Join us on a literary world trip!
Add this book to bookshelf
Grey
Write a new comment Default profile 50px
Grey
Subscribe to read the full book or read the first pages for free!
All characters reduced
Feminizam i kako ga steći - cover

Feminizam i kako ga steći

Đurđa Knežević

Publisher: Fraktura

  • 1
  • 1
  • 0

Summary

Koliko se god činilo da je borba za ženska i manjinska prava pitanje koje je riješeno još u drugoj polovini dvadesetog stoljeća, svakodnevna praksa pokazuje da su čak i društva tzv. zapadnoeuropske demokracije daleko od pravednosti i istopravnosti kad je o spolovima riječ. U Hrvatskoj su žene u još lošijem položaju, bez obzira na zakonske stečevine. Problemi s kojima se susreću na poslu, u javnom životu, a ponajviše u četiri zida često su prešućeni ili se o njima piše tek sporadično i prigodničarski. Feminizam i kako ga steći Đurđe Knežević, istaknute feministkinje i aktivistice, pokazuje koliko je stvari još uvijek neriješeno. Tekstovi u knjizi beskompromisno razobličuju sve licemjerje našega društva, svu lažnu brigu te sve vidljive i, još važnije, nevidljive užase koji nas okružuju. Feminizam i kako ga steći nevjerojatno precizno detektira intelektualno i moralno stanje Hrvatske u novome tisućljeću. Đurđa Knežević, brutalno otvorena, kirurški precizna i kristalno jasna, u svojim tekstovima ne štedi nikoga - ni sustav, ni muškarce, niti žene same. U knjizi Feminizam i kako ga steći Đurđa Knežević pokazuje da je stalno i iznova potrebno upozoravati na sve mane sustava te da je nužno govoriti o problemima kako bi oni postali vidljivi, ali i da bi ih se počelo rješavati.
Available since: 09/29/2017.

Other books that might interest you

  • Treća strana Hladnog rata - cover

    Treća strana Hladnog rata

    Tvrtko Jakovina

    • 0
    • 0
    • 0
    Treća strana Hladnog rata uglednog povjesničara Tvrtka Jakovine temeljiti je pogled iznutra na Pokret nesvrstanih i način na koji je organizacija s više od stotinu država funkcionirala. U Pokretu su od početka, u njegovu osnivanju, krizama i vrhuncima, u središtu bile Jugoslavija i njena diplomacija. Samo je Pokret nesvrstanih zemalja mogao Titovoj Jugoslaviji dati globalnu važnost kakvu je imala, samo je Titova Jugoslavija mogla osigurati Pokretu ulogu kakvu je nastojao imati između dva suprotstavljena bloka u Hladnom ratu. Tvrtko Jakovina u Trećoj strani Hladnog rata donosi priču o nevjerojatno ambicioznoj, često i efikasnoj diplomaciji jedne objektivno male zemlje. U središtu su knjige Konferencija nesvrstanih u Havani 1979. i Titova borba za nesvrstanost, odnosno protiv ideje kubanskog vođe Fidela Castra da Pokret prevede na stranu Sovjetskog Saveza i tako ga uništi. Treća strana Hladnog rata, napisana na temelju golemog broja dosad uglavnom potpuno nepoznatih dokumenata, priča o sukobima koji su razdirali taj Pokret, od njegova osnivača Egipta i pokušaja da se izbaci iz Pokreta, preko velikih priča o Afganistanu, Iracko-iranskom ratu, Kampućiji i Zimbabveu, sve do Ugande, Zapadne Sahare i Komora. Treća strana Hladnog rata rastvara i predočava nesvrstanost kao jednu od ključnih dogmi Titove Jugoslavije, koristeći se u analizi ne samo naočalama jugoslavenske diplomacije već i onima supersila SAD-a i SSSR-a, sve do rasističke Južnoafričke Republike. Ova knjiga kroz izvore jugoslavenske diplomacije izlaže svjetsku povijest druge polovine 20. stoljeća, od pedesetih do početka devedesetih godina.
    Show book
  • Pravo na pobunu - cover

