Join us on a literary world trip!
Add this book to bookshelf
Grey
Write a new comment Default profile 50px
Grey
Subscribe to read the full book or read the first pages for free!
All characters reduced
Kotimaa - cover

Kotimaa

Alpo Ruuth

Publisher: SAGA Egmont

  • 0
  • 0
  • 0

Summary

Maailman kolhimat toistensa tukena.
60-luvun Helsinki ei ole armollinen paikka. Reiska ja Leila yrittävät löytää paikkansa harmaan kaupungin suurissa pyörteissä. Heillä on toisensa ja esikoisensa, mutta elämä tuntuu aina ottavan enemmän kuin antavan. Pariskunta kamppailee köyhyyden ja epävarmuuden keskellä – koti on välillä radanvarren surkeassa loukossa, välillä lähiön kosteassa päätyhuoneessa, eikä lapsen päivähoitopaikkakaan ole pysyvä.
Reiska tekee töitä suutarinverstaassa, ottaa kaikki hanttihommat mitä saa, mutta vakaan työn ja onnen löytäminen on hankalaa. Parin vähäiset rahat tulee usein Leilan pienipalkkaisista konttoritöistä. Elämän kovuus, synkkenevä mieli ja epävarmuus värjäävät heidän päivittäistä taisteluaan. Miten parivaljakon käy elämän aallokoissa?
Available since: 11/06/2024.
Print length: 561 pages.

Other books that might interest you

  • Queerlequin: Kokoelma HLBT-erotiikkaa - cover

    Queerlequin: Kokoelma...

    V. Florian, Virre Aventura, I.A....

    • 0
    • 0
    • 0
    Queerlequin-sarja on huomioon ottavaa erotiikkaa, joka kuuluu kaikille. Tähän kokoelmaan kuuluvat sarjasta nämä 9 novellia:
    Päävoitto
    Auringonpaisteen maku
    Sisäoppilaitos
    Rakasta tyylillä
    Kohtaaminen metsässä
    Pinnan alla
    Kaikki tai ei mitään
    Meren salaisuudet
    Kultainen kolmio
    "Sinulla vaikuttaa olevan tässä sen verran valikoimaa, että olisit voinut tyhjentää pienen seksikaupan."
    "He liikkuivat yhdessä niin, että sänky narisi. Mika puristi lujasti Tagen päätä ja peitti hänen kasvonsa kosteisiin suudelmiin."
    "Hedvigin vaatteet putoavat ikään kuin itsestään lattialle, yksi kerrallaan. Pian näkyvillä on vain hänen ihonsa, jonka Anna niin monen yön ajan on haaveillut tuntevansa pelkillä huulillaan, kostealla kielellään."
    Show book
  • Silmänisku Alpeilla - eroottinen novelli - cover

    Silmänisku Alpeilla -...

    Katriina Vaara

    • 0
    • 0
    • 0
    Mari lähtee laskettelureissulle Alpeille ensimmäistä kertaa elämässään. Hänellä ei ole niin paljon laskettelukokemusta, mutta hän haluaakin paneutua afterski-elämään ja parhaassa tapauksessa kokea pienen seikkailun matkallaan. Mäkeen päästyään hän huomaa pian, että laskettelu on vaikea laji. Hän kaipaa yksityisopetusta.  Hän varaa yksityisopetustunnin, mutta pettymyksekseen saa ohjaajaksi eläkeikäisen papparaisen, joka ei todellakaan vastaa hänen odotuksiaan nuorista ja vetreistä ohjaajakomistuksista. Mari kuitenkin paneutuu laskettelutaitonsa hiomiseen vaikka sitten seuraavaa sesonkia varten, jos ei tällä kertaa muuta tapahtuisi kuin suksimista.Eräänä aamuna ohjaaja onkin vaihtunut nuoreen Luigiin. Ihanaa! Luigi on juuri sellainen tummasilmäinen komistus, joka saa Marin sukat pyörimään jaloissa ihanalla tavalla. Tämä mies on saatava illanviettoon mukaan viimeisenä iltana ennen kotiinlähtöä. Tämä talviloma taitaa saada juuri sellainen lopetuksen jollaista Mari kipeästi kaipasikin. Viimeisenä iltana Mari sattumoisin törmää Luigiin ja tämän pariin ystävään. Illan lopuksi Mari, Luigi ja Luigin miespuolinen ystävä lähtevät Luigin luo jatkoille. Mari päätyy läheiseen kanssakäymiseen ei vain yhden italialaisen komistuksen vaan kahden kanssa ja saa toivomansa päätöksen lomaviikolleen.-
    Show book
  • Julma maa - cover

