Rejoignez-nous pour un voyage dans le monde des livres!
Ajouter ce livre à l'électronique
Grey
Ecrivez un nouveau commentaire Default profile 50px
Grey
Abonnez-vous pour lire le livre complet ou lisez les premières pages gratuitement!
All characters reduced
Outoori - cover

Outoori

Yrjö Rauanheimo

Maison d'édition: SAGA Egmont

  • 0
  • 0
  • 0

Synopsis

Miten eräästä miehestä tuli merimies ja ylimatruusi? Ihastuttavaa merimieleselämää 1900-luvun alusta!
Kun Pertti eli Bertel on vasta kehtoikäinen, hänen elämänsä on karvan varassa. Perheen kodin vieressä oleva meri myrskyää ennennäkemättömällä tavalla. Samaan aikaan Pertti makaa kehdossa tulikuumana ja tuskaisena. Äiti ja tämän vanha isä ovat varmoja, että lapsi kuolee sairauteen. Siksi he suorittavat hätäkasteen samalla, kun meri riehuu ulkona. Myöhemmin Pertti saa kuulla outoja kertomuksia kasteestaan. Kenelle hänet oikein luvattiin niinä epätoivoisina hetkinä? Elämänsä Pertti omistaa merelle – ja hänestä tulee merimies vailla vertaa.
Outoori on Yrjö Rauanheimon jännittävä merimiesromaani.
Disponible depuis: 10/11/2022.
Longueur d'impression: 204 pages.

D'autres livres qui pourraient vous intéresser

  • LeXuS: Satie Praegressus – Eroottinen dystopia - cover

    LeXuS: Satie Praegressus –...

    Virginie Bégaudeau

    • 0
    • 0
    • 0
    Kuten kaikkien belgramilaisten, myös Satien elämä on LeXuSin säätelemää. Mutta entä jos LeXuS on tehnyt väärän valinnan? Koska Satie ei ole tyytyväinen piiriinsä tai kumppaniinsa, jotka eivät ole hänelle oikeita, vaikuttaa siltä, että on vain yksi ulospääsy. Viime hetkellä ilmestyy toivonpilkahdus, joka voi pelastaa hänen elämänsä ja muuttaa sen ikuisesti: Praegressus.Dystooppisessa tulevaisuudessa Belgramen kaupunkia hallitsee joukko säädöksiä nimeltä LeXuS. Tiukassa totalitaarisessa hallinnossa seksistä on tullut etuoikeus, jota voidaan ostaa, myydä tai ansaita. Oikeus seksiin osoittaa sosiaalista menestystä, ja tiukan valvonnan vuoksi seksuaalirikoksista on tullut etäinen muisto.Kaikki ei kuitenkaan ole hyvin Belgramessa. Ryhmä kapinallisia johtaa vallankumousta LeXuS-hallinnon kaatamiseksi ja seksuaalisen vapauden myöntämiseksi kaikille.Tervetuloa Belgrameen, kaupunkiin, johon tutustut asukkaiden silmien kautta. Jokainen hahmo kertoo uuden tarinan, joka voidaan lukea muista irrallisena. Tämä on tarina Satiesta, kirjautumisnumero 1593.-
    Voir livre
  • Vankilaerotiikkaa – eroottinen novelli - cover

    Vankilaerotiikkaa – eroottinen...

    Cupido

    • 0
    • 0
    • 0
    "Ylös, ylös, ylös", toistin, tällä kertaa kärsimättömämmin, olin pakokauhun vallassa. Mies nousi istumaan sängynreunalle, katsoi minuun ja virnisti.
    "Aah, itse isäntä saapuu kotiin, eikä palveluksiani enää tarvita", hän tokaisi ja hymyili tyytyväisenä.
    Nyökkäsin myöntävästi suihkun suuntaan ja näpersin levottomasti lakanoita käsissäni. Mies kiepahti sängyltä, katsoi minuun ja virnisti. Hän möyhi nivusiaan tallustaessaan kohti kylpyhuonetta. Revin vuodevaatteet sängyltä ja sulloin ne pyykkikoriin. Avasin ikkunan, jotta sisään tulisi raitista ilmaa, ja kaivoin kaapista puhtaat lakanat.
    Paiskasin oven kiinni. Viimeinkin. Kiirehdin suihkuun ja pian istuin jo autossa matkalla ihanan mieheni luokse. Olin odotuksesta täpinöissäni. Viime kerrasta oli pitkä aika. Puhelumme olivat olleet lyhyitä, vierailut valvottuja, eikä niiden avulla vain voinut ylläpitää toimivaa parisuhdetta.
    Hänkin oli kaivannut minua ja osoitti sen. Se rauhoitti minua. Yhtäkkiä hän irtautui otteestani ja hänen vankiminänsä tuli taas esiin…
    Voir livre
  • Illallinen – eroottinen novelli - cover

