Begleiten Sie uns auf eine literarische Weltreise!
Buch zum Bücherregal hinzufügen
Grey
Einen neuen Kommentar schreiben Default profile 50px
Grey
Jetzt das ganze Buch im Abo oder die ersten Seiten gratis lesen!
All characters reduced
Kärlek i Paris - cover

Kärlek i Paris

Barbara Cartland

Übersetzer Sonja Melinder, Rolf Ahlgren, Ingrid Berglöf

Verlag: SAGA Egmont

  • 0
  • 0
  • 0

Beschreibung

En samling av tre storslagna berättelser från romancedrottningen Barbara Cartland, alla med det romantiska Paris som fond!
I "Månljus i Paris" får vi följa Atalanta, en ung kvinna som blivit tvungen att gifta sig med sin rike kusin för att rädda sin familj från fattigdom. Men när hon träffar den franske konstnären Paul tar livet en oväntad vändning, och plötsligt står hon inför valet mellan plikt och hjärta. I "Äventyr i Paris" följer vi Lady Corinna Vernon som desperat försöker fly sitt gamla liv. Snart hamnar hon mitt i det parisiska societetslivets intrigspel, varvid hon möter hertigen av Milverton. Medan hon kämpar för att hålla sina hemligheter dolda vaknar en intensiv passion inom henne som är svår att ignorera. I "Ensam i Paris" möter vi Una Thoreau som reser från Florens till Paris för att träffa sin far. Men när hon söker upp hans ateljé i Montmartre möts hon av den hjärtskärande nyheten att fadern har gått bort. Nu måste Una samla all sin styrka och mod för hitta sin egen väg genom stadens lockelser.
I samlingen ingår: "Månljus i Paris", "Äventyr i Paris" och "Ensam i Paris".
Barbara Cartlands böcker skrevs mellan 1925 och 2001 och använder ett kontextuellt språkbruk som speglar den tid då de skrevs.
Verfügbar seit: 14.05.2024.
Drucklänge: 569 Seiten.

Weitere Bücher, die Sie mögen werden

  • Ensam - cover

    Ensam

    Annikki Øvergård

    • 0
    • 0
    • 0
    Jenny har kommit fram till den fullsatta kyrkan. Hon ser inget annat alternativ än att säga ja till Albert, även om hennes tankar fortfarande är hos Johannes.
    
    Men var är hennes far? Han ska ju leda henne fram till altaret, där Albert väntar. När kyrkodörren äntligen öppnas är det inte hennes far som kommer in, utan polisen ...
    Zum Buch
  • Solsken och luktärter - cover

    Solsken och luktärter

    Heidi Swain

    • 0
    • 0
    • 0
    När Kates perfekta liv plötsligt går i kras flyr hon London för det fridfulla Nightingale Square i Norwich, i hopp om en lugn tillvaro långt borta från sveket och smärtan. Hennes planer på att leva ostört kullkastas dock när hon dras in i den lokala gemenskapen, bestående av en brokig skara personligheter ledda av den rättframma trebarnsmamman Lisa.
     
    Planerna på att förvandla ett grönområde till en gemenskapsträdgård skapar oväntade band i grannskapet, men den nyfunna sammanhållning testas då de plötsligt står inför hotet från en fastighetsutvecklare som har siktat in sig på det viktorianska huset de alla har kommit att värdera och vars hemligheter Kate längtar efter att få utforska.
     
    I denna tid av förändring och samhörighet anländer en mystisk främling. Hans närvaro väcker nya känslor hos Kate och trots att hon har svurit bort nya romanser och menar att hennes hjärta stängdes den dag hennes man bedrog henne, kan hon inte låta bli att dras till främlingens tysta charm.
     
    Med nya vänner och Norwich-solen som sakta tinar hennes hjärta, ska Kate finna mod att åter våga tro på kärlek igen?
     
    Solsken och luktärter är den första boken i den hjärtevärmande feelgood-serien om grannarna på Nightingale Square, skriven av den bästsäljande brittiska författaren Heidi Swain.
     
