Begleiten Sie uns auf eine literarische Weltreise!
Buch zum Bücherregal hinzufügen
Grey
Einen neuen Kommentar schreiben Default profile 50px
Grey
Jetzt das ganze Buch im Abo oder die ersten Seiten gratis lesen!
All characters reduced
Sukeltaja - cover

Sukeltaja

Håkan Östlundh

Übersetzer Fanni Pentikäinen

Verlag: Word Audio Publishing

  • 0
  • 0
  • 0

Beschreibung

Pinnan alla piilee jotakin synkkää 
 
Gotlantia koettelee poikkeuksellinen helleaalto, joka jatkuu pitkälle syksyyn asti. Painostava ja raskas ilma ei kuitenkaan ole syy 24-vuotiaan Jennyn univaikeuksiin. Häntä piinavat oudot painajaiset hämäristä lapsuusmuistoista. Kun Jenny lopulta päättää viedä asian poliisille, alkaa erikoinen tutkinta. Nuoren naisen kertomus osoittautuu pelottavan yhdenmukaiseksi Ranskassa 17 vuotta sitten tapahtuneen murhatapauksen kanssa. Fredrik Broman kollegoineen onkin uudenlaisen haasteen edessä: voiko unissa paljastuneihin muistoihin luottaa? Samaan aikaan pinnalle nousee toinen kuolemantapaus, kun uimassa olleet pojat tekevät karmivan löydön. Vedessä kelluu sukeltajan ruumis. Kun johtolankoja aletaan yhdistellä, paljastuu jotakin hirveää. Mitä 17 vuotta sitten oikeasti tapahtui?  
 
Useat arvostelijat ovat kutsuneet Håkan Östlundhia Gotlannin rikoskirjallisuuden kuninkaaksi. Sukeltaja on Fredrik Bromanista ja tämän poliisikollegoista kertovan sarjan toinen osa.
Verfügbar seit: 19.02.2024.

Weitere Bücher, die Sie mögen werden

  • Vastustaja - cover

    Vastustaja

    Caroline Grimwalker, Leffe...

    • 0
    • 0
    • 0
    Kun Decemberin vaikutusvaltaisimman suvun perijätär löydetään kuolleena kotinsa ulkopuolelta, joutuu John Wagner mahdottomalta tuntuvan tehtävän eteen. Hän tarvitsee myös apua päästääkseen käsiksi kadonneen vaimonsa Saran tietokoneeseen. Voisiko sen uumenista löytyä tietoa, joka johdattaisi tutkintaa eteenpäin? Kim Cordell puolestaan penkoo menneisyyttä ja yrittää keinoja kaihtamatta kostaa kärsimänsä vääryydet. Mutta meneekö Kim tällä kertaa liian pitkälle?
    
    December on Grimwalker-kirjailijapariskunnan yhteisprojekti: ainutlaatuinen cocktail jännitystä, mysteeriä ja pahaenteistä pikkukaupungin tunnelmaa. Tässä sarjassa ei turhia jarrutella, eikä juonenkäänteissä tai vauhdissa ole säästelty. Varmaa on vain se, että kun kerran saavut Decemberiin, se ei päästä sinua otteestaan.
    
    HUOM. Jotkut kirjassa esiintyvät teemat voivat järkyttää herkimpiä lukijoita.
    Zum Buch
  • Sano että rakastat minua - cover

    Sano että rakastat minua

    Willow Rose

    • 0
    • 0
    • 0
    Kylmäverinen kouluampuja vai salaperäisen sarjamurhaajan uhri - pystyykö Eva Rae pelastamaan sekä Amelie Islandin asukkaat että oman veljensä?            
    
