Join us on a literary world trip!
Add this book to bookshelf
Grey
Write a new comment Default profile 50px
Grey
Subscribe to read the full book or read the first pages for free!
All characters reduced
Halló! Itt Péter! Péter beszél! - Egy budapesti zsidó család története az 1944-es esztendőben - cover

Halló! Itt Péter! Péter beszél! - Egy budapesti zsidó család története az 1944-es esztendőben

Dezső Balázs

Publisher: Személyes Történelem

  • 0
  • 0
  • 0

Summary

A könyv címében szereplő fiú történetéről sokan hallhattak, hiszen nagy port vert fel a közelmúltban a nyilas Zentai Károly kiadatásának ügye. Az ellene szóló vád Balázs Péter brutális meggyilkolása volt az Aréna úti nyilasközpontban.Ezt a könyvet, amely eredetileg közvetlenül a vészkorszak után jelent meg, a fiát elvesztő édesapa írta. Ám a kötet megjelenésekor az apa még nem jutott el a nyomozásában a vád megfogalmazásáig. A visszaemlékezés éppen ezért az apa története. Az apáé, akinek döntenie kell, feltegye-e a sárga csillagot, keresse-e reménytelenül elveszettnek látszó fiát, vagy a családja többi tagját védje. Mindeközben ki kell szabadulnia az Andrássy út 60.-ból, amikor elhurcolják, és búvóhelyeket kell találnia magának és a családjának is. Balázs Dezső története a kétségbeesett rohanás története a halál szakadéka mellett.A kötethez Kéthly Anna írt előszót, aki 1946-ban még a Nemzetgyűlés alelnöke és az MSZDP parlamenti vezetője volt. Így ajánlja a könyvet: „Az apa, amikor emléket állit partizánfiának, ezer és ezer makacs, meg nem alkuvó és életét feláldozó társának állít emlékjelet, akiknek hősiessége nélkül csak szégyen és undor kerülhetne történelmünk lapjaira.”A szöveget az eredeti helyesírással közöljük, a borító előlapja is a korabeli kiadáséval egyezik meg. A kiadói előszó bemutatja a Balázs Péter-ügy utótörténetét egészen a Zentai elleni sikertelen kiadatási eljárásig.
Available since: 03/01/2021.

Other books that might interest you

  • 100 igaz törtenet szokatlan halalesetekrol - cover

    100 igaz törtenet szokatlan...

    John Mac, Sandrine Brugot,...

    • 0
    • 0
    • 0
    Meghalhatsz-e felnyársalva egy szalmaszállal, megölhet-e egy csiga, összezúzhat-e egy égből leesett tehén, megmérgezhet-e egy sárgarépa, vagy megfulladsz a nevetéstől? NEM? Nos igen, lehetséges... Sajnos. Felfedezheted a 100 legabszurdabb és legtragikusabb módot, néha komikus halálozási módok, amelyek egyszerre fognak megrémíteni és megmosolyogtatni. Mindegyik emlékeztet a létezés elviselhetetlen törékenységére és a kockázatos viselkedés elkerülésének szükségességére.
    Show book
  • Lev Tolsztoj: Ivan Iljics halála - cover

    Lev Tolsztoj: Ivan Iljics halála

    Lev Tolstoj

    • 0
    • 0
    • 0
    Ilyich Ivan halála - Hangoskönyv magyarul. Ivan Iljics halála Leo Tolstoi regénye, amelyet késői fikciójának egyik remekművének tekintik, röviddel az 1870-es évek végi vallásos átalakulása után. "Általában a regény legjobb példáinak közé sorolják", Ivan Iljics halála a 19. századi oroszországi bíró történetéről, valamint szenvedéseiről és végzetes betegségének haláláról szól.
    Show book
  • Donald Winnicott az új évezredben - Donald Winnicott gondolkodásának és az emberi fejlődéssel kapcsolatos elméleteinek alapjául szolgáló stratégiák elvek és működési modellek - cover

    Donald Winnicott az új...

    Stefano Calicchio

    • 0
    • 0
    • 0
    Ki volt Donald Winnicott, és hogyan változtatták meg tanulmányai gyökeresen a mélylélektan világát? Milyen hatással voltak kutatásai a pszichológia területére? 
    
    Ez a könyv egy utazás Donald Winnicott elméleti és gyakorlati örökségébe. Feltárja az elméleti megközelítése mögött álló főbb koncepciókat és a modern pszichológiára gyakorolt gyakorlati következményeit. Az utazás a neves pszichoanalitikus életével és forradalmi elképzeléseinek működési elveivel kezdődik. Winnicott hatását és jelentőségét olyan kulcsfogalmakon keresztül lehet majd felfedezni, mint az anya és gyermeke közötti kapcsolat, a kellően jó anya, a köztes levegő, a játék fontossága és a személyiségfejlődés. A traumakezeléssel, a serdülőkorral és a legújabb idegtudományi kutatásokkal, például az epigenetika szerepével kapcsolatos egyéb kulcsfogalmak is terítékre kerülnek.
    Show book
  • 35 nap - cover

