Rejoignez-nous pour un voyage dans le monde des livres!
Ajouter ce livre à l'électronique
Grey
Ecrivez un nouveau commentaire Default profile 50px
Grey
Abonnez-vous pour lire le livre complet ou lisez les premières pages gratuitement!
All characters reduced
Duch od stepu - Przygrawka do nowej poezji - cover

Duch od stepu - Przygrawka do nowej poezji

Józef Bohdan Zaleski

Maison d'édition: Ktoczyta.pl

  • 0
  • 0
  • 0

Synopsis

Józef Bohdan Zaleski to jeden z pierwszych polskich poetów romantycznych, zaliczany do szkoły ukraińskiej polskiego romantyzmu. Nazywany patriarchą poezji polskiej, cieszył się uznaniem młodszego pokolenia, m.in. Adama Mickiewicza, choć inni polscy wieszczowie nie szczędzili mu słów krytyki. Jego poezje odznaczały się charakterystyczną melodyką, co przydawało mu popularności i inspirowało kompozytorów.
Disponible depuis: 23/08/2020.
Longueur d'impression: 31 pages.

D'autres livres qui pourraient vous intéresser

  • Przeczucie - Wiersze wybrane przetłumaczyła Dorota Trela - cover

    Przeczucie - Wiersze wybrane...

    Płamen Siwow

    • 0
    • 0
    • 0
    Płamen Siwow (ur. 1970) – bułgarski poeta, publicysta, gitarzysta, kompozytor, autor tekstów piosenek, członek zespołu muzycznego Toczka BG. Wiele z jego tekstów funkcjonuje przede wszystkim jako piosenki, wykonywane zarówno przez grupę Toczka BG, jak również solowo. Tematyka jego utworów jest różnorodna – opiewa piękno przyrody, zagłębia się w świat ludzkich emocji, przeżyć, prowokuje, stawia egzystencjalne pytania. Znaleźć można w niej odniesienia biblijne, uniwersalne w swoim przesłaniu, jak również obrazy z otaczającej nas, nieraz brutalnej i smutnej współczesności.  
    „Przeczucie” to pierwszy wybór wierszy autora w języku polskim. 
    Voir livre
  • Intymne życie Moniki P - cover

    Intymne życie Moniki P

    Dawid Przybysz

    • 0
    • 0
    • 0
    Dobra, bez zbędnego pieprzenia. Mam na imię Monika i chcę Wam opowiedzieć krótką historię mojego życia. Obiecuję, że będzie śmiech, łzy i dobry seks (słaby niestety też). Podzielę się z Wami przemyśleniami i najbardziej intymnymi chwilami. Jako mężatka po trzydziestce zdałam sobie sprawę, że muszę w końcu coś zmienić, bo tak naprawdę nie jestem zadowolona z życia. Pracę mam spoko, ale szef jest odrażającym dupkiem i lubi często sypać obleśnymi tekstami. Mój specyficzny mąż przejawia dość dziwny fetysz, o którym przeczytacie później. Jedyne, czego możecie mi pozazdrościć, to przyjaciółki, z którymi nie sposób się nudzić.Mam do Was jedną prośbę. Nie dawajcie tej książki do przeczytania swoim facetom – niech lepiej nie wiedzą, co tak naprawdę o nich myślimy…Monika P.
    Voir livre
  • Bachantki - cover

    Bachantki

    Eurypides

    • 0
    • 0
    • 0
    Adaptacja bachicznego mitu o początkach kultu Dionizosa oraz sprzeciwie, jaki wywołał wśród mieszkańców Hellady. Skupia się na ostatnich, a zarazem najbardziej dramatycznych wydarzeniach boskiego mitu – od pochwycenia Dionizosa, aż do śmierci króla Teb Penteusza, która nastąpiła w wyniku sprzeciwu wobec nowo powstałych praktyk burzących stary porządek. Wątek, który już wcześniej poruszył w swojej tragedii Ajschylos, wzbogacony został o zemstę Dionizosa na siostrach zmarłej matki, które podawały w wątpliwość jego boskie pochodzenie.
    Voir livre
  • Iliada - cover