    Eva Raen perheessä kuohuu jälleen. Tällä kertaa harmaita hiuksia aiheuttaa kauan sitten kadonnut isä, joka sieppasi aikoineen Eva Raen sisaren ja pakeni Englantiin. Nyt vuosikymmeniä myöhemmin isä ilmoittaa palanneensa - ja tarvitsevansa kipeästi Eva Raen apua. Eva Raen pikkuveli, jonka olemassaolosta sisaruksilla ei ollut mitään tietoa, makaa koomassa Amelia Islandilla. Lisäksi poikaa syytetään kouluammuskelusta ja tyttöystävänsä kylmäverisestä murhasta. Eva Rae ei tiedä mitä tai ketä uskoa - onko veli viaton, kuten perhe väittää? Ja miten todistaa se maailmalle, joka on jo leimannut nuorukaisen tappajaksi? Samaan aikaan livelähetyksiä tehtaileva sarjamurhaaja suunnittelee toinen toistaan julmempia joukkomurhia. Eva Raella on omat epäilyksensä, mutta uskooko kukaan häntä? Amelia Islandia uhkaa suunnaton vaara, eikä sitä tunnu pysäyttävän mikään. Löytääkö Eva Rae ratkaisun, ennen kuin on liian myöhäistä?
    
    Willow Rose on miljoonia teoksia myynyt menestyskirjailija, jota ei turhaan kutsuta ”juonenkäänteiden kuningattareksi”. Entisestä FBI-profiloijasta, Eva Rae Thomasista, kertova kirjasarja kipusi ilmestyessään heti myyntilistojen kärkeen. Sano, että rakastat minua on sarjan neljäs osa.
    Zum Buch
  • Plastiikkakirurgi - cover

    Plastiikkakirurgi

    Leone Milton

    • 0
    • 0
    • 0
    Valta-aseman väärinkäyttö ja seksuaalinen väkivalta, peittely-yritykset ja vaienneet todistajat: tämä on plastiikkakirurgi Carl-Åke Troiliuksen tarina
    
    Toukokuun 5. päivänä 2007 poliisi pidättää Carl-Åke Troiliuksen, tunnetun plastiikkakirurgin tämän ylellisessä kattohuoneistossa Malmössä. Häntä epäillään 23-vuotiaan potilaansa raiskauksesta. Alkaa hämmentävä näytelmä, jonka tarkoituksena on selvittää, mitä hyvämaineisella vastaanotolla todella tapahtui. Kirjailija ja toimittaja Leone Milton tekee syväluotaavan katsauksen vastenmieliseen rikostapaukseen, joka aiheutti tapahtuma-aikana runsaasti kohua Ruotsin mediassa.
    Zum Buch
  • Hyväntekijä - cover

    Hyväntekijä

    Sara Önnebo

    • 0
    • 0
    • 0
    Gullan Storm haluaa pakoon vanhasta elämästään. Poikaystävän petetyksi tuleminen, kasautuvat työpaineet sekä julkinen paniikkikohtaus trendikkäässä ravintolassa ajavat häntä ahtaalle. Niin terapeutti kuin hyvää tarkoittavat ystävätkään eivät pysty auttamaan, vaan Gullan kaipaa täydellistä irtiottoa. Siispä hän jättää Helsingin sekä työpaikkansa kiinteistönvälittäjänä matkatakseen hiljaiseen Tulisaareen Pohjanmaalle. Keskeltä ei mitään hän toivoo löytävänsä Suomen luonnon rauhan. Tulisaaressa Gullan kohtaa kuitenkin yllättäen uuden rakkauden sekä hiljalleen paljastuvia salaisuuksia. Lisäksi hänestä tuntuu kuin joku tarkkailisi häntä... Kuinka turvallinen syrjäinen mökki onkaan yksinäiselle naiselle? 
    
    ”Hyväntekijä” on kolmas, itsenäinen osa Sara Önnebon trilogiassa “Tulisaaren murhat”, jonka tapahtumapaikkana on pieni Tulisaari. Paikka, jossa menneisyys ja nykyhetki kulkevat käsi kädessä.
    