    Pravo na pobunu

    Srećko Horvat, Igor Štiks

    • 1
    • 4
    • 0
    Srećko Horvat i Igor Štiks knjigom Pravo na pobunu snažno, oštro i polemično reagiraju na aktualne političke događaje. Ispravno i jasno detektiraju da je studentska pobuna s proljeća 2009. ključni događaj koji bi mogao pomaknuti Hrvatsku iz točke rezignacije, stagnacije i izgubljenog povjerenja ne samo u politiku i političare već i u sustav kao takav. Studentsku pobunu i pravo na besplatno obrazovanje stavljaju u širi kontekst prava na pobunu i građanski bunt u cijelom svijetu od Južne Amerike do Europe, i to u vrijeme kada se ideja neoliberalizma i slobodnog tržišta koje će sve samo regulirati slama naočigled. Horvat i Štiks stavljaju specifičnu hrvatsku situaciju u pravi kontekst - ukupne borbe za jedan bolji svijet, govore o ideji plenuma i samoorganiziranja te se suprotstavljaju zagovornicima kapitala koji gazi sve ljudske vrijednosti. "Pravo na pobunu" polemična je knjiga koja se jasno svrstava, kojoj je cilj pokazati da je pobuna moguća, da je ona sastavni dio demokracije, da je stanje u kojem se nalazimo neodrživo i da se ono mora mijenjati odmah.
    Show book
  • Od Weimara do Vardara - cover

    Od Weimara do Vardara

    Vuk Perišić

    • 0
    • 0
    • 0
    Već niz godina uporno i iznova Vuk Perišić svojim kolumnama, analizama i esejima objavljivanima u različitim elektroničkim ili tiskanim publikacijama izaziva podijeljene reakcije: od užasnutih komentara do ushita i divljenja. Perišić u svojim tekstovima upravo čini ono što intelektualac, pisac, politički misleća osoba i treba činiti. On propituje svijet oko sebe, a najviše ga zanima balkanska krčma – glib u kojem su naša društva zaglavila. Njegova hrabra pozicija pojedinca nasuprot masi, s jasno formuliranim idejama nasuprot potrošenim frazama, pozicija slobodnoga gradanina nasuprot monolitu nacije izaziva i plaši, jer ne ide niz dlaku, već redovito pliva protiv struje.U 32 eseja Perišić dekonstruira i čini smiješnim politiku shvaćenu kao mjesto vlastitoga ekonomskog probitka. Opušten i hrabar jer ne robuje nikome i ničemu osim sebi samome i idejama najvećih filozofa, Perišić beskompromisno zagovara istinsku slobodu koju mogu garantirati samo suvremene države temeljene na pravu pojedinca, na pravu drugoga da bude drugačiji te na zaštiti tog njegova prava u svakom trenutku. Od Weimara do Vardara otvara teme nacionalsocijalizma, fašizma i komunizma, prikazuje sve ništarije i gadove, sve velike meštre sviju hulja koji vode društva u nesmiljenu propast te propituje teme jugoslavenstva i postjugoslavenskih država. Ova je knjiga ravnodušna prema svakom političkom pozicioniranju, a prepuna strasti u pisanju i istraživanju, analizi i dokazivanju, tjerajući nas da se zapitamo o pitanju vlastite slobode ili neslobode, tome temeljnom pitanju svakog pojedinca.
    Show book
  • Moj život - cover

    Moj život

    Vladimir Velebit

    • 0
    • 0
    • 0
    Vladimir Velebit jedna je od najvažnijih povijesnih figura dvadesetog stoljeća, osoba koja je sudjelovala u prijelomnim trenucima naše povijesti. Dvanaest godina nakon njegove smrti pred nama su autobiografski zapisi Moj život koje je za objavljivanje priredio Tvrtko Jakovina.U svojoj memoarskoj knjizi Vladimir Velebit potpuno otvoreno piše o odrastanju, obitelji, školovanju, prvim slučajevima koje je vodio kao odvjetnik, približavanju lijevim idejama, radu u ilegali te zbližavanju s Josipom Brozom Titom, Ivom Lolom Ribarom, Milovanom Đilasom i drugim ključnim akterima naše povijesti, odluci da se pridruži partizanskom pokretu, svojoj ulozi u pregovorima s Nijemcima i spašavanju Herte Haas, ali i priznavanju partizanskog pokreta i osnivanju jugoslavenske diplomacije. Govori zatim o poslijeratnim usponima i padovima, druženju s Titom, svojim veleposlaničkim mjestima u Rimu i Londonu i radu u organizacijama Ujedinjenih naroda.Moj život prepun je pojedinosti i slikovitih opisa, a Vladimir Velebit pokazuje se kao pronicav autor koji zna uočiti detalje te napeto i dinamično prenijeti sve ono bitno što se događa iza kulisa diplomacije. Velebitovi zapisi jednako su zanimljivi i kada priča o privatnome – o svom odnosu s ocem, majkom, sestrom, suprugom Verom i sinovima, kao i kada govori o najvažnijim političkim događajima. Bez obzira na to opisuje li svoju lovačku strast ili diplomatske zavrzlame, Velebit današnjem čitatelju daje jasan uvid u epohu u kojoj je odigrao značajnu ulogu. Skroman, a uvijek u žarištu događanja, Velebit je bio i ostao osoba ključna u povijesti naših prostora, koja bi bez njega zasigurno bila drugačija.
    Show book
  • Do pakla i natrag - cover

