Join us on a literary world trip!
Add this book to bookshelf
Grey
Write a new comment Default profile 50px
Grey
Subscribe to read the full book or read the first pages for free!
All characters reduced
Tasmania - cover

Tasmania

Paolo Giordano

Publisher: Publishdrive

  • 0
  • 0
  • 0

Summary

Prix André Malraux 2023Tasmania este un roman despre viitor. Viitorul de care ne temem și pe care ni-l dorim, pe care nu-l vom avea, pe care îl putem schimba sau pe care-l construim. Teama și surpriza de a pierde controlul sunt sentimente ale timpului nostru, iar vocea caldă a lui Paolo Giordano știe să le descrie. Pentru că fiecare își caută propria Tasmanie: un loc unde, pur și simplu, e posibil să fii salvat. Protagonistul acestui roman este un tânăr atent și plin de viață, care a crezut că știința îi va oferi toate răspunsurile, dar care se trezește pus în fața unui zid de întrebări insondabile. Preluând ștafeta de la marii scriitori ai secolului XX italian, Paolo Giordano străbate cele mai interesante teritorii ale romanului european din acești ani, pentru a ajunge într-un loc al său, unde poate analiza în voie criza care constituie miezul acestei cărți – atât a unui cuplu, cât și a planetei noastre.„Tasmania este o carte frumoasă și importantă, poate romanul definitiv despre ceea ce ni se întâmplă și nu ne putem explica.“ Corriere de lla Sera„Tasmania vorbește despre noi, despre crizele noastre care se împletesc cu cea mai devastatoare dintre ele, dezastrul climatic, în timp ce nimănui dintre cei care pot schimba ceva nu pare să-i pese cu adevărat. Ce bine e când putem citi un roman cufundat în timpul său: prezent, trecut și poate chiar viitor.“ Vanity Fair„Tasmania este o carte feroce și în același timp emoționantă. Cartea unui scriitor matur, care poartă urmele a ceea ce i s-a întâmplat și ni se întâmplă în egală măsură. Trupul său devine un seismograf care înregistrează toate semnele catastrofelor prin care trece: pandemia, criza climatică, seceta și, în general, criza prezenței noastre pe planetă.“ La Stampa„Tasmania nu e doar un roman în sensul clasic, pentru că este prea modern. Giordano folosește romanul, adică ceea ce a învățat din ideea de roman, ca pe o cheie de acces, dar Tasmania este o carte care cuprinde în sine și alte forme: jurnalismul, reportajul, eseul, autoficțiunea, reflecția asupra unei epoci.“ Il FoglioPaolo Giordano (n. 1982) a absolvit Facultatea de Fizică la Universitatea din Torino și din 2010 este doctor în fizica particulelor elementare. Giordano s-a impus ca unul dintre cele mai importante nume din literatura italiană actuală cu romanul Singurătatea numerelor prime (2008), ce a fost distins cu numeroase premii, printre care Premio Strega și Premio Campiello pentru debut, și a apărut în traducere în peste 40 de ţări. Ulterior, Giordano a mai publicat trei romane: Corpul uman (2012), Il nero e l’argento (2014) și Devorarea cerului (2018). În 2020 a publicat eseul În vremea contaminării, în care reflectează pe marginea pandemiei de Covid-19. Tasmania este primul său roman publicat în colecția Anansi. Contemporan.
Available since: 02/10/2025.
Print length: 304 pages.

Other books that might interest you

  • Baumgartner - cover

    Baumgartner

    Paul Auster

    • 0
    • 0
    • 0
    „Unul dintre marii stiliști ai prozei americane contemporane.“ - The New York Times„O frescă istorică însuflețită de un lirism eclatant.“ Le ParisienViața lui Baumgartner, fenomenolog, scriitor și în curând profesor pensionar a fost definită de dragostea pentru soția lui, Anna, care a murit în urmă cu nouă ani. În vârstă de 71 de ani, Baumgartner continuă să trăiască prins într-o spirală a rememorării, care începe în anii 1968, când el și Anna s-au cunoscut, doi studenți săraci lipiți, apoi urcă în timp de-a lungul a patru decenii de iubire, reîntorcându-se la final în anii tinereții lui Baumgartner din Newark și la relația cu tatăl lui, un anarhist ratat, transformat în proprietar de magazin de rochii. În primul lui roman de la 4321 și, din păcate, ultimul scris, Paul Auster își pune, cu seninătate emoționantă, întrebări precum „De ce ne rămân în memorie anumite episoade ale propriei vieți? De ce uităm ceea ce uităm? De ce ne amintim ce ne amintim?“. Un ultim roman austerian despre pierdere, doliu, iubire și împăcarea cu sine.
    Show book
  • În căutarea sinelui - De la filosofie la psihanaliză în comunism - cover

    În căutarea sinelui - De la...

