Begleiten Sie uns auf eine literarische Weltreise!
Buch zum Bücherregal hinzufügen
Grey
Einen neuen Kommentar schreiben Default profile 50px
Grey
Jetzt das ganze Buch im Abo oder die ersten Seiten gratis lesen!
All characters reduced
87 sekuntia - cover

87 sekuntia

Lone Theils

Übersetzer Sirpa Alkunen

Verlag: SAGA Egmont

  • 0
  • 0
  • 0

Beschreibung

Kööpenhaminan kanaaleilla vaanii kuolema.
Tanskan pääkaupungissa aamu valkenee synkkänä, kun turistien rakastamasta Christianshavnin kanavasta nostetaan naisen eloton ruumis. Tuore palovamma naisen kädessä kiinnittää rikostutkija Georg Guldmanin huomion, eikä kestä kauaa kun Guldman on varma kahdesta asiasta: kyseessä on murha, eikä nainen ole ainoa uhri.
Tutkinta vie tarkkanäköisen Guldmanin Kööpenhaminan ravintolapiireihin, mahtipontisiin hallintokortteleihin ja oopperan kulisseihin. Varjoissa vaanii niin pirullinen murhaaja, että selviääkö totuus koskaan?
Verfügbar seit: 04.02.2025.
Drucklänge: 76 Seiten.

Weitere Bücher, die Sie mögen werden

  • Sinusta en luovu - cover

    Sinusta en luovu

    Michaela Winglycke

    • 0
    • 0
    • 0
    Eräänä kesäyönä, keskellä hääjuhlia Duvert-hotellissa, yksi hotellin työntekijöistä löytyy kuolleena. Uhri paljastuu Vimmerbyn valloittaneen hotellisuvun jäseneksi. Poliisitarkastaja William Johnson on häissä vieraana ja hänen epäilyksensä heräävät heti. Voisiko kyseesä olla murha? 
    Kuulusteluissa alkaa vaikuttaa siltä, että hotellin työntekijät ja omistajaperhe vääristelevät totuutta. Puhuuko joku heistä kuitenkin totta?
    
    Williamin puoliso Josephine on vanhempainvapaalla hoitamassa pariskunnan yksivuotiasta tytärtä ja saa satunnaisesti apua myös naapuriltaan Alicelta. Alicea tuntuu vaivaavan jokin ja Josephine epäilee, että tämän vanhempien väleissä on jotain outoa. Williamin kollega Emilia taas on luovuttanut vanhempainvapaansa Williamin nuoremmalle veljelle Jamesille.
    
    Lämpötilan noustessa jännitys tiivistyy ja yksi kysymys nousee yhä uudelleen esiin. Kuka valehtelee? 
    
    Sinusta en luovu on neljäs osa poliisitarkastaja William Johnsonista kertovassa sarjassa, jossa murhatutkimukset, ihmissuhteet ja pikkukaupungin elämä yhdistyvät taitavasti punotuksi kokonaisuudeksi, jota ei malta laskea käsistään. Kirjailija Michaela Winglycke on käyttäytymistieteilijä ja on opiskellut lakia Tukholmassa. Hän varttui itse Vimmerbyn pikkukaupungin lähistöllä.
    Zum Buch
  • Sukeltaja - cover

    Sukeltaja

    Håkan Östlundh

    • 0
    • 0
    • 0
    Pinnan alla piilee jotakin synkkää
    
    Gotlantia koettelee poikkeuksellinen helleaalto, joka jatkuu pitkälle syksyyn asti. Painostava ja raskas ilma ei kuitenkaan ole syy 24-vuotiaan Jennyn univaikeuksiin. Häntä piinavat oudot painajaiset hämäristä lapsuusmuistoista. Kun Jenny lopulta päättää viedä asian poliisille, alkaa erikoinen tutkinta. Nuoren naisen kertomus osoittautuu pelottavan yhdenmukaiseksi Ranskassa 17 vuotta sitten tapahtuneen murhatapauksen kanssa. Fredrik Broman kollegoineen onkin uudenlaisen haasteen edessä: voiko unissa paljastuneihin muistoihin luottaa? Samaan aikaan pinnalle nousee toinen kuolemantapaus, kun uimassa olleet pojat tekevät karmivan löydön. Vedessä kelluu sukeltajan ruumis. Kun johtolankoja aletaan yhdistellä, paljastuu jotakin hirveää. Mitä 17 vuotta sitten oikeasti tapahtui? 
    
    Useat arvostelijat ovat kutsuneet Håkan Östlundhia Gotlannin rikoskirjallisuuden kuninkaaksi. Sukeltaja on Fredrik Bromanista ja tämän poliisikollegoista kertovan sarjan toinen osa.
    Zum Buch
  • Vielä liekki roihuaa - cover

