Begleiten Sie uns auf eine literarische Weltreise!
Buch zum Bücherregal hinzufügen
Grey
Einen neuen Kommentar schreiben Default profile 50px
Grey
Jetzt das ganze Buch im Abo oder die ersten Seiten gratis lesen!
All characters reduced
Kolme miestä Toyotassa - cover

Kolme miestä Toyotassa

Alpo Ruuth

Verlag: SAGA Egmont

  • 0
  • 0
  • 0

Beschreibung

Laman iskiessä Sepe, Mäkinen ja Söderman joutuvat keksimään uuden, epärehellisen elinkeinon.
Filmimies Sepe, valokuvaaja Mäkinen ja sähkömies Söderman huomaavat 1990-luvun laman murskanneen haaveensa ja vieneen pois kaikenlaista, jota he ovat pitäneet itsestäänselvyytenä. Kaikki ovat jääneet työttömiksi, mutta Sepe ja Mäkinen välttyvät asunnottomuudelta kotiutuessaan Södermanin autotalliin. Se ei ole hassumpi, ja aina löytyy sentään pari lanttia kahviin, kaljaan ja tupakkaan. Henkensä pitimiksi kolmikko alkaa myydä varastettua viinaa. Myyntimatkoilla he kulkevat luotettavalla Toyotallaan.
Ilmassa väreilee, kun Sepe iskee silmänsä viehättävään pankkivirkailijaan, Sariin. Sari haaveilee vauvasta, mutta hidas viinabisnes on kääntänyt Sepen ajatukset toisaalle. Miehen mielessä siintää pankkiryöstö, joka voisi ratkaista kerralla kolmikon rahahuolet. Mutta uskaltavatko miehet mennä niin pitkälle?
Verfügbar seit: 20.11.2024.
Drucklänge: 282 Seiten.

Weitere Bücher, die Sie mögen werden

  • Matka – eroottinen novelli - cover

    Matka – eroottinen novelli

    Cupido

    • 0
    • 0
    • 0
    Andries oli katsellut, kun Johannes oli työskennellyt ylävartalo paljaana. Näky herätti hänessä voimakkaan halun nähdä miehen kaunis, ruskea vartalo, niin, alastomana, ja että hän saisi koskettaa tätä ja suudella suulle. Andries tiesi, että se oli kiellettyä, suuri kauhistus ja että hän joutuisi ikuisiksi ajoiksi helvettiin epäpuhtaiden ajatustensa tähden, mutta jokin sai hänet uskomaan, ettei tämä ollut lainkaan saastaista, se oli kaipausta tai ystävyyttä, ehkä rakkautta.
    Hän siis yritti kömpelyydestään huolimatta lähestyä Johannesta. Ajatus tämän kehosta oli houkutteleva. Tänä iltana he viimeinkin pääsisivät nukkumaan yhdessä. Oli niin lämmin, että he pystyivät nukkumaan ulkosalla vaunujen alla samalla, kun Johanneksen vanhemmat ja sisarukset nukkuivat vaunun sisällä. He tarvitsivat vain kevyen olkipatjan alustakseen ja luultavasti myös jonkinlaisen peiton.
    Kuinka tarina jatkuu?
    Zum Buch
  • Henkeen ja vereen - cover

    Henkeen ja vereen

    David Baldacci

    • 0
    • 0
    • 0
    Intensiivinen trilleri vie keskelle Washingtonin pimeää puolta
    
    Mason 'Mace' Berry on entinen poliisi, joka kidnapattiin sekä lavastettiin syylliseksi rikokseen. Nyt hän vapautuu vankilasta ja haluaa takaisin poliisiksi. Syyttäjä puolestaan tahtoo Masonin takaisin telkien taakse.
    
    Nuori asianajaja Roy Kingman alkaa tutkia naispuolisen kollegansa erikoista kuolemaa. Hän tapaa Masonin, ja kaksikko päättää selvittää tapausta yhdessä. Pian heille paljastuu yllättäviä salaisuuksia pääkaupungin hallintokoneistosta.
    
    Menestyskirjailija David Baldaccin teoksessa tavallinen murhatutkinta muuttuu yllättäen joksikin paljon monimutkaisemmaksi - ja kuolettavammaksi.
    Zum Buch
  • Fabergén jäljillä - cover

    Fabergén jäljillä

    Meritta Koivisto

    • 0
    • 0
    • 0
    Kotimaisen cozy crime -minisarjan veikeä aloitus!
    
    Kiira ajelehtii elämässään vailla urasuunnitelmia. Yllättäen hänelle tarjotaan pestiä maaseutukylän paikallislehden päätoimittajana. Kiira ottaa epäillen paikan vastaan mutta saa pian kuulla edeltäjänsä kuolleen epäselvissä olosuhteissa. Hän alkaa selvitellä tämän kohtaloa.
    
    Trillerimestari Meritta Koivisto heittäytyy astetta leppoisampiin tunnelmiin herkullisen koukuttavan Kiira Puolakka -sarjan myötä. Näissä cozy crime -henkisissä minitarinoissa yhdistyvät mahtavasti rikosmysteerit ja romantiikka, ja ne kuuntelee helposti yhdeltä istumalta.
    