    35 nap

    Béla Lipták

    • 0
    • 0
    • 0
    Immár magyarul is olvasható a Műegyetem egykori MEFESZ vezetőjének, Lipták Bélának 1956-os naplója. Az eredeti angol nyelvű könyvet a Texas University Press adta ki 2001-ben „A Testament of Revolution" címmel. Az amerikai kiadását a fehér házban és az USA magyar nagykövetségén is bemutatták. Több olyan jelentős amerikai napilap, mint például a The New York Times is közölt pozitív kritikát a könyvről. A szerző korhű fotókkal és dokumentumokkal illusztrálva, egy 20 éves diák személyes élményeként, szinte percrol percre írja le a ma már történelminek számító események hétköznapjait, a forradalom kirobbanását, a harcokat, és a menekülés borzalmas körülményeit. A könyvből azon barátairól is megtudhatunk eddig még nem ismert részleteket, személyes információkat, akiket ma a forradalom hőseiként, vagy hősi hallottaiként tartanak nyilván. Lipták Béla Amerikába menekült, később műszaki pályára lépett, tanított a Yale egyetemen és 26 műszaki könyvet adott ki. Ezek közül az elsőkhöz Teller Ede írta az előszót. A magyar vonatkozású munkájában nagy szerepe volt Nagy Imre sírjának felkutatásának, a környezetvédelemnek, a Magyar Lobbi megalapításának és a Duna visszaterelésének. Hisz abban, hogy az 1956-os szabadságharc lelkületének felelevenítése megadhatja népünknek azt az önbecsülést és hitet, mely szükséges a 20. század sebeinek begyógyításához.
    Show book
  • Ókori író - mai olvasó - cover

    Ókori író - mai olvasó

    József Révay

    • 0
    • 0
    • 0
    Már 70 évvel ezelőtt felmerült a kétely Révay Józsefben: vajon az akkori olvasó hogyan viszonyul az ókor irodalmához, kultúrájához – egyáltalán a mindennapjaihoz? A gépszázad, a technika uralkodása megnyirbálta, elsorvasztotta az iskolai görög-latin tanulmányokat. A rombolómunka azóta is tart; mit remélhetünk hát a 21. század elején? A klasszika-filológia kiváló mestere, aki nem csekély pedagógiai vénával is rendelkezik, felveszi a kesztyűt, és sorompóba száll rajongott kultúrtörténeti időszaka védelme érdekében. Ez a kis kötet kézen fogva vezeti az olvasót egyik témáról a másikra, miközben Seneca levelezésének kedves szokását követve valamennyi fejezetet egy-egy mély értelmű, tetszetős idézettel zár. Szóba kerül itt a filozófia, a retorika, a politikai irodalom és a tudomány, a költészet, a történetírás, sőt a kereszténység elterjedése is. Ugyanakkor elkalandozunk a hétköznapi élet, a szociális viszonyok felderítése felé. Az ókori Róma például olyan, akár egy mai nagyváros: zsúfolt, zajos, piszkos. A csinos, átriumos villa a jómódúak kiváltsága; a szegény ember lakása a hatodik, nyolcadik emelet.
    Show book
  • Corvinisták II kötet - cover

    Corvinisták II kötet

    László Eörsi

    • 0
    • 0
    • 0
    „A november 4-ei szovjet támadás egyik fő iránya a legnagyobb 
    felkelőközpont, a corvinisták ellen irányult, akik az Üllői út, 
    Nagykörút kereszteződésénél rendezkedtek be. E felkelő csoportok 
    felvették ellenük a harcot, de bázisaikat rövidesen aknázni kezdték. Így
     az ellenállás ott reménytelennek tűnt, és ezért már 4-én este vagy 5-én
     fegyveresen elhagyták a körzetüket. Egy kb. 350 fős egység a Víg utcai 
    rendőrkapitányságon és a mellette lévő épületekben gyűlt össze, egy 
    másik, ennél jóval kisebb részleg pedig a szintén VIII. kerületi Jázmin 
    utcai iskolába vonult. Többen a Corvin mozi környékén maradtak, és kis 
    létszámú osztagokban folytatták a harcot (nem kis veszteségeket okozva a
     betolakodóknak), mások letették a fegyvert és hazamentek. (…)Nincsenek
     kellő bizonyítékok arra vonatkozóan, hogy kinek a kezdeményezésére 
    alakult ki ez az új bázishely, de nyilvánvalóan szervezetten, vezetőik 
    irányításával kerültek ide a felkelők. Állítólag Pongrátz Gergely 
    főparancsnok (agronómus) már 4-én hajnalban bejelentette, hogy a VIII. 
    kerületi kapitányságra megy, ha a Corvin nem védhető tovább.A 
    felkelők egy része a közeli Rákóczi téren folytatta a harcot. Mások a 
    szomszédos csarnokot őrizték a tolvajok ellen (mérsékelt sikerrel). Az 
    italozást úgy gátolták meg, hogy belelőttek hordókba. A parancsnokok
     a kapitányság épületében tartották a megbeszéléseiket, csak sejthetjük,
     hogy miről. Állítólag „a szétvert csoportok parancsnokai egymást 
    okolták az ellenforradalom gyors összeomlásáért, ebből kifolyólag súlyos
     nézeteltérések és fenyegetések keletkeztek…” Több adat utal arra, hogy a
     budapesti fegyveres harc folytatását kilátástalannak ítélték. Ennek 
    kapcsán szó esett Iván Kovács László (raktáros) „árulásáról” és 
    ártalmatlanná tételéről is.”
    Show book