    Illallinen – eroottinen novelli

    Cupido

    • 0
    • 0
    • 0
    Pöytä oli katettu; kaikki oli valmista. Mies katseli naista käytävän toisessa päässä. Nainen hyöri silti vielä keittiössä, vaikka oli vaihtanut vaatteetkin jo kauan sitten. Kuluneet farkut ja t-paita olivat poissa, ja tilalla oli miehen valitsema sininen mekko, joka puki naista kauniisti olematta kuitenkaan liian näyttävä. Mies vilkaisi nopeasti kelloa. Vartin yli. Vieraat olisivat täällä minä hetkenä hyvänsä. Hän huikkasi naiselle, ja tämä kuivasi kätensä ja käveli hänen luokseen. Hän silitti hellästi naisen lainehtivia, tuuheita hiuksia; kutitteli niskaa sormenpäillä. Nainen katsoi häntä suoraan silmiin ja hymyili vienosti. "Oletko keksinyt neljä sanaa?" mies kysyi.
    Mitä illan mittaan ehtisikään vielä tapahtua?
    Lue myös Jaloille eksyneille ruoho laulaa.
    Voir livre
  • Kalastussatama – eroottinen novelli - cover

    Kalastussatama – eroottinen novelli

    Cupido

    • 0
    • 0
    • 0
    Meri on kirkas. Aurinko kimaltelee vedessä ja välkkyy kauempana niemessä, jonka metsän voi juuri ja juuri havaita toiselta puolelta vettä. Ulkona taitaa olla lämmin. Kesän hellä syleily on ulottumattomissani siihen saakka, kunnes pyöräilen töistä kotiin. Ehkä sää pysyy lämpimänä sunnuntaihin asti, jolloin ehdin mennä rannalle.
    Varttia myöhemmin huomaan hahmon ilmestyvän näkökenttääni. Pitkä nainen lähestyy ovea, ja naisen astuessa sisään ja tervehtiessä ovella kilisee korkealta. Olen nähnyt hänet ennenkin. Aiemmin hänen mukanaan oli pieni poika lastenrattaissa. Naisen pitkät vaaleat hiukset on letitetty olkapäille. Suuret kukat monissa eri väreissä somistavat hänen leninkiään, joka myötäilee vartaloa lonkkien kohdalta. "Van Gogh", ajattelen. Nainen laskee katseensa ja tutkii kalatiskin valikoimaa keskittyneesti.
    Tämän naisen haluan saada. Haluan nauttia hänestä niin kauan kuin mahdollista, mutta menetän ohjausvaltani heti, kun hänen reitensä osuvat omiani vasten.
    Mitä oikein mahtaa tapahtua?
    Lue myös Pensasaidan toisella puolen.
    Voir livre
  • La Etoilé – eroottinen novelli - cover

    La Etoilé – eroottinen novelli

    Cupido

    • 0
    • 0
    • 0
    Tapasimme toisemme tunti sitten Etoiléssa, Oslon Grand Hotelin 8. kerroksen baarissa. Nainen oli luultavasti juuri päässyt töistä ja päättänyt mennä lasilliselle pitkän päivän päätteeksi. Rupesimme sattumalta juttusille. Hän istui viereisessä pöydässä ja oli ehkä huomannut minun vilkuilevan häntä, hänen paljaita polviaan, hänen rintojaan. Hänellä ei kuitenkaan ollut tuntunut olevan mitään sitä vastaan.
    "Olen melko uusi tässä kaupungissa", sanon hänelle ohimennen, "ja minusta on ikävää mennä töiden jälkeen tyhjään asuntoon. Jos sinua ei haittaa, istuisin mielelläni kanssasi hetken aikaa. Oikeastaan kaipaan vain juttukaveria. Jos häiritsen sinua, voin tietenkin lähteä saman tien pois."
    Hän katsoo minua yllättyneesti; pyyntöni on ehkä sittenkin vähän erikoinen. Ei sellaista ole tapana ehdottaa ventovieraille ihmisille, ei ainakaan meidän maassamme.
    Mitä kaikkea päivä tuokaan tullessaan?
    Lue myös Metsänherra.
    Voir livre
  • She moves in mysterious ways – eroottinen novelli - cover

    She moves in mysterious ways –...

    Morten Brask

    • 0
    • 0
    • 0
    Minä ja ystävättäreni olemme ostaneet liput U2:n konserttiin Stade de Francelle. Olemme odottaneet innolla matkaa joulukuusta lähtien. Ensimmäisenä iltana Pariisissa menimme ulos syömään ravintolaan, jossa komea tarjoilija flirttaili villisti ja kutsui meidät klubille myöhemmin illalla. Tanssiminen ja flirttailu herätti meissä jotakin ja tilanne muuttui nopeasti kuumemmaksi. Ja lomamme oli vasta alussa…
    Voir livre