Join us on a literary world trip!
Add this book to bookshelf
Grey
Write a new comment Default profile 50px
Grey
Subscribe to read the full book or read the first pages for free!
All characters reduced
Isdrottningen - cover

Isdrottningen

Torill Thorup

Translator SAGA Egmont

Publisher: SAGA Egmont

  • 0
  • 0
  • 0

Summary

Första avsnittet av Livet på Solhaug – ett intensivt familjedrama under 1920-talets Norge, fullt av kärlek, svartsjuka och dramatik.
Lier, 1924. Sørine är uppväxt på den idylliska äppelgården Solhaug. Men trots den harmoniska omgivningen är livet på gården inte frid och fröjd. Nio år tidigare gick Sørines bror Kristian bort i en tragisk olycka, och deras morfar klandrar fortfarande sig själv för hans död. När Sørines far meddelar att han ska gifta om sig blir hon rädd att valet kommer driva familjen ännu längre ifrån varandra.
Men ett bröllop ska planeras, och nya familjemedlemmar välkomnas. Och när Sørines nya styvmor Iselin anländer till gården har hon inte bara med sig sin ogifta son – utan också ett dolt förflutet.
Fler serier från "Norska serier":
- "Emma från Averøya" av Harriet Hegstad
- "Polarnätter" av Ellinor Rafaelsen
Available since: 10/30/2025.
Print length: 133 pages.

Other books that might interest you

  • Mörkt förflutet - cover

    Mörkt förflutet

    Marianne MacDonald

    • 0
    • 0
    • 0
    När Emmelines födsel börjar innan det är beräknat, måste Brock och Amalie hals över huvud resa till Grevenfeldt, men vägen är lång och vädret dåligt. Ska de hinna fram i tid?
    
    För Brock väcker födseln många och svåra minnen, och äntligen anförtror han sig till Amalie ...
    Show book
  • Fina flickor - cover

    Fina flickor

    Marianne E. Gunve

    • 0
    • 0
    • 0
    Clary växer upp i en medelklassfamilj i 30-talets Sverige. Hon går på yrkesskolan och drömmer om en egen modefirma och stora butiksfönster där skyltdockor visar upp hennes kläder. Gift tänker hon inte bli på länge.Livet förändras när hon träffar Bruno från Bruket. Hennes familj fördömer relationen med en arbetargrabb, men förälskelsen drabbar Clary som en ljungeld. Efter de första veckornas undangömda möten visar de sig öppet, och uppvaktandet får henne att känna sig som en vuxen kvinna. Men när planerna vänds upp och ned kastas hon in i en relation som blir allt annat än fridfull. Snart förstår Clary hur svårt det är att bryta sig loss ur en cykel som hållit kvinnor tillbaka i evinnerlig tid."Fina flickor" är en historisk roman med närhet och nerv, skriven om en tid då kvinnors rätt till en egen identitet var mindre självklar än idag. Det är första delen i Clary-sviten, en trilogi för alla som tycker om Katarina Widholms böcker om Betty och Denise Rudbergs historiska serie Kontrahenterna.
    Show book
  • Straffångarna - cover

    Straffångarna

    Vivian Stuart

    • 0
    • 0
    • 0
    Den andra boken i den spännande och dramatiska berättelsen om Australiens kolonisation - ett land av blod, passion och drömmar. Livet i den nya kolonin i Australien är svårt - svårt för de fria och ännu svårare för fångarna. Många dukar under för sjukdom och svält. Många rymma, men få lyckas och de som misslyckas straffas brutalt.Men en del, däribland Jenny Taggart, bestämmer sig ändå för att göra detta hårda land till sitt. Hon sviks i vänskap och kärlek, men hon förlorar aldrig ur sikte - en framtid i frihet.
    Show book
  • Vägskäl - cover

    Vägskäl

    Anne-Lill Vestgård

    • 0
    • 0
    • 0
    I Trondheim drar Emilie blickarna till sig. Den charmerande Jens Christian ger henne uppmärksamhet, samtidigt som Jon också verkar ha något på hjärtat. Även karlarna i Emilies hemby tänker fortsatt på henne.
    
    Sagan om Emilie är en släktkrönika fylld av hemligheter och kärleksintriger. Vi följer den vackra torpardottern Emilie i norska Trøndelag på 1880-talet, ett samhälle med stora klyftor mellan rika och fattiga.
    Show book
  • Djävulen på Dävelsö - cover

    Djävulen på Dävelsö

    Kajsa Stål

    • 0
    • 0
    • 0
    Johanna befinner sig mitt i livet och står inför livsavgörande beslut. Hon känner ett starkt behov av att återvända till sina barndoms somrar. Finns svaren på hur hon ska leva sitt liv där? I skärgårdens paradis? Ju mer hon rotar i det förflutna desto fler obehagliga sanningar uppdagas. Det finns en hemlighet som är väl förborgad i invånarna på Dävelsös inre, men som visar sig även än idag styr deras liv.
    
    I Djävulen på Dävelsö vävs händelserna under flera tidsepoker samman till ett oväntat och nervkittlande motiv, där Stockholms skärgård är allt annat än en idyll.
    
    En historisk roman om liv och död i Stockholms ytterskärgård, från kampen för överlevnad på 1800-talet till ett reservat för många rika idag.
    
    Kajsa Stål är mångårig journalist inom tv och press. Under hennes tid som chefredaktör på Kalla fakta fick programmet/redaktionen Stora journalistpriset flera gånger. ”Djävulen på Dävelsö” är hennes debut som skönlitterär författare.
    Show book
  • Valet - cover

    Valet

    Anne-Lill Vestgård

    • 0
    • 0
    • 0
    Guri kommer hem från ett sjukbesök och inser snabbt att något inte står rätt till där hemma.
    Emilie har en lång resa framför sig och från Simons brev kan hon utläsa att deras förlovning förmodligen inte kommer vara tills hon är hemma igen.
    
    Sagan om Emilie är en släktkrönika fylld av hemligheter och kärleksintriger. Vi följer den vackra torpardottern Emilie i norska Trøndelag på 1880-talet, ett samhälle med stora klyftor mellan rika och fattiga.
    Show book