¡Acompáñanos a viajar por el mundo de los libros!
Añadir este libro a la estantería
Grey
Escribe un nuevo comentario Default profile 50px
Grey
Suscríbete para leer el libro completo o lee las primeras páginas gratis.
All characters reduced
Idila hipnotizatoarei - cover

Idila hipnotizatoarei

Liane Moriarty

Editorial: Publishdrive

  • 0
  • 0
  • 0

Sinopsis

Ellen O’Farrell practica hipnoza în cabinetul său amenajat într-o casă elegantă pe care a moștenit-o de la bunicii ei, aflată la malul mării. Are o viață împlinită, dar un istoric sentimental tumultuos. E împăcată cu asta, însă cochetează și cu ideea unei relații de lungă durată. Ceea ce o face să fie optimistă atunci când îl cunoaște pe Patrick. E atrăgător, singur, are o slujbă și, cel mai important, pare că atracția e reciprocă. Și vine momentul de care Ellen se teme cel mai tare: Patrick vrea o discuție serioasă. Pregătită pentru ce e mai rău, Ellen rămâne plăcut surprinsă: află că fosta iubită a lui Patrick îl hărțuiește. I se pare interesant că are o legătură amoroasă cu un bărbat atât de dorit și e nerăbdătoare să afle cât mai multe despre acea femeie. De fapt, i-ar plăcea să o întâlnească. Însă lucrul pe care Ellen nu-l știe este că întâlnirea lor a avut deja loc."O poveste plină de căldură, emoție, umor fin – și nu în ultimul rând, cu un puternic efect terapeutic." – USA Today„Moriarty a creat o eroină fermecătoare, foarte pricepută la a rezolva problemele clienților săi. Ea însă ezită când vine vorba să oprească spirala amețitoare în care s-a transformat viața sa." – Booklist„Un roman hipnotizant." – Family CircleLiane Moriarty (n. 1966) și-a petrecut cea mai mare parte a copilăriei citind. Nu-și mai amintește când a scris prima povestire, dar ține minte perfect primul contract: tatăl ei a angajat-o să scrie un volum despre el și i-a plătit un avans de un dolar.După terminarea studiilor, Liane a lucrat în publicitate și marketing. S-a apucat serios de scris după ce sora ei, Jaclyn Moriarty, a anunțat-o că-și va publica prima carte. A debutat cu romanul Three Wishes, scris la finalul masterului literar de la Macquarie University din Sydney. De atunci, a mai publicat șapte romane care au ajuns bestselleruri, fiind traduse în 39 de limbi și vândute în peste 14 milioane de exemplare în întreaga lume.O puteți vizita online la lianemoriarty.com.La Editura Trei, de aceeași autoare, au apărut: Marile minciuni nevinovate (care a stat la baza unui serial de excepție produs de HBO), Secretul soțului (vândut în peste trei milioane de exemplare la nivel mondial), Am uitat să fim fericiți, Când vina ne desparte, Ultima aniversare și Nouă străini.
Disponible desde: 13/06/2022.
Longitud de impresión: 544 páginas.

Otros libros que te pueden interesar

  • Povești pentru Vlad - Volumul 7 - Povești audio pentru copii în limba română - cover

    Povești pentru Vlad - Volumul 7...

    Geo M.

    • 0
    • 0
    • 0
    Vă doriți liniște în mașină și acasă? Ascultați poveștile din seria "Povești pentru Vlad". 
    În acest volum (2 ore si 3 minute de inregistrare): 
    Cine a mâncat varza? - rațele bunicilor se împrietenesc cu doi iepuri de câmp flămânzi care vin zilnic să le mănânce varza dată de bunica; 
    Fântâna - bunicii sapă o fântână nouă ca să aibă apă din belșug pentru grădină iar motanii Pic, Tărcatul și Miron privesc totul cu uimire; 
    Gânsacul și Tărzănica - gânsacul, arogant și răutăcios învață valoarea prieteniei; 
    Martha albina și Pic motanul - Martha, alături de albinuțele începătoare ieșite pentru prima dată la cules îi dau o lecție motanului care poftește la vrăbiuțe; 
    Miron și gâștele - Miron este alungat de gânsac din livadă și apoi cu ajutorul lui Pic își recâștigă locul dând gânsacului o lecție legată de aroganță și egoism; 
    Prietenie - doi gândăcei rătăciți după o zi de mers prin grădină reușesc după încă o noapte de hoinărit să își găsească împreună drumul către casă; 
    Ultima frunză a toamnei - povestea unei frunze galbene rămasă singură în prag de iarnă în vârful nucului; 
    Un pițigoi prea mândru - un pițigoi leneș și mândru învață valoarea prieteniei și a bucuriei de a avea ființe apropiate alături care să îl ajute la nevoie; 
    Unde-i Tărcatul? - Tărcatul, intrat la furat caș în bucătăria vecinilor învață de ce a intra pe furiș în casele străine nu este cea mai înțeleaptă idee. 
    *Toate poveștile sunt compatibile Yoto Player
    Ver libro
  • Copilăria lui Kaspar Hauser - cover