    Ruotsalainen Sara Önnebo asuu Skånessa kumppaninsa ja kahden lapsensa kanssa. Hän on aiemmin asunut ja työskennellyt ulkomailla noin 15 vuotta, muun muassa Melbournessa, Lontoossa sekä Barcelonassa. Hän on väitellyt tohtoriksi molekyylibiologiasta, ja häntä kiinnostavat kielet, kirjoittaminen sekä lukeminen että vieraat maat kulttuureineen.
    Zum Buch
  • Yksi hyvää toinen pahaa - cover

    Yksi hyvää toinen pahaa

    Tuula T. Matintupa

    • 0
    • 0
    • 0
    Alina Mänty sukeltaa jälleen ihmismielen syvyyksiinKaveriporukka kokoontuu juhlimaan yhdistettyjä nelikymppisiä ja tupaantuliaisia syrjäiselle vanhalle kyläkoululle. Kaikki vanhasta porukasta ovat tavalla tai toisella elämän kolhimia ja jokaisella on omat murheensa. Kosteiden juhlien jälkeen yksi kaveruksista ei kuitenkaan enää koskaan palaa kotiin. Ilta päättyy henkirikokseen. Mutta kuka on syyllinen? Ylikonstaapeli Alina Mänty palaa sairauslomalta ottaakseen vastuulleen kiperän tutkinnan. Alinan intuitio sanoo, että surmaaja löytyy kaveriporukan sisältä. Kaikki kuitenkin vakuuttavat syyttömyyttään, eikä teolle tunnu löytyvän minkäänlaista motiivia. Myös Alinan henkilökohtainen elämä on murroksessa ja hän pohtii perheen mukanaan tuomaa vastuuta. Kykeneekö ihminen mihin vain suojellakseen itseään ja lapsiaan?Yksi hyvää toinen pahaa on seitsemäs osa Etelä-Pohjanmaalle sijoittuvassa dekkarisarjassa, jonka päähenkilönä on älykäs ja kovahermoinen rikosylikonstaapeli Alina Mänty.Tuula T. Matintupa on tuottelias kirjailija, joka on kirjoittanut uransa aikana lukuisia romaaneja ja dekkareiden ohella myös nuortenkirjallisuutta ja fantasiaromaanin. Matintupa asuu Alajärvellä, Etelä-Pohjanmaalla.
    Zum Buch
  • Lehtolapsi - cover

    Lehtolapsi

    Sara Önnebo

    • 0
    • 0
    • 0
    Kun Sofia ja Pekka joutuvat jättämään asuntonsa Lontoossa, he alkavat unelmoida paluusta Suomeen. Löydettyään täydellisen talon pienestä kylästä Tulisaaresta, he päättävät ostaa sen ja asettua Pohjanmaan rauhaan. Pekka on usein työmatkoilla ja raskaana oleva Sofia joutuu viettämään paljon aikaa yksin uudessa kodissa. Talossa alkaa kuitenkin tapahtua outoja asioita ja tilanne muuttuu päivä päivältä levottomammaksi. Sofia päättää ottaa selvää talon historiasta ja saa tietää, että yli sata vuotta sitten talossa tapahtui kauhea tragedia. Sofia ei osaa aavistaa, millaisten voimien kanssa hän on tekemisissä... Yhtäkkiä Sofian elämä on kääntynyt päälaelleen ja tilanne uhkaa myös hänen syntymätöntä lastaan.
    
    'Lehtolapsi' on toinen, itsenäinen osa Sara Önnebon trilogiassa 'Tulisaaren murhat', jonka tapahtumapaikkana on pieni Tulisaari. Paikka, jossa menneisyys ja nykyhetki kulkevat käsi kädessä.
    
    Ruotsalainen Sara Önnebo asuu Skånessa kumppaninsa ja kahden lapsensa kanssa. Hän on aiemmin asunut ja työskennellyt ulkomailla noin 15 vuotta, muun muassa Melbournessa, Lontoossa ja Barcelonassa. Hän on väitellyt tohtoriksi molekyylibiologiasta, ja häntä kiinnostavat kielet, kirjoittaminen ja lukeminen sekä vieraat maat kulttuureineen.
    Zum Buch