    Vasile Dem. Zamfirescu

    • 0
    • 0
    • 0
    Fie că ştim, fie că nu ştim, căutăm cu toţii să ne apropiem de ceea ce Jung numea sine (Selbst) (…) Însemnările din această carte descriu două încercări de atingere a sinelui: una se petrece în universul spiritual al filosofiei, cealaltă, în lumea sufletului subteran dezvăluită de psihanaliză. În ambele am beneficiat de îndrumare. Pentru filosofie, mi-a fost ghid Constantin Noica, pentru actul iniţiatic al coborârii în inconştient, psihologul Eugen Papadima. Demersurile par ireconciliabile. Din punctul de vedere al căutării sinelui, ele sunt compatibile. Arhetipul sinelui nu poate fi realizat fără reunirea contrariilor: divin–omenesc, bine–rău, masculin–feminin, spirit–suflet, conştient–inconştient. 
    Nesfârşit, drumul către sine este dificil şi pentru că eroarea sau eşecul ne întâmpină la tot pasul. M-am străduit să nu mi le ascund. Cel mai greu mi-a fost să comunic experienţa întâlnirii cu propria umbră. Am făcut-o totuşi, ştiind că nu sunt singular (fiecare are inconştient), pentru a le oferi celor neiniţiaţi o imagine a trăirilor şi beneficiilor coborârii în infern. Dacă unii cititori vor fi contrariaţi sau chiar indignaţi şi se vor simţi mai buni în inconştient, să ridice piatra şi să lovească. - Vasile Dem. Zamfirescu
    Show book
  • Will - cover

    Will

    Will Smith, Mark Manson

    • 0
    • 0
    • 0
    Această carte de memorii este produsul unei călătorii profunde a descoperirii de sine, o confruntare cu tot ceea ce poate voința să împlinească și, în egală măsură, cu acele lucruri pe care voința singură nu le poate împlini. Scrisă cu ajutorul lui Mark Manson, autorul bestsellerului Arta subtilă a nepăsării, cu vânzări de milioane de exemplare, Will este povestea felului în care un om reușește să-și stăpânească propriile emoții, scrisă ca să-i ajute pe cei care caută să realizeze același lucru. Doar câțiva dintre noi vom cunoaște vreodată presiunea interpretării pe cele mai mari scene ale lumii, pentru cele mai mari mize, însă cu toții putem înțelege că uneori e nevoie să renunțăm la carburantul care ne-a adus până într-un punct al evoluției personale, dacă vrem să ne continuăm călătoria. Combinația dintre o perspectivă înțeleaptă asupra valorilor universale și o poveste de viață extraordinar de amuzantă, poate chiar uluitoare, face ca Will să fie, la fel ca autorul său, o lucrare unică.
    Show book
  • Alegerea - Acceptă cu bucurie posibilul - cover

    Alegerea - Acceptă cu bucurie...

    Dr.Edith Eva Eger

    • 0
    • 0
    • 0
    La 16 ani, Edith Eger a fost trimisă la Auschwitz. La câteva ore după ce părinții ei au fost gazați, ofițerul nazist dr. Josef Mengele a forțat-o pe Edie să danseze și a lăsat-o în viață ca să-l distreze. Edie a fost scoasă dintr-o grămadă de cadavre de către soldații americani care au eliberat lagărele în 1945. A petrecut decenii chinuită de flashbackuri și de vinovăția proprie, hotărâta să tacă și să se ascundă de trecut. La 35 de ani de la încheierea războiului, s-a întors la Auschwitz și a reușit în sfârșit să se ierte și să se vindece. Eddie împletește remarcabila sa călătorie cu poveștile impresionante ale celor pe care i-a ajutat. Ea explorează modul în care putem fi încarcerați în propria minte și ne arată cum să ne eliberăm. Alegerea este o carte care va schimba vieți și va oferi alinare multor generații de cititori.
    Show book
  • Doamna Chiajna - Nuvela istorica in limba romana - cover

    Doamna Chiajna - Nuvela istorica...

    Mybuni

    • 0
    • 0
    • 0
    Doamna Chiajna 
             Albumul audio contine nuvela istorica Doamna Chiajna in lectura lui MyBuni in limba romana. 
    	Cuprins capitole: 
    1.    Mormantul 
    2.    Nunta 
    3.    Fuga 
    4.    Pustnica
    Show book
  • Scrisori către Milena - cover

    Scrisori către Milena

    Franz Kafka

    • 0
    • 0
    • 0
    Franz Kafka avea 37 de ani când a început corespondența profesională cu mult mai tânăra lui traducătoare în limba cehă, Milena Pollak. El trăise deja toate marile crize ale vieții sale: întrerupsese două logodne şi se pregătea s-o rupă pe a treia, avea o relație îngrozitoare cu propria familie, avusese prima criză majoră de tuberculoză şi nu mai aştepta nimic bun de la viitor. În curând, schimbul de scrisori cu cea care urma să fie singura scriitoare dintre iubitele lui avea să-i macine somnul şi să-i redea o stranie poftă de viață. Această iubire a lui Kafka, desfăşurată epistolar, se va încheia ca toate celelalte, prin retragerea scriitorului, un ultim pas înapoi făcut înaintea morții. Un roman de dragoste străbătut de firul incandescent al angoasei, din care s-au păstrat doar scrisorile lui Kafka, nu şi cele ale Milenei, care avea să moară ani mai târziu în lagărul de la Ravensbrück, acesta pare pe alocuri dialogul epistolar a două fantome îndrăgostite, despărțite de un zid impenetrabil.
    Show book