Join us on a literary world trip!
Add this book to bookshelf
Grey
Write a new comment Default profile 50px
Grey
Subscribe to read the full book or read the first pages for free!
All characters reduced
Pikku Noita ja Karipeikko - cover

Pikku Noita ja Karipeikko

Marja Luukkonen

Publisher: SAGA Egmont

  • 0
  • 0
  • 0

Summary

Voi poloista Pikku Noitaa, joka erotetaan noitakoulusta! Taitavan taikojan murhe kääntyy kuitenkin iloksi, kun hän saa tehtäväkseen kohdata hurjan Karipeikon. Rohkea noidanalku matkustaa peikon luo opossumin ja kummallisen, lentävän pölynimurin seurassa. Siitä taianomainen seikkailu vasta alkaa!
Sydäntälämmittävä saturomaani lapsille ja lapsenmielisille! Seuraa urheaa Pikku Noitaa jännittävään seikkailuun hauskojen ystävien seurassa.
Available since: 12/13/2023.
Print length: 171 pages.

Other books that might interest you

  • Manhattanin lentävä aave - cover

    Manhattanin lentävä aave

    Tapani Bagge

    • 0
    • 0
    • 0
    Jännitys tiivistyy Apassit-sarjan päätösosassa!
    
    Apassit saapuvat New Yorkiin miljonäärin kutsusta selvittämään mystisiä tapahtumia. Mitä ihmettä Manhattanilla on meneillään? Kummitteeko Jennifer Nurmen pilvenpiirtäjässä? Ja miksi maa tuntuu tärisevän? Arvoitukset tuntuvat liittyvän Jenniferin edesmenneen isän vihamiehiin sekä kuuluisaan keksijään Nikola Teslaan ja hänen kilpailijoihinsa. Myös Mustan kissan salaseura aiheuttaa Apasseille päänvaivaa... 
    
    Kaiken tämän lisäksi Apassit joutuvat puntaroimaan salaseuransa jatkoa, kun Samuli saa jännittävän tilaisuuden. Joutuvatko ystävykset erilleen? Kuuntele miten Apassien käy!
    
    Runeberg Junior -palkittu Apassit on sopivan jännittävä lasten etsiväsarja, jossa ratkotaan salaperäisiä tapauksia historiallisissa puitteissa. Apasseihin kuuluvat Heikki, Otto, Erik ja Samuli sekä Heikin kaksossisaret Elli ja Nelli. Kirjasarja tempaa kaikenikäiset kuuntelijat mukaansa kiehtovalle matkalle menneeseen maailmaan 1910-luvulle.
    
    Kirjailija Tapani Bagge on huumorilla höystetyn jännityksen ja vauhdikkaiden tarinankäänteiden mestari. Tämä yhden miehen tarinatehdas tuottaa parhaimmillaan useamman kirjan vuodessa. Monipuoliseen ja palkittuun tuotantoon lukeutuu niin lasten kuin aikuisten romaaneja, kuunnelmia, näytelmiä sekä tv- ja elokuvakäsikirjoituksia.
    Show book
  • Pekko ja Petriina 16: Valjakko - cover

    Pekko ja Petriina 16: Valjakko

    Kirsten Sonne Harild

    • 0
    • 0
    • 0
    Paikoillanne, valmiit, aja!Petriinan suuri unelma on ajaa Pekon kanssa kärryillä nyt kun hänen jalkansa alkavat pian olla liian pitkät pienelle shetlanninponille. Petriina onkin viimein saanut omat pienet kärryt, joissa on kaksi pyörää ja punaiset aisat. Ponikilta innostuu kärryajelusta ja päättää järjestää ajokilpailun, jossa kierretään esteitä aikaa vastaan. Pian muillakin ponikiltalaisilla on omat kärrynsä ja he alkavat harjoitella innokkaasti kilpailuja varten. Kärryillä ajelu ei kuitenkaan olekaan hiin helppoa kuin aluksi vaikuttaa. Varsinkin tiukat kaarteet ja kova vauhti voivat olla kohtalokas yhdistelmä…Pekko ja Petriina on hauska ja koskettava kirjasarja poneista, ystävyydestä ja hevostyttöydestä. Tanskalainen Kirsten Sonne Harild on julkaissut Tanskassa jo yli 70 lastenkirjaa. Hänellä on taito kirjoittaa lasten maailmasta lasten silmin.
    Show book
  • Vitello tekee hyvän työn - cover