    Do pakla i natrag

    Ian Kershaw

    • 0
    • 0
    • 0
    Ian Kershaw u svojem djelu Do pakla i natrag o 20. stoljeću – u koje smo još uvijek duboko uronjeni, kao da to stoljeće nikako ne uspijeva završiti – piše s vremenske distance. On je sebe uspio smjestiti na osmatračnicu odakle o 20. stoljeću piše onako kako će se o njemu pisati kada doista bude završeno, tamo negdje u prostor-vremenu kraja 21. ili početka 22. stoljeća. Ovo je knjiga budućnosti o nedavnoj prošlosti, ali samim time i knjiga koja nam omogućuje da 20. stoljeće doživimo kao davnu prošlost. Njegova Europa 20. stoljeća, koliko god da je strašna, polako nestaje u perspektivi, vidljivim ostaje najbitnije, a ta bitnost počinje se ukazivati u svojoj banalnosti. Jasno, time biva još strašnija. Kershaw je uspio pronaći ravnotežu između općeg i pojedinačnog, između žablje i ptičje perspektive. Njegova freska obuhvaća sve i ne gubi se u pojedinostima. Ona je koliko lapidarni toliko iscrpni sažetak europskog 20. stoljeća, njegove političke, ali i ekonomske, socijalne i kulturne povijesti, kao i povijesti svakodnevice i slobodnog vremena.
    Show book
  • M Čovjek providnosti - cover

    M Čovjek providnosti

    Antonio Scurati

    • 0
    • 0
    • 0
    Drugi nastavak sage o Mussoliniju. "Ja sam Italija, ja sam fašizam, ja sam smisao borbe, ja sam veličanstvena povijesna drama." Benito Mussolini, čovjek nadmene poze, u crnoj košulji i visokim čizmama, koji se sprema preuzeti potpunu kontrolu nad talijanskim društvenim i duhovnim životom, gubi svijest u svojoj rezidenciji, nalazi se pred vratima smrti. No najmlađi talijanski premijer odbija umrijeti od običnog čira na želucu. Te 1925. Mussolini planira sljedeći korak u svom projektu osvajanja apsolutne moći: Mussolini, fašizam i Italija moraju biti jedno. Na tom putu ništa ga ne može zaustaviti, ni sukobi stranačkih prijatelja koji se međusobno razdiru kao čopor pasa u borbi za položaj i moć, ni intrige i zakulisne radnje koje mora poduzeti kako bi se usvojili "vrlo fašistički" zakoni, ni niz atentata iz kojih se gotovo na nadnaravan način izvlači neokrznut, kao ni buran osobni život – jer on je, kako je papa Pio XI. rekao, čovjek kojeg nam je poslala Providnost. M. Čovjek providnosti drugi je dio nevjerojatne sage o Mussoliniju, nastavak romana M. Dijete svojega vremena, nagrađenog najvažnijim talijanskim i međunarodnim nagradama, prevedenog na četrdeset jezika i prodanog u pola milijuna primjeraka samo u Italiji. Impresivnom književnom i povijesnom rekonstrukcijom razdoblja od 1925. do 1932. Antonio Scurati opisuje zamiranje demokracije, užase prvih koncentracijskih logora u Libiji i prve godine Mussolinija kao Ducea, koji se ne boji izazvati sudbinu proklamirajući: "Još se nije rodio moj nasljednik." Istodobno uvjerljivo prikazuje muškarce i žene koji su sve svoje nade polagali u tu Italiju, te svojim ambicijama i djelima ispisali povijest koja je ishodište nas današnjih.
    Show book