Rejoignez-nous pour un voyage dans le monde des livres!
Ajouter ce livre à l'électronique
Grey
Ecrivez un nouveau commentaire Default profile 50px
Grey
Abonnez-vous pour lire le livre complet ou lisez les premières pages gratuitement!
All characters reduced
Hyökyaalto - cover

Hyökyaalto

Cecilia Sjögren

Traducteur SAGA Egmont

Maison d'édition: SAGA Egmont

  • 0
  • 0
  • 0

Synopsis

Menneisyys hukuttaa kaiken alleen tummasävyisessä ja yllättävässä esikoisdekkarissa.
Norrtäljeläisessä vanhainkodissa yksi asukkaista kuolee epäilyttävissä olosuhteissa. Tapaus herättää eläköityneen poliisi Tore Linhdahlin epäilykset. Miksi vanhainkodin henkilökunta vaikenee vanhan miehen kuolemasta?
Paikallislehden nuoren kesätoimittaja Veronika Wiklundin journalistinura on ajautumassa karille ilman kunnollisia juttuaiheita. Kun Tore ottaa häneen yhteyttä ja kertoo epäilyksistään, Veronika haistaa mehevän skuupin ja ryhtyy ex-poliisin kanssa yhteistyöhön.
Parivaljakko alkaa penkoa tapahtumia, ja pian heille selviää, että kyse on paljon suuremmasta rikosvyyhdistä kuin pelkästä kuolemasta vanhainkodissa. Rikoksen juuret ulottuvat kauas toiseen maailmansotaan, ja häikäilemättömiä murhia paljastuu lisää. Kuinka pitkälle murhaaja on valmis menemään, jotta totuus ei paljastuisi?
KIRJASTA SANOTTUA
"Uskomattoman vahva esikoisromaani, joka erottuu joukosta ja herättää toivoa jatko-osasta" – kirjailija Denise Rudberg
"Hyökyaalto on epätavallisen hahmovetoinen rikosdebyytti, joka koukuttaa pitkälle mietityllä henkilökuvauksellaan." – Stefan Sauk, äänikirjalukija
Disponible depuis: 09/12/2025.
Longueur d'impression: 595 pages.

D'autres livres qui pourraient vous intéresser

  • Käyköön oikeus armosta - cover

    Käyköön oikeus armosta

    Michaela Winglycke

    • 0
    • 0
    • 0
    Keskellä väkijoukkoa tapahtuva murha ravistelee Vimmerbyn pikkukaupunkiaOn toukokuu ja Vimmerbyssä järjestetään vuosittainen opiskelijoiden paraati. Källangsparkeniin on kerääntynyt paljon väkeä ja aurinko paistaa kirkkaalta siniseltä taivaalta – tunnelma on parhaimmillaan. Ilonpidon rikkoo kuitenkin äkillinen laukauksen ääni, ja kaikkien kauhuksi joku kaatuu maahan juhlivan ihmisjoukon keskellä. On tapahtunut murha. Poliisitarkastaja William Johnson johtaa tutkintaa yhdessä kollegoidensa kanssa. Pian käy ilmi, että uhrilla oli menneisyydessään paljon salattavaa ja jopa useita vihollisia. Mutta olisiko joku heistä valmis tappamaan? Juristina työskentelevä Josephine on juuri saanut päätökseen huoltajuuskiistan, jossa viisivuotiaan Bonnien huoltajuus myönnetään tämän isälle, Josephinen asiakkaalle, josta Bonnien äiti on yrittänyt jo kauan vieraannuttaa lastaan. Bonnien juonitteleva äiti yrittää kuitenkin tehdä kaikkensa, jotta lain päätöstä ei saada käytännössä toteutumaan. Käyköön oikeus armosta on kolmas osa poliisitarkastaja William Johnsonista kertovassa sarjassa, jossa murhatutkimukset, ihmissuhteet ja pikkukaupungin elämä yhdistyvät taitavasti punotuksi kokonaisuudeksi, jota ei malta laskea käsistään. Kirjailija Michaela Winglycke on käyttäytymistieteilijä ja opiskelee lakia Tukholmassa. Hän varttui itse Vimmerbyn pikkukaupungin lähistöllä.
    Voir livre
  • Kaunokaiset - cover

    Kaunokaiset

    Karin Slaughter

    • 0
    • 0
    • 0
    Kaikilla on salaisuuksia. Eräät ovat vain brutaalimpia kuin toiset. Hänen miehensä murhataan kylmäverisesti. Hänen sisarensa on kadonnut jäljettömiin. Kun Claire alkaa kaivella menneitä, hän ymmärtää elämänsä valheellisuuden – että hänen miehensä olikin jotakin aivan muuta kuin hän oli luullut. Pian hänelle selviää, että totuus on julmempi kuin hän oli koskaan osannut kuvitellakaan. Karin Slaughter on kirjoittanut psykologisen trillerin, joka on niin jännittävä, että sen kesken jättäminen tekee suorastaan kipeää. Kaunokaiset on mestariteos: älykäs, taitavasti kirjoitettu ja täydellisen hyvä.
    Voir livre
  • Kummisedän hautajaiset - cover