    Iliada

    Homer Eon Flint

    • 0
    • 0
    • 0
    Homer 
    Na temat Homera brak jednoznacznych informacji biograficznych i nie manawet pewności, czy Iliada i Odyseja miały jednego autora. W obydwudziełach wyraźny jest wpływ tradycji ustnej, o czym świadcząpowtarzające się formuły (np. stałe, rozbudowane określeniabohaterów). Pojawiały się zatem teorie, że Iliada i Odyseja stanowiązlepki anonimowych pieśni. Z drugiej strony kompozycja obydwu dziełjuż w starożytności uchodziła za wzorcową. Homer, kimkolwiek był,wprowadza bowiem czytelnika od razu w środek akcji, wcześniejszewydarzenia prezentując stopniowo w retrospekcjach. Iliada nieprzedstawia nawet zdobycia Troi, kończąc się opisem pogrzebu Hektora -jednak smutny koniec miasta zostaje w w poemacie wielokrotnieprzepowiedziany. Poza tym wiadomo, że Homer, kimkolwiek był, pisał dlapubliczności znającej mity i legendy - a więc i dalszy przebieg akcji.Tradycyjnie uważa się, iż Homer żył w VIII w. p.n.e., kilkaset lat powojnie trojańskiej (umiejscawianej zwykle w tzw. okresie archaicznymkultury greckiej). Już w starożytności trwał spór między siedmiomamiastami, pragnącymi uchodzić za miejsce jego urodzenia (były toArgos, Ateny, Chios, Itaka, Kolofon, Pylos i Smyrna). Samo imię poetymogło oznaczać "zakładnika", "ślepca" (tradycja i oparte na niejdzieła sztuki przedstawiają go jako niewidomego, a w Odysei pojawiasię postać ślepego dworskiego śpiewaka) bądź "tego, który składarazem" (a więc kompilatora pieśni aojdów, czyli wędrownych śpiewakówgreckich).Homerowi przypisywane są również tzw. Hymny homeryckie (poświęconeposzczególnym bogom olimpijskim) oraz Batrachomyomachia (poematheroikomiczny o wojnie żab z myszami, parodiujący Iliadę),prawdopodobnie jednak są to dzieła późniejsze. Właściwie wiadomo tylkojedno: Iliada i Odyseja stanowią najstarsze zachowane dzieła greckiejpoezji epickiej i poprzedzają dzieło Hezjoda. Z pewną emfazątwierdzono nawet, że od Iliady zaczyna się grecka tożsamość kulturowa.Ur. VIII-VII w. p.n.e.Zm. Zm. VIII-VII w. p.n.e.Najważniejsze dzieła:  Iliada, Odyseja
    Voir livre
  • Co czytałem umarłym - cover

    Co czytałem umarłym

    Władysław Szlengel

    • 0
    • 0
    • 0
    Władysław Szlengel to jeden z najważniejszych żydowskich poetów okupowanej Warszawy. Jako mieszkaniec getta zapisywał na bieżąco obserwacje z życia w odizolowanej przez Niemców dzielnicy żydowskiej, stanowiące niezwykłe świadectwo o czasie, miejscu i ludziach. Tomik „Co czytałem umarłym” powstał w styczniu 1943 roku, tuż po akcji wywózki społeczności żydowskiej do obozu koncentracyjnego w Treblince. Po wojnie tomik stał się jednym z manifestów literackich sztuki warszawskiego getta.
    Voir livre
  • Pan Tadeusz - Czyli Ostatni zajazd na Litwie - cover

    Pan Tadeusz - Czyli Ostatni...

    Adam Mickiewicz

    • 0
    • 0
    • 0
    Epopeja narodowa z elementami gawędy szlacheckiej, powstała w latach 1832–1834 w Paryżu. Składa się z dwunastu ksiąg pisanych wierszem.Jest 1811 r. Do rodzinnego dworku w Soplicowie wraca po zakończeniu nauk dwudziestoletni Tadeusz Soplica. Gospodarzem Soplicowa jest stryj i opiekun młodzieńca, Sędzia Soplica. Wydaje się, że dwór jest pusty. Jego mieszkańcy wybrali się do pobliskiego lasu. Zwiedzając stare zakamarki, Tadeusz trafia do swego pokoju dziecinnego. Zastaje w nim Zosię, córkę Ewy Horeszkówny. Piękna dziewczyna porusza wyobraźnię młodzieńca. Wieczorem, podczas kolacji wydanej na Zamku, o który się toczy spór pomiędzy ziemiańską rodziną Sopliców a Hrabią, ostatnim potomkiem Horeszków, Tadeusz spotyka uwodzicielską Telimenę. Nawiązuje z nią romans...Adam Mickiewicz nigdy nie nazwał „Pana Tadeusza” eposem lub epopeją. Nie określili go też w ten sposób pierwsi czytelnicy utworu. Wyrażali nawet swoje niezadowolenie z powodu niewielkiej ilości podniosłego tonu w utworze. Uważano, że zawiera za dużo treści rubasznych. Zauważono także, że nie pojawia się w utworze żadna wielka postać historyczna (pojawienie się takiej osoby miało być zgodne z kanonami eposu). Status arcydzieła literatury polskiej oraz eposu narodowego „Pan Tadeusz” uzyskał po 1863 r.
    Voir livre