Begleiten Sie uns auf eine literarische Weltreise!
Buch zum Bücherregal hinzufügen
Grey
Einen neuen Kommentar schreiben Default profile 50px
Grey
Jetzt das ganze Buch im Abo oder die ersten Seiten gratis lesen!
All characters reduced
Anne på Grönkulla - cover

Anne på Grönkulla

Lucy Maud Montgomery

Verlag: Librorium Editions

  • 0
  • 0
  • 0

Beschreibung

Fru Rachel Lynde bodde alldeles där stora landsvägen till Avonlea svängde ned i en liten dalsänka, kantad av alar och ormbunkar och genomfluten av en bäck, som hade sin källa långt inne i skogen på andra sidan den gamla Cuthbertska gården. Den påstods vara en ganska nyckfull och yster bäck under sitt första lopp genom dessa skogar, med mörka hemligheter av tjärnar och porlande fall mellan stenblocken. Men när den hann fram till Lyndes sänka, var den ett lugnt och sedesamt litet vattendrag, ty inte ens en bäck kunde passera förbi fru Rachel Lyndes dörr utan tillbörlig hänsyn till anständigheten och det passande.
Den hade förmodligen reda på, att fru Rachel satt i sitt fönster och höll ett vaksamt öga på allting, som kom förbi, från och med bäckar och barnungar, och att, om hon märkte någonting besynnerligt eller oriktigt, hon aldrig skulle ge sig någon levande ro, förrän hon uppspårat grunden och orsaken.
Verfügbar seit: 05.03.2023.

Weitere Bücher, die Sie mögen werden

  • Med smak av sommar - cover

    Med smak av sommar

    Sofia Fritzson

    • 0
    • 0
    • 0
    Erotisk romance i en klassisk sommaridyll, om ett par som motvilligt dras till varandra.Rebecka tackar genast ja när hennes bästis Ella erbjuder henne att tillbringa sommaren i familjens sommarhus på västkusten. Huset ligger precis intill havet, har en fantastisk utsikt och det är dessutom gångavstånd till hennes jobb på kaféet vid stranden. I gengäld ska Rebecka hålla ett öga på Ellas lillebror. Det är bara ett problem – brodern är outhärdligt dryg och alldeles för snygg för sitt eget bästa.Isak har haft ett riktigt dåligt år. Inte nog med att hans senaste låtar har floppat, hans musikkarriär som en gång var så lovande ter sig nu totalt hopplös. När hans syster lämnar honom i sommarhuset med stränga order om att inte komma hem förrän han har skärpt till sig föreställer han sig en vild sommar med massor av fest. Men så lär han känna Rebecka, som är hans raka motsats. Hon är envis och noggrann och det dröjer inte länge förrän de retar gallfeber på varandra. Isak vill inget annat än att bli av med Rebecka. Eller det är i alla fall vad han tror. Kan gnistorna som slår mellan dem vara något mer än bara irritation?-
    Zum Buch
  • Nyårsfest hos Naomi - erotiska noveller - cover

    Nyårsfest hos Naomi - erotiska...

    Cupido

    • 0
    • 0
    • 0
    Naomi klev in i stugan och det stramade till i mina byxor. Eva satt och klämde ihop låren samtidigt som hon höll på med knapparna i blusen, som att hon inte riktigt visste om hon skulle knäppa upp eller stänga. Magnus satt tillbakalutad med en farlig djurisk blick och sippade på champagneglaset. Alla tre stirrade på Naomi, förväntansfulla, yra, lite rädda för det som skulle ske ...
    Zum Buch
  • Juno Browne och liket på heden - cover

    Juno Browne och liket på heden

    Stephanie Austin

    • 0
    • 0
    • 0
    Samma dag som Juno Brownes skåpbil står i lågor träffar hon Jamie Westershall, ägare till Moorworthy house, en stor herrgård vid Dartmoorheden. Han bjuder in Juno att sälja sina antikviteter på familjens kommande trädgårdsfest och hon beger sig dit i sällskap med det brokiga gänget på antikhandeln. 
    
    Men en Junos arbetskamrater hittas död i skogen verkar det som om han har blivit offer för en hemsk och bisarr olycka. Juno är dock övertygad om att han blivit mördad. Så hon inleder en egen utredning. Snabbt blir hon varse att detta inte är det enda dödsfallet som skett på Moorworthys ägor. Någonting är väldigt fel på Moorworthy House och i de nedlagda gruvorna ute på heden ruvar en mörk och farlig hemlighet.
    Zum Buch
  • Meningen med döden - cover

    Meningen med döden

    Ulf Broberg, Kjell E. Genberg

    • 0
    • 0
    • 0
    När polisen kallas till en gammal rivningskåk i utkanten av Uppsala gör man en fasansfull upptäckt: på en smutsig madrass i en stor blodpöl ligger ett gråtande spädbarn. I övrigt är huset alldeles tomt. Det blir upptakten till en rad makabra händelser som leder till en intensiv jakt på ett kriminellt gäng med mord, droghandel och trafficking på programmet. Och än en gång får de tre poliserna Kenneth Klintman, Lisa Norén och Katarina Solberg ta sig an ett fall med oanade vändningar.”Meningen med döden” är den andra, fristående delen i serien om de tre poliserna Kenneth Klintman, Lisa Norén och Katarina Solberg. Ulf Broberg och Kjell E. Genberg har låtit några av sin respektive huvudpersoner från tidigare böcker stråla samman för att lösa riktigt svåra fall som hamnar på Uppsalapolisens bord.Ulf Broberg är journalist i botten och har framför allt engagerat sig i frågor som rör samhällsproblem, inte minst organiserad kriminalitet. Kjell E. Genberg är en av Sveriges mest produktiva författare inom olika genrer, främst kriminallitteratur.
    Zum Buch
  • Bara fem minuter - cover

    Bara fem minuter

    Paul Cleave

    • 0
    • 0
    • 0
    Carl Schroder och Theodore Tate, bättre kända som "Komapoliserna", har äntligen funnit stabilitet i sina liv. Tate har återvänt till poliskåren och känner tacksamhet över att återigen vara hemma med sin fru Bridget. För Schroder är tillvaron varken uppåt eller nedåt; en skottskada i hans huvud för sex månader sedan har inte fällt honom, men den har kastat honom in i en känslomässig ödemark, som är nästan lika dödlig som kulan. 
     
     När en dömd våldtäktsman hittas livlös, överkörd av ett mötande tåg, kastas Tate in i fallet och kämpar för att avgöra om det handlar om mord eller självmord. Natten därpå försvinner ännu två våldtäktsmän, och utredningen är allt annat än enkel, särskilt när det verkar som att poliskåren hejar på mördaren. 
     
     "Ge mig fem minuter ensam med mannen som gjorde detta", är en vanlig bön från offrens anhöriga. Någon tar dock saken i egna händer och hjälper offren att få sina fem minuter. Men när oskyldiga börjar dö står Tate och Schroder inför olika mål, och snart kämpar de inte bara mot en främmande mördare, utan även mot varandra. 
    ---
    " Grymt berättande som får dig att tänka och känna" - The Listener (Nya Zeeland).  
    " [En] djävulskt skruvad thriller ..." "Cleaves briljanta författarskap förenas med enastående snabbhet och karaktärsutveckling." - Publishers Weekly (stjärnmärkt recension) 
    " Tror du att rättskipande mördare har det lätt? Cleave ger en makaber och övertygande demonstration av hur Murphys team oföränderligt förföljer den före detta polisen Carl Schroder i hans strävan att ge våldsbrottsoffer de efterlängtade fem ensamma minuterna med de brottslingar som har krossat deras liv. Breaking Bad möter bröderna Coens - Kirkus Reviews (stjärnmärkt recension) 
     "[En] kraftfylld berättelse ... En gripande thriller från början till slut." - Booklist (stjärnmärkt recension) 
     "Jag har svårt att komma på ord för att beskriva hur perfekt jag tycker att den här romanen är ...Om du gillar snabba, grymma thrillers och du aldrig har läst Paul Cleave tidigare, be/låna/köp allt han någonsin har skrivit. Börja från början. Du kommer inte att ångra dig!" - The Sweet Escape.com
    Zum Buch
  • Tidlöst begär 5: Riddaren - erotisk novell - cover

    Tidlöst begär 5: Riddaren -...

    Vanessa Salt

    • 0
    • 0
    • 0
    --- En mystisk bok tar Arianna till en värld av medeltida riddare, passion och förföring, där en farlig och dominerande riddare tävlar om hennes gunst och hennes kropp. ---"Utan att släppa henne med blicken, tog han av sig ridhandskarna och la ner den svarta hjälmen på marken. Sedan började han sakta, så ytterst sakta, knäppa upp remmarna till bröstharnesket. Skulle han klä av sig? Varför då? Arianna följde hans starka händer när de vandrade från ena spännet till det andra. Det kändes sinnligt att titta på. Nästan lite förbjudet."När Arianna hittar den till synes övergivna boken på cafét hon jobbar på kan hon inte låta bli att bläddra i den. I ett svindlande töcken transporterar boken henne till ett medeltida tornerspel där en mörk och farlig riddare tävlar om hennes gunst. Arianna är dragen till riddaren vars svarta rustning sätter hennes lår i brand. Som belöning får vinnaren av spelen en kväll på tu man hand med Arianna, och det visar sig att den svarta riddaren kommer dominera mer än bara hennes tankar.För fans av medeltida romanser och Diana Gabaldons "Outlander"-serieAllt börjar med en bok. En magisk bok. Annabelle är den första att teleporteras till en annan tid. Sedan är det rumskamraten Miras tur sedan Miras syster Cassandras. Flera kvinnor kommer i kontakt med boken under kort tid. I den här boken är det Ariannas tur att leva ut sina fantasier med en riddare.
    Zum Buch