    Copilăria lui Kaspar Hauser

    Bogdan-Alexandru Stanescu

    • 0
    • 0
    • 0
    Premiul pentru proză în cadrul Premiilor "Nepotu' lui Thoreau", ediţia 2017
    Premiul pentru proză al revistei Ateneu, 2017
    Premiul Radio România Cultural la categoria "Literatură", ediţia 2018
    Premiul Festivalului primului roman de la Chambéry, Franţa, ediţia 2018
    Nominalizat pe lista scurtă a Premiului Uniunii Europene pentru Literatură, 2019
    
    Roman de maturizare, roman al deformării, 12 povestiri cu acelaşi narator, toate aceste variante sunt corecte şi, în acelaşi timp, departe de a descrie cu exactitate Copilăria lui Kaspar Hauser, o reinterpretare a motivului literar al copilului crescut de lupi. Romanul lui Bobiţă, pasager al tramvaielor ceauşiste, explorator al vechilor crematorii şi al şantierelor din Berceni, este şi unul dedicat Bucureştiului, surprins în perioada sa de trecere de la socialismul luminos la democraţia originală. Dar cea mai importantă rămîne explorarea memoriei într-o proză ce se hrăneşte din materia vîscoasă a melancoliei.
    Ver libro
  • Bărbatul de 100 de ani care a sărit pe fereastră şi a dispărut - cover

    Bărbatul de 100 de ani care a...

    Jonas son

    • 0
    • 0
    • 0
    Dacă viaţa ta a intrat în prelungiri, de ce să nu-ţi permiţi nişte capricii?
    Toată lumea din azilul de bătrâni se pregăteşte de zor să-l sărbătorească pe Allan Karlsson, care împlineşte 100 de ani. Numai că Allan detestă sindrofiile de acest gen, aşa că decide să... fugă. Încălţat cu cei mai buni şoşoni pe care îi are, sare pe fereastră şi-şi ia tălpăşiţa. Pleacă în lume. Aşa începe aventura nebunească şi plină de umor a bărbatului de 100 de ani, care nu ezită să se arunce într-un şir neaşteptat de păţanii, ignorându-şi pur şi simplu vârsta. O călătorie de-a lungul Suediei şi, în acelaşi timp, un voiaj irezistibil prin istoria secolului XX. Pentru că... nu trebuie să vă lăsaţi înşelaţi de aparenţe! Allan Karlsson nu este un simplu bătrânel în şoşoni! Nicidecum. Este întâi de toate un genial specialist în explozibili care a avut ideea năstruşnică de a veni pe lume chiar la începutul celui mai sângeros secol al omenirii. Jocurile capricioase ale destinului şi talentul în arta exploziilor îl vor face pe acest individ incult, de altfel, şi total apolitic să se regăsească implicat în mai toate evenimentele-cheie care au marcat secolul, alături de mai-marii acestei lumi, începând cu Franco şi Stalin şi terminând cu Truman sau Mao...
    
    Veritabil fenomen al pieţei de carte în Suedia, Bărbatul de 100 de ani care a sărit pe fereastră şi a dispărut este primul roman al jurnalistului Jonas Jonasson. Această carte superbă şi irezistibilă este în curs de traducere în 20 de ţări şi va fi adaptată pentru cinematografie.
    
    «– Vestea bună, zise Allan. Poţi să sari peste aia rea. OK. Julius îl anunţă că micul dejun era servit pe masa din bucătărie. Aveau cafea, sendvişuri cu friptură de elan şi ouă şterpelite de la vecin.
    – Vestea proastă, spuse Julius mai în şoaptă, vestea proastă e că, ieri, din zăpăceală şi beţi cum eram, am uitat să închidem ventilatorul din camera frigorifică.
    – Şi? zise Allan.
    – Şi... cel de dinăuntru e foarte mort la ora asta.»
    
    «Te-ai fi aşteptat să ia hotărârea asta din timp şi să le-o împărtăşească şi celor din jur, ca un bărbat adevărat. Dar Allan Karlsson nu era omul care să stea prea mult pe gânduri. Aşadar, ideea abia apucă să-i încolţească în minte, că el şi deschise fereastra camerei de la etajul întâi al căminului de bătrâni din Malmköping şi sări în stratul de flori. Manevra fu anevoioasă, dar nici nu era de mirare, fiindcă exact în ziua aceea Allan împlinea o sută de ani.»
    
    După o lungă carieră de jurnalist, consultant media şi producător TV, Jonas Jonasson decide să înceapă o nouă viaţă. Lucrează la un manuscris, vinde drepturile de autor unei edituri importante din Suedia şi se mută apoi într-un orăşel de pe malul Lacului Lugano din Elveţia, la doar câţiva metri de graniţa italiană.
    Manuscrisul devine un roman.
    Romanul devine un fenomen de piaţă în Suedia.
    Iar acum cucereşte inimile a milioane de cititori din lumea întreagă.
    În 2010 a fost cea mai bine vândută carte din Suedia.
    Ver libro
  • Mister Moneybags - Periculos de sexy - cover

    Mister Moneybags - Periculos de...