    Vitello tekee hyvän työn

    Kim Fupz Aakeson

    • 0
    • 0
    • 0
    Vitellon ystävästä Williamista on tullut partiolainen, ja kerran hän sai jopa käyttää puukkoa. Vitellosta puukko kuulostaa mahtavalta, joten hän haluaa auttaa partioimisessa. Ehkä hänkin saisi sitten puukon. Partiolaiset tekevät hyviä töitä, joten nyt heidän on vain löydettävä joku, jolle tehdä hyvä työ…Vitello on erittäin kekseliäs poika, joka asuu Äitinsä kanssa rivitalossa kehätien varrella. Hullunkuriset Vitello-kirjat ovat hurmanneet kotimaassaan Tanskassa jo lukuisat lapset ja heidän vanhempansa.
    Show book
  • Pekko ja Petriina 3: Ponikilta - cover

    Pekko ja Petriina 3: Ponikilta

    Kirsten Sonne Harild

    • 0
    • 0
    • 0
    Tervetuloa salaisen ponikerhon avajaisseremoniaan!Petriina on odottanut sitä innolla. Riikka ratsastuskoulusta tulee kylään valkoisen poninsa Bellan kanssa. He perustavat salaisen kerhon, jonka sääntöihin kuuluu, että kaikkien kerhon jäsenten on tultava apuun, jos joku jäsenistä on vaarassa. Erään täysikuun ratsastusretken jälkeen käykin niin, että yksi kerhon jäsenistä katoaa.Pekko ja Petriina on hauska ja koskettava kirjasarja poneista, ystävyydestä ja hevostyttöydestä. Tanskalainen Kirsten Sonne Harild on julkaissut Tanskassa jo yli 70 lastenkirjaa. Hänellä on taito kirjoittaa lasten maailmasta lasten silmin.
    Show book
  • Veeti kesälomalla - cover

    Veeti kesälomalla

    Anne Sofie Hammer

    • 0
    • 0
    • 0
    Oletko valmis kuulemaan Veetin mahtavasta kesästä?Kesälomalla voi tehdä kaikkea kivaa, ja Veetillä onkin valtavasti ideoita loman varalle. Kaikki ideat eivät ole aikuisten mieleen, mutta aikuiset ovatkin vähän outoja. Kesän kunniaksi Veeti pääsee esimerkiksi Vernan kanssa kanoottiretkelle ja oppii, miten valmistetaan itse jäätelöä.Veeti kesälomalla on Vilkkalan Veeti -sarjan kolmas osa, jossa kerrotaan monista jännittävistä kommelluksista, vesipyssyistä, puiden kaatamisesta ja siitä, miten hauskoja helium-pallot voivat olla.Anne Sofie Hammer on tanskalainen lasten- ja nuortenkirjailija, jonka ihastuttavaa Veeti-sarjaa on luonnehdittu moderniksi Vaahteranmäen Eemeliksi. Veeti on hyvin rakastettu hahmo kotimaassaan Tanskassa, ja Anne Sofie Hammer kirjoittaa hauskasti ja lapsiystävällisesti, mutta kuitenkin niin, että hänen tekstinsä ilahduttavat ihan kaiken ikäisiä.
    Show book
  • Vilkkalan Veeti - cover

    Vilkkalan Veeti

    Anne Sofie Hammer

    • 0
    • 0
    • 0
    Täältä tulee Veeti!Oletko koskaan kuullut pojasta nimeltä Veeti Eemeli Eskelinen? Veeti on ihana lapsi, joka pitää makaronista ja jauhelihakastikkeesta, lastenohjelmista ja kavereiden kanssa leikkimisestä. Veeti asuu yhdessä äitinsä, isänsä ja isosiskonsa kanssa kauniissa keltaisessa talossa paikassa, jonka nimi on Vilkkala. Veeti viihtyy varsinkin naapurissa asuvan Vernan kanssa ja yhdessä he keksivät vaikka minkälaisia seikkailuja ja leikkejä. Valitettavasti aikuiset eivät aina pidä Veetin leikeistä, eikä kaikki välttämättä suju ihan Veetin suunnitelmien mukaan… Vilkkalan Veeti on ensimmäinen osa sarjassa, jossa tutustutaan Veetin elämään ja hauskoihin kommelluksiin lapsen arjessa. Sarjan ensimmäisessä osassa kuullaan esimerkiksi valomiekoista, uusista kampauksista ja opitaan, miksi päiväkodissa ei voi olla tulivuoria. Anne Sofie Hammer on tanskalainen lasten- ja nuortenkirjailija, jonka ihastuttavaa Veeti-sarjaa on luonnehdittu moderniksi Vaahteranmäen Eemeliksi. Veeti on hyvin rakastettu hahmo kotimaassaan Tanskassa, ja Anne Sofie Hammer kirjoittaa hauskasti ja lapsiystävällisesti, mutta kuitenkin niin, että hänen tekstinsä ilahduttavat ihan kaiken ikäisiä.
    Show book