Join us on a literary world trip!
Add this book to bookshelf
Grey
Write a new comment Default profile 50px
Grey
Subscribe to read the full book or read the first pages for free!
All characters reduced
Dödlig hämnd - cover

Dödlig hämnd

Robert Bryndza

Translator Emelie Larsson

Publisher: Jentas

  • 0
  • 0
  • 0

Summary

Ondska har många ansikten
När kriminalkommissarie Erika Foster hittar parlamentsledamot Neville Lomas naken, bakbunden och död i hans hem, skyndar sig Londonpolisens nervösa chefer att sopa ärendet under mattan och fallet läggs ner. Men, två månader senare, hittas en känd rollbesättare och en fotbollsstjärna mördade och bundna på samma sätt och nu kan polisen inte längre ignorera det uppenbara: en seriemördare härjar i London, en seriemördare som är ute efter hämnd.
När Erika och hennes team gräver djupare tar utredningen en oväntad vändning. Övervakningsfilmer avslöjar fem identiskt klädda, unga kvinnor som nu står högst på deras lista över misstänkta.
Samtidigt som jakten på att identifiera kvinnorna fortskrider, försöker Erika även att komma i kontakt med en sexarbetare knuten till fallet – en kvinna som sitter på tillräckligt mycket smuts om inflytelserika män för att få polisens högsta chefer att darra av nervositet. Och desperation. Hur långt är de beredda att gå för att skydda sina egna?
Tiden är knapp. Kan Erika och hennes team hitta svaren innan mördaren slår till igen? 
---
"En stigande stjärna inom brittisk krim" – Irish Independent
"Det går inte att sluta läsa – man vill bara veta vad som händer härnäst!" – The Times
"En mästerlig berättare" – LJ Ross
"Bryndza är min självklara favorit när det gäller nagelbitande spänning som håller mig fast ända till sista sidan!" – Amanda Prowse
"Spänningens mästare" – MJ Arlidge
"Dödlig hämnd är en fängslande och beroendeframkallande läsupplevelse som höll mig fast från början till slut … En spännande och välskriven kriminalroman som levererar på alla plan. Rekommenderas varmt." – damppebbles
"Spännande och precis lika fänglsande som de tidigare böckerna i serien … Dödlig hämnd är en mörk och skickligt skruvad thriller som alla krimälskare kommer att sluka i en enda intensiv sittning. Jag kan rekommenderar den här bok – och hela serien – varmt!" – The Book Review Café
Available since: 05/16/2025.
Print length: 400 pages.

Other books that might interest you

  • I den mörkaste vrå - cover

    I den mörkaste vrå

    Luna Miller

    • 0
    • 0
    • 0
    Efter två tuffa fall vilar Gunvor ut hos sin särbo Kjell på Gran Canaria. De underbara dagarna fylls av sol och värme, men redan efter några veckor börjar tillvaron kännas långtråkig och snart längtar hon efter nya utmaningar. Men man ska se upp med vad man önskar sig.En tidig morgon blir Gunvor vittne till ett mordförsök i samband med en uppgörelse i den undre världen. Och när en skolkamrat till hennes unga vän Elin blir skjuten ställs allt på sin spets. Gunvor gör sitt bästa för att reda ut händelsen, men det väcker fler frågor än svar. Varför har August blivit skjuten? Är någon mer i fara? Vem kan man egentligen lita på? När hon inte hittar svaren vänder hon sig till den attraktive kommissarien Mateo Vega. Men trots hans hjälp är Gunvor och ungdomarna snart insnärjda i en kamp om liv och död.Luna Miller debuterade som författare 2015 och har sedan dess gett ut både deckare och romaner. Flera av dem har blivit översatta till andra språk. ”I den mörkaste vrå" är tredje delen i hennes serie ”Fruängsdeckarna”.
    Show book
  • Draken - cover

    Draken

    Clive Cussler

    • 0
    • 0
    • 0
    Augusti 1945
    Med en kvast av blå lågor sprutande ur avgasrören vrålar det väldiga bombplanet iväg längs startbanan. Snart är det ute över det svarta havet på sin långa färd mot Japan. Ombord finns den tredje atombomben som ska fällas över Osaka. Men till skillnad från bombplanen med destination Hiroshima och Nagasaki når aldrig B 29-an sitt mål. Det skjuts ner över havet och tar sin hemlighet med sig i djupet. I krigets efterdyningar förnekas dess existens och när åren går glöms det bort…
     
    Oktober 1993
    Japans ekonomiska dominans på världsmarknaden skapar allt större oro i USA. Men ännu anar de amerikanska makthavarna ingenting om de oerhörda planer som i hemlighet smids av en samling japanska affärsmän för att slutgiltigt befästa Japans maktställing. Men så förliser en jättelik fraktbåt på väg mot USA med tusentals japanska exportbilar – i en kärnvapenexplosion…
    Show book
  • Inte din att förlora - cover

    Inte din att förlora

    Michaela Winglycke

    • 0
    • 0
    • 0
    En sommarnatt, mitt under en bröllopsfest på hotell Duvert, hittas en av hotellets anställda död. Polisinspektör William Johnson, som själv är gäst på bröllopet, misstänker omedelbart att det inte rör sig om en naturlig död och tillkallar förstärkning.
    