    Vi Keeland, Penelope Ward

    • 0
    • 0
    • 0
    Mister Moneybags. Periculos de sexy este Bestseller New York Times.
    
    
    Am cunoscut-o pe Bianca în lift.
    Trebuia să aibă un interviu, dar liftul s-a blocat. Jurnalista seducătoare a crezut că sunt vreun curier, judecând după hainele mele. Habar n-avea că sunt Dex Truitt, omul de afaceri bogat pe care îl poreclise "Mister Moneybags' – și cu care trebuia să se întâlnească.
    Bianca mi-a spus cât de mult disprețuia bărbații ca Dex – snobi, cu educație aleasă, mult prea spilcuiți, care nu sunt în stare să aprecieze lucrurile mărunte.
    Așa că după ce liftul s-a pus din nou în mișcare, am anulat interviul și am lăsat-o să creadă că sunt altcineva – Jay, curierul pe bicicletă. Îmi plăcea cum îl privea pe "impostor' și nu aș fi vrut să pierd asta.
    Așa că i-am dat întâlnire sub acest nume fals și între timp i-am răspuns pe e-mail la interviu, sub identitatea mea reală.
    Nu mă așteptam să avem și online o chimie atât de puternică. Nu am prevăzut dezastrul care a urmat. Nu m-am așteptat ca Jay și Dex să se îndrăgostească de ea. Și ea s-a îndrăgostit de cei doi bărbați. Doar că amândoi eram eu. Iar când a aflat, era să o pierd. Nimic nu prevestea acea zi și nici nu eram pregătit pentru ce a urmat. Toate lucrurile bune se sfârșesc la un moment dat, nu? Doar că eu nu m-am așteptat la acest final.
    Ver libro
  • Jucătorul - cover

    Jucătorul

    Oana Stoica-Mujea

    • 0
    • 0
    • 0
    Al patrulea volum din seria "Iolanda Știreanu", începută cu Indicii anatomice.
    
    Împușcată în braț, picior și cap, Iolanda Știreanu reușește să supraviețuiască printr-o minune. Însă, atât memoria, cât și trupul, îi sunt afectate – e aproape paralizată și nu-și mai amintește nimic din "viața ei anterioară". E nesigură și fragilă. O chinuie gândul că, dacă indivizii care au încercat să o ucidă află că au dat greș, ar putea veni să își termine treaba. Iar ea e atât de lipsită de apărare…
    
    Colegii o implică în anchetarea unui caz de crimă, uciderea unui chitarist, încearcând să o ajute să-și revină mai repede. Ea se străduiește să descifreze misterul atentatului, dar toate pistele urmărite de criminaliști în cazul ei duc spre drumuri închise. Nici una dintre ele, oricât ar părea de verosimilă, nu ajunge niciunde. Începe să-și suspecteze psihiatrul, ba chiar și colegul de la "Moravuri", dar nimic nu se leagă.
    
    Nimic, până când descoperă ucigașul chitaristului și-și dă seama că ambele cazuri se întrepătrund. Încet, anumite amintiri îi revin, dar nu-și dă seama dacă le interpretează corect. De un singur lucru e sigură – că e în pericol.
    Ver libro
  • Goana după cumpărături la New York - cover

    Goana după cumpărături la New York

    Sophie Kinsella

    • 0
    • 0
    • 0
    Aventurile simpaticei Becky Bloomwood, vechea noastra cunostinta din Ma dau in vint dupa cumparaturi, continua! Desi si-a gasit marea iubire, are o noua limita de creditare si mai si primeste o oferta de a lucra in New York, Becky se dovedeste aceeasi femeie cu principii ferme, unul dintre acestea fiind cel de a nu-si cumpara mai mult de o pereche de pantofi odata. Bineinteles, in afara cazurilor de dragoste la prima vedere. Nimeni nu stie mai bine decit ea ca exista si asa ceva. O pereche de sandale care-ti taie respiratia. O rochie la vederea careia ti se inmoaie genunchii. O geanta fara de care viata ta nu mai inseamna nimic. Fiica rasfatata a epocii reducerilor oferite de marile magazine din Londra si New York, Becky incepe o lupta crincena cu ea insasi, cu tentatiile consumiste care o inconjoara, cu superficialitatea unei lumi guvernate de imagine. Becky paseste cu nonsalanta pe muchia prapastiei dintre adevar si minciuna, dintre dragoste si esec sentimental, dintre drama si comedie. Paradoxal, chiar pasiunea ei pentru excese la cumparaturi o va ajuta sa se descurce intr-o situatie ce pare fara iesire.
    Ver libro