    Julma maa

    Tapani Bagge

    • 0
    • 0
    • 0
    Hykerryttävän jännittävä romaani rikollisten alamaailmasta. Hämeenlinna hytisee sydäntalven kourissa. Allu Nygrenillä on kuitenkin kuumat paikat, sillä Mustien enkelien johtaja Ozzy Mähönen janoaa kostoa Allu tähtäimessään. Vanhempi rikoskonstaapeli Leila Pohjanen puolestaan odottaa lasta. Isä on tiedossa, mutta se vain lisää tuskaa. Peli Mustien enkelien kanssa on julmaa, ja pian yhä useampi löytää kohtalonsa järven syvyydestä. Julma maa on neljäs osa  Hämeenlinna noir -sarjassa, jota värittää Tapani Baggelle tyypillinen letkeä kerronta ja musta huumori.
    Show book
  • Silminnäkijä - cover

    Silminnäkijä

    Anna Bågstam

    • 0
    • 0
    • 0
    Idylli särkyy ruotsalaisessa kalastajakylässä – suositun skandidekkarin aloitusosa!
    
    Nuori rikostutkija Harriet Vesterberg on jättänyt Tukholman ja epäonnistuneen parisuhteen aloittaakseen uuden elämän lapsuutensa maisemissa eteläruotsalaisessa kalastajakylässä. Päivä muuton jälkeen löytyy teloitetun naisen ruumis kivenheiton päässä Harrietin isän kotitalosta. Kun Harriet ei saa tukea uusilta kollegoiltaan paikallisessa poliisissa, hän lähtee seuraamaan omaa intuitiotaan. Onko se kuitenkin virhe? Harrietin ensimmäinen murhatutkimus tulee lähemmäs kuin hän osasi kuvitella.
    
    Silminnäkijä on tiivistahtinen trilleri, joka paljastaa pikkupaikkakunnan synkän puolen.
    Show book
  • Aikalisä – eroottinen novelli - cover

    Aikalisä – eroottinen novelli

    Cupido

    • 0
    • 0
    • 0
    Suutelin hänen paljaita olkapäitään. Ne olivat sileät ja silkinpehmeät, sensuellit kuin flamencotanssijalla. Hänen kurkustaan pääsi äännähdys, kun työnsin käteni hänen yöpaitansa alle helman kautta ja löysin hänen vasemman nänninsä. Elinin rinnat olivat kiinteät, ja nipukat kohosivat kovina.
    "Tiedätkö, mitä oikeastaan haluaisin tehdä?" Elin sanoi yhtä riidanhaluisesti kuin oli äsken ollut kiihottunut. "Sinun kaikkien naistesi sijaan ottaisin mukaani kolme miestä. Mitäs siihen sanot?"
    Niin, mitä minä siihen oikeastaan sanoisin?
    Lue myös muut kertomukset, Nudistiranta ja Kaksi kierrosta.
    Show book
  • Ystävien kesken – eroottinen novellikokoelma - cover

    Ystävien kesken – eroottinen...

    Cupido

    • 0
    • 0
    • 0
    Birgit on jo pitkään sanonut, että olisi jännittävää tutkia kahta miestä samaan aikaan. Kun hänen miehensä Anders ja heidän yhteinen ystävänsä Christian tulevat kotiin kysymään, haluaako hän maata heidän kanssaan, hän epäröi vastata myöntävästi...
    Ystävien välillä -kirjan neljä eroottista novellia huokuvat himoa, ja niitä voivat lukea sekä naiset että miehet.
    Show book