    Offret tillhör familjen Duvert, hotellfamiljen som tagit Vimmerby med storm. Utredningen visar sig bli komplicerad, eftersom såväl ägarfamiljen som övriga anställda på hotellet tycks ljuga. Finns det någon som inte döljer något?
    
    Samtidigt är Josephine föräldraledig med sin och Williams ettåriga dotter. Williams närmaste kollega Emilia, som också har fått barn, har överlämnat föräldraledigheten åt Williams yngre bror James. Josephine får också hjälp med barnpassning av granntjejen Alice, som verkar tyngd av något. Josephine misstänker att någonting inte står rätt till mellan Alices föräldrar.
    
    I takt med att temperaturen stiger tätnar mystiken och en fråga återkommer gång på gång. Vem kan man egentligen lita på?
    Show book
  • Tigerberget - cover

    Tigerberget

    Nis Jakob

    • 0
    • 0
    • 0
    En bladvändare om maktspel, ondska och hämnd.
    
    Tidigt en morgon hittas greven av Brochenborg död på sitt gods. Någon har drogat den 94-årige mannen och fört honom till godsets zoo, där den sibiriska tigern fått sig en festmåltid.
    
    Historikern Janus, som bor på godset för att skriva släkten Brochenborgs historia, börjar leta efter sanningen bakom det vidriga mordet.
    
    Det visar sig att flera av grevens anhöriga haft motiv att döda honom. Men vem av dem är mördaren? Är det nazistjägaren som har grävt fram mörka hemligheter ur grevens förflutna? Eller den oäkta sonen på jakt efter ett arv? Eller kanske grevinnan som har svårt att finansiera sitt vidlyftiga lyxliv?
    
    Spåren leder Janus till Israel, New York och Köpenhamn. Samt till det olösta fall där unga kvinnor försvann från godset för många år sedan …
    Show book
  • Mord i hjärta mord i sinne - cover

    Mord i hjärta mord i sinne

    Siri Gustafsson

    • 0
    • 0
    • 0
    Mariannelund måste väl ändå vara Sveriges snällaste stad? Det tänker i alla fall Ragnhild. Spontant flyttar hon till Astrid Lindgren-idyllen för att skapa sig ett eget liv i det stora Villa Villekulla-huset som byggts om till lägenheter.
    
    Men brottslighet finns även i Mariannelund. Gamla Signe dör under mystiska omständigheter och Ragnhilds granne Maja, som under sina hemtjänstbesök fäst sig vid Signe, kan inte släppa tankarna på en rad märkliga händelser runt dödsfallet. Snart har både Maja och deckarfantasten Ragnhild ett riktigt mysterium att lösa. De behöver slå sina kloka kvinnohuvuden ihop för att få reda på vad som ligger bakom Signes död.
    
    "Mord i hjärta, mord i sinne" är första delen i Siri Gustafssons mysdeckarserie "Morden i Mariannelund". Siri har tidigare skrivit feelgood och har en hängiven läse- och lyssnarkrets på ljudbokstjänsterna. Med lätthet tecknar hon varma och trovärdiga karaktärer som brottas med mycket relaterbara problem.
    Show book
  • Svinakungen - cover

    Svinakungen

    Bettina Bieberstein Lee

    • 0
    • 0
    • 0
    Journalisten Hanna Axelsdotter har fått ett vistelsestipendium och tillbringar sommaren i ett fiskartorp på gården Grimstanäs i Sörmlands skärgård. Äntligen ska hon få tid att komma igång med sitt skrivprojekt och gå till botten med vem hennes biologiska pappa egentligen är.Men snart dras hennes uppmärksamhet alltmer till paret som äger gården och deras femtonårige son, Elias. Erika och Frank har tagit över gården efter Erikas far, som fortfarande bor kvar i en stuga på fastigheten. Önskan med flytten var en nystart – Elias behövde komma bort från mobbarna i Nynäshamn och föräldrarna drömmer om att sälja vildsvinssafari till utländska turister. Men alla ser inte positivt på att just Erika har fått överta gården och grannarna protesterar mot att vildsvinsstammen förstör markerna.Problemen tilltar när Frank fattar tycke för en ung jaktledare, Freja, som flyttar in på gården. När Hanna hittar Elias livlös utomhus tätnar intrigen. Vad har egentligen hänt honom?”Svinakungen” är den tredje fristående delen med journalisten Hanna Axelsdotter.Om Hanna Axelsdotter-serien:"Som hon skriver, Bettina Bieberstein Lee! En bok som är omöjlig att släppa taget om."  Lotta Olsson, Dagens Nyheter"En mörk och spännande bok som kittlar läslustan rejält." Damernas Värld"Imponerande i sin språkliga väv, helgjuten utan glipor." Tara
    Show book