    Kummisedän hautajaiset

    Tapani Bagge

    • 0
    • 0
    • 0
    Rempseän vauhdikas rikossarja Hämeenlinnan alamaailmasta saa jatkoa. Poliisi Leila Pohjasen kummisetä Veikko on räjähtänyt oudosti huussinsa mukana taivaan tuuliin. Kummisetä testamenttaa mökkinsä Leilalle, mutta perinnemaisemassa ei huoju enää maitohorsma vaan naapurin kannabisviljelmät. Leila alkaa epäillä, että naapurin epämääräisillä viljelyksillä on jotain tekemistä hänen setänsä kuoleman kanssa. Ex-rikollinen Allu Nygren on luvannut Leila-puolisolleen pysyä kaidalla tiellä, mutta rikollispomo Hurme tarvitsee Allun apua. Hämeenlinnan rikollispiireissä pulpahtavat vanhat kaunat pintaan eikä ruumiilta vältytä. Kummisedän hautajaiset on kuudes osa Hämeenlinna noir -sarjassa, jota värittää Tapani Baggelle tyypillinen letkeä kerronta ja musta huumori.
    Voir livre
  • Hallavainen 6: Aavelaiva - cover

    Hallavainen 6: Aavelaiva

    Päivi Alasalmi

    • 0
    • 0
    • 0
    Uppoavan laivan uumenissa uinuu salaisuus, jota selvittäessään Hallavainen käy kilpajuoksua kellon ja kuoleman kanssa
    
    Näsijärveen vähitellen vajoava sisävesilaiva herättää veneilijöissä pelon väristyksiä, mutta laivan sisätiloista vasta käykin ilmi kammottavia tapahtumia. Rikosylikonstaapeli Hallavainen ja vanhempi rikoskonstaapeli Sirkiä ajautuvat mukaan rikosten pyörteeseen kuin saaliit pyydykseen.
    
    Anu Hallavainen saa asiakkaakseen traumatisoituneen naisen, jonka tarina sysää herkän terapeutin pohtimaan ihmisluonnon synkimpiä syövereitä. Hammaskeiju palkataan työpaikkaan, jossa hän ui kuin kala vedessä. Jälleen syttynyt elämänhalu syöksee hänet kiihtyvien tapahtumien virtaan. Karla Kuusivaaran aika mataa vankilassa. Päiviensä ratoksi hän sukeltaa sielunsa sopukoihin.
    
    Päivi Alasalmen Hallavainen-dekkarisarjan katu-uskottavat poliisit, kylmäveriset rikolliset ja tarkka rikospsykologia on viehättänyt kovaksikeitetyn rikosromaanin ystäviä. Mustan huumorin sävyttämä Aavelaiva on Alasalmen 30. teos ja Hallavainen-sarjan kuudes osa.
    Voir livre
  • Pahan kasvot - cover

    Pahan kasvot

    Stefan Tegenfalk

    • 0
    • 0
    • 0
    Pahan kasvot on dramaattinen päätös Stefan Tegenfalkin kehutulle trilogialle, jonka edelliset osat ovat Vihan aika ja Koston vanki. Rikoskomisario Walter Gröhn ei ole ollut oma itsensä sen jälkeen, kun hänet siirrettiin pois Ruotsin oikeuslaitoksen huipulle linkittyneestä murhajutusta. Hän päättää ottaa vapaata ja lähtee Ranskaan tapaamaan Europolin kontaktejaan ja etsimään heidän avullaan vastauksia avoinna oleviin kysymyksiin.  Ylikonstaapeli Jonna de Brugge on poliisin sisäisen tutkinnan kohteena, koska syyllistyi virkavirheeseen jahdatessaan etsintäkuulutettua. Jonna kuitenkin jatkaa murhaajan jäljittämistä omin päin ja joutuu tietomurtojen ja laittomien tutkimusten kautta keskelle painajaismaista ajojahtia.
    Voir livre
  • Kuolevaksi julistettu - cover

    Kuolevaksi julistettu

    Seppo Jokinen

    • 0
    • 0
    • 0
    Lukijoiden rakastamassa sarjassa tamperelainen komisario Koskinen ratkoo mutkikkaita rikosvyyhtejä.
    
    Komisario Koskinen saa selvitettäväkseen oudon vainoamisjutun. Mies on kuoleman kielissä muttei suostu silti yhteistyöhön. Samaan aikaan naisia ahdistellaan Tampereella. Onko vanha hiippari palannut rikospaikalle?
    
    Seppo Jokinen (s. 1949 ) työskenteli 30 vuoden ajan Tampereen kaupungin tietotekniikkakeskuksessa, kunnes jäi vapaaksi kirjailijaksi vuonna 2006. Komisario Koskisesta kertovat kirjat muodostavat yhden Suomen suosituimmista dekkarisarjoista. Nykyään Koskisen tutkimuksia seurataan myös Eero Ahon tähdittämässä TV-sarjassa.
    Voir livre