    Vielä liekki roihuaa

    Susanne Fellbrink

    • 0
    • 0
    • 0
    Cilla Fallanderilla on jälleen tuhat rautaa tulessaCillan perustama uusi juhlahuoneisto, Plan Tre, täytyisi saada kuntoon ennen kuin juhlasesonki pyörähtää käyntiin, mutta Cilla saa huomata, että uuden yrityksen perustaminen ei olekaan aivan helppo homma. Mikään ei tunnu menevän putkeen, ja harmia piisaa niin henkilökunnasta kuin kutsumattomista vieraistakin. Kaiken kukkuraksi juhlatilassa tuntuu kummittelevan, sillä öiseen aikaan ilmastointihuoneesta kuuluu outoja ääniä.Samaan aikaan Sundvallissa kolme muutakin naista kamppailee omien haasteidensa kanssa. Ylikontrolloiva poikaystävä on ahdistanut nuoren Alvan nurkkaan, eronnut Julia taas yrittää selvityä arjestaan kehittämällä ikävän riippuvuuden, ja leskeksi jääneen Millyn murheena on huumeisiin langennut poika Fredrik. Cillan, Alvan, Julian ja Millyn kohtalot punoutuvatt yhteen Plan Tre -juhlahuoneistossa ja he joutuvat keskellä arvaamattomia tapahtumia. Sitten eräänä iltana juhlatilan takapihan roskasäiliöstä löytyy ruumis…Vielä liekki roihuaa on Cilla Fallanderista ja Sundvallista kertovan sarjan neljäs osa. Ruotsalainen kirjailija ja laulaja-lauluntekijä Susanne Fellbrink yhdistelee taitavasti ihmissuhdedraamaa ja trilleriä ja ammentaa kirjoihinsa paljon omista henkilökohtaisista kokemuksistaan showbisneksessä.
    Zum Buch
  • Vielä kello tikittää - cover

    Vielä kello tikittää

    Susanne Fellbrink

    • 0
    • 0
    • 0
    Viihdeteollisuuden kulisseissa kaikki ei ole sitä, miltä näyttääLaulaja Cilla Fallanderilla on takanaan vaikea syksy. Kuuluisan levy-yhtiön johtajan houkuttelemana hän on ajautunut vastentahtoisesti osallistumaan Stärnfabrikeniin, erääseen maan suurimmista reality-ohjelmista, jossa nuoret ja lahjakkaat osallistujat kilpailevat paikastaan musiikkimaailman valokeilassa. Myös 16-vuotias Leyla Kolte haaveilee tähteydestä. Viihdeteollisuus näyttää kuitenkin sekä Cillalle että Leylalle raadolliset kasvonsa.Uudenvuodenaattona Cilla show-ryhmineen valmistautuu illan esitykseen hotelli Södra bergetissä. Cillan tietämättä myös Stjärnfabrikenin tuotantoryhmä on kirjautunut samaan hotelliin, valmiina käynnistämään kuvaukset. Kun raju lumimyrsky pyyhkäisee yli Sundsvallin ja lumen saartamasta hotellista alkaa kadota vieraita, on Cillan jälleen selviydyttävä hengenvaarallisesta tilanteesta. Onko uudenvuoden juhlintaan soluttautunut murhaaja?Vielä kello tikittää on kolmas osa musiikkiuraa tavoittelevasta Cilla Fallanderista kertovassa sarjassa. Ruotsalainen kirjailija ja laulaja-lauluntekijä Susanne Fellbrink yhdistelee taitavasti ihmissuhdedraamaa ja trilleriä ja ammentaa kirjoihinsa paljon omista henkilökohtaisista kokemuksistaan showbisneksessä.
    Zum Buch
  • Ääni - cover

    Ääni

    Jorgen Jaeger

    • 0
    • 0
    • 0
    Kuolema ajaa Audia 
    
    Tutka poimii mielipuolisesti kaahaavan auton liikennevalvonnan yhteydessä. Ensimmäisenä paikalla ovat ylikomisario Ole Vik sekä konstaapeli Cecilie Hopen. Tavallinen tiesulkuoperaatio päättyy kohtalokkaaseen katastrofiin, jonka myötä Fjellberghavnin aluesairaalan teho-osastolla yksi poliisi taistelee hengestään ja toinen ilmoitetaan kadonneeksi. 
    
    Tapaus johdattaa poliisin usean murhan äärelle, mutta ainoaksi johtolangaksi jää epäillyn ääni. Poliisipiiriä ravisuttaneet tapahtumat asettavat synkän varjon uuden aseman avaamisen sekä kollegan iloisten ylennysuutisten ylle. 
    
    Samaan aikaan Oslossa valmistellaan mittavia turvatoimia Nobelin rauhanpalkinnon jakototilaisuuteen saapuvalle presidentti Obamalle. Suuri yleisö ei saa koskaan tietää mitä kulisseissa todella tapahtui. 
    
    Jørgen Jæger kuuluu Norjan myydyimpiin ja rakastetuimpiin dekkarikirjailijoihin. Ääni on suositun, kuvitteelliseen Fjellberghavnin pikkukaupunkiin sijoittuvan jännitysromaanisarjan kuudes osa.
    Zum Buch
  • Joulusydän 1: Kuuma menneisyys - cover

    Joulusydän 1: Kuuma menneisyys

    Emma Silver

    • 0
    • 0
    • 0
    "Froteinen kylpytakki oli avautunut vähän lisää, mutta nyt kukaan ei ollut näkemässä häntä. Noëlle antoi takin olla auki ja päästi auringon hellimään kehoaan. Täydeltä terältä paistava aurinko nuoli hänen rintojaan lämmittäen ihanasti. Johan pyöri yhä hänen mielessään."
    Kaupunki on peittynyt valkeaan lumivaippaan, joka saa sen näyttämään satumaalta. Aamuvarhaisella Noëlle näkee yllättäen, kun kadun vastakkaisella puolella oleva kultasepänliike ryöstetään, ja hän soittaa poliisille. Epämiellyttävästä kokemuksesta huolimatta Noëllen mielen valtaa konstaapeli Johan Linder ja tämän hänessä herättämät tuntemukset. Kun ovikelloa taas soitetaan, nainen toivoo, että poliisimies palasi uusine kysymyksineen, mutta ovella seisookin hänen exänsä Erik. Mitä mies tekee hänen talossaan? Ja onko sattumaa, että mies ilmestyy juuri nyt, kun vastakkaisella puolella katua on sattunut ryöstö?
    Kuuma menneisyys on tämän seksiä tihkuvan neliosaisen jouludekkarin ensimmäinen osa.
    Zum Buch