Join us on a literary world trip!
Add this book to bookshelf
Grey
Write a new comment Default profile 50px
Grey
Subscribe to read the full book or read the first pages for free!
All characters reduced
Salaiset aikamatkat - cover

Salaiset aikamatkat

Ritva Toivola

Publisher: SAGA Egmont

  • 0
  • 0
  • 0

Summary

On vuosi 2068. Kun sisarukset Ada ja Mertsi lähtevät käymään Huvijärven elämyspuistossa, he löytävät huvipuistosta vanhan pelikoneen. Pelikone ei olekaan mikä tahansa vanha romu – se on nimittäin ihka oikea aikakone! Ennen kuin Ada ja Mertsi huomaavatkaan, he ovat päässeet jännittävälle seikkailulle menneeseen aikaan. Vaan miten tulevaisuuden nuoret tulevat toimeen esimerkiksi 1800-luvulla eläneen ikätoverinsa kanssa?
Salaiset aikamatkat on jännittävä nuortenromaani Ritva Toivolalta.
Available since: 09/29/2022.
Print length: 298 pages.

Other books that might interest you

  • Vilkkalan Veeti - cover

    Vilkkalan Veeti

    Anne Sofie Hammer

    • 0
    • 0
    • 0
    Täältä tulee Veeti!Oletko koskaan kuullut pojasta nimeltä Veeti Eemeli Eskelinen? Veeti on ihana lapsi, joka pitää makaronista ja jauhelihakastikkeesta, lastenohjelmista ja kavereiden kanssa leikkimisestä. Veeti asuu yhdessä äitinsä, isänsä ja isosiskonsa kanssa kauniissa keltaisessa talossa paikassa, jonka nimi on Vilkkala. Veeti viihtyy varsinkin naapurissa asuvan Vernan kanssa ja yhdessä he keksivät vaikka minkälaisia seikkailuja ja leikkejä. Valitettavasti aikuiset eivät aina pidä Veetin leikeistä, eikä kaikki välttämättä suju ihan Veetin suunnitelmien mukaan… Vilkkalan Veeti on ensimmäinen osa sarjassa, jossa tutustutaan Veetin elämään ja hauskoihin kommelluksiin lapsen arjessa. Sarjan ensimmäisessä osassa kuullaan esimerkiksi valomiekoista, uusista kampauksista ja opitaan, miksi päiväkodissa ei voi olla tulivuoria. Anne Sofie Hammer on tanskalainen lasten- ja nuortenkirjailija, jonka ihastuttavaa Veeti-sarjaa on luonnehdittu moderniksi Vaahteranmäen Eemeliksi. Veeti on hyvin rakastettu hahmo kotimaassaan Tanskassa, ja Anne Sofie Hammer kirjoittaa hauskasti ja lapsiystävällisesti, mutta kuitenkin niin, että hänen tekstinsä ilahduttavat ihan kaiken ikäisiä.
    Show book
  • Vitello on väärinpäin - cover

    Vitello on väärinpäin

    Kim Fupz Aakeson

    • 0
    • 0
    • 0
    Vitello on kyllästynyt kaikkeen. Hän on kyllästynyt asumaan rivitalossa kehätien varrella Äidin kanssa, joka laittaa jatkuvasti spagettia. Hän on kyllästynyt isään, joka ei ole koskaan paikalla ja ärsyttäviin ystäviinsä Maxiin ja Hasseen ja William-kakaraan sekä muroihin maidon kanssa. Mutta onneksi sitten voi tehdä kaiken väärinpäin… Vitello on erittäin kekseliäs poika, joka asuu Äitinsä kanssa rivitalossa kehätien varrella. Hullunkuriset Vitello-kirjat ovat hurmanneet kotimaassaan Tanskassa jo lukuisat lapset ja heidän vanhempansa.
    Show book
  • Vitello tapaa Jumalan - cover

    Vitello tapaa Jumalan

    Kim Fupz Aakeson

    • 0
    • 0
    • 0
    Toisinaan Vitellosta ei ole niin hauskaa olla Vitello, jolla ei ole isää. Mutta sitten hän tapaa vanhan miehen, jolla on iso valkoinen parta. Mies istuu ostoskeskuksen penkeillä juomassa olutta. Vitello tietää vain kaksi miestä, jolla on niin iso valkoinen parta. Yksi on Jumala ja toinen joulupukki. Ja nyt ei ollut joulu. Ja Jumalahan voi saada mitä vain tapahtumaan, mitä tahansa maailmassa… Vitello on erittäin kekseliäs poika, joka asuu Äitinsä kanssa rivitalossa kehätien varrella. Hullunkuriset Vitello-kirjat ovat hurmanneet kotimaassaan Tanskassa jo lukuisat lapset ja heidän vanhempansa.
    Show book
  • Barbie ja taikatossut - cover

    Barbie ja taikatossut

    Mattel

    • 0
    • 0
    • 0
    Kristyn on balettitanssija, joka haaveilee unelmaroolista. Saadessaan jalkaansa pinkit taikatossut hän tempautuu sisään klassikkobalettien maailmaan – ja tähdeksi! Balettien tarinat ovat kuitenkin täynnä synkkiä sävyjä. Onnistuuko Kristyn pakenemaan vai jääkö hän unelmamaailman vangiksi?
    Show book
  • Viikinkien aarre - cover

    Viikinkien aarre

    Tapani Bagge

    • 0
    • 0
    • 0
    Historiallinen dekkarisarja vie jännittävään seikkailuun viikinkien aarteen jäljille!Veneretkellään Espoossa Heikki kohtaa viikinkien lohikäärmelaivan, joka purjehtii sumussa ilman miehistöä. Samalla retkellä hän löytää kallioon hakattuja riimukirjoituksia. Pian salaseura Apassit ja professori Rieti ovat viikinkien aarteen jäljillä, mutta sitten Rieti katoaa, ja muita uhkaa Thor-jumalan kosto. Löytyykö aarre ja millainen se on? Löytyykö professori? Kostaako Thor?Apassit on mukaansatempaava dekkarisarja, jossa ratkotaan salaperäisiä tapauksia 1910-luvulla. Apasseihin kuuluvat Heikki, Otto, Erik, Samuli sekä Heikin kaksossisaret Elli ja Nelli.
    Show book
  • Pekko ja Petriina 13: Islanninhevonen - cover

    Pekko ja Petriina 13:...

    Kirsten Sonne Harild

    • 0
    • 0
    • 0
    Satumainen ratsastusloma IslannissaPetriina on saanut upean syntymäpäivälahjan: viikon ratsastusloman Islannissa. “Mutta entä Pekko, pääsekö sekin mukaan?” Ei, Pekko ei tule mukaan, mutta Petriina saisi ratsastaa islanninhevosella ja hankkia monta uutta ja mahtavaa kokemusta matkalta. Yhdestä islanninhevosesta tuleekin Petriinalle aivan erityinen.Pekko ja Petriina on hauska ja koskettava kirjasarja poneista, ystävyydestä ja hevostyttöydestä. Tanskalainen Kirsten Sonne Harild on julkaissut Tanskassa jo yli 70 lastenkirjaa. Hänellä on taito kirjoittaa lasten maailmasta lasten silmin.
    Show book