman väkivallalla mässäilyä. Takuuvarmaa lukemista kaikille jännityksen ystäville!
    Voir livre
  • Sen maksaa minkä tilaa - cover

    Sen maksaa minkä tilaa

    Seppo Jokinen

    • 0
    • 0
    • 0
    Lukijoiden rakastamassa sarjassa tamperelainen komisario Koskinen ratkoo mutkikkaita rikosvyyhtejä.Salaisuuksilla ei ole tapana hautautua. Komisario Koskinen tutkii murharyhmineen samanaikaisesti kahta eri väkivaltarikosta.Tampereelta löydetään outoja henkirikosten uhreja, joiden henkilöllisyyksistä ei ole tietoa. Onko uhreilla yhteys toisiinsa vai mistä oikein on kyse? Koskisella on kiire ratkaista rikos, ennen kuin ruumiita tulee lisää.Samaan aikaa vanha tamperelaismies elää viimeisiä päiviään. Kuolinvuoteellaan hän paljastaa poliisille vuosikymmenten takaisen perhetragedian, joka nostaa vanhan tapauksen uudelleen poliisin tutkintaan. Aikoinaan selvittämättömäksi jäänyt rikos järkyttää kaiken kokenutta komisariotakin.Seppo Jokinen (s. 1949 ) työskenteli 30 vuoden ajan Tampereen kaupungin tietotekniikkakeskuksessa, kunnes jäi vapaaksi kirjailijaksi vuonna 2006. Komisario Koskisesta kertovat kirjat muodostavat yhden Suomen suosituimmista dekkarisarjoista. Nykyään Koskisen tutkimuksia seurataan myös Eero Ahon tähdittämässä TV-sarjassa.
    Voir livre
  • Hallavainen 5: Tuhon airut - cover

    Hallavainen 5: Tuhon airut

    Päivi Alasalmi

    • 0
    • 0
    • 0
    Päivi Alasalmen mestarillisen rikossarjan viides osa!
    
    Tuhon airut kylvää kauhua Tampereella. Liikkeellä on kieroutuneella mielikuvituksella varustettu murhaaja. Koukuttavan Hallavainen-sarjan viides osa pureutuu kipeästi koulumaailmaan. Joitakin oppilaita yhdistää veriveljeys. Tosin heidän käsiään sotkeva veri ei ole heidän omaansa.
    
    Vanhempaa rikoskonstaapeli Jarkko Hallavaista vastaan isketään henkilökohtaisesti, kun Karla Kuusivaara sieppaa hänen muutaman kuukauden ikäisen poikansa. Karla tietää menneensä tällä kertaa liian pitkälle, mutta nurkkaan ajettu rotta on kaikkein vaarallisin.
    
    Päivi Alasalmi on kirjoittanut lähes kolmekymmentä teosta. Dekkareissaan hän uppoutuu ihmismielen pimeään puoleen ja etsii hälytysmerkkejä, jotka panevat tavallisen ihmisen siirtymään lain väärälle puolelle.
    
    Hallavainen-sarjan katu-uskottavat poliisit, hyytävän kylmäveriset rikolliset ja tarkka rikospsykologia ovat keränneet paljon faneja. Tuhon airut panee lukijan haukkomaan henkeä, eikä Hallavaista ilman loppuyllätystä. Jos olet jo jäänyt koukkuun Hallavaisiin, et voi jättää Tuhon airutta väliin!
    Voir livre
  • Kameleontit - cover

    Kameleontit

    Jæger Jørgen

    • 0
    • 0
    • 0
    Tiivistunnelmainen ja tarkkanäköinen dekkarisarja Norjasta jatkuuOutojen pankkiryöstöjen aalto ravistelee seutua. Kun Ole Vikin lomasuunnitelmat saavat hirvittävän käänteen, on pelissä muutakin kuin nimismiehen maine…Ole Vikin elämä hymyilee. Hartaasti odotettu lemmenloma tuoreen tyttöystävän Hilden kanssa tyssää kuitenkin jo ennen lentokenttää, kun he joutuvat sattumalta keskelle pankkiryöstöä. Tilanne riistäytyy käsistä, ja ryöstäjä vie Hilden mukanaan. Kaoottisen tilanteen vuoksi kukaan ei tiedä, mitä on tapahtunut. Kun tilanne lopulta selviää, aika alkaa käydä vähiin… Samaan aikaan kun ryöstöaalto pyyhkäisee yli seudun, käydään poliisivoimissa sisäistä valtataistelua. Ole Vikin on otettava selvää, kehen voi luottaa – ja kuka on todellinen kameleontti kaiken takana?Kameleontit on Ole Vikistä ja Fjellberghavnin kuvitteellisesta pikkukaupungista kertovan sarjan toinen, odotettu osa. Jørgen Jæger kuuluu Norjan myydyimpiin ja rakastetuimpiin dekkarikirjailijoihin. Jægerin Ole Vikistä ja tämän kollegoista kertova kirjasarja on saavuttanut suuren suosion niin kotimaassaan kuin muuallakin.”Erittäin pätevä rikosromaani. Ole Vikiä kannattaa seurata tarkasti jatkossa." Kurt Hanssen, Dagbladet-lehti
    Voir livre