    Sarjassa seikkailee kolmekymppinen Kiira, menevä ja utelias kaupunkilaissinkku, joka ajautuu itsenäisesti tutkimaan selvittämättömiä rikoksia. Kiira Puolakka -sarja on ilmestynyt alun perin Me Naisten jatkokertomuksena.
    Zum Buch
  • Punainen lohikäärme - cover

    Punainen lohikäärme

    Max Manner

    • 0
    • 0
    • 0
    Tiivistunnelmaisessa trillerissä sukelletaan mielen ja menneisyyden syövereihin
    
    Kylmäveriset teloitukset Roomassa, Pariisissa ja Lontoossa ovat vain alkusoittoa sille, kun väkivallan lonkerot ulottuvat yllättäen Ahvenanmaan rauhalliseen saaristoon. Tapahtumien polttopisteeseen ajautuu Annika Malm, joka etsii saarelta biologista isäänsä, legendaarista ja pelättyä rikollispomoa.
    
    Rikosetsivä Stein Storesen saa tehtäväkseen palauttaa Annika Malmin takaisin Tukholmaan,  mutta Annika pakenee ja päätyy suoraan vihollisen ytimeen - eristettyyn huvilaan, jossa kohtalot kietoutuvat toisiinsa verisesti.
    
    Punainen lohikäärme on Vaxholm-trilogian viimeinen osa, jonka tapahtumat sijoittuvat Tukholman ja Turun rannikoille. Max Manner tunnetaan etenkin intensiivisistä rikosromaaneistaan. Manner on myös voittanut Vuoden johtolanka 2025 -palkinnon.
    Zum Buch
  • Tähtimerkit-sarja: 10 eroottista tarinaa kauriille - cover

    Tähtimerkit-sarja: 10 eroottista...

    Sara Agnès L., Nina Alvén, ...

    • 0
    • 0
    • 0
    "Ja siinä kun minä istuin, reidet tiukasti yhdessä, alkoi pilluni turvota ja kostua. Mikä petturi. Mutta minä olin jo antanut halulleni periksi. Haavoittuvuus teki minulle jotain, mitä mikään muu ei tehnyt. En edes minä itse ole aiemmin saanut itseäni päästämään kontrollia. Olin yksinkertaisesti suunniltani kiimasta."
    Kauris on herkkä ja aistikas sängyssä. Tälle tähtimerkille seksi on mahdollisuus pitkään ja kiinnostavaan tutkimusmatkaan, jossa edetään rauhassa, ajan kanssa ja kiireettä. Hänen kanssaan petikumppani ei todellakaan jää kylmäksi eikä joudu lähtemään paikalta tyydyttymättömänä. Kauriit ovat kiihkeitä rakastajia, joille kumppanin tyytyväisyys on tärkeä tavoite.
    Tässä kokoelmassa on seuraavat novellit:
    Joka toinen viikko - eroottinen novelli
    Kylpylä – eroottinen novelli
    Rakkaani - eroottinen novelli
    Runoilijatar - Eroottinen novelli
    Kätketty paratiisi - eroottinen novelli
    Kolmen tanssi - eroottinen novelli
    Hänen allaan - eroottinen novelli
    Naisen Vallassa - eroottinen novelli
    Pääsiäismuna - eroottinen novelli
    Candy ja Hugo - eroottinen novelli
    Zum Buch
  • Simon - cover

    Simon

    Marianne Fredriksson

    • 0
    • 0
    • 0
    Menestyskirjailijan elämäntäyteinen tarina nuoresta pojasta toisen maailmansodan Ruotsissa
    
    Simon Larsson, puoliksi juutalainen adoptiolapsi, kasvaa göteborgilaisessa työläisperheessä. Simonin erilaisuus muokkaa hänestä vahvan, ja kasvukumppanikseen hän löytää luokkatoverinsa Isakin. Yhdessä pojat matkaavat aikuisuuteen, löytävät miehisyytensä ja kokevat omat kiirastulensa. Taustalla kaikuu sotasaappaiden jyske, ja poikien menneisyys tuntuu olevan jatkuvasti läsnä. Mutta kun musiikki tulvehtii Simonin maailmaan, hänelle avautuu uusi tie tulevaisuuteen.
    
    Simon on suurten ikäluokkien romaani, jossa arkipäivän nyansseista kasvaa monivivahteinen kertomus elämän suurista totuuksista. Simonin tarinaan kietoutuvat kahden suvun elämänkohtalot, Euroopan historia ja kasvamisen vaikeudet. Simon on Marianne Fredrikssonin myydyimpiä teoksia.
    
    "Ihana ja koskettava kirja, joka liikkuu pintaa syvemmissä kerroksissa. Portit aukeavat , kyyneleet tulvahtavat silmiin." – Helsingborgs Dagblad
    
    Ilmestynyt ensimmäisen kerran suomen kielellä vuonna 1999.
    Zum Buch