    ___
     
    "Klok, varm och underbar, en riktig sommarpärla!" - Heat magazine
     
    "En fantastisk feelgood roman, en litterär solstråle!" – Laura Kemp
     
    "Jag älskar Solsken och luktärter. Jag känner alltid att jag skulle vilja vara bästa vän med karaktärerna i Heidis böcker och de här är inga undantag. Underbar läsning." – Bookworm Alice
     
    "Den här boken innehåller allt jag vill ha! En vacker miljö, karaktärer som är lätta att tycka om och en underbar handling. Jag var fast redan från första kapitlet. En bedårande bok som man inte vill lägga ifrån sig!" – recension på NetGalley
     
    "Helt ljuvlig. Så många vändningar, men gick ändå aldrig till överdrift, det älskar jag. Jag rekommenderar den verkligen till alla som vill ägna tid med en underbar bok i sommar. Välj en mysig plats och din favoritdrink och läs den här boken!" - recension på NetGalley
     
    "Fem stjärnor är inte nog för den här boken. Det är en fantastiskt välskriven bok och jag kunde inte släppa den. Den innehåller ljuvliga karaktärer, en vacker miljö och en handling med många vändningar." - recension på NetGalley
     
    "En gudomlig bok att läsa … Språket flyter lätt liksom känslorna den ger upphov till. Det är den perfekta boken att sitta i trädgården med en lat sommareftermiddag … En bok som tränger in i ditt hjärta och efterlämnar en längtan efter att läsa mer av ms Swain." - recension på NetGalley
    Zum Buch
  • Allt jag ville ha var vänner - cover

    Allt jag ville ha var vänner

    Lisa Westerlund

    • 0
    • 0
    • 0
    Ful. 
    Så äcklig. 
    Alla hatar dig. 
    En skolgång fylld av mobbing har format och brutit ner Thea, och dikterar fortfarande små och stora beslut i hennes liv som student vid Uppsala Universitet. En dag träffar hon Vanessa framför en anslagstavla på Västgöta nation. Thea söker extrajobb. Vanessa söker extrapersonal. Mötet blir ett första steg in i Vanessas värld, och nätverket Leaena. Ett nätverk där medlemmarna bär varsin rovdjursmask och påstår sig både stärka varandra och förändra världen. 
    Leaena öppnar dörrar i Thea som snabbt förändrar hennes liv när det tvingar henne att både utmana sig själv och spöken i hennes förflutna. Men när det verkar som att Leaena agerar på gränsen till vad som är moraliskt rätt ställs Thea inför svåra beslut. Hur mycket av sig själv är hon beredd att offra för att få det som hon så länge drömt om; vänner och en tillhörighet?
    Zum Buch
  • Besöket – erotisk novell - cover

    Besöket – erotisk novell

    Cupido

    • 0
    • 0
    • 0
    "Jon höll hårt i hennes höfter när han kysste henne ivrigt, tungan gick runt, runt, precis som han tyckte om när han var upphetsad nog. Hon placerade händerna runt hans huvud, vred på det och hittade hans vänstra öra. Hon började girigt stöna i det och berättade för honom hur mycket hon längtat efter honom."Sju veckor hade gått sedan de sågs senast. Hon hade varit förvånad när det inte bara var hon som grät på flygplatsen. Stora, starka Jon hade också varit tvungen att ta fram näsduken. De var båda mycket spända över hur det skulle gå, och det hade egentligen gått över alla förväntningar. E-post, sms och många långa telefonsamtal hade hållit förhållandet vid liv. Nu skulle de äntligen ses igen ...-
    Zum Buch
  • Blicken - erotiska noveller - cover

    Blicken - erotiska noveller

    Cupido

    • 0
    • 0
    • 0
    "Hon lutar ryggen mot ett träd. Låter honom dra av henne trosorna. Känner hans hand mot fittan. Mer direkt och bestämt än hon hade tänkt sig, men det är skönt."Värmeböljan har jagat de flesta av dem som kan krypa eller gå till stranden. Hon finner sig en liten plats precis bredvid en familj med två barn som mest håller till i vattnet. En bok, en tidning, en mjuk strandmadrass och musik i öronen. Hon är redo att stänga ute världen när hon känner en manlig blick på sig, känner den väcka begäret till liv. Kan hon motstå?-
    Zum Buch
  • Det ingen får veta - cover

    Det ingen får veta

    Marianne MacDonald

    • 0
    • 0
    • 0
    Patienterna har slutat att uppsöka Gregor, och Emmeline tror att hon vet vem som står bakom det. Hon bestämmer sig för att konfrontera vederbörande.
    
    I Christiania är Amalie och Johannes oense med varandra, och det känns som om de aldrig ska hitta tillbaka till det de en gång haft. Samtidigt kämpar Frantz och Joachim med att hemlighålla det som ingen får veta ...
    Zum Buch