Join us on a literary world trip!
Add this book to bookshelf
Grey
Write a new comment Default profile 50px
Grey
Subscribe to read the full book or read the first pages for free!
All characters reduced
Korosko-tragedin - cover

Korosko-tragedin

Arthur Conan Doyle

Translator Oscar Nachman

Publisher: SAGA Egmont

  • 0
  • 0
  • 0

Summary

Den trettonde februari 1895 avgår en propellerångare vid namn Korosko från hamnen i Shellal i dåvarande Nubien. Båtens passagerare utgörs av ett sällskap europeiska turister som har för avsikt att resa två hundra mil av den nubiska Nilen, mellan flodens första och andra katarakt.
De rör sig i gränslandet mellan säkerhet och fiendeområde, och trots försiktighetsåtgärder blir de snart attackerade och bortrövade av muslimska krigare. De tas på en resa genom öknen, ovetandes om de kommer få leva, eller om denna resa är början på slutet.
Korosko-tragedin skrevs 1898 och utspelar sig under den brittiska imperialismens storhetstid.
Available since: 07/20/2022.
Print length: 146 pages.

Other books that might interest you

  • Tomtebobarnen - cover

    Tomtebobarnen

    Elsa Beskow

    • 0
    • 0
    • 0
    Upplev magin i Elsa Beskows älskade klassiker "Tomtebobarnen" på ett helt nytt sätt! Denna tidlösa saga, som har förtrollat generationer av läsare, berättar om de små tomtebarnens äventyr i skogen. Med sin vänliga röst full av inlevelse, tar Cecilia dig med på en nostalgisk resa tillbaka till barndomens sagovärld. 
    I en tid då det är viktigare än någonsin att värna om vårt svenska kulturarv, erbjuder denna inspelning en unik möjlighet att återupptäcka och dela denna skatt med nya generationer. Låt dig svepas med av berättelsens charm och värme, och njut av en stunds avkoppling och förtrollning. 
    Perfekt för både stora och små, denna inspelning av "Tomtebobarnen" är en hyllning till den svenska sagotraditionen och en påminnelse om vikten av att bevara våra kulturella skatter.
    Show book
  • Bord duka dig - Sagoklassiker - cover

    Bord duka dig - Sagoklassiker

    Bröderna Grimm

    • 0
    • 0
    • 0
    BORD DUKA DIG | BRÖDERNA GRIMM 
    En skräddare bor med sina tre söner och en get, som de får sin mjölk från och som de måste gå med i hagen varje dag och göda. När sönerna varsin gång tagit geten på bete frågar de samma fråga; om hon är mätt. Geten svara: "Jag är så mätt, jag orkar inte ett löv till!”. Men när fadern frågar geten hemma, svarar geten med en lögn: "Vad ska jag vara mätt av? Jag hittade inte ett enda litet löv!”. Fadern inser inte getens bedrägeri och jagar ut pojkarna ur huset med sin aln. När pappan sedan själv tar ut bocken på bete och den svarar si ute på fältet och så där hemma, inser han att han behandlat sina söner felaktigt, och jagar iväg geten med piskan. 
    'Bord duka dig' är en saga som finns med i Bröderna Grimms barn- och hushållssagor på plats 36. Under åren har den haft olika titlar, bland andra: 'Bord, duka upp! Guldåsnan. Knölpåk ur säcken!' . 
    - 
    Om författarna: Jacob och Wilhelm Grimm, tillsammans kända som Bröderna Grimm, var två tyska språkforskare som har gjort sig mest kända genom att samla in och bearbeta folksagor. Den första upplagan av deras sagosamling Bröderna Grimms äventyr kom ut 1812. I den sjunde och sista upplagan (1857) finns 211 sagor samlade.
    Show book
  • Petter och Lottas Jul - cover

    Petter och Lottas Jul

    Elsa Beskow

    • 0
    • 0
    • 0
    Upplev magin i Elsa Beskows älskade klassiker "Petter och Lottas jul" på ett helt nytt sätt! Denna tidlösa saga, som har förtrollat generationer av läsare, berättar om Petter och Lottas äventyr under julen. Med sin vänliga röst full av inlevelse, tar Cecilia dig med på en nostalgisk resa tillbaka till barndomens sagovärld. 
    I en tid då det är viktigare än någonsin att värna om vårt svenska kulturarv, erbjuder denna inspelning en unik möjlighet att återupptäcka och dela denna skatt med nya generationer. Låt dig svepas med av berättelsens charm och värme, och njut av en stunds avkoppling och förtrollning. 
    Perfekt för både stora och små, denna inspelning av "Petter och Lottas jul" är en hyllning till den svenska sagotraditionen och en påminnelse om vikten av att bevara våra kulturella skatter.
    Show book
  • A Study in Scarlet - cover

    A Study in Scarlet

    Rickard Aniara, Arthur Conan Doyle

    • 0
    • 0
    • 0
    Sherlock Holmes, a brilliant but eccentric detective, and his loyal companion Dr. Watson solve their first case together. A gruesome murder in London leads them on a trail involving a mysterious cult and a shocking revelation about the victim's past. The investigation unveils a complex web of secrets, deceit, and revenge stretching across continents, culminating in a dramatic confrontation with the killer. The story blends mystery, suspense, and a touch of the macabre, introducing the iconic duo and establishing their unique dynamic.
    Show book
  • En statshemlighet - cover

    En statshemlighet

    Edward Phillips Oppenheim

    • 0
    • 0
    • 0
    I E. Phillips Oppenheims debutroman inom spiongenren får vi följa den franska rojalisten Sabin, som konspirerar för att återuppliva den franska monarkin och sätta sin egen släkting på tronen. Hans plan är storslagen. Steg ett är att lägga vantarna på värdefulla dokument, innehållande information om det engelska försvaret. Steg två är att överlämna dem till Tyskland – i utbyte mot deras erövring av Frankrike för att återinföra monarkin. Men en sak har Sabin inte tagit med i beräkningen: den unge lord Wolfenden, som riskerar att förstöra allt ... -
    Show book
  • När var tar sin - cover

    När var tar sin

    Maj-Britt Eriksson

    • 0
    • 0
    • 0
    Bröderna Sören och Fredrik bor i Stockholm. Endast några år skiljer dem åt, men Fredrik bor fortfarande hemma hos deras faster efter föräldrarnas bortgång. Bröderna delar mycket - författardrömmar, vardagliga dilemman och kärleksbesvär. Den yngre brodern, Fredrik, har lyckats få en diktsamling utgiven. Sören pluggar till jurist, men trivs sådär. Han dagdrömmer mest om Sylvia. Sylvia, med det otroliga leendet och charmen som inte lämnar någon oberörd. Och Fredrik är kär i Inga. Inga, som ska gifta sig med en rik gammal gubbe men som han kanske kan övertala att låta